RONA Van Houtcn's Cacao Gemengd nieuws. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Don derdag 3 October 1912, des middags half twee. 1. Benoeming van een leeraar in de Wis kunde aan de Burgeravondschool (vacature- Prins). 2. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien van bo'omen aan den 1 .eusderweg. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van terreinen aan de Barchman Wuytiers-laan. Onder dagteekening van 28 September schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad: Bij de op 24 September 1.1. gehouden openbare veiling zijn wij in de gelegenheid geweest, voor de Gemeente aan te koopen de hofstede «Vleutbergen* met daarop staand houtgewas en de achtergelegen terreinen, strekkende van de Barchman Wuytiers-laan tot den Ouden L'trechtschen weg, ter gezamenlijke grootte van 6.32.00 H.A., zulks voor den prijs van f13 065.90, alle onkosten inbegrepen. Voorts zijn wij er in geslaagd, de hand te leggen op den ten Westen van genoemd terrein gelegen grond, eveneens strekkende van de Barchman Wuytiers-laan tot den Ouden Utrechtschen weg, ter grootte van 7.59.95 H.A., zulks voor een prijs, geëven- rcdig'l aan den bovengenoemden in publieke veiling bedongen prijs, n.l. f 15 000 netto, waarbij voor onkosten komt een bedrag van f 600. Het bezit van deze terreinen komt ons voor de Gemeente van groot belang voor wij verzoeken U daartoe een blik te slaan op het voor <j»zen grond vastgestelde uit breidingsplan, tffwijl wij de aandacht vesti gen op de nabijheid van de halte >Vlasakkers< en van het landgoed >Birkhoven«, waarvan de Gemeente reeds eenige jaren eigenares is. Wij stellen ons voor, de aankoopsommen der bovengenoemde gronden voorloopig uit een tijdelijke leening te vinden, waartoe wij U binnenkort een nader voorstel hopen te doen. Daarna kan dit bedrag worden opge nomen in een vaste leening, welke over eenigen tijd zal moeten worden gesloten. Wordt, zooa'.s met eenigen grond mag worden verwacht, voor deze leening een rentevoet van 4 pCt. bedongen en wordt het percentage van aflossing gesteld op 1 pCt., dan is jaarlijks een bedrag van f 1450 voor rente en aflossing noodig; daartegen over staat een jaarlijksche opbrengst van de hoeve »Vleutbergenc van ruim f 200. Wij hebben de eer U voor te stellen, te besluiten tot den bovenbedoelden aankoop en tot wijziging der Begrooting voor 1912. De heer K. Kooiman, leeraar aan de Ambachtsschool hier, is benoemd tot Direc teur en leeraar in Rechtlijnig teekenen aan de Ambachtsteekenschool te Nijkerk. Luitenant F. J. C. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, laatstelijk van het 11e regi ment infanterie en sedert 27 Juli 1904 op non-activiteit, is, op zijn verzoek, met ingang van 16 October eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder toekenning van pen sioen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, worden aanstaanden Zaterdag beëedigd en in functie gesteld. In verband daarmee zal dien avond een korps-diner plaats hebben. Generaal-majoor G. A. Buhlman, comman dant der 4e divisie, heeft gisterochtend op plechtige wijze uitgereikt het officierskruis der Oranje Nassau-orde aan kolonel jhr. E. C. Boogaert, commandant van het ie regi ment veld-artillerie. Het regiment was daartoe uit Utrecht en uit Amersfoort onder bevel van majoor A. I.. Hesta saamgekomen op de Soesterheide bij het vliegterrein. Aan het examen voor vaandrig van de hier gevestigde Eerste school voor verlofs officieren hebben 44 reserve-sergeanten vol daan o.a. onze stadgenoot de heer W. van Haselen H. Pzn. Volgens de Avondpost* zullen de voor stellen tot herziening der Pensioenwet voor »ndefc>fficieren en minderen van de land macht op zoodanig tijdstip worden