Donderdag 17 jSt October 1912. No. 8173. 62e Jaargang. Stadsnieuws. lie Amersfoortsche Courant, voorheen Pinna A. H. van Clceff' HOOFDREDACTEUR J. raicisiss. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden f 1 franco per postƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames' 1—5 regels f\.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostbus 9. BUREAU: ZORTSGIUCHT 9. Telefoon 19. KKNNISUE VINWEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de naad dezer Gemeente zal vergaderen op Zater- ']UK; den 19 October aanstaande, des namiddags IWEE uur. Amersfoort, IS October 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDUTJCK. VERKIEZING KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen hiermede ter openbare kennis, dut op Dinsdag den lil November 1912, des voor middags van 10 tot des namiddags 1 ure, ten Kaadhuize dezer Gemeente zal plaats hebben eene verkiezing van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, en zulks ter vervulling der plaatsen, ontstaan door du periodieke aftreding van de heeren 11. MEURSING, van VOLLENHOVEN en A. EYSINK, De stemming geschiedt bij ongeteektnde briefjes, waartoe mei het zegel der Gemeente gewaarmerkte stembriefjes, ten minste acht da- Kin vóór den dag der verkiezing, door dert urgemeester aan de kiesgerechtigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen Heeft, wordt gelegenheid verschaft 0111 er aan het stembureau een te bekomen. liet openen der stembriefjes geschiedt dade lijk nit alloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijii gewaarmerkt met het zegel der Gemeente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een per soon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Aruertfoort, lf> October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJt-K. De Secretaris, .1. WERKMAN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeente Breukelen-Nijenrode een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Amersfoort, 17 October 1912. l)e Burgemeester voornoemd, Van ftANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens bericht van den Minister van Oorlog, op 22 en zoo noodig ook op 2f> October eene schietoefening zal worden gehouden van het fort PAMPUS. F.r zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richliogen Noord door Oost tot Zuidoost (1 tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van bet fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het liegitl «Ier oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehesclien wordt, Bovendien zullen te gelijker tijd en op de zeilde wijze roode vlaggen wAaien van de batte rijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij, nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg, en van den lichttoren van Marken. Ken botter met roode vlag in top zal uitge legd worden op 9000 M. in de lijn fort-schijf, torwyl zoo mogelijk de botters der Zuidzee-poli- tie ter waarschuwing aanwezig zullen zijn. Amersfoort, 17 October 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWLK K. OCTOBER. Wijnmaand. Een merkwaardig bewijs, hoe wij in vroe ger tijd, geestelijk, aan een Duitschen leiband geloopen hebben, is wel de betiteling van October als wijnmaand. Thans worden, en met zeker recht, germa nismen als de grootste zonden in een Neder- landsch geschrift gebrandmerkt. Een bekend taalgeleerde waarschuwde er eens voor met de woorden «gallicismen zijn lang zoo erg niet, want die blijven als pailetten boven op het kleed van den stijl liggen maar germanismen infecteeren het bloed*. Juist omdat de Duitsche taal zoozeer met de onze ■erwant is, dienen wij, om deze zelfstandig te houden, het onderscheid tusschen die twee zoo sterk mogelijk te doen uitkomen, in plaats van ze, uit achteloosheid of gemak zucht, ineen te laten smelten. Wijn hebben wij niet als nationaal product jenever is zijn treurige plaatsvervanger en iet is onbetwistbaar waar, dat de wijn, in de landen waar hij van nature thuis behoort, het thema heeft geleverd tot een poëzie van onschuldige vroolijkheid. Matthias Claudius' Bekranzt tnit Laub* was geen dronke manslied en Schiller's reuzetoast, door Beet hoven in de negende symfonie muzikaal verheerlijkt, zou nooit duizenden gemoederen met dankbare vreugde vervuld hebben, als in des dichters Leipziger vriendenkring, bij de familie Körner, het klinken met volle bekers in den ban was geweest. Moe dit zij, indien Nederlanders voor Octo ber een karakteristieken naam hadden moe ten bedenken, hadden zij hem stellig Kool maand of Appelmaand genoemd, of Jacht maand, maar geen Wijnmaand. Met