Stadsnieuws. Ingezonden lu die kunsteloozc regels zit heel 't be ginsel der opvoeding aangeduid. Wat niet tijdig ingrijpt, leidt en tracht te wijzigen, wijzigen, waar dit noodig is, zal later staan voor niet meer te veranderen afwijkingen. Wie het kind in de jonge jeugdjaren niet leert, dat er naast het spel een veel ernsti ger werkelijkheid is, waaraan het van liever lede, bij kleine porties beginnend, moet ge wennen, wie het niet van meet af voorbe reidt op de krachtsinspanning, die later het volle leven, buiten ouderhuis en school, van hem zal eischen, doet aan dat kind te kort; hij voedt het op tot een levenszwakke, die zijn eigen zin zal volgen en door de harde realiteit worden gestraft. Er zijn menschen, die, slachtoffers van een te zachte opvoeding, eerst laat hebben inge zien. wat hun ontbrak. Vraag hun niet, hoe veel moeite, hoeveel strijd het hun heeft gekost om het door de schuld hunner op voeding verzuimde weer in te halen. En de moesten zijn tot zulk een »reneuveau* niet in staat. Op hen hecht de glacé-handschoenen piedagogie haar noodlottig stempel, heel hun leven lang. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel -11 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Baad dezer Gemeente zal vergaderen op Zater dag, den li) October aanstaande, des namiddags TWEE uur. Amersfoort, 15 October 11)12. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Zaterdag 19 October 1912 des middags ten 2 ure. t. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. C. R. O. Leinweber, 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan de onderwijzeres aan de openbare Lagere school A, mejuffrouw van 't .Slot. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan den onderwijzer aan de open bare Lagere school B, den heer E. Wever. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van het personeel, verbonden aan de Burgeravondschool voor den cursus 19121913. 5. Prce-advies van Burgemeester en Wet houders op de adressen van het Amers- foortsch Drankweer Comité en van de ver- eeniging Vergunning* inzake sluiting van koffiehuizen op lotingsdagen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vBststelling eener Verordening, regelende de benoeming en het ontslag van het personeel der gemeente-waterleiding en tot vaststelling eener Verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bij stand in het beheer van de gasfabriek en de gemeente-waterleiding te Amersfoort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van pensioen aan A. J. Bilders. 8. Voordracht op het fonds voor onvoor ziene uitgaven van de Begrooting, dienst 1912. Een prachtige coïncidentie met de poging, thans van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, om den handel en de nijverheid te Amersfoort in het genot te stellen van electrische drijfkracht is wel het verschijnen van hot geschriftje »Alles electrischEen gids voor leeken, die electriciteit willen ge bruiken, door L. A. S. Rosman, electrotech- nisch ingenieur*, een uitgave van de firma Van Mantgem De Does, te Amsterdam. Alle 70 pagina's van het vlot, zeer vrij naar het Duitsch bewerkte boekje herhalen als 't ware het opschrift boven het eerste artikeltje »De electriciteit beheerscht den tegenwoordigen tijd*. Wie nog hieraan mocht twijfelen, herin- nere zich slechts de te Amsterdam gehou den Internationale gas-tcntoonstelling, welke eergister werd gesloten en die wel diende om hot debiet der nieuwe gasfabriek in de hoofdstad te vergrooten, maar óok en wellicht vooral om te doen zien welke zeer ingenieuse vindingen in den laatsten tijd weer werden gedaan juist omdat de electri citeit het gas zoozeer verdringt. De heer Rosman behandelt achtereenvol gens De verbreiding en het wezen der electriciteit; De belangrijkste toepassingen en hun kostenDe electriciteit in woon huizen, winkels, restaurants en hotels; De electriciteit ten dienste van de handwerks lieden, het klein bedrijf en het landbouwbe drijf. In het eerste hoofdstuk deelt hij o. a. mede, dat in October 1901 de eerste statistiek werd openbaar gemaakt omtrent electrische cen- traal-stations in ons land en dat hun aantal van 20 in 1900 is geklommen tot 43 in 1910 en-hun totaal-vermogen, uitgedrukt in Kilo watt, van 4793 tot ruim 47 000, terwijl het I gezamenlijk vermogen der aangestoten moto- toren '-an 