ingediend, dat behandeling in de Tweede Kamer om streeks April 1913 kan worden tegemoet gezien. I-eden en niet-lcden van het Nederl. Gym nastiek Verbond, die er prijs op stellen in het bezit te komen van het getuigschrift, bedoeld in art. 70 der Militiewet, kunnen zich alsnog aanmelden tot uiterlijk 10 October a.s. bij den Bondssecretaris, den heer R. W. Wulf horst, te Haarlem, onder overlegging van een verklaring onderteekend door daartoe bevoegden dat zij zich, gedurende de drit jaren, aan het onderzoek vooraf gaande, geregeld hebben geoefend. Zij, die zich hiervoor aanmelden, zullen Talrijk zijn d« optnlljkt «n bedekt* aanvallen, waar aan dit goad* fabrikaat, waarvan m«n d* concurrentie vr««st, blootstaat. In wttrwll daarvan worden dagelijks talrijker de gebruikers die de goed* eigenschappen er van op prijs stellen. Zuiver en oplosbaar vol vetgehalte heerlijk* krachtig* cacaosmaak licht verteerbaar. Uiterst goedkoop, want men heeft veel minder noodig voor de bereiding. zich hebben te onderwerpen aan een examen, af te nemen door de technische commissie van den Bond op een nader te bepalen datum in de maand October. De plaatsen, waar de examens zullen worden afgenomen, te bepalen naar gelang der aanmeldingen. Aan ieder van de drie hoofdtoestellen, rek, brug en paard, zullen door de deelnemers aan het examen twee oefeningen moeten worden uitgevoerd. Onder voorzitting van den heer H. J. Wol ter hield de verceniging Ambachts school voor Amersfoort en omstreken* gis teravond haar gewone September-vergade- ring. De notulen der 31ste ledenvergadering, van 14 Maart, werden gelezen en ongewij zigd vastgesteld onder dankbetuiging aan den Secretaris, den heer J. W. C. Bloem. Vervolgens werd vastgesteld de Begrooting voor 1913, welke in ontvangst en uitgaaf sluit op f22 575, met een postje onvoorziene uitgaven van f 202. De Voorzitter vergeleek de ramingen voor 1913 met de werkelijke uitgaven in 1911 en deed eenige medcdeelingen omtrent de posten, welke verschilden. Zoo, bij de ontvangsten: de bijdragen van buiten-gemeen ten, die voor hun leerlingen bijslag geven, thans-geraamd op f515, tegen f620 ontvan- Fen over 19x1; de schoolgelden f2100, tegen 2160en bij de uitgaven de salarissen van het onderwijs, door de periodieke verhoo gingen thans f14 000, tegen f 13 000 betaald over 1911. De bijdrage der school voor de spaarkas zal slechts 3 pCt. bedragen, doch het Bestuur heeft goede hoop, haar weldra weer te kunnen brengen op 4 pCt. In de commissie tot nazien der Rekening en verantwoording over 1912 werden be noemd de heeren Joh. Knoppers, H. W. van Esveld en P. J. Frederiks; tot plaatsver vangende leden de heeren S. J. van Duinen, S. W. Melchior en jhr. S. M. van Reigers berg Versluys. De aftredende Bestuursleden, de heeren R. Zijlstra, W. van den Donker, E. van Vollenhoven, W. H. Kam en L. A. baron Van Ittersum, werden herkozen.' Tot Bestuurslid werd met algemeene stemmen gekozen de heer G. J. Buys in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Steenhuis naar Amsterdam. De Voorzitter geloofde en hoopte, dat de heer Buys, aan wien de school zoo zeer veel te danken heeft, doch die vroeger om zijn vele bezigheden als Bestuurslid moest bedanken, thans weer bereid zal zijn de benoeming aan te nemen. Ten slotte waren aan de orde de Mede- deelingen. De Voorzitter kon verklaren, dat de school er in 't algemeen goed voorstaat. Het aantal leerlingen wisselt niet veel en is naar de leerjaren 59, 50 en 38 en naar de ambachten: 72 smeden, 49 timmerlieden, 18 meubelmakers en 8 schilders. De teekencursus voor volwassenen, welke hedenavond weer begint, heeft weer een groot aantal leerlingen, namelijk 79, van 15 tot 29 jaar. Wel loflijk is het, dat velen, die