de jacht is het, in zeker opzicht, net als met den wijn. Zij zou door het tegen woordige geslacht veel gemakkelijker af te schaffen zijn, als er niet zooveel traditioneelc poëzie aan vast was. Daargelaten nog de igenlijke jachtliederen iwat Nederland aan gaat. zou ik «Hollands Duinzang* van den oudsten Van I.ennep kunnen citeeren) er hangt om de jacht zeker prestige van ridder tijkheid, dat zich waarschijnlijk nog lang zal doen gelden. Zelfs het vegetarisme tornt daartegen op. T11 Duitschland, waar het «edle Waidwerk« nog zooveel meer te beduiden heeft en zooveel dieper in het maatschappelijk leven ingrijpt dan bij*ons, weten vegetariërs er vaak op ver makelijke wijzen een mouw aan te passen. overprikkelende levenswijze zich sterker doen gevoelen. Niet alleen met een jachtgeweer in de hand maar waarlijk ook zonder dat wapen (of bijv. met een camera), is het zwerven door velden en bosschen een ge not, dat zich zelf loont en niet licht verveelt. Aan die ervaring danken allerlei soorten van sport hun opkomst en hun bloei. En daarom is het ook niet te verwonde ren, dat de jonge instelling der «padvinders* of «padverkenners*, of hoe zij anders heeten mogen, aanstonds zooveel sympathie heeft gevonden in den lande. October leent zich, wegens haar "doorgaans gematigde temperatuur, bijzonder tot behaag lijke zwerftochten. 's Morgens vroeg uit, wanneer de morgen nevel nog als een sluier over het landschap hangt. «Vinkenmisten* zoo heet het al weer niet een jagersterm leveren, in dit seizoen, de mooiste dagen. De herfst heeft den naam van op mooie, doorzichtige neve len te trakteeren. Daar trekken de schilders op uiten dat niet alleen in ons kustland, beroemd om zijn atmosferische tinten, maar ook in zuidelijker streken, getuige een veel verspreide gravure met den titel: «Brume d'octobrc*. Misschien zou men in 't midden kunnen brengen, dat in het hartje van den zomer menige ochtendstond iets dergelijks te zien geeft - slechts een uur of wat vroeger, en dus voor minder menschen zichtbaar maar in elk geval, zoodra de nevel optrekt en de zon doorbreekt, is de glansde zelfde, en in dit jaargetijde rustiger van indruk, omdat hij geen vooruitzicht van hitte in zijn schild voert. En dan komen de herfstkleuren tot hun rechtvan geel tot rood en bruin, door ko per, goud en brons heen, met een achter grond van donkergroen. Ik weet niet wie het eerst op den dichter lijken inval is gekomen om de tintenpracht van de dorrende bladeren in verband te brengen met 'de slachtoffers van antieke tirannie: «Die gaan sterven, groeten u*. Sinds mij eenmaal die gedachte is aangege- keert zij elk najaar in mijn herinnering Ik heb eens iemand, die zich uit beginsel 1 terug. Juist, zij groeten u en mij, met den trouw onthield van alle dierlijk voedsel, zelfs gloed eener nieuwe, kortdurende schoonheid, van inelk en eieren, met nadruk hooren be- aan de laatste dagen van hun bestaan eigen, tuigen: «wild te eten, heb ik zonder moeite de duizenden en honderdduizenden blade- afgeschaft; maar het jachtvermaak geef ik ren, die binnen enkele dagen op den grond niet op«. En dan redeneerde hij ons, Juist zullen verspreid liggen. Doch hier houdt ge- van zijn vegetarisch standpunt, vóór, dat «als alle herten en reeën en hazen en konij nen in het leven werden gelaten, er weldra geen graanbouw en groetenkweekerij meer mogelijk zou zijn*. Intusschen dunkt het mij zeer waarschijn lijk, dat het velen vrienden van het hoogge roemde jachtvermaak niet in de eerste plaats tc doen is om het dooden van dieren. De proef op de som is wel, dat de meeste, zelfs hartstochtelijke, en dus schijnbaar zeer wreede jagers, stellig met afschuw zouden wei geren, slagersarbeid te doen. liet beulswerk van de jacht, ofschoon oorspronkelijk uitslui- sluitend hoofddoel, is van lieverlede aanlei ding geworden tot hetgeen vroeger bijzaak was. De bekoring van een jachtpartij ligt voor menigen gast in iets anders dan in het lukkig de vergelijking op. De groet, dien wij opvingen, heeft verder niets gemeen met hetgeen er op volgde in-de Romeinsche arena. Het is alleen het allermooiste van wat wij ondervinden, als wij, schijnbaar somber weer trotseerend, een paar vrije uren gebruiken om buiten een gezonde opwekking, veer kracht en levenslust te gaan scheppen. Cr. C. Bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk hoopt aanstaanden Zondag ochtend voor te gaan dr. C. E. Hooykaas, -Remonstrantsch predikant uit Vlaardingen behalen van buit. Zeker, het wild op te voor den Doopsgezinden kring, ds. E. M. wachten, te vervolgen, «huuk over struuk*, ten Cate, of met