r ïoöo r 30000. Stadsnieuws. Advertentiën. Telegrammen. N.V. „De Tijdgeest". buhecrschcu of cenige smart to verdragen en niet willen weten, ilat het leven een volle beker is, waarin óok leed gemengd is; der gelijke kinderen houden natuurlijk niet stand, wanneer de eerste storm over licn heen vaart». Zooals men ziet, roert de üuitscbe schrijver hier een der meest tragische verschijnselen in het leven der Duitsche schooljeugd aan. Zelf moord, door kinderen gepleegd, komt her haaldelijk voor, hetzij uit vrees voor een examen, dat mislukken zal, hetzij uit ge krenktheid over opgelegde straf of niet behaald succes. Gelukkig is dat verschijnsel nog vreemd in ons land, waar aan den eenen kant de eischen van het voorbereidend onderwijs niet zoo scherp zijn en aan den anderen kant het eergevoel van schooljongens en -meisjes nog niet zoo ziekelijk overprik keld is. Doch niettemin houdt de bewering ook voor ons waarheid in, dat de discipline der school stalend werkt op het karakter der kinderen en dat, wanneer zij verslapt, het kind zelf er de dupe van wordt. Bij het uiteenzetten van het streven om voor kinderen eiken levensstrijd te ontgaan, wijst Alaiberg op het aandeel, dat de school zelf daaraan - maar al te zeer heeft genomen. De -..schoolhervorming, in haar nieuwste richting kenmerkt hij dan met het niet mooie, doch treffende woord «Glaré- handschoenen-ptedagogie», dat er in Duitsch- land voor is uitgevonden. Er is veel verandering gevraagd, veran dering, die volkomen gerechtvaardigd was. Doch men is verder gegaan. Xa verkorting der lesuren, mogelijke vermijding van onder wijs in den namiddag, beperking van huis werk, vermindering van de examen-pro gramma's, heeft men ook, en vóór alles, de discipline-middelen zóo zeer uit de school gebannen, dat alleen de voortwerkende tra ditie en de onbekendheid der leerlingen met de machteloosheid van den onderwijzer een totaal verdwijnen van de schoollucht hebben verhinderd. (Slot volgt.) De Raad van State, afdeeling voor geschil len van Bestuur, behandelde Woensdag een beroep van den Gemeenteraad van Amers foort tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit van 20 Fe bruari 1912 tot wijziging der Gemeente- begrooting, dienst 1911- in verband met de kosten van verbouwing der Arnhemsche- pnortsbrug. De Koninklijke beslissing volgt later, Door het zoo laat ontvangen der tusschen Burgemeester en Wethouders en den Raad gewisselde stukken konden we in het vorige nummer slechts een gedeelte er van op nemen. Het slot volge thans. Meegedeeld zij nog, dat de vergadering der ie afdeeling werd gehouden op 4 October onder voorziiting van Wethouder Rijkens en werd bijgewoond door de hceren Gerritsen, Briüt, Jorissen, Koning, Eysink en Van Ach* terbergh, allen leden dier afdeeling en door de heeren Rolandus Hagedoorn, Van Dui nen en Van Kalken, leden der 2e afdeeling; benevens door den Burgemeester, den tijdelijk Wethouder Tromp van Holst en den Ge meente-secretaris. De 2e afdeeling vergaderde 30 September onder voorzitting van Wethouder H. W. van Esveld. De vergadering werd bijgewoond door de hceren Houbaer, Van der Wal, Veis Hcyn, Tromp van Holst, leden dier afdeeling, en den heer Van Achterbergh, lid van de ie afdeeling. benevens door den Burgemees ter en den Secretaris. Gemeente-begrooting. Van de ie afdeeling constateerde bij de Algcmeene beschouwingen een lid, dat er verschillende zaken zijn, welke sedert jaren op afdoening wachten en welke hij in deze Begrooting met geen enkel woord vindt aangeduid. In de eerste plaats herinnerde hij aan de toezegging van progressief schoolgeld voor Hooger en Middelbaar onderwijs. Hij had verwacht, dat de behandeling hiervan aan de behandeling der Begrooting zou zijn voorafgegaan. Eveneens had hij gedacht de meening van Burgemeester en Wethouders te vernemen over de progressieve heffing van Inkomsten belasting. Hij meent, dat een regeling van de pen sioenen voor weduwen en weezen van Ge meente-ambtenaren gereed ligt. Een post hiervoor heeft hij op de