om hun leeftijd een school toch wel wat kinderachtig vinden, hier met ijver zich verder komen bekwamen voor hun vak. Kaar de ambachten zijn ze verdeeld in37 tim merlieden en metselaars, 6 meubelmakers, 23 smeden, bankwerkers en draaiers, en 13 schilders. Het aantal leden der verceniging is terug- geloopen. Dit gebeurt overal als de zaak marcheert en men gaat denken, dat zij wel geldelijken steun kan missen. Intusschen vielen er óok af door vertrek en overlijden. Het Bestuur zond eenige circulairetjes, waar van het gevolg was, dat 7 nieuwe leden en 1 donateur zich aanmelddenhet hoopt, dat een persoonlijk bezoek te gunstiger tijd het ledental nog zal doen toenemen. Te meer hoopt het dit omdat de school voor groote uitgaven komt te staan, daar het gebouw al wederom te klein is geworden. Toen de tweede smidsklasse moest ge vormd, moesten de schilders verhuizen naar een lokaal, dat feitelijk te klein was en waar o. a. het lakwerk bedierf. De toestand is thans onhoudbaar geworden. In het school gebouw zelf is geen plaats meer en dus zal er een bijbouw moeten komen, die men wil stellen op het terrein bij de houtloods. Om den welstand wil men daar een afzonderlijk gebouw stichten, waarin óok een teeken lokaal zal zijn voor de 3e klasse smeden, die er volgend jaar bijkomt. Het is niet mogelijk, de kosten van dien aanbouw ten deele te dekken uit de ver hoogde subsidiën, welke van Rijk, Provincie en Gemeente zullen worden gevraagd daar door zou het gebouw op zijn vroegst in April 1914, dus pas over anderhalf jaar, kun nen gereed zijn. Het Bestuur zal daarom trachten de gelden voor den bouw bijeen te brengen om die later terug te geven uit de verhoogde bijdragen van Rijk, Provincie en Gemeente. Hierop werd de vergadering omstreeks half tien gesloten. Te Utrecht heeft vergaderd de Centrale raad der R. K. vereenigingen van den han- deldrijvenden en den industrieelen midden stand in het aartsbisdom Utrecht. Nadat wijzigingen waren aangebracht in Statuten en Huishoudelijk reglement kwamen ter sprake vervroegde winkelsluiting en Zon dagsrust. Sommige pleitten, voor een Rijks-wet, opdat geen ongeloofde concurrentie kon worden aangedaan uit naburige Gemeenten. Anderen meenden, dat, wegens' de soms zeer tegenstrijdige belangen, winkelsluiting moet uitgaan van de vak-afdeelingen. Enkelen wilden vervroegde winkelsluiting scheiden van Zondagsrust, voor welke laatste, niet het minst in verband met het jongste Vasten-mandement der bisschoppen, veel te zeggen valt. Nochtans vergete men niet, dat in plattelands-gemeenten des Zondags na kerk gang de bewoners van den omtrek hun inkoopen komen doen voor de geheele vol gende week. Principieel was men algemeen vóór ver vroegde winkelsluiteng, mits geregeld bij Gemeente-verordening dan wel Rijks-wet. Een referendum zal daarover worden ge houden, waarvan men de antwoorden vóór April inwacht. Bepaald werd nog, dat voor leverantiën boven f 20 inschrijving zal worden gehouden onder de leden der plaatselijke afdeelingen. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd de goed bezochte ver gadering gesloten. liet eerste nummer van het nieuwe week blad »l)e bioscoop-courant* deelt mede, dat te Amersfoort ernstige plannen bestaan tot de oprichting van een bioscoop door eenige particulieren. Den waaghalzen wordt het gemakkelijk gemaakt door een advertentie in het zelfde nummer waarbij een huiseigenaar in het centrum der stad in combinatie een bioscoop onderneming wenscht te exploiteeren. Een derde lichtschouwburg in het kleine Amersfoort De eerste der competitie-wedstrijden, hier Zondag gespeeld, is al zeer gelukkig ge weest voor Quick, dat, ondanks zijn twee invallers, toch N. E. C., uit Nijmegen, met 61 sloeg. De