bijblad AWFOOR^CBE CODBANT Stadsnieuws. van de uitgave van N V. d8 AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. If. van CLEEFF VAN ZATERDAG 12 OCTOBER 1912. KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeling vnn den Minister van Oor log op 15 October 1912 eene schietoefening zal worden gehouden van bet fort lIOliK van holland. Kr zal gevuurd worden met kanonnen van licht kalibe' (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag benoorden en een bezuiden het zeegat, tot op 310(1 M. van het fort. Op den dag waai op gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het. l-egin der oefening halfstok <11 éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschan wordt. Amersfoort, 12 October 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDVVIJGK. Wie aan de aankondiging van «Ereuleken*. op te voeren door de Kon. verecniging Het Nederlandsch Tooneel, zou toegevoegd heb ben het gloednieuwe »als dat niet trekt, trekt niemendal* zou, nadat hij gisteravond de nog niet half bezette zaal van »Amicitia« had gezien, wel tot do conclusie hebben moeten komen, flat te Amersfoort niets trekt, althans niets goeds. Ken heel mooi stuk, met Emma Morel in de titelrol, Chrispijn als de raisoneur, Harms als de zeer autoritaire pa-EdelAchtbareen tóch slechts een zóo matig bezoek, dat het Societeitsbestuur er zich voorshands wel niet weer aan zal wagen een voorstel om en partage te spelen aan te nemen. Dan hadden de drie hceren het maar aan 't rechte eind, die hier het stuk voor de derde maal kwamen zien en er in den lang niet lieflijken avond er een stevige fietstocht langs half verlichten Rijksweg voor over hadden. Den inhoud van het stuk deelden we in liet vorige nummer mede. We kunnen dus thans volstaan met enkele trekjes in herin nering te brengen. Zóo tante Henriette (n. vrouw Schwab Weiman) die zoo onverbeterlijk in haar rol bleef als semi-Incroyable. Dat »je n'ai plus vingt ans«, toen de vrouwenkenner Iman van "Verschot Jiaar tie lectuur van het nogal zeer gedurfde Marchande d'amour* aanbood, was kostelijk. Zóo het einde van het eerste bedrijf, waar Job Averling, wiens bcer.en verlamd zijn en die, altijd maar in zijn rolstoel gezeten, tot philosoot' is geworden, en zijn zuster Floren tine het freuleken voor de buitenwacht - hun moeder zoo missen. Dan het natuurlijke spel van Freuleken (mejuffrouw Emma Morel) als goede fee voor de zieken en armen, als vredestichtster tusschen haar driftigen vader en haaronver- standigen broer den niet-studeerenden J.eid- scho student, die alweer eens is gezakt. Chrispijn, die én zijn broer én den lion Iman van Aerschot zoo duchtig onder han- dee neemt en die Florry zoo prachtig inlicht omtrent de «certaines choses*, die een jong meisjes .prematuur* zouden kunnen kwetsen, zooals tante dat noemt, en haar doet inzien, dat het gerobbedoes tusschen Iman en de Kattekop werkelijk -in alle eer en deugd* is geweest. Deze innige scène was werkelijk een juweeltje van samenspel. De kattekop* zelve, onder welken naam zij ook buitenshuis wel meer bekend is dan als Miebetje, was voor mevrouw Lobo— 1 iraakensiek een triomf. Althans wat haar spel betreft; het Nederlandsch Tooneelsch hoeren-dialect. gemaniëreerd het zelfde als in tic n Bruiloft van Kloris en Roosje* had niets van Graafschapsch waar zuiverder J lollandsch wordt gesproken zoodra de menschen niet onder elkaar zijn dan in me nige stad in 't hartje van Zuid-Holland was vermoeiend om aan te hooren. De jonge Ercnkcl als student Henri en de lieer Reule als