2370 in 1900 steeg tot ruim 30 ono paardekracht in 1910. Wel zeer juist zegt schr.» dat de electro motor is het meest volmaakte krachtswerk- tuig, de meest economische krachtsbron. Wie zich voor deze dingen interesseert, legge nu eens éen kwartje uit en bestelle dit boekje bij zijn boekhandelaar. En als straks de commissie uit de Kamer van Koophandel een vragenlijstje rondzendt dan legge men dit niet ter zijde, doch zende ommegaand het antwoord aan den Secretaris der Kamer. Door die beantwoording verbindt men zich tot niets. Het is er der Kamer slechts om te doen, feiten en cijfers te verzamelen opdat zij, goed toegerust, bij het Gemeentebestuur verdere stappen kan doen om Amersfoort, wat be treft het verkrijgbaar zijn van electrische drijfkracht, niet langer te laten achterstaan bij de omliggende dorpen. Uit Bat. 1 via bericht men van bevoegde zijde aan >De Avondpost*, dat de vooruit zichten voor onderwijzers in Indië aanmer kelijk zijn verbeterd en de tijd thans gunstig is om te solliciteeren. »Er is* - zoo heet het »gebrek aan personeel; er kunnen op dit oogenblik 130 onderwijzers en onder wijzeressen worden geplaatst. Zonder hoofd akte begint men volgens de nieuwe bepa lingen met f225 's maands en bereikt in 18 jaar het maximum. Onderwijzers met hoofd akte maken in anderhalf jaar promotie tot onderwijzer 2e klasseonderwijzeressen met hoofdakte in 5 jaar*. De Raad van toezicht op de spoorweg diensten zal aanstaanden Donderdag zijn jaarlijksche inspectie houden op de lijnen der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij. Mevrouw C. SandersHuidecoper is ge kozen tot Presidente der sub-commissie voor huisinrichting en huishouding van de Ten toonstelling »De vrouw 1813 1913*. De heer J. Muller is met ingang van 1 November benoemd tot stations-chef der H. IJ. S. M. te Varsseveld De heer G. Noorduijn slaagde aan de Rijks-universiteit te Leiden voor het eerste gedeelte van het arts-examen. Luitenant W. H. Warnsinck, sedert 1 Mei 1911 op non-activiteit te Amsterdam, wordt 1 November in activiteit hersteld en inge deeld bij het 9e regiment infa.iterie, te Leeuwarden. Luitenant G. G. Zonnevylle, van het 5e regiment infanterie, wordt gedurende 4 maanden gedetacheerd bij de 4e mitrailleur- afdeeling te Ede. Ritmeester Van Gellicum en de luitenants Coblijn, Labouchére en Mathon vertrekken einde November naar New-York om met Black Paddy, Dreadnought, Irene, Power- full, Spes en Held of Bles deel te nemen aan het concours-hippique aldaar. Luitenant-kwartiermeester J. de Vries, van het ie regiment huzaren gedetacheerd bij het Centraal-kleedingmagazijn te Amsterdam, wordt terug geplaatst naar Amersfoort en ingedeeld bij het 3e regiment infanterie. Met ingang van 1 November wordt werk zaam gesteld als administrateur van het garnizoenskleeding-magazijn te Amersfoort de administrateur J. Kooij, thans te Zutfen. De competitie-wedstrijd tusachen Quick en H. V. C., Zondag op »Birkhoven« onder ongewoon groote belangstelling gespeeld, niettegenstaande de toegangsprijzen waren verhoogd, eindigde met een 2—7 nederlaag voor Quick. De stand bij rust was 6—2 in het voor deel van H.V.C. Men deelde ons mee, dat »Quick* een harer leden uit Berlijn had laten overkomen, terwijl ook andere oudjes in haar elftal speelden, ondanks de langdurige rust af en toe zelfs verdienstelijk. Doch iets goeds werd niet te zien gege ven en bij tijden was het ook geen spel, H. V. had echter goede oogenblikken en wist die juist te benutten. Er werd ditmaal niet zóo gebruld als vroe ger bij plaatselijke ontmoetingen. De Kon. Militaire Sport-vereeniging zal 24 dezer in den omtrek van Amersfoort een hindernis-rit houden over 3000 M. De hindernissen zijn niet hoogerdan i.jo, en niet breeder dan 2.50 M. Dat de Titanic-film geweldig trekt, hebben een of meer bioscoop-ondernemers te Arn hem bewezen, die, nu Alberts frï-res daar de prachtfilm vertoonen, vreesden, dat zij leeg' zalen zouden hebben en een heel relletje op touw zetten tegen het vertoonen van hetgeen zij noemden een sensatie-film. Wie de film gezien heeft, in haar geheel en goed vertoond, weet wel beter en komt diep onder de indruk van dit kunstwerk van bioscoop-techniek, een triomf voor den regis seur, een fijn gevoelde hulde aan den held- haftigen Marconi-grafist J. C. Phillips, die zijn jong