Zaterdag 5 October 1912. No. 8168 62e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR J. FHSSZHZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden /1.— franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertcntiën per regel 15 cent Roolames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummer» 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. XORTXGlUkOKT O. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. KIESRECHT. I)e Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt, met het oog op de aanstaande stem ming tor vorkiezing van oen lid van den Gemeen teraad, aan belanghebbenden in herinnering het bepaalde bij de artikelen 57, 58 en 154 der Kieswet, luidende: Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voorzoover niet hij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren lusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58. Personen en bestuurders, in het voor gaand artikel bedoeld, zjjn, voorzoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen ver plicht te zorgen, dat in het arbeidslokal, en zoo ar meerdere arbeidslokal en zijn, in liet grootste of wel in meer dan éen atbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opge hangen eene door hen of van hunnentwege onder- teekende lijst, de uren in het voorgaand artikel bedoeld, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk vermeldende. Art. 154. Overtreding van de artt. 57 en 58 dezer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Bovenbedoelde algemeene maatregel van be stuur, welke is vastgesteld bij Koninklijk he-duit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) luidt nis volgt Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en be stuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming lusschen de in vermeld artikel genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven iu de Gemeente, op welker Kie zerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling, al9 omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten narfzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van by hen in dienstbetrekking zijnde zieken verplegers. Amersfoort, 4 October 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWI.IOK. - Nu, verkoop het mij dan. Hoeveel biedt je er voor? - Een kwartje. Eén kwartje Laat naar je kijken. Twee kwartjes. Dan zal ik er nog eens over denken. Neen, dat kon Jantje toch niet doen. Ver beeldt je, dan zou hij in geen veertien dagen iets kunnen koopenhij was zulke dikke vrienden met de juffrouw uit den melk-salon waar hij zijn twaalfuurtje gebruikte. En toch kon hij op het laatst de verlei ding niet weerstaan. Hij riep Adriaan terug en zei - Nou vooruit dan. Daar heb je de twee kwartjes. De toovenaar bedacht zich nu geen oogen- blik en leverde Jantje den poot over, hem echter in het geheel geen inlichtingen gevend omtrent het gebruik. Binnen een paar minuten was Janneman nu achter het geheim als hij maar even aan een pees trok, gingen de vier tecnen naar believen op en neer en, och heden, wat was het pleizier er gauw af. Hij had graag Adriaan nu nóg eens aangesproken om het gebeurde ongedaan te makenmaar dat durfde hij toch niet. Wat zou die Adriaan hem uitlachen En dus bleef Jantje leelijk opgescheept met zijn kalkocnpoot. Veertien dagen lang zou hij alle dagen om twaalf uur droog brood moeten eten of kon bij desnoods zijn brood doorspoelen met een slokje koud water. Hij heeft die les zijn leven lang onthouden en telkens, als hij op het punt was, weer den eenen of anderen dwazen koop te sluiten, dacht hij aan dit geval. Het schijnt toch maar een waarheid te blijven, dat men slechts door schade en schande wijs wordt en dat men al heel dik wijls zelf schuld is aan zijn teleurstellingen. Misschien zou ieder onzer wel een dergelijk voorbeeld uit eigen ervaring kunnen noemen en kan het ook wel eens zijn nut hebben, eens even te blijven stilstaan by zoo'n dwaas heid, ten einde er in het vervolg niet weer een dergelijke te begaan. O11» belang. Ter overdenking. Een jongentje, dat nu al lang een groote man is geworden, herinnert zich nog altijd een wreedc teleurstelling uitzijn jeugd, waar aan hijzelf geheel en al schuld was en die hij zichzelven op den hals heeft gehaald. Als