Zaterdag 19 October 1912. A. D. C. No. 8174. 62e Jaargang. B IJ B L A D. Stadsnieuws. iMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave vail de Naanilooze Vennootschap „De Amersfoortsehe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFDREDACTEUR r. J. feesskies, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentièn per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZOHTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Dij dit nummer behoort een kennisgevingen. Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ue Rekening der Provinciale inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1910, bekrachtigd bij Koninklijk besluit van 11 September 1912, no. 519, en de Begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 191.'!, goedge keurd bij Koninklijk besluit van 2 October 1912, no. 14, ingevolge artikel 100 der Provinciale wet algemeen verkrijgbaar zijn gesteld ter Pro vinciale griilie van Utrecht, elk tegen betaling van f0.40 per exemplaar. Utrecht, 15 October 1912. De Gedeputeerde Staten voornoemd, V. D. SCH1MMKLPENNIN'CK, Voorzitter. A. vvs DOORN INCK, Griflier. De Burgemeester Wethouders van Amersfoort. Gelet op artt. en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. MEIJER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een steen houwerij, in het perceel alhier gelegen aan den Soesterweg No. by het Kadaeter bekend onder Sectie 1), No. 27St>, op de Seeretarie der Gemeente let visie ligt, an dat op Vrijdag den 1 Novembet aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ton Randhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of ('en of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, Je lid der Hinderwet, zijn volgens de beetaaude jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, IS October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDW)JOK. De Secretaris, J. 1). WERKMAN. waagt het woord. Laat ons even luisteren naar hetgeen liet te zeggen heeft. Rn laat ons, hetgeen het weer zoo te rechter tijd zegt, even meedeelen aan hen, die niet aanstonds luisterden. De kermis staat weer voor de deur wat zal ze ons brengen 1 Wat zal ze ons weer te zien geven, deze kennis, zoo vragen wij. R11 nu denken we aan vorige jaren. Slier ten opgeschoten jongens en meisjes zullen door de straten trekken, joelend, hossend, gore liedjes uitbrullend. Maar óok man nen en vrouwen, in de kracht van hun leven, zullen meedoenzelts zullen zij niet ontbreken, aan wie de ouderdom sneeuw in de baren strooide Rr zal worden geraasd, getierd, als bezeten. Er zal worden gevloekt, gedreigd, gevoelen. 2uinjg bjjeepgpgaarde,penningen zullen worden .weggesmeten, verknoeid, óok door hen, die van den winter, die voor de deur staat, niets te wachten hebben dan armoe en kou. Welke ouders zullen hun zoon thuis krijgen betrokken bij een vechtpartij.... als slachtoffer of als dader I En ookwelke ouders zullen hun kiuderen geven het slechte voorbeeld; welke ouders zullen hun kinderen voor gaan op den slechten weg 1 Zullen er weer velen wezen die het aan deze kermis te wijten hebben, dat het leven zijn belofte aan hen niet heeft vervuld Wie zal straks de oogen hebben neer te slaan voor anderen eti zich hebben te schamen voor zichzelf 1 Op wie zal een spat vallen, die heel hun leven zal bezoedelen 1 Zal het alles weer wezen als vorige jaren l Wij weten het niet Maar wij vreezen En aan den vooravond van deze licht zinnige, maar ook ernstige week, komen wij tot U, ingezetenen van Amersfoort eu omgeving, om U te waarschuwen voor de kermis, meent gij neen, om U te waarschuwen voor hem, die de kermis maakt, tot wat hij isde a 1 k 0 h 0 1. Want indien gij met ons een antwoord gaat zoeken op de vraag, boe het toch komt, dat een eertjjds betrekkelijk on schuldig volksvermaak is ontaard in wat het 11 u al jaren iseen beestenboel dan zult gij het met ons eens wezen als wij zeggendoor den drank. De drank, die den mensch ontneemt, wat. hem tot mensch stempelt, zjjn ver stand, zijn zelf beheersching, zijn eergevoel. Wij zjjn geen asceten, die den mensch alle levensgenot willen ontzeggen. Wij gunnen aau elk van