rust ging in met 3—0 in het voordeel der thuis club, die ook zeer profiteerde van het terrein, dat den Nijmegenaars vreemd bleek. Quick gaf goed samenspel en vooral haar linkervleugel en haar verdediging waren goedN. E. C. had van begin tot eind pech en gaf vooral na rust geen samenspel meer te zien, doch een pogen van iederen speler op zichzelf om een doelpunt te maken, het geen wel moest leiden tot verder verlies. Het eerste elftal der II. V. C. werd te Zutfen door het veel sterkere Be Quick ge slagen met 3—5 stand bij rust o -4. Haar tweede sloeg hier Baarn met 3—0. Een man kwam Zondagavond in de Teut straat, door te stuikelen, zóo ongelukkig te vallen, dat hij een been brak. Dr. Kamerling, die zeer spoedig ter plaatse was, liet hem overbrengen naar het Zieken huis. Een vrouw Achter de Kamp had Zondag avond het ongeluk, zich twee vingers bijna geheel af te snijden. Dr. Jorissen verleende fluks de eerste hulp en verzorgde later meer afdoende de wond. Een Duitscher, die te Rotterdam bij een auto-ongeval een zeer ernstige wonde aan den linkerpols had bekomen, was daar ver bonden. I11 den trein raakte echter het ver band los, zoodat hij genoodzaakt was, hier uit te stappen. Dr. Groneman legde een nieuw verband, waarna den man nachtverblijf werd verleend door de politie en« hij gisterochtend zijn reis naar Bremen kon voortzetten. Het groote straatorgel, dat in de Utrecht- schestraat op het trottoir stond, werd gister aangereden door een fourage-wagen der artillerie. Kr bleel niet veel aan heel. Vlak voor het Commissariaat van politie liep hedenmiddag een achterrad van een auto. Met behulp van agenten werd het vehikel tor zijde van de tramlijn getild, zoodat het tramverkeer slechts zeer kort werd belem merd. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen eenig breiwerk, een kindermutsje, een overschoen, een armband en een portemonnaie met eenig geld. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een schildersknecht uit Amersfoort wegens dief- stel van een hond ten nadeele van dr. Eilerts de Haan tot f 10 of 20 dagen. Tracht vriendelijke en aangename dingen te zeggen wanneer de gelegenheid daartoe zich voordoet. Een opbeurend woord doet wonderen. TTit den Omtrek. Dinsdag 8 October zal de violist Arthur M. Harper met mejuffrouw Josephine Lulofs, die verleden winter hier ztilk een groot succes hadden, weer een concert geven in »Amicitia«. O.a. worden uitgevoerd Sonate van Grieg, Ballade van l.üwe, Allerseelen van Strauss, Elégie van Massenet, en Zigeunerweisen van Sarasate. H. M. de Koningin, die gisterochtend om 10.32 met een extra-trein uit Baarn vertrok, kwam te 11.56 te s'-Gravenhagc. Een Bunschoter bracht Zaterdag aan het paleis Soestdijk een groote pop in Bunscho ter dracht voor het prinsesje. De kleertjes werden door zijn vrouw en zijn dienstbode gemaakt, vertelde hij er bij. De pop werd door H. M, aanvaard. De Gemeenteraad van Soest heeft met 8 tegen 3 stemmen besloten het geheele ge meentelijke electrisch bedrijf voor f 60 000 te verkoopen aan de Hollandsche Electrici- teits-Maatschappij en aan die Maatschappij voor den tijd van 30 jaren concessie te ver- leenen voor het uitsluitend recht van leve ring van electrischen stroom ten behoeve van lichtkracht of verwarming en voor het recht kosteloos te leggen en te hebben clec- trische geleidingen, enz. in en over den grond en het water der Gemeente Soest (uitgezonderd voor electrische trams). Het is niet te verwonderen, dat aan het Bestuur van den A. N. W. B. na de onafge broken regendagen een middel gevraagd wordt om jassen en capes waterdicht of voor regen ondoordringbaar te maken. De behandeling is heel eenvoudigmen

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2