iemeente-begrooting gemist. De regeling van de jaarwedden der Wet houders dateert van 25 jaren geleden. De bezoldiging van dit ambt, dat in den tegen- woordigen tijd den geheelcn mensch eischt, acht hij onvoldoende. Ook van plannen tot verbetering van het marktwezen een kwestie, welke sedert jaren aanbangig is vindt hij met geen enkel woord gerept. Waar de afdoening van enkele «lier zaken niet langer kan wachten, zal hij gaarne de meening van Burgemeester en Wethouders vernemen over een verhooging der Inkom stenbelasting met een derde procent. Een lid vraagt om een verordening, hou dende bepalingen, dat de kosten van wegen, aangelegd voor rekening der Gemeente, zullen worden terugbetaald door grond-ex ploitanten, te voldoen bij het verleenen der bouwvergunning. Verder wijst hij op het bezwaar, dat voor het Bcrgkwartier niet een dergelijke bepa ling bestaat betreffende rioleering. Een ander lid verwacht, dat dank zij de betere samenwerking, welke in de laatste jaren verkregen is veel tot stand zal kunnen komen. Om tc voorkomen, dat later de belasting- schroef in eens sterk moet worden aange zet. geeft hij in overweging, geleidelijk met een verhooging van een derde procent te beginnen. De 2e afdeeling hielcl geen Algcmeene beschouwingen. Van die afdeeling bracht een lid lof aan de samenstellers van deze Begrooting. ook voor de wijze, waarop ook dit jaar het den leden mogelijk is gemaakt, een overzicht over het geheel te verkrijgen. Volgno. S3. Jaarwedden Wethouders. Van do ie afdeeling verwachtte een lid, dat de belasting-verhooging in de eerste plaats zal worden aangewend om de jaar wedden der Wethouders tc verhoog en. De 2e afdeeling maakte geen opmerking. 86. Aanstelling 3e bode. Van de ie afdeeling vroeg een lid of de aanstelling van een 3de bode ter Secretarie wel noodzakelijk is, vooral nu kortelings geleden de oude bode door een jonge kracht is vervangen. Een ander lid vroeg of. bij aanstelling van een 3e bode, bezorging van brieven, enz. door politie-agenten een einde zal ne men. 96. Kennisgevingen Gemeentebestuur. Van de ie afdeeling meende een lid, dat de publicaties bij voorkeur geplaatst moeten worden in een dagblad. Wellicht zijn de uit- gers daarvan bereid, de kennisgevingen tegen een lageren prijs op te nemen. Een ander lid onderschreef deze meening, vooral daar liet aantal lezers van een dag blad 2 of 3 maal grooter is dan dat van een blad, dat enkele malen per week verschijnt. Het breken met een tot nu toe gevolgde traditie acht hij geen bezwaar. Van andere zijde wordt aangevoerd, dat, indien wordt nagegaan hetgeen voor het uitgetrokken bedrag wordt geleverd, geen motief bestaat om met een traditie te bre ken. t De 2e afdeeling had geen opmerkingen. 97. Advertentiën. Van de ie afdeeling stelde een lid voor, dezen post tot f 500 te verhoogen Het recla me maken voor Amersfoort als woonplaats acht hij van groot belang. De 2e afdeeling had geen opmerking. 142. Jaarwedden Openbare werken. Van de ie afdeeling vroeg een lid hoe B. en W. denken over verhopging der jaar wedde van den klerk-teekenaar. De 2e afdeeling had geen opmerkingen. 144. Straten. Van de ie afdeeling achtte een lid ge- wcnscht een begin te maken met het leggen van een trottoir in de Langestraat en stelde voor, te beginnen met het gedeelte Brand- sen— Hehenkamp en Van GelderVan Za lingen. Een ander lid wenschte in deze mede werking van de winkeliers, watn voor hen is het hebben van een trottoir van grooter be lang dan voor de Gemeente. Ook wees hij er op, dat bij smalle gedeelten, bijv. bij het perceel van Van Zalingen, een trottoir on- noodig is. Een lid vestigde de aandacht op den slechten toestand van den Parallelweg; hij vraagt hierin verandering te brengen. De 2e afdeeling had geen opmerkingen, 160. Trekpad en zeeweringen. In de 2e afdeeling werd gevraagd of het rapport betreffende de Eemhoofden spoedig kan worden verwacht en of, in afwach.ing eener definitieve oplossing, hot niet mogelijk zou zijn, de vaargeul door middel jener baggermachine open te houden. De ie afdeeling had geen opmerkingen. 