leven offerde om dat van de hon derden nietienicnsciien aan boord te redden. Te (iodalming, in Engeland, zijn geboorte plaats, richt men thans reeds een gedenk- teeken voor hem opmaar de Continental film-fabriek heeft hem doen leven voor Euro pa en Amerika beide en zijn heldendaad eerst recht goed doen begrijpen in al haar grootheid. En naast die welverdiende hulde bevat deze beeldenreeks een hoogst ernstige les. Heette niet het schip onzinkbaar? Waren niet bij zijn bouw de allerbeste voorzorgs maatregelen in toepassing gebracht I Iet van stapel loopen, het vertrek was immers een triomf voor het menschelijk vernuft en een zegepraal der wetenschap. Nog geen volle vier dagen later, in luttel uren, was van het kostbare schip met zijn rijke lading, zijn geschoolde bemanning en zijn zóo uiteenloopende passagiers van milliardair tot doodarmen landverhuizer niets meer over. Ken hoogere macht had het »tot hiertoe* gesproken. En het gevolg? De kleine mensch al waande hij zich nóg zoo groot heeft, even een half jaar na de ramp, die een siddering joeg door allen die er van lazen, de snel- heidsjacht en den wedstrijd om telkens nog luxueuser stoomschepen te bouwen doen veranderen in een wedstrijd om telkens meer de veiligheid te bevorderen een kamp, die ook den armen landverhuizer zal ten goede komen. Zondag werden door de bioscoop aan de Langestraat zes en' gisteravond drie voor stellingen gegeven publiek zelf kwam vra gen. de nummers vóór de Titanic-film maar niet te vertoonen. Telkens was de zaal geheel vol. En niet éen was er, die niet kwam onder den machtigen indruk van de beeldenreeks. Dat bewezen de ademlooze stilte, waarmee werd geluisterd naar den wegstervenden zang, en de gespannen aandacht waarmee werd ge volgd het wonderfraaie spel der acteurs op de commando-brug, en in het Marconi-station, in de luxe-hutten en bij de vuurhaarden, zóo mooi, dat men waande de ontzettende ramp bij te wonen, 't Was doodstil, ook een poos nadat het licht in de zaal weer schitterde; maar dan ook, wanneer 't besef was terug gekeerd, dat men slechts met een projectie had te doen gehad, weerklonk een niet lan ger in te houden daverend applaus, Juist nu brengen de bladen een treffende bijzonderheid. Bij de ramp verloor ook kolonel John J. Astor, de man op de film met de grooten vilten hoed. het leven. De boedel-beredde raars hebben dezer dagen vastgesteld, dat zijn nalatenschap ongeveer 200 millioen gul den beloopt. Onder voorzitting van dr. H. J. Toxopeus werd Donderdagavond in het catechisatie lokaal der Remonstrantsche kerk de jaarver gadering gehouden van de plaatselijke afdee- ling van den Ned. Protestanten Bond. Ook- hier was slechts een klein aantal leden tegenwoordig. Jaarverslag en rekeningen verantwoording werden vastgesteld. De heeren ds. I. Hooykaas enJ.A. Uding werden herkozen als Bestuurslid. Tot afgevaardigde naar de op 22 en 23 October te 1.eeuwarden te houden Bonds vergadering werd gekozen dr. H. J. Toxo peus. Ook dezen winter zullen lezingen worden gehouden de eerste reeds morgen in »Ami- citia* door ds. Hooykaas. Zeker is óok, dat dr. Toxopeus zal spreken over Desiderius Erasmus. Voor de 4 andere lezingen worden hot eerst uitgenoodigd dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, te Zutfends. S. K. Bakker, uit Zwollemejuffrouw Van Ede, uit Oegstgeesten dr, J. J. Bleekcr, uit Dronrijp. Mochten dezen verhinderd zijn, dan zullen worden uitgenoodigd dr. W. Haverkamp, uit Nijmegen; ds. F. G. II. van Iterson, uit Wirdum en ds. W. B. Onnekes, uit den Helder. De derde bijeenkomst Donderdagavond was die in het Nuts-departement, waar me juffrouw A. G. de I.eeuw met nog jeugdige opgewektheid vertelde van Scandinavië en van Björnston en Ibscn. Een zeer fraaie reeks photo's en andere afbeeldingen van de prachtige landen paste geheel aan bij de zeer belangrijke causerie. Ook hier was het bezoek slechts matig althans lang niet zóo als een Gecitruida Carelsen het verdient. 