geduld en overleg te sluw af te zijn, daarin ligt, zeer begrijpelijk, op zich zelf een prikkel, volkomen onafhankelijk van het vooruitzicht op aanstaand tafelgenot. Maar de grootste aantrekkelijkheid schuilt, heel eenvoudig, in het openluchtspel, in de door aloud gebruik geboden gelegenheid tot be weging in de vrije natuur. Zonder twijfel is dit een der meest elementaire genoegens, en de heel- of halfbewuste oorzaak, dat menig beschaafd man, eer goedaardig dan moord lustig van karakter, hartstochtelijk verzot is op de jacht. Het laat zich aanzien, dat de zin voor alle openlucht-beweging nog meer en meer zal toenemen naarmate de schaduwzijden eener De Minister van Financiën heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor dc benadering van slachtvee, Bij deze regeling is o. a. bepaald dat de aangever, indien hij zulks verlangt, het benaderd stuk vee kan terug koopen voor de waarde, die de ambtenaren daaraan toekennen. De waarde moet dadelijk bij het aanzeggen van de benadering worden aan gegeven. Aan de oorspronkelijke schatting mag niet worden vastgehouden, indien dc ambtenaren de overtuiging krijgen, dat zij tc hoog was. Loven en bieden moet daarbij zooveel mogelijk worden vermeden. Het vee, dat niet aan den aangever wordt afgestaan, kan wat levend vee betreft bin nen twee etmalen en wat reeds geslacht vee betreft binnen ten etmaal na de bena dering in de plaats zelve of in een naburige plaats aan derden worden verkocht, mits een prijs kan worden gemaakt, die ten minste gelijk staat aan de aangegeven waarde, verhoogd met 7 ten honderd. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Zaterdag 19 October 191a des middags ten 2 ure. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. C. R. O. Leinweber. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan de onderwijzeres aan de openbare Lagere school A, mejuffrouw G, van 't Slot. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan den onderwijzer aan de open bare Lagere school R, den heer E. Wever. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van het personeel, verbonden aan de Burgeravondschool voor den cursus 19121913. 5. Prm-advies van Burgemeester en Wet houders op de adressen van het Amers- foortsch Drankweer Comité en van de ver- eeniging*«Vergunning* inzake sluiting van koffiehuizen op lotingsdagen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener Verordening, regelende de benoeming en het ontslag van het personeel der gemeente-waterleiding en tot vaststelling eener Verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bij stand in het beheer van de gasfabriek en de gemeente-waterleiding te Amersfoort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van pensioen aan A. J. Bilders. 8. Voordracht op het fonds voor onvoor ziene uitgaven van de Begrooting, dienst 1912. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel aan de Kamperbinnenpoort, tpebehoorendc aan G. J, Bonnier. Uit dc hier boven afgedrukte aanvullings agenda voor de? Zaterdagmiddag te houden Raadsvergadering blijkt, dat liet Dagelijksch Bestuur der Gemeente het Kamperbinnen poort-vraagstuk al weder een eindje nader tot oplossing bracht. Onder dagteekening van 15 October heb ben Burgemeester en Wethouders aan den Raad verzonden een voorstel tot vaststelling eener Verordening, regelende de benoeming het ontslag van het personeel der Ge meente-waterleiding en tot vaststelling eener Verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bijstand in het beheer van de Gemeente-gasfabriek en de Gemeen te-waterleiding te Amersfoort. Het is heden 25 jaren geleden, dat hier n commissie uit de Collegiën der exone- reerende landen vergaderde met watergraaf en heemraden van het Waterschap «de rivier de Eem, beken en aankleven van dien* om te bespreken wat kon worden gedaan om de afwatering der Geldersche vallei tc verbeteren. We zijn thans een kwart eeuw verder wat den tijd betreftdoch het kanaal door de Geldersche vallei, dat zooveel voordeel zou kunnen brengen aan Amersfoort, verkeert nog in het zelfde stadium en behoort nog steeds tot de vrome wensehen. Het is tevens 25 jaar geleden, dat dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor stelde om de veemarkt te verleggen naar het Lieve Vrouwe-kerkhof en tevens pogin gen aan te wenden om die markt te doen verlevendigen. Reeds in 1852 heeft deze zaak een punt van ernstige overweging uitgemaakt in dc Kamer. Een in 1867 ingevoerd premie stelsel had evenmin het gewenschte gevolg. Men zal zich wellicht herinneren, dat ook

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1