ganscher harte ont spanning eu vermaak. Maar wij waar schuwen tegen vermaak eu genot van zóo bedenkelijk gehalte, dat zóo duur betaald moet worden. Alcohol geeft geen levensgenot, maar levensbederf! Burgerij van Amersfoort, gij moet zelf weten of gij kermis wilt houden of niet. Maar indien gij 't doet. doe 't dan zon der er 't beste dat gij bezit, uw raeu- schenuaarde, by iu te boeten. Woest v rooi jjk, doch op waardige manier. Het Ainersfoortsch Drank weer Com i te. VLEIERIJ. De gevaarlijkste menschen in de samen leving zijn ontegenzeglijk de vleiers en dit komt te meer uit, wanneer zij bedeeld zijn met verstand. Lichtelijk laat men zich door den vleier betooveren. als men opneemt voor goede munt, hetgeen veelal uit valschheid wordt gezegd. Iemand met eenig verstand zal licht den vleier van den waren vriend weten te onder scheiden. Door het glinsterende masker zal hij spoedig heen zien en weten, dat al wat van zijn lippen komt, leugentaal is. Een vleier is steeds cu te allen tijde ge- I reed niet zijn lof. al is deze geheel onver diend. Men stelle zich daarom tot eisch geen goedkeuring als gegrond en welge meend op te nemen, zonder zich vooraf ernstig door een nauwlettend onderzoek te overtuigen wat achter die goedkeurende woorden zit, want een vleier heeft gewoon lijk nevenbedoelingen, die men zoo spoedig niet doorgrondt. Een vleier zal elke gelegenheid te baat nemen om zich bij u in tc dringen hij komt met onverdiende lofspraak,met aanhoudende verheffing van uw verdieusten. Met inspan ning' zoekt hij de gelegenheid om aan uw onbeduidendste verrichtingen den grootsten lot toe te zwaaien en daaraan een over- dreven gewicht te hechten. Hij zal u voor- tretiijke hoedanigheden toekennen, waarvan gij zeiven u niet het minst bewust, of die gij in het geheel niet bewust zijt te bezitten. Als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen» is in den volsten zin des woords toepasselijk op den vleier. Steeds wacht hij op 't oogenblik, u van de meest zwakste zijde aan te tasten en, kan hij het gedaan krijgen, uw ijdelheid te streelen. Menigeen is door vleierij te gronde ge gaan, .zoowel zedelijk als maatschappelijk. Een vleier zal in uw zaken uw ver diensten hoog verheffen en daardoor u aan sporen om deze of die zaken te beginnen, liet ontwaken uit zulk een droom is clan veelal verschikkelijk. Tot bereiking van zijn eigen oogmerken zal hij niets onbeproefd laten om u voor zich te winnen en u een waarde toekennen, die gij volstrekt niet bezit. Soms speelt de overspannen verbeelding hierbij ook wel parten of komt uit zwakheid voort. Men moet zeer oplettend met den ■leier omgaan en hem in stilte verdacht houden. Het is beleedigend, iemand in het ipenbaar voor vleier te verklaren. Hoe me.er hij zich inspant om te vleien en lof toe te zwaaien, des te behoedzamer en voorzichtiger moet ge zijn. Meestal zal de vleier, door u te verheffen, 11 op bijpaden brengen en door deze •■•.even- bedoelingen werken aan zijn eigen belang en voordeel. Heeft hij eenmaal uw zwak heid aangetast, clan wordt ook uw ijdelheid gestreeld en zoodoende bereikt hij het voor gestelde doel. waarbij het egoïsme op den voorgrond treedt. Zooveel mogelijk moet ge den omgang met vleiers ontwijken. Zien ze. dat het u werkelijk ernst is. dan gaan zij begrijpen, dat ge hun ware bedoelingen doorgrondt en het masker van huichelarij, waarmede zij zich mommen, op u geen vat heeft. Zij be grijpen spoedig, dat, wanneer gij allen omgang met hen vermijdt, gij u door hen niet laat verblinden. Gaan zij echter dan nog maar voort met opdringen, dan kan men hen gerust aan het verstand brengen, dat men geen lust heeft hun vleierijen langer aan te hooren en zij zullen wel zoo verstandig zijn om den aftocht te blazen. Men behoeft hen echter niet te beleedigen of te verbitteren of hen rechtstreeks den naam van vleier naar het hoofd te slingeren. Een vleier is gewoonlijk iemand zonder karakter en even spoedig geschikt voor overdreven loftuigingen, als voor laster en wraak. Tc allen tijde zij men voor hen op zijn hoede H. Ermeloo, zal 1 November te Amersfoort terugkeeren. Kapitein