hartenbreker waren heel goedde laatste vooral toep hij Freulekan vertelde van z ij n moedertje. Slecht als van ouds was de man aan 't licht. Men zal hem een helper moeten geven, die hem wijst wanneer 't klaterend zonlicht is, wanneer een lamp wordt opgestoken. Nog beter wellicht als zijn souffleur dan maar tegelijk met de gaskraan werkt. En groot aantal leden van de Nederland- sche Toeristen Kampeer Club kwam hier hedenmiddag aan om dc wonderfraaie natuut1 rond Amersfoort in oogensdiouw te nemen. Zij zullen tot morgenavond hier blijven en kampeeren hedennacht in een zo-tal van hun hoogst practische tenten in het boscti van den heer Joh. G. F. van Achterbergh, achter villa »Grctha*aan den Soesterstraat- we8- Nog even zij herinnerd aan den morgen op »Birkhoven* te houden voetbalwedstrijd Quick—H. V. C. Beide clubs zullen hun uiterste best doen. Een zeer spannende wedstrijd dus. 'I'wee Heilsleger-zeridelingen, namelijk de kapitein Van Helden zullen morgen in het lokaal aan het Havik afscheid nemen van hnn vele vrienden te Amersfoort. Ruim 7 jaren .hebben zij gearbeid onder zieken en melaatschen in onze koloniën, waarheen zij, nu hun kort verlof om is, weldra terugkeeren. Een convocatie, welke alleen vermeldt vaststelling van Reglement en Begrooting en voorzien in Bestuurs-vacatures heeft weinig aanlokkelijks, maar toch hadden we Don derdagavond wel wat meer dan 9 leden buiten het Bestuur verwacht iu dé ver gadering der vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken*. Intusschen mogen de Nuts-lezing, de jaarvergadering van den Protestantenbond en de prepara tieven voor den marktdag als verontschuldi- ging gelden. De waarnemend Secretaris, de heer Joh. H. van der Meiden, las de notulen van 29 April 1912, die ongewijzigd werden vastgesteld, met dank voor de juiste redactie. De Voorzitter, de heer C. M. Cremer, heiitinerde er aan, dat deze notulen waren uit den boozen tijd, toen de vereeniging er zoo slecht voor stond. Sedert verleende de Provincie subsidie, konden daardoor die van Rijk en Gemeente getoucheerd en kon de school worden geopend. Thans dient, vervolgde spr., met spoed gedaan hetgeen de Minister vraagt. Er zijn Handelsscholen voor welke Huishoudelijk reglemen: en school-reglement éen zijn en waarbij die reglementen door het Bestuur worden ontworpen en gearresteerd. Inderdaad weet het Bestuur het best hetgeen noodig ismeenen de leden, dat de school in andere banen behoort geleid dan is de Algemeene vergadering de plaats om daartoe voorstellen te doen. De 15 artikelen van het Huishoudelijk reglement werden hierna gelezen en met algemeene stemmen ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter lichtte ze toe. Zóo bij het voorzien in Bestuurs-vacatures. Het Be stuur moet niet afhangen van toevallige omstandighede.n, vati bijvoorbeeld een slecht bezochte vergadering. Daarom wenscht het een voordracht te doen voor de vacatures en deze voordracht ten minste 3 X -4 uur vóór de Algemeene vergadering ter kennis te brengen van de leden, die dan schriftelijk en ten minste 24 uur vóór die vergadering een of meer andere candidaten kunnen voor stellen. Zooveel mogelijk zullen door het Bestuur dubbeltallen worden voorgesteld. Het reglement trad onmiddellijk in wer king. Tot leden der commissie tot nazien van de rekening cn verantwoording over 1912 wer den vervolgens benoemd de heeren jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, Ed. van Vol lenhoven en P. J, Frederiks. Aan de orde was hierna het vaststellen der Begrooting voor 