Advertentiën. LIJNZAADKOEKEN Soyaboonen-koeken KERMIS 1912. CENTRA A IA leert ons, over ileti machlsstaat heen, tetug te zien naar den tijd waarin de vrouw een gansch andere plaats in de maatschappij innam dan thans, nu zij die plaats komt hervragen. Al hetgeen de vrouw meer gelijkwaardig doet zijn met den man komt der maatschappij ten goede. Wie altijd wordt achter gesteld, bevoordeelt de beschaving niet, om 't even of zij is een vrouw uit de achterbuurt dan wel een onderwijzeres, om 't even of zij opvoedt in eigen kring dan wel de kinderen van anderen. Niemand maakte gebruik van de gelegen beid om vragen te stellen of tegenwerpingen te maken en zoo werd de zeer leerzame avond reeds te half tien gesloten. De eerste vergadering in dezen winter van de plaatselijke afdeeling der Ned. Na tuurhistorische vereeniging, eveneens Donder dagavond gehouden, mocht zich verheugen in een zeer druk bezoek. Een 85-tal opgezette vogels, benevens tal van nesten met eieren, een belangrijke eier- verzameling en zeer mooie plaatwerken waren te bezichtigen. Verder werden een joo-tal bijna alle zeer fraaie lichtbeelden, waarbij de allernieuwste opnamen van vogels, nesten en eieren, op het doek geprojecteerd, terwijl bovendien een 240-tal stereoscoop-platen met een aantal ste- reoscopen door verschillende hecren, vereeni- gingen en leden beschikbaar gesteld, dezen Vogelavond tot een echten kyk-avond maak ten. Aan het slot werd een korte en interes sante voordracht gehouden over het trekken der vogels. (leen wonder, dat het ledental klom door het toetreden van genoodigden. wien deze per/ik al aanstonds naar meer smaakte. In het jongste nummer van de geïllu streerde weekbladen Wereldkroniek* eu >De Weekt is o. m. opgenomen het commu niqué over de bestrijding van besmettelijke hoenderziekten, dat verleden Zaterdag van wege het Bestuur der onder-afdeeling- Amers foort en omstreken van de V. P. N. werd verzonden naar een groot aantal bladen. 111 bovengenoemde weekbladen is het ver duidelijkt door drie zeer scherpe kiekjes, waarvan er een voorstelt de inspuiting tegen Klein'sche ziekte van 426 hoenders op de boerderij van li. Horst te Hamersveld en de derde de hoenders onmiddellijk na de inenting lustig weer hun graantje pikkend. Vooral het tweede is ook om zijn groe peer i ng al zeer gelukkig. De Roomsch Katholieke spaarkas voor Amersfoort en omstreken zal i November samensmelten met de R. K. Spaarbank, hier. De Vereeniging van drogisiten (apotlie kers-assistenten), gevestigd te Arnhem, heeft zich bij zeer breed gemotiveerd request ge wend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, Daarin wordt te kennen gegeven, dat de vereeniging het ten zeerste zou be treuren, indien in de nieuwe Wet op de uitoefening der artsenijbe/eidkunst geen be palingen werden opgenomen, waarbij de be voegdheid van drogisten-apothekers-assisten ten wordt erkend en vastgesteld. Op grond van verschillende overwegingen acht de vereeniging het een eisch des tijds om zoo spoedig mogelijk aan ons volk te geven een wettigen, deskundigen drogisten stand en verzoekt zij den Minister een twee tal harer Bestuurders in audiëntie te willen ontvangen, om hun gelegenheid te geven voor nadere mondelinge toelichting van haar meening, dat hoe eer zoo beter aan drogisten-apothekers-assistenten een wettig bestaan moet worden gegeven, overeen komend met hun bekwaamheid en billijke verlangens, en aansluitend bij hun histo risch ontstaan. We herinneren nog even, dat de gelegen heid om zich aan te melden tot deelneming aan den Handels-avondcursus der Middel bare Handelsschool