'lot accountant der Hanze-bank in het aartsbisdom Utrecht is benoemd de heer A. H, van Uden, te 's-Gravenhage. Door den on"ermoeiden arbeid van mejuf frouw Cateau Welters is, evenals die reeds bestond in de parochie van St. Franciscus Xaverius, Zondagavond ook voor dc pa rochiën van Onze Lieve Vrouwe en St. Hen- ricus gesticht een Maria-vereeniging, vrouwen- vereeniging tegen drankmisbruik, aanvan kelijk met 40 leden. Het voorloopig Bestuur bestaat uit mejuf frouw G. M. van den Uithoorn, Presidente; mevrouw H. Water vis-Vaupel Klein, Vice- presiiiente mevrouw F- Thlcn-Willcms, Sc- cretares; mevrouw A. Jansen-Bolle, l'en- ningmeesteres en mevrouw C. C. van Manen- Schenny. Als adviseur zal optreden kapelaan F J. M. R. Pruijs, van de St. Henricus-kerk. De afdeeling Amersfoort en omstreken der Ned. Natuurhistorische vereeniging zal Don derdagavond haar winterbijeenkomsten her vatten en wel met een vogel-avond, die zeer veel belooft en waarbij men zich kan doen introduceeren. Jammer, dat dan tevens de afdeeling dor Vereeniging voor vrouwenkiesrecht Ver gadert. Dat men toch even vrage. Onze agenda wordt zoo zorgvuldig mogelijk bijgehouden en ons telefoonnummer is 19. Uit Engeland komt een geweldig opge schroefd bericht, volgens hetwelk het een kweeker te I.ouden zou zijn gelukt een zwarte roos te kweeken. Ben Akkiba's woord >Er is geen nieuws onder de zon* is ook hierop van toepassing. Immers op de jongste tentoonstelling hier in Amicitia gehouden door »Nos jungunt rosar>* was reeds een zwarte roos te bewonderen. Het Hoofdbestuur der Ned. Padvinders Organisatie deelt thans mede, dat de totale opbrengst der heidctuiltjes, door II. M. de Koningin geschonken tot leniging van den nood op onze West-Indische eilanden f8249.21 bedraagt. Van Amersfoort kwam in f153.25; van Baarn f281.22 en van de korpsen in het Gooi f924.87. Bij de Zaterdag door architect W. Salo mons gehouden aanbesteding voor liet bou wen van een ketelhuis met magazijn en in metselen der stoomketels en economiser, het bouwen van een steenkolenloods en tijdelijk brouwhuis, voor rekening der N. V. »Phoenix- Brouwerij* werd ingeschreven als volgt W. van Wagcnsveld, te Ede, f 14 840Qebr. W. en II. Wassink, te Amersfoort, f 12085; II. Lablans, aldaar, f11359, I.. J. Hemels, aldaar, f11240; G. C. Blanken, aldaar, f10750; H. Noorman, aldaar, f 10 448 II. Rientjes, aldaar, f 10 100; A. C. Beijer, al daar. f9880; E. de Bruin, te Hoogland, f9582 en J. Wildeman, te Amersfoort, f8986. Gunning jn beraad. Uit het pas verschenen Verslag aan de Koningin over de posterijen, telegrafie en telefonie over 1911 blijkt, dat er toch heel wat vergeetachtige menschen zijn en wel het sterkst hieruit, dat f 30 000 (zegge der tigduizend gulden) in 's lands kas werd ge stort wegens het niet-opvragen van op post wissels gestorte bedragen. Een voor een wagen gespannen paard, door een veld-artillsrist bestuurd, sloeg gis termiddag bij den paddock op hol. Bij liet nemen van, de bocht naar den J-leiligenbergerweg botste het voertuig tegen een muur, ten gevolge waarvan de artillerist er werd uitgeslingerd en aan hoofd en beenen verwond, naar het Militair hospitaal moest worden vervoerd. Aan het Commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent oen op den openbaren weg gevonden gouden ring. Ter waarschuwing voor vrachtrijders moge dienen, dat de Administratie der posterijen proces-verbaal heeft doen opmaken tegen een particulieren bode van Dordrecht op Slie- drecht wegens het in strijd met de Wet op de brievenposterij vervoeren van brieven. Wanneer, deze overtreding wordt gepleegd door een ondernemer van oen openbaar middel van vervoer kan een geldboete tot f 200 worden opgelegd. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister een Bunschoter. die hier een Rijks veldwachter beleedigde, tot f 10 of 20 dagen. Als het buiten regent, moet men de zon binnen zoeken. Deze zonneschijn heeft dit voor, dat hij het ons nooit te warm maakt. Al wederom moest veel uitgesteld. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het door den heer J, A. Jochems, Directeur der »Amers- foortsche Muziek vereeniging* ingezonden stuk acht het Bestuur der muziekverceniging Harmonie* zich verplicht, de onjuistheden (om geen ander woord te gebruiken) in ge noemd stuk terecht te wijzen, Volgens genoemden lieer is de »1 larmonie* een onder afdeeling van de coöperatieve ver eeniging »Voor Allen*, der II. IJ. S. Mis; slecht geraden door den lieer Jochems. Wenscht hij te weten in welke betrekking de vereeniging staat tot genoemde coöpera tieve vereeniging, dan zal het Bestuur hem gaarne beter inlichten.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2