Dinsdag 1 October 1912. No. 8166. 62e Jaargang. Stadsnieuws. A1IERSF00RTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR P. J. FREDERICKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostbus 9. BUREAU: KOHTBGBACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Donder dag. den 3 October aanstaande, des namiddags ten half twee. Amersfoort, 1 October 1912. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Volharding. liet is een otifeilbare waarheid, dat menig een zijn succes in de maatschappij hieraan heeft te danken, dat hij niet slechts de ge legenheid wist te benutten op het juiste oogenblik van haar verschijning, maar ook haar niet meer liet ontsnappen, wanneer hij ze eenmaal had aangegrepen. Het is bijna niet aan te nemen, dat het iemand zóo zeer zou tegenloopen, dat hij nooit eens een kans kreeg. Velen valt zij meermalen ten deel, maar velen ook weten haar nooit goed te gebruiken. Zij zijn als de jonge aap in de fabel, die wel gretig de tanden zette in de gevonden noot, doch haar zonder onderzoek terstond wergwierp toen hij bemerkte, dat de bolster bitter was. Reeds in de oudheid heeft men dit be grepen het sprookje vertelt ons immers, dat wie in Luilekkerland wil komen, eerst door een rijstebrijberg moet eten. Al is het ideale land meer en meer buiten ons bereik ge raakt en al zijn de heuvelen, die wij moeten overklirnmen of doorboren, uit een minder smakelijke grondstof samengesteld dan rijste brij, de vereischte inspanning is er niet minder om. In de Oostersche wonderver halen zijn de betooverende prinsessen maar niet zoo voor het grijpen. Wie als de uit verkorene door de Koningsdochter wenschte ontvangen te worden, had krachten te ont wikkelen en moeilijkheden te overwinnen, die ons nuchter begrip te boven gaan. Wat moest Hercules, de bekendste en beroemdste held der Grieksche mythen, niet doen om zijn volkomen vrijheid, zijn onafhankelijkheid te verkrijgen Bij eenig nadenken ligt in het verhaal van de twaalf werken van den Griekschen held een diepe zin, maar óok een ernstige aansporing. Evenals deze al zijn krachten inspande om verlost te worden uit de dienst baarheid van een grilligen meester, zoo ook kunnen wij slechts bereiken hetgeen wij willen door volgehouden, energieken arbeid. Al moge ons soms de moedeloosheid over vallen, omdat wij meenen volstrekt niet nader te komen tot ons doel, toch verzetten wij ons, juist door onzen arbeid, tegen den invloed der neerdrukkende gedachten. Even uitrusten als het noodig is tot herstel onzer ziels- en lichaamskrachten, en dan met ver nieuwden lust. met verjongden moed er op los. Niet alle lagen van de rots, waar wij doorheen moeten, zwichten even gauw onder den druk van het boorijzer. Daar zijn erbij van ontzettend veel weerstandsvermogen, waartegen wel eens de metalen punt aan stukken springt. Dit hindert niet; et zijn weer andere te krijgen. Indien gij ooit hebt waargenomen hoe een mier soms wurmt en zwoegt om een korrel tegen een hoogte op te sleepen, dan zult gij eenig besef hebben gekregen wat vol harding beteekent. Ons oordeel over den arbeid hangt van den uitslag af en dit is vaak niet rechtvaardig. Sisyphus, gedoemd om tot het eind der eeuwen een steen tegen een rotsglooiïng op te dragen, die weer neerploft in de diepte als de top bijna is bereikt, wekt ons m e d e 1 ij d e n, omdat hij niet van zijn verder pogen mag afzien. De mier echter wekt onze bewondering, als zij eindelijk slaagt. Sommigen, wien het zelfs vaak aan ener gie ontbreekt, zijn licht geneigd, volharding ongerijmde koppigheid te noemen. Evenals onverzettelijkheid vaak wordt aangeduid met het onbestemde, veel misbruikte woord >ka- rakterc, zoo is er ook plaats voor de mee ning, dat zij is een lastige en in haar uiting vaak onaangename eigenschap. Maar, op den keper beschouwd, is cr wel éen van de ken merken onzer menschelijke natuur, ook zelfs van die in de schatting onzer medemenschen het hoogst staan aangeschreven, van welke niet het zelfde zou kunnen worden gezegd. Haar maar ongebreideld en ongeleid laten voortschrijden, zou tot noodlottige uitwerkin gen voeren. Maar is het verstand niet daar om de teugels te hanteeren Er zijn men- schen, van wie gezegd wordt, dat zij met hun hoofd door den muur willen. Is dat echter wel verstandig, indien zij ten minste eenig