Donderdag 3 October 1912. RONA Van Houten's Cacao No. 8167. 62e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURAHT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FRBDEE.IKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post/f.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. s us 9' KORTEGRACHT 9. Telefoon 19. kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat het proces verbaal van de zitting van het hoofd-stembureau van den uitslag der op 1 October 1912 gehouden herstemming voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort, in het kies district III. in afschrift is aangeplakt en ter secretarie der Gemeente voor een ieder ter in zage is nedergelegd. Amersfoort, 2 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. I). WERKMAN. HERSTEMMING. De Rurgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de herstemming ter vervulling van éene plaats in den Gemeente raad van Amersfoort in het kiesdistrict III zal plaatB hebben op Woensdag 9 October 1912, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, in het voormalig schoolgebouw, Wijk A, Koestraat no. 9. C'andidaten zijn GOOTE, A. J. M. LEINWEBER, A. C. R. O. Verder wordt herinnerd aan art. 121 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende. aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 2 October 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Een stukje opvoeding'. In het weekblad School en leven» wijdde Jan I.igthart onder het opschrift Zooals ik hem heb gekende een treffend woord van herinnering aan zijn vriend Jan Baarslag, den onlangs overleden redacteur van het »Xieuws van den Dag». Het volgende zij daaraan ontleend. Het was omstreeks 1880. We waren even in de twintig. Hij een paar jaar ouder dan ik. Jongens van dien leeftijd rooken, drinken een glas bier, vertellen schuine aardigheden spelen biljart, vloeken ook zoo nu en dan, niet een gewonen werkmansvloek, maar van die «kranige» knetter vloeken. Hij rookte niet, vloekte niet, dronk niet, biljartte niet. Een schuine aardigheid was hem zoo zonderling vreemd als etn smeer straatvuil een lelie. En toch was hij geen lid van »Rein-leven«, geen propagandist van de geheelonthouding. Daar wist hij niet van. Dat ging buiten nem om. Hij meed niet bier en sigaar, biljart en vloek. Ze bestonden eenvoudig niet voor hem. Hij was geen engeldat spreekt vanzelf. Maar wie kan zich een engel denken met een sigaar in den mond en een pot bier voor zich? Nu, even ondenkbaar was bij met zulke dingen. Daartoe was hij te rein en te fijn. Over het al of niet behoorlijke van zulke ge nietingen dacht hij niet na. Hij beoordeelde, en veroordeelde nog minder, medemenschen van grover aanleg en ruwer gewoonten. Hij was geen zedemeester. Van practijk heele- maal nietmaar ook zelfs niet van gedachte en neiging. Maar hij was een jongen van een andere natuur. Hij kon het kroegleven niet meemaken. Absoluut onmogelijk. En als hij er toch eens een enkele maal in terecht kwam, zat hij er niet als een monnik, vol zelfverwijt over bedreven kwaad, maar als een vlinder, verdwaald van 't veld in een vuil achterbuurtje, zelf niet eens wetend, waar hij was. Men kan begrijpen, wat een voorrecht het voor een twintigjarige is, zulk een vriend /l\o«d«rs g««ft uw Kinderen dagelijks t« drinktn, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuv/en dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. op zijn weg te ontmoeten en met hem dan dag aan dag om te gaan. Twintig jaar. Het is de leeftijd, waarinde maatschappij zich voor je opent. Daar loopen zoo vele wegen de wereld in, die je nu, half argeloos, inslaat, gelijk een reiziger de vreemde straten in een nieuwe stad. Je weet van die wegen en haar bevolking weinig of niets. Van toevallige omstandigheden hangt het af, van onverwacht en ongezocht ge zelschap, of je nu dien weg opslentert naar de rook- en bierwereld, of dien anderen naar de wereld van bloemen en vogels. Zal je de stinkende atmosfeer zoeken van het stads leven, of den reinen dampkring der frissche natuur? Wie is de vriend of oudere, die je uit de kinderwereld het jongelingsleven binnenleidt Gezegend wie een vriend vindt als hij was. Hij disputeerde niet over het al of niet geoorloofde. Hij dichtte zijn leven. En zoo werd het vanzelf een leven van reinheid. Hij sprak niet over de zedelijke problemen voor de jongelingschap. Hij leefde in een sfeer van innerlijke zuiverheid. Hij dacht niet aan opvoeding. Hij voedde je op. Enkel en alleen door z'n z ij n. In de berglucht kunnen de ziektekiemen niet leven. Eén stukje opvoeding weet ik nog heel precies. Ik hield veel van mijn moedermaar haar nu en dan wat tederheid betoonen, dat kon ik niet. Al had je mijn kop afgeslagen, ik kon het niet. Je moeder een zoen geven? Dat deed een jongen niet. Een jongen van 14 tot 20 jaar is al een heele vent. Die redeneert. Die cri- tiseert het gedrag van zijn 01. Iers. Die ver betert alle volwassenen. Die zet de maat schappij in elkaar. En nu eens voor goed. Die vindt, dat Onze lieve Heer de schepping heel anders had moeten maken bijvoorbeeld op deze manier. Maar zijn moeder een zoen geven Hij heeft waarlijk wel wat beters te doen. Die flauwiteiten moet zijn moeder dan maar aflee- ren. En hij beredeneert heel fijn, dat hij zijn ouders