tienjarig ventje was hij door zijn ouders, die in Indië woonden, naar Holland gezon den en op school gedaan. Eiken Zondag om de veertien dagen mocht hij naar een tante en hij bracht dan twee kwartjes week geld mee, d.w.z. dit was dan de dubbele portie van twee weken; want zoo'n op zich zelf staand jongmensch heeft wel eens wat meer noodig bij voorkomende gelegenheden. Toen hij nu op een goeden Maandag weer was teruggekeerd naar school, had een van zijn kameraden een kalkocnpoot, waarmee hij een heel kunststukje uithaalde; hij liet n.l. den poot bewegen, alsof het ding leefde. Hoe hij dit aanlegde, begreep de tienjarige volstrekt niet; alleen zag hij wel, dat de groote kameraad den poot in beide handen hield en vervolgens met de rechterhand vier teenen zóq deed op en neer gaan, of het vingers waren van de menschelijke hand. De kleine was letterlijk verbluft hoe de ander dit toch wel aanlegde om zoo'n dooden poot te doen leven. Hè, geef mij dat ding, vroeg ons ventje op smeekenden toon. Jou dat ding geven riep de groote jongenkan je begrijpen. grootste magistraten de volgende bewering >Het is in (de hoofdstad van) Nederland zóo, dat alleen de werkman en de kapitalist bij ernstige ziekte in staat zijn, zich te doen behandelen door de meest bekwame profes soren de middengroepen bezitten te veel om kosteloos behandeld te worden (zooals de werkman) en ze zijn niet vermogend ge noeg om de vereischtc medische behandeling te betalen (zooals de kapitalist).* Het kan daarom zijn nut hebben, ook in breeder kring, belangstelling voor het En- felsche artikel te wekteen, en ook in Neder- and den middenstand nog meer wakker te schudden voor het werkelijk belang van hem zelf cn de gebeelc natie, gedachtig aan de reeds meer door mij gebruikte woorden faire de la force avec de la faiblesse*. I11 het jongste nummer van »De Midden standsbond c wijst de Bondsvoorzitter, de heer J. S. Meuwsen, op een -artikel uit het October-nummer van «Pearson's monthly*, dat ten titel heeft «The crushing of the middle class* de verdrukking van den middenstand. De Bondsvoorzitter geeft er een bewerking van, aangepast aan Nederlnndsche toestan den en heeft er de oorspronkelijke illustraties bij opgenomen. Achtereenvolgens bespreekt hijDe pak ezel der Maatschappij. Vermeerderde uit gaven en on verhoogde inkomens, De belas tingen van den middenstand, De duurdere prijs der levensmiddelen, De gevoelloosheid voor den middenstand, De gelukkige werk mansstand, De onafhankelijkheid van den werkman, en Het geneesmiddel. Van de vier illustraties stelt de eerste voor den middenstander tusschen de cylinders van den belastingmangel. «De kapitalist voelt geen belastingdrukde werkman be taalt geen belasting*, luidt het onderschrift. De tweede verbeeldt een door een be drijfsongeval getroffen werkman, «Zoodra de werkman ziek is of niet verdient, komen van vele zijden talrijke vrienden hem bij staan. Zij bieden henj aan vrije geneeskun dige hulp, kostelooze medicijnen en dito opname in een ziekenhuis, vrij voedsel, brandstof en zelfs geld, terwijl de midden standerslechts éen vriend heeft als hij ziek is of als hij geldgebrek heefthet pandjeshuis of den woekeraar, die hem wel door de crisis heenhelpen, maar hem zulke hooge renten berekenen, dat daardoor tevens zijn onherstelbare ondergang wordt veroor zaakt*. Op het derde plaatje is afgebeeld de mid denstander als moderne Atlas. «De midden stand heeft de lasten te dragen voor hét oprichten en in stand houden van tuchtscho len, ziekenhuizen, scholen, werkhuizen en asylen. Van geen dezer instellingen maakt hij gebruik*. Het vierde plaatje eindelijk toont den Man, die het gelag betaalt. »Na lederen twist tus schen kapitaal en arbeid is het de midden stand, die het gelag te betalen heeft. De voortdurende loonsverhoogingen der arbei ders veroorzaken een duurder worden van alle artikelen en drukken het zwaarst op den middenstand, wiens inkomsten de zelfde blijven*. liet geneesmiddel luidt als volgt De middenstand moet in de leer gaan de arbeiders-vereenigingen, het goede uit hun organisaties voor zich er uit halen en de verkeerde praktijken cn de vergissingen dezer vereenigingen ter zijde laten. liet blijkt noodig te zijn, dut er eindelijk in Engeland een