161. Werven, steigers, enz, In de »e afdeeling werd, in verband met het uitgetrokken bedrag voor herstelling van den werfmuur langs de I.angegracht, door verschillende leden demping of over kluizing dier gracht bepleit. Gaat men hier toe over, dan zal ook de Kortegracht niet gedeeltelijk, doch geheel moeten worden overkluisd. Gevraagd werd een onderzoek te doen in stellen naar het medezeggenschap van het Eem-college over de binnengrachten. De te afdeeling had geen opmerkingen. 163. Onderhoud Gemeente-gebouwen. Van de ie afdeeling meende een lid, dat het onderhoud der gebouwen, gelegen onder de Gemeente Leusden, door B. en W. f 200c te laag is geraamd. De 2e afdeeling had geen opmerkingen, 200. Muziek-vercenlging. Van tic tc afdceling spraken meerdere leden den wensch uit, dat bijzondere aan dacht zal gewijd worden aan het adres om subsidie eener andere Muziek-vereeniging, welke getoond heeft recht van bestaan te hebben, terwijl zij tot nu toe op geheel an dere wijze behandeld wordt dan een zuster vereen iging. De 2C afdeeling had geen opmerkingen. 202. Openbare leeszaal en bibliotheek. Van de te afdeeling stelde een lid voor, deze post te lezen «toelage aan vereenigin- gen voor Openbare leeszalen en bibliothe ken* en de raming van f 1500 te verhoogen tot f 2000. Hij herinnerde er aan, dat het doel der vereeniging «Openbare leeszaal* is de ver hooging van de volksontwikkeling. Eén derde gedeelte van de bevolking van Amers foort kan van dit middel geen gebruik maken, dus een neutrale leeszaal kan het doel, hetwelk zij beoogt, niet bereiken. Daarom is opgericht een Roomsch Katho lieke openbare leeszaal, welke de neutrale openbare leeszaal steunt in haar pogingen tot het bereiken van een doel, waartoe de laatste alleen niet in staat is. Waar de R. K. openbare leeszaal aldus steunt, is de aan vrage om een subsidie van f500 billijk. Burgemeester en Wethouders zullen ook aan deze leeszaal eischen hebben te stellen, ten einde den waarborg te verkrijgen, dat ook de R. K. leeszaal in waarheid een openbare leeszaal zij. Een ander lid ondersteunde het voorstel van den vorigen spreker. Hetgeen de 2e afdeeling ten deze op merkte, werd reeds meegedeeld in het vo rige nummer, onder het hoofdOpenbare leeszaal. 217. Fonds werkloosheid. Van de 2e afdeeling vroegen enkele le den of het bedrag, uitgetrokken' voor dezen post, niet beter kan worden besteed voor werkverschaffing. De ie afdeeling had geen opmerkingen. 251. Pensioenen en gratificatiën. I11 de ie afdeeling werd van verschillende zijden aangedrongen op een regeling, waar door voorkomen wordt, dat werklieden, die 30 en meer jaren in dienst der Gemeente hebben doorgebracht, ten laste van het Burgerlijk armbestuur komen. Van de 2e afdceling wees een lid op de omstandigheid, dat enkele Gemeente-werk lieden, die na een ruim 3 o-jarigen diensttijd gepensionneerd werden, zulk een gering pensioen hebben, dat zij onderstand noodig hebben van het Burgerlijk armbestuur. Kan, zoo vroeg hij, aanvulling van het pensioen in den vorm eener gratificatie niet plaats hebben 271. Overkluizing Kortegracht. In de 2e afdeeling werd er van verschil lende zijden op aangedrongen, dat met de overkluizing van de Kortegracht geen aan vang zal worden gemaakt, alvorens het vroeger genoemd onderzoek in zake de rechten van het Eem-college is geschied en een beslissing betreffende de Langegracht is genomen. De ie afdeeling had geen opmerkingen. 