niets verschuldigd is, want ze hebben hem toch niet voor zijn pleizier in 't aanzijn geroepen Waarvoor zou hij hen dan dank baar zijn Eens op een Zondagmorgen kwam ik hem halen voor een wandeling. Naar gewoonte ging ik naar boven, naar de huiskamer. Zijn vader, altijd werkzaam, zat reeds achter zijn schrijftafel. Zus en broers genoten een oogen- blik de Zondagmorgenrust. Moeder zat op de sofa, tegen den muur, bij 't venster, met het uitzicht op de weiden. Moeder was zwak, misschien al ziek. Daar zat ze, een teere, vredige verschijning, in 't hoekje van de sofa. Hij stond naast haar, jongeman van drie-en-twintig. En nu ontving ik mijn les. Met de teerheid, die anders slechts de moeder voor haar kind heeft, streelde hij haar de wangen, de haren. »Dag lief moe dertje Dag moedertje En hij kuste haar zachtjes, keer op keer. Ik stond tot in mijn ziel getroffen. En diep beschaamd. Natuurlijk wist hij dat niet, en wist niemand het daar. Het ging hem zoo gewoon af. Hij kwam niet eens op de gedachte, of hij zich voor mij wat moest geneeren. Zijn moeder lief kozend, zei hij al maar teere woordjes. En moeder onderging de liefde van haar oudsten jongen met dankbaren blik. We vertrokkenmaar nog bij de kamer deur keek hij naar moeder, knikte haar goeden dag, de oogen vol liefde. Een paar dagen later vond m ij n moeder, dat ik erg lief voor haar was. Ik kuste haar bij 't afscheidnemen en bromde niet een ruw jongensvaarwel, maar zei eenige vriendelijke woordjes. Het kostte me moeite, want het kost een gewoon mensch altijd meer zelf strijd, lief te wezen tegen zijn naaste, zelfs tegen zijn moeder, dan onbeschoft. Als je onbeschoft bent, dan ben je zoo'n oprechte, eerlijke natuurdan ben je zoo waarheid lievend. Enfin, ik overwon me cn was een beetje teer. En toen ik eenmaal over de eerste moeilijkheid heen was, ging het me voortaan gemakkelijker af, alsof het ook een beetje in mijn natuur zat. Moeder heeft het h e e r 1 ij k gevonden, jareo lang. En dat had zij te danken aan hem, die niet eens les in paedagogiek had ontvangen, zooals ik een, die maar journalist was en dichter. Dat is het eerste en bijna het beste, dat ik van hem geleerd heb. Misschien vindt menigeen het maar erg onbeteekenend en luttel. Maar die ziet niet ver. Want het was niet minder danhet geluk bereiden en bevorderen van een heelen levenskring. Wie aldus lief durfde zijn tegenover zjjn moeder, is het straks ook tegenover zijn vrouw, zijn kinderen, zijn verwanten, zijn vrienden. Velen willen wel, maar durven niet. En daardoor kunnen ze niet. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondag om half tien weer een godsdienstoefening gehouden voor jonge lieden van 10 tot 16 jaar en om elf uur de gewone dienst voor de Gemeentebeide onder voorgaan van ds. I. Hooykaas. Voor den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. A. Binnertsz Sz., uit Haarlem. Men verzoekt ons mee te deelen, dat hedenavond te 7 uur in de Luthersche kerk voorgaat ds. W. Bieshaar, Ned. Hervormd predikant te Zetten. Gelijk we in de stads-editie van het vo rige nummer nog konden meedeelen, zijn bij de Dinsdag in het 3e kiesdistrict gehou den stemming ter voorziening in de vaca ture, in den Gemeenteraad ontstaan door het bedanken door den heer W. H. Kam, van de 869 kiesgerechtigden opgekomen 686. Blanco en van onwaarde waren 11 bil jetten. De volstrekte meerderheid was dus 338. Uitgebracht werden op de heeren A. J. M, Goote 238, J. Hofland 39, A. C. R. O. Leinweber 222 en N. E. Rost 176 stemmen, zoodat op 9 October herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. J. M. Goote en A. C. R. O. Leinweber. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Zaterdagavond om 8 uur ten Raadhuize een openbare vergadering houden. Blijkens mededeeling van het meteorolo gisch instituut te De Bildt is de maand Sep tember, wat de temperatuur betreft, de ongunstigste geweest, die sinds 1849 is voorgekomen. De gemiddelde maand-tempe- ratuur was slechts 11.6 gr. Celsius, dat is 3.1 beneden de normale en nog 0.8 lager dan de laagste vroeger voorgekomen September- temperatuur (12.4 in September 1877). De hoogste temperatuur, in September bereikt, was niet meer dan 18.9 graad C. (4 September), terwijl het tot nu toe slechts éen maal is voorgekomen, dat de tempera tuur gedurende de geheele maand September beneden 20 graad C. bleef (19.8 als maximum in i860). Maandagavond om 6 uur heeft de heer N. van Veen, laatstelijk Directeur der Rijks- normaalinrichting, afscheid genomen van de leeraren en de leerlingen dier school en daarmee neergelegd zijn bijna 6o-jarige werkzaamheid bij het onderwijs. Met den Arrondissements-schoolopziener, den heer J. Stamperius, waren ook vele oud- leerlingen van den heer Van Veen aanwezig in het gymnastiek-lokaal der school aan de Hellingstraat, waar thans de Normaalschool weer is gevestigd. De leerlingen zongen onder leiding van den heer A. Veen den oud-Directeur een afscheidslied toe, waarna de heer P. van den Hooff, sedert 1 October Directeur, in welge kozen bewoordingen schetste hetgeen de heer Van Veen gedurende 56 jaar voor het onder wijs en langer dan 40 jaar voor de Normaal school heeft gedaan, aan welke hij zijn beste krachten en heel zijn hart gaf.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1