1912 volgens de wer kelijke inkomsten en uitgaven. De Voorzitter deelde mede, dat, nu de school op 1 September is geopend, ver moedelijk ook de subsidiën van Rijk, Pro vincie en Gemeente te rekenen van 1 Sep tember zullen worden uitbetaald. Intusschen staat de vereeniging er beter voor dan bij de eerst ontworpen Begrooting, waarop f 1200 voorkwam voor rente en af lossing voor het te stichten gebouw. Immers thans is door de Gemeente voorloopig kos teloos een schoolgebouw in gebrkik gegeven. De Begrooting werd vastgesteld opf 6253 aan inkomsten en uitgaven, met een postje «Onvoorziene uitgaven* van f152. De Voorzitter wees er op, dat bij de Ontvangsten slechts f 300 voorkomt uit con tribution en zeide, dat de vereeniging slechts 140 leden heeft, een toch veel te gering aantal, terwijl de minimum-contributie slechts f 2.50 bedraagt. Sommigen betaalden hun quitantie slechts éen keer en Helen zich toen weer royeeren. De heer Buys meende, dat dit aantal gemakkelijk te verdubbelen is. De heer Nieuwendijk nam op zich voor 4 leden te zorgen of 4 contributies te be talen. (Instemming). De heer De Pool sprak den wensch uit. dat vooral middenstanders zich zouden aan melden als lid, opdat de contribueerende lichamen zien, dat het den middenstand ernst is cn hij werkelijk belang stelt in deze vak school. Aan de orde was vervolgens de aanvul ling van het Bestuur tot u leden. Gekozen werden de heeren G. J. Buys, S. J. van Duinen, mr. R. P. van der Mark cn Cl. W. Scheffers. Bij de rondvraag vroeg de heer f rede- riks het woord cn zeide: Nu niemand an ders het woord verlangt, zij het mij ver gund, een woord van hartelijken dank te spreken tot het Bestuur voor hetgeen dit deed om ook den middenstand een vakschool te bezorgen. De Secretaris herinnerde in zijn notulen aan den bangen tijd van einde Aprilde Voorzitter heeft naar aanleiding van die no tulen herhaald hoe slecht de kansen voor de tot stand koming der school een goed half jaar geleden nog waren. Dat zij 1 Sep tember is geopend, is alleen te danken aan uw onafgebroken arbeid onder de vlotte leiding van onzen Voorzitter. Wij, leden, hebben gewenschtgij, Be stuursleden, hebt gewerkt. En hoe ontzag lijk veel. Het zou de moeite loonen, eens te weten hoeveel pagina's de notulen der Bestuurs-vergaderiiigen beslaan. Wij hebben slechts een zeer flauwe voorstelling van al den arbeid, dien U geheel belangloos om onzentwil verrichtte, van de tallooze be sprekingen, conferenties en audiënties die IJ hadt met allerlei autoriteiten. Voor dien arbeid zij het mij vergund U in deze eerste vergadering na de opening der Handelsschool onzen liartgrondigen dank te brengen (Instemming). Hierna werd nog een uurtje vergaderd in comité-generaal. Een flink gedeelte van den in het alge meen gezond zijnden hoenderstapel in de omgeving van Amersfoort is thans, zoo goed als zeker, behoed voor de terecht zoo ge vreesde Klein'sche kippenziekte. De Rijks-seruminrichting en de V. P. N. (Vereeniging tot bevordering van de Pluim veehouderij in Nederland) hebben den strijd tegen deze zeer besmettelijke ziekte aange bonden, waartoe als eerste krachtige maat regel. met buitengewoon veel medewerking van landbouwers en andere leden der V. P. N., deze week niet min'" dan 9863 kippen met dc voorbehoedende 1 of werden behandeld. 