jhr. A. G. Sickinghe, van het ie regiment veld-artillerie. oud-ordonnans-offi cier van H. M. de Koningin, is benoemd tot adjudant van H. M. en overgeplaatst bij den Grooten staf. Aan het plaatselijk telefoon-net is met no. 273 aangesloten het sigaren-magazijn van den lieer II. \V. ten Hove, l.ange- straat 2. De heeren K. J. Kerling. J. J. Onnekes. J. 11. Bilderbeek en A. J. Pijpers behaalden de akte vrije en orde-oefeningen der Gym nastiek. De heer G. baron D' Aulnis de Bourouill legde aan het technicum te ('arlsruhe met gunstig gevolg af het candidaats-examen in electro-techniek. Bij de ;e divisie zullen keukenwagens en mitrailleur-wagens worden ingevoerd. Luitenant W. G. M. Gaillard, die van het 5e regiment infanterie gedurende 5 jaar wordt gedetacheerd bij de landmacht in Oost-Indië. zal 7 December per stoomschip Oranje- daarheen vertrekken. Luitenant L. F. van den Benden, van het >e regiment infanterie sedert 30 Maart 1911 ip non-activiteit te N'ieaw-Groevenbeek, bij Het Hdbld.» kan berichten, dat de Mi nister van Oorlog, ter vereenvoudiging van de administratieve behandeling van het her stellen van lakensche kleeding bij de korp sen, een regeling ontwierp, welke tevens beoogt een en ander zoodanig te regelen, dat, naar gelang der plaatselijke omstandig heden, het mogelijk wordt, aan sommige militaire kleermakers een bestaan te verzeke ren, dat niet de bezwaren oplevert, aan het tegenwoordige stelsel verbonden, Dit ontwerp, tot het uitbrengen van advies aan verschillende korps-commandanten ge zonden, bevat de navolgende regeling: 1. aan de kleermakers wordt voor alle te ver richten herstellingen een afkoopsom toege kend, berekend naar 1 ®/4 cent per man per dag; 2. deze som dient tevens voor de aan schaffing van alle benoodigheden voor het verrichten van herstellingen, het toekennen van toelage aan den compagnies-kleermakers, en bestrijding van de kosten voor de aan schaffing van brandstoffen voorde kleeding- kamers. We hadden zoo gehoopt, dat bij de in voering der nieuwe uniform dat laken 3 c h e kleeding voorgoed overboord zou zijn ge worpen. Die regeling weike regelt, is óok niet kwaadevenmin als het hyper-officieele n a volgende. Het Vaderland» vermeldt, dat ook den schoenmakers en overigen werklieden, bij wijze van afkoop, een jaarlijksche toelage zal worden gegeven voor het herstellen van kleeding en uitrusting. J. S. B. B., de muziek-verslaggever van het »Utr. Dbld», begint zijn bespreking van den piano-avond door Fred. I.amond »Ja, meesterlijk was het, cher maTtre, meesterlijk. Maarwas het barmhartig óok? En smaakvol? Xa de twee-en- dertig variaties, opus 53, en de groote Waldstein-sonate van Beethoven hebt ge ons, zonder verademing van eenige betee- kenis, die andere sonate, van Chopin, voor gezet en daarmee, heelemaal in éqp adem door, die drie kleinere nummers van geheel andere geaardheid». Er waren er dus meer, wien het »le trop nuit» voor den geest is gekomen. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende. De »Prov. GeUlersche en Nijmeegsche Crt.» schreef: Als avondvoorstelling werd opgevoerd De Big van het i68ste«, een allervermake- lijkst Fransch blijspel waarvan we den in houd zeker onvermeld kunnen laten, doch van welks opvoering niet anders dan met lof kan worden gewag gemaakt. De koddige scènes in het bijzonder in de kazerne kwamen uitstekend tot haar recht, dank zij het spel van de heeren Van Dommelen, Verzijl, Specht, Mertens en Weber, en de goede samenwerking, die dit ensemble ken merkt. Waarlijk de heeren Van Lier, hebben, als oude ratten in het vak, een aardig ge zelschap bij elkaar, waarmee ze dezen winter zeker veel succes zullen hebben. Prof. dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar in de kennis van het Oude Testament aan de Rijks-universiteit te Leiden, had Donderdag avond, toen hij in de sociëteit »Vereeniging< sprak voor de plaatselijke afdeeling der Verecniging voor vrouwenkiesrecht een vrij talrijk gehoor. Op de convocatie stond «Kiesrecht en beschaving» en dit gaf de Voorzitster, me juffrouw De H o 11. aanleiding om in haar

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2