man opstaat, die den mid denstander als het ware voortdurend in het hoofd hamert de bekende uitspraak van Euclides: «het geheel is grootcr dan een gedeelte* en duidelijk en klaar het bewijs levert, dat hetgeen onmogelijk is voor den enkelling, voor een organisatie van velen wel bereikbaar is. Het eerste werk van den middenstand moet dus zijn, zich te organisecren en daar naast zich wat opofferingen te getroosten door te breken met het systeem van onder ling wantrouwen en een betere gedachte te krijgen van zijn mede-middenstanders. Dan zal de middenstand ook voor zich rech ten kunnen doen gelden iets, dat hem nu onmogelijk is. Het verschil is maar, dat de werklieden- stand spreekt van »o n s belang* en de mid denstand van »m ij n belang*. Laat het betere deel van den middenstand de oelangen van dien stand goed leeren inzien en voor ons land een organisatie brengen, waardoor de leeuw van de arbei ders-organisatie in vrede en in overeenstem ming neerligt naast het lam van den mid denstand. De heer Meuwsen voegt hieraan toe Tot zoover het F.ngelsche artikel. Wij laten natuurlijk de beweringen van den geachten schrijver geheel voor diens rekening, omdat wij niet in staat zijn, te be- oordeelen hoe de toestanden in Engeland zijn. Bij aandachtige bestudeering van hetgeen door den schrijver beweerd wordt, zal men echter tot de overtuiging komen, dat ook hier te lande verschillende misstanden be staan, die overeenkomen met de boven ge schetste Engelsche verhoudingen. Zoo hoorden wij onlangs van een onzer II.M. de Koningin-Moeder, vergezeld van H.D. Grootmeester jhr. S. M. S de Ranitz en H.D. Hofdame E. G. barones Van Ittersum, kwain gisterochtend om 10 uur door Amers foort op haar auto-tocht van Soestdijk naar Maarsbergen, waar zij het eerste opvoedings gesticht der Ned. Hervormde kerk voor jon gens opende, welke plechtigheid o.a. werd bijgewoond door dc hoeren J. Visser Jzn.. Directeur van het Rijks-opvoedingsgesticht, en H. Gordeau Jr., Directeur van het Kin derhuis «Aldegondc*. Even over eenen kwam H.M., op haar terugkeer van «Valkenheide*, hier weer door. H.M. zal aanstaanden Dinsdagmiddag «Soestdijk* verlaten en na een verblijf in Italië van drie weken den 18 October te 's-Gravenhage terugkeeren. De Minister van Financiën heeft, teneinde het toezicht voor de Grondbelasting op de woeste gronden, geen buiten-, moeras- of braakgronden zijnde, nog beter tot zijn recht te doen komen, een voorschrift uitgevaardigd, waarbij o.m. is bepaald, dat de ambtenaren van den actieven dienst der directe belastin gen enz. schetsen ep calqueerpapier moeten maken van die gedeelten dor Gemeenteplans, waarop met rood onderstreepte perceelen (woeste gronden) voorkomen. De Minister heeft den Commissarissen der Koningin verzocht de Burgemeesters te willen uitnoodigen, maatregelen te nemen, dat aan de hiervoren genoemde ambtenaren daartoe gelegenheid worde gegeven. Burgemeester en Wethouders hebben hun goedkeuring onthouden aan een voorstel der Commissarissen van de Amersfoortsche Tram weg Maatschappij om het tarief per rit te verhoogon van 5 cent tot 6 cent per rit. Het oude versje zegt, dat warme regen iif September den boeren rijke zegen brengt dat September dit jaar kouder is geweest dan eenige Herfstmaand sedert 1849 heeft het Kon. meteorologisch instituut ons mee gedeeld dat er veel neerslag viel, wees de regenmeter uit. Tiet heet, dat slecht weer zulk uitgezocht weer is voor de tram. En toch is. over dc heele lijn, Septem ber van dit jaar slechter dan de zelfde maand van 1911. De tram vervoerde in de afgeloopen maand 10 836 betalende passagiers, of 1279 minder dan verleden jaar. De vervoeropbrenget was daardoor f57.35 minder en bedroeg in totaal f 544-35- He totale ontvangsten waren even eens f544.35, zoodat er In 't geheel geen nevenontvangsten waren, terwijl verleden jaar September de totale opbrengst f601.70 was. hetgeen, bij nu vergeleken, weer een nadeelig verschil maakt van f 57.33. De opbrengst per dagkilometer was f 10.08, of f 1.06 minder.' De klok der St. Joris-kerk, die Zondag 24 Maart bij het luiden voor de godsdienet oefening van onder tot boven scheurde en eenige weken geleden naar de firma Van

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1