't Was inderdaad gemakkelijke taak, welke dr. B. J. C. *e .ennepe, bacterioloog bij de Rijks-seruminrichting, bijgestaan door den heer H. B. Beaufort, den pluimveeteelt- consulent, en het Bestuur van de V. P. N. te Amersfoort, op zich had genomen. Waar echter is gebleken, dat, met inbegrip van tijdroovende verplaatsing van de eene boerderij naar de andere, op éen dag 2000 dieren werden behandeld, lijdt het geen twijfel of het groote aantal hoenders, dat moet worden beschermd, is geen bezwaar 0111 de ziekte te bestrijden en zoo mogelijk geheel uit te roeien. Voor een waarde van vele tienduizenden gul dens gaan jaarlijks, vooral door de Klein'sche dekte, maar ook door andere hoenderziekten, verloren en ongetwijfeld zou een statistiek van aan ziekte gestorven hoenders gedurende deii loop van éen jaar verbazingwekkende cijfers doen zien. Moge de aangebonden strijd krachtig wor den voortgezet en niet worden voorbij gezien welk een buitengemeen groote waarde het pluimvee het kleinste, maar tevens het talrijkste vee op de boerderij vertegen woordigt. Verscheidene buitenlandsche Regeeringen hebben zeer groote sommen over tot bevor dering van deze schijnbaar kleine, maar inder daad groote belangen en ook van onze Regeering wordt voor dit doel reeds belang rijke steun ondervonden. Met groot leedwezen zullen velen, die zich zoo veel hadden voorgesteld van het nieuwe week-programma in de bioscoop »De Arend*, kennis nemen van de advertentie hierneven, waarbij wordt meegedeeld, dat het meest interessante deel der Titanic-film is verbrand zoodat zij niet kan worden vertoond, en deze week een gewoon programma wordt gege ven. Wel een onzaglijke teleurstelling voor de Directie, die met zoo groote zorg de voor stelling van die indrukwekkende film beeft voorbereid. We zijn gewend, dat zij zorgt voor in ieder opzicht uitstekende voorstel lingen maar voor deze had zij zich buiten gewoon veel moeite gegeven cn kosten getroost. De bioscoop aan de Langestraat is geluk kiger geweest en heeft de haar toegezegde film op tijd ontvangen, zoodat men dus daar de ramp der «Titanic* kan gaan zien. In verband met den grooten toeloop wor den daar nu iederen avond drie voorstel- liiigen gegeven. Bij de Donderdag ten overstaan notaris C. A. van Blaricum gehouden veiling van het perceel Zevenhuizen no. i, op den hoek der Langestraat en groot 68 centiaren, waar in wijlen de heer W. Stork zijn bekend café had. werd dit voor f 5000 verkocht aan den heer G. Th, Ockhorst te Hilversum. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om half zes, die van de overige voertuigen op zijn laatst om 6 uur zijn aangestoken. Voor den oudere van dagen is het een groole kunst zich te herinneren, dat men ook jong is geweest, zonder daarbij te vergeten, dat men het niet meer is. T7it don Omtrok. De Veluwsche bladen* vestigen de lan- op zeer veelvuldig voorkomen van wilde zwijnen tusschen Putten en Apeldoern. «De beesten doen geen kwaad* verzekerde een jagermeester. De stroopers zullen wel met ze afrekenenmaar een wielrijder doet toch beter, maar eerst eens uit te kijken en een beetje uit hun koers blijven, vooral als er jongen bij zijn. Te Spakenburg wordt hoe langer zoo meer behoefte gevoeld aan een verbetering der haven. Nog onlangs gebeurde het dat, door den lagen waterstand, de visscliersvloot, een 150-tal schepen, gedurende een tweetal da gen de haven niet kon verlaten. Met verlangen wordt uitgezien naar ver betering hetzij door de Gemeente hetzij door het Rijk. Voor de visscherij-school te Spakenburg hebben zich 110 leerlingen aangemeld. Het Rijk zal een subsidie geven van f 400 men hoopt, dat de Provincie f 170 geeft en de Gemeente past er dan f 230 bij. De '25 oooste betalende bezoeker van de Internationale