272. Riolen. Van dc 2e afdeeling betoogde een lid, dat de kosten van rioleering, enzoovoort ge leidelijk door de grondeigenaren aan de Ge meente zouden zijn terugbetaald, hadde men tijdig een verordening in het leven geroepen. Hij meende dat, waar met de rioleering van het Bergkwartier nog een aanvang moet worden gemaakt, het nog tijd is, hierin te voorzien. Door meerdere leden werd dit denkbeeld ondersteund. De ie afdeeling had geen opmerkingen. Ontvangsten. De posten van dit onderdeel der Begroo- ting gaven geen andere aanleiding tot be sprekingen dan dat een lid der ie afdeeling meende, dat de huur van het huis in de Kamperbinnenpoort, verhuurd aan G. Bloe- mink, te laag is geraamd. Zoudt U bij gelegenheid een fout willen herstellen in uw bericht over de klok De toon is niet es, doch e, zooals ook de opdracht is geweest ten einde haar beter te doen harmonieeren met de andere, die op cis is gestemd. Het zou al heel onhoffelijk wezen, niet aanstonds deze opmerking- eener jongedame mee te deelen. Morgenochtend wordt de klok in gebruik hersteld. De heer P. H. Dijksterhuis, onderwijzer aan de Chr. school aan de Blankenheym- straat behaalde de Lagere akte Wiskunde. De heer R. C. de Lange legde aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg af het candidaats-examen Theologie. Dc lieer W. van Haselen P.Hz. heeft out- slag gevraagd als Directeur van het voeder magazijn en den cierhandel der V. P. N., hier. wordt 1 November toegevoegd aan den In specteur der Infanterie. Luitenant B. IC. Stöver wordt op dien datum werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den Generalen staf. Uit een bezoek, dat luitenant-generaal W. A. T. de Meester, commandant van het veld leger, met luitenant-kolonel-intendant Van der Werft', den officier van gezondheid dr. Ruysch en den kapitein van den Generalen staf M. D. A. Forbes Wels Donderdag bracht aan Lochem wil men afleiden, dat dc groote manoeuvres van de 2 e en de 4e divisie daar volgend najaar zullen wor den gehouden, weder zonder voorbereiding van inkwartiering, enz. Vandaar zou Westwaarts worden opge rukt en zou wellicht ook een deel der Pro vincie Utrecht liet terrein dezer najaars oefening op groote schaal wezen. Maandagavond in Amicitia* het ie abon nementsconcert, niet Frédéric I.amond. Vóór de pauze Beethovennadien een gemengd programma. Dc Kon. militaire sport-vereeniging hield Donderdag een wedstrijd in het rijden op de stafkaart. Er werd 's ochtends om 8 uur, telkens niet 10 minuten verschil, afgereden van deljsel- brug te Zutfen, waar elk der 20 deelnemers een briefje ontving, waarop vermeld stond waar voor hem de eerste controle-post zich bevond dien moest hij maar zelf trachten te vinden langs den kortsten doch ook gemak- kelijksten, dus den besten weg. Bij dien post aangekomen, werd hem weer aangeduid waar de volgende controle was en weer moest hij middels zijn stafkaart den besten weg zoeken. Zoo waren er vijf controle-posten met als eindpunt den vlaggestok in het kamp bij Oldebroekde geheele weg was 50 KM. Enkele wegen waren verboden, doch niet het oversteken daarvan en dit juist gaf aan leiding tot tweeledige opvatting, ten gevolge waarvan het Bestuur nog geen uitspraak deed. Xaar het tiur van aankomst is de volgorde dezeluitenant jhr. Qtiarles van Uftord 2 uur 43, luitenant Lagerwcy 2.47, luitenant Hekkema 3.03, luitenant Knel 3.07, luitenant Ilinlopen 3.11, luitenant Van Voorst Evekink 3.17, luitenant Van den Wall Bake (huzaren 3.22, luitenant De Kruyff 3.33, luitenant Van Stockum 3.42, luitenant jhr. Gevaerts 3.43, de heer Van der Aa 3.47, luitenant jhr. Gevers Deynoot 3.48, luitenant De Jong 3.31, mr. N. I'ockema 3.57, luitenant Pabst 3.57, uitenant Van den Wall Bake (rijdende artil lerie) 3.57. luitenant Eabius 4 uur, luitenant ljhr. Van der Goes, 4.44, luitenanc Sprenger van Eyk 4.43, en luitenant De Koff 4.35. (Vervolg, zie Bijblad). J. D. LAMMERTS van BUEREN, Langestraat 108. Veudumeester. Taxateur. VERHUIZINGEN. Goederen, voor publieken verkoop bestemd, wor den op verlangen dagelijks aan huis afgehaald. J. F. HENDRIKHUYSEN, Hasebroekstraat 64', AMSTERDAM. Tijdgeestbriefje No. 20002 A en B. J. A. SMIT, Haarlemmerstraat 83, LEIDEN. Tijdgeestbriefje No. 20002 C. G. DE JONG, WAKGA. Tijdgeestbriefje No. 20002. Majoor jhr. A. F. K. Graswinckel, thans van het 7e regiment infanterie te Naarden, j C. ZEVENBERGEN. ZUIDLAND. Tijdgeestpolis No. 20002 N. J. KHAN, HOOGVEEN. Tijdgeest.polis No. 20002 M. en promie Gelden verzonden

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2