begrip hebben van de samenstelling der hin dernis Nu is dit op de eerste plaats noodzakelijk, en op de tweede plaats is onmisbaar de ken nis van eigen krachten. Is de onevenredig heid ten opzichte van de laatste overweldi gend, dan is er reden om over het loslaten der onderneming te gaan denken. Maar toch in den loop der tijden zijn vele hoogstaande mannen niet teruggedeinsd voor het hoofdschndden hunner tijdgenooten. Al beweeren velen, dat de muur. die hen scheidde van hun doel, zijn fundeering had 's aardrijks ingewand, toch zouden zij be proeven, haar los te rukken. Velen zijn hierbij te gronde gegaan maar vele andere hebben zich er niet door laten afschrikken, doch hun pogingen hervat en met goed gevolg bekroon gezien. Van genen zijn de namen verloren gegaan; een toeval lige omstandigheid heeft ze somtijds aan de vergetelheid ontrukt. Toch is vaak hun wer kelijke verdienste grooter dan die van de meer gelukkigen. Anderen zagen aan het eind van hun streven het succes langzaam maar zeker opdoemen en dit vooruitzicht is wel de schoonste belooning, die iemand ten deel kan vallen. Van dat taaie volharden ook wanneer de menigte stond te grinniken over den onzin en de dwaasheid van het streven en zelfs de verstandigen den wijsvinger somtijds veelbe- teekenend naar het voorhoofd brachten biedt de geschiedenis schitterende voorbeel den. Maar gelukkig behoeven wij om ze te vinden, niet te bladeren in stoffige folianten der historie, niet neer te duiken in de diepte van het verledenzoowel van het cellectief als van het individueel volhardingsvermogen worden in onze dagen blijken gegeven, die de eer van het levende geslacht hoog hou den. Niet iedereen krijgt gelegenheid, Amerika te ontdekken, het ideale luchtschip samen te stellen, of de vlag van zijn volk op de Noord- of de Zuidpool te planten. Maar het moet wel treurig met ons gesteld zijn, als wij, medelevend met onze omgeving niet een doel voor oogen hebben, niet onze belangstelling voelen en deze tot uiting trachten te brengen voor iets dat ons goed en nuttig toeschijnt, dat wij niet met ijver en met lust zouden trachten een punt te bereiken, dat wij van verre of nabij zien, dat wij niet met toewijding zouden trachten naar een uitkomst, tot welke wij wenschen te geraken. Onze tijd kenmerkt zich door een toene mende beweeglijkheid en die eigenschap plant zich ook voort naar ons denken en handelen. Wat ons gisteren begeerlijk toe scheen, is vandaag zijn bekoring reeds kwijt, en soms morgen geheel vergeten. Dit maakt, dat velen zich niet ernstig en volhardend met éen zaak kunnen bezig houden, bun gedachten over allerlei zaken verspreiden, terwijl volhouden bij éen ding betere kan sen van slagen geeft. Dit komt omdat velen te oppervlakkig zijn en de schaduwzijden te veel in het oog nemen. Als ieder kunstenaar zijn tobben om zijn eerst zeer leelijke schilderij klaar te maken, zwaar had laten wegen, zou er heel wat minder doek met bewondering worden aanschouwd. Wat is er dan wel noodig om met vol harding te kunnen streven naar heil voor zichzelf en anderen Gij moet u zelf zijn. Gij moet uw eigen leven willen leven. Daar voor moet gij uw eigen wezen, uw innerlijk zijn doorgronden. Eenige oogenblikken dient gij eiken dag te wijden aan zelfbeschouwing. Het verkeerde in zich uitroeien, de goede neigingen aankweeken, streven naar vol making van eigen geest, steeds in den dienst van het goedehet karakter ontwikkelen, op bouwen dat i3 elks onafwijsbare le vensplicht, het ware, hoogste levensdoel. Dit doel is door ieder gezond mensch te bereiken, bij elk overeenkomstig zijn bij zonderen aanleg en ingeboren karakter. Wij komen ter wereld als wezens met bepaalde neigingen, strevingen, begeerten, denkkracht de hoofdvormen van onze vermogens zijn aanwezigde een kan daarom nooit de ander worden. Maar elk voor zich kan door eigen verkiezing ongelukkig, doch ook minder of meer gelukkig worden, mits hij karakter bezit. De krachtige plooit de omstandighe den naar zijn wensch, bestrijdt en overwint zijn hartstochten, laat de hem aangeboren slechte neigingen niet tot ontwikkeling ko men en richt de voorstellingen van zijn geest uitsluitend op voorstellingen van het goede en schoone. Willen en volhardendat is het geheim. Een kras stukje. In »Het Volk» van Vrijdag staat te lezen: »Men zendt