gas-tentoonstelling te Amster dam is geweest de lieer W. J. Stokvis, te Arnhem. Met fanfares binnengeleid, werd de heer Stokvis door het Bestuur der tentoonstelling ontvangen, dat hem uit de collectie antieke lampen, welke op den stand der Gemeente- gasfabrieken van Amsterdam is geëtaleerd, een exemplaar aanbood. De tentoonstelling wordt morgenavond gesloten. BEHRSOVERZICHT. van 5 tot i2 October 1912. Ook in de afgeloopen week heeft de Balkan-kwestie allerwegc de Beurzen in span- ning gehouden. De meer optimiste stem ming. welke zich aan het eind der vorige week had kunnen baanbreken en welke nok in den aanvang van deze week nog min of meer bleef bestaan, is spoedig moeten wij ken en met het voortschrijden der dagen is de algemeene stemming steeds nerveuser en zwakker geworden. De loop der gebeur tenissen was dan ook niet geschikt om veel voedsel te geven aan het ontwakend opti misme en speciaal door het optreden van Montenegro is de ernst van den toestand zeer verzwaard. Dit landje van ongeveer 250 000 inwoners, dat bij een oorlog weinig te wagen heeft en slechts verbetering kan hopen van een krijg tegen den erfvijand, heeft de kat de bel aangebonden en verklaarde in het begin der week den oorlog aan Tur kije, en dit feit was het begin van een alge- heele verandering in de opvattingen die tot nu toe omtrent de ontwikkeling van zaken in den Balkan hadden geheerscht. Had het talmen van de overige Staten, om tot de oorlogsverklaring over te gaan. de hoop gewekt, dat de diplomatie op het allerlaatst toch nog een uitbarsting zou kunnen vermijden, thans begreep men wel, dat deze hoop vrijwel als vervlogen kon worden beschouwd. Want in verband met de overeenkomst die bestaat tusschen Ser vië, Bulgarije, Griekenland en Montenegro begreep men wel, dat dit laatste Staatje met zijn legertje van even 30 000 man den strijd tegen den overmachtigen vijand niet zou hebben aangebonden, zonder van de hulp zijner bondgenooten zeker te kunnen zijn, zoodat het zich laat aanzien, dat de tus- schenkomst der Mogendheden te laat is gekomen en het slechts een kwestie van dagen op het oogenblik dat wij dit schrijven, misschien slechts van uren zal zijn, en de oorlog aan alle kanten in vollen gang is. Het is dan ook vrij duidelijk door de Regeeringen der Balkan-staten aan de gezanten der Mogendheden te kennen ge geven, dat het te lang geduurd heeft eer zij tusscbenbeide trachtten te komen en dat een stap, als nu door hen gedaan is. mis schien succes had kunnen hebben, wanneer deze 14 dagen vroeger was geschied De volken zelf zijn niet meer te houden en waar de Regeerïngen de keus hebben tus schen een p 'flairen oorlog of binnenland- scbe opstande.is het begrijpelijk, dat de eerste gekozen wordt. Het is niet zoozeer de oorlog zelve, die men op den duur toch als onvermijdelijk was gaan beschouwen, welke zulk een on rust op de Beurzen heeft in het leven ge roepen, als wel het fiasco, dat de diplomatie heeft gemaakt. Men vraagt zich met zorg af waartoe dit alles moet leiden nu gebleken is. dat er zóo weinig overeenstemming ba- staat tusschen de groote Mogendheden, dat men het niet eens is kunnen worden over het gezamenlijk doen van een stap om een allerverschrikkelijkste» oorlog te voorkomen, iets, dat bij een eendrachtig samengaan voor het Europeesch concert toch zeer gemakke lijk ware geweest. En dat dit een krijg zal worden, die tot de meest bloedige van den nieuweren tijd zal behooren, kan men als vaststaand aan nemenmen behoeft

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5