ons van het manoeuvre-terrein het volgend ontzettend bericht »De manoeuvres, waaraan wij hier deel nemen, hebben Dinsdag weder een slachtoffer geiiischt. Te Leimuiden is door een automo biel, waarin Minister Colijn met gevolg waren gezeten, een landweerman aangereden. De man viel voorover in zijn bajonet en was onmiddellijk dood. Hij was in het hart ge troffen. »En nu, alsof daardoor aan het in-treurige van dit ongeval nog iets kan worden goed gemaakt, is de order uitgegeven, dat de ver dere oefeningen zonder bajonet op het geweer zullen plaats hebben. »Als het kalf verdronken is, dempt men den put «Maar dat onze volksjongens aan zoo'n gruweljjken dood gewaagd worden, is een yreeselijk gedachte''. Het «Handelsblad» heeft ten spoedigste naar de juistheid van dit bericht laten infor- meeren en kreeg van den stelling-comman dant, generaal Fabius, het volgende tenant- woord »Ik kan niet anders gelooven, dan dat het geheele bericht een canard is, want ik heb er niets van vernomen, en dan had het mij toch officieel moeten gerapporteerd zijn. Ik mag niet aannemen, dat eenige autoriteit zoo in verzuim zou wezen om een dergelijk belangrijk voorval niet onmiddellijk te be richten. Maar er is meer. Gisteren tusschen 2 en 7 heb ik, om de oefeningen van de landweer te controleeren, een bezoek gebracht op alle plaatsen, waar de landweer of oefende, '>f gelegerd was. Vijf uur ben ik daarmede bezig geweest, omdat de afstanden zoo groot zijn. Ik heb allerlei landweermenschen gespro ken, de bataljons-commandanten natuurlijk óok, behalve éen, die, na den zeer ver- moeienden nacht, laat teruggekeerd, wat rustte. Geen enkele heeft mij iets omtrent iets dergelijks gezegd, wat natuurlijk het geval zou zijn geweest, wanneer er iets ge beurd ware". Van Regeeringszijdc wordt thans meege deeld Bij de ambtelijke enquête naar het dood rijden van een landweersoldaat door een auto bij de fortmanoeuvres hebben alle vijf landweercommandanten verklaard van eenig ongeval van dien aard niets te weten. Het bericht wordt te meer als verzonnen be schouwd, daar gebleken is, dat te Leimuiden waar het doodelijk ongeval op Dinsdag j.l. zou zijn gebeurd in het geheel geen landweer op dien dag geweest is. Puur verzinsel om het »geen man en geen cent» nog eens te onderstreepen. 't Is wel heel kras. Mgr. N. Prins, nieuwbenoemd bisschop m Haarlem der Oud-Katholieke kerk, is heden door den aartsbisschop mgr. G. Gul als zoodanig gewijd in de kerk te IJmuiden. H. M. de Koningin-Moeder zal aanstaan den Donderdagmiddag een bezoek brengen aan «Zandbergen», het doorgangshuis van de Maatschappij tot opvoeding in het huis gezin van weezen en andere minderjarigen, van welke Zij Beschermvrouw is. Met ingang van heden is het port der postpakketten naar Groot-Britanniü en Ierland verlaagd en zal het bedragen bij een ge wicht tot 1 K.G. f 0.50, tot 3 K.G. f 0.70 en tot 5 K.G. f 0.95. Bij wijze van proef worden, mede inet in gang van heden, postpakketten zonder aan gegeven waarde voor Duitschland, welke door de afzenders van een desbetreffende aanwijziging zijn voorzien, in den Duitschen dienst met de snelste postgelegenheden ver voerd. De aanwijzing behoort te geschieden door op de pakketten en op de daarbij be- hoorende adreskaarten een strook van ge kleurd papier te plakken, waarop, hetzij met vette, zwarte letters gedrukt, hetzij in dui delijk zwart inktschrift, het woord «dringend» is vermei*.. Voor dringende pakketten wordt, bij de uitreiking, door de Duitsche postadministratie van de geadresseerden een bedrag van 1 Mark wegens extra-kosten geheven. Ook worden, indien niet uit de aanwijzi ging poste restante» of dergelijke blijkt, dat de pakketten ter plaatse van bestem ming zullen worden afgehaald, de Jcosten wegens bespoedigde bestelling van de geadres seerden ingevorderd, tenzij deze kosten bij de aanbieding reeds door de afzenders zijn voldaan. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in September bij de Rijks-Postspaarbank inge legd f 45 304.49 en daaruit tei uggevraagd f 38 757-85- Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 269. Uit den regenmeter hier is in September na 11 regendagen afgetapt 82.1 m.M. neer slag. Van den i6den tot den 3osten was het droogden laatsten viel weer 4 m.M.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1