aanstaanden Maandag middag om half drie wordt gesloten. Er is reeds veel belangstelling, doch het is voor Directeur en leeraren natuurlijk van zeer veel belang, dat er geen achternakomers zich aanmelden en de definitieve regeling der lessen niet op 't laatste oogenblik moet gemaakt. loggen's wafelbakkerij is thans voor den twintigsten keer gedurende de kermis hier. Wel een bewijs, dat hij door zijn uit muntend gebak en keurige bediening het vertrouwen ook van Amersfoort heeft weten l)e lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk te kwart na vij ven, die van de andere voertuigen niet later dan 0111 kwart voor zessen zijn aangestoken. Het Hoog militair gerechtshof veroor deelde gister den korporaal van het ie re giment huzaren, die, toen hij 21 Juni wacht commandant was zich van de wacht verwij derde en in het regiments-bureau rond f 600 stal, tot 1 jaar en f> maanden gevangenissraf, met ontzegging gedurende s jaar. Een blijmoedige stemming is een hetboom, die allerlei zware lasten helpt oplichten. TTit don Omtrek. Een ietwat h?denkelijk bericht komt uit Barneveld. Door de politie is proces verbaal opge maakt tegen een paar knechts van een poe lier aldaar, die er zich. met behulp van den hond var, hun patroon, speciaal op toeleg- den aan anderen toebehoorende katten te vangen en te dooden. Niet onmogelijk zou het zijn, dal deze dakhazen later, van de huid ontdaan, onder den naam van echte langonreu te koop werden aangeboden. In »De Kampioen-, is opgenomen de uit slag der beoordeeling-van den wedstrijd in stations-versiering, uitgeschreven door den A. N. W. B. en aan welke 148 stations-chef» deelnamen. Daaruit blijkt, dat verwierven Maarn een isten prijs, f30 Ermeloo-Veldwijk een 4den prijs, bronzen medailleen Soesterberg een eervolle vermelding. Zeist heeft den strijd aangebonden legen de ontsiering van het landschap door recla me-borden. De Gemeenteraad heeft met algetneene Stemmen aan de Verordening op de straat politie toegevoegd een artikel, luidende Het is verboden in de kom der Gemeente langs den openbaren weg reclame-borden te plaatsen ot te hebben, tenzij zij bevestigd zijn aan den gevel van een gebouw en «iet meer dan 10 c.M. vóór den gevel uitsteken, Door Burgemeester en Wethouders kan worden toegestaan, zoogenaamde uithang borden haaks aan gebouwen te bevestigen, mits die borden geen grootere oppervlakte hebben dan 0.25 M-\, aangebracht worden op minstens 3 M. boven der. grond en de teekening daarvan vooraf door Burgemeester en Wethouders, of in hooger beroep door den Raad, is goedgekeurd. En de politie haastte zich, het artikel in toepassing te brengen, zoodat reeds een massa-opruiming van borden heeft plaats gehad. Vervolg, zie Bijblad. WENKANEN 1,4AN. W O R M E R V F. E R. Opgericht 1765, Koninklijke Fabrieken. Voedert mv vee met de zult'ei'e 11111 rive merk de „Ster*' en W, I.„ en merk W. L. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en voedingswaarde. KKItK-DIl'LUMA Parijs IIMK). NEGEN GOUDEN MEDAILLES (JalV-rextaiiraiit Lansestraat CSX. Gedurende de kermlsweek inleidend woord te zeggen, il.it de wintcr- arbeid ditmaal niet zou aanvangen met een onderwerp, dat uitsluitend het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht raakt doch met een meer algemeen onderwerp, dat slechts zijdelings verband houdt met het streven der Vereeniging. Spr. wekte nog op, tot de afdeeling toe te treden de lauwen, die daar door vurige voorstandsters zouden worden, en de tegenstanders, die door hun toetreden zouden worden bekeerd van hun meening. ■lat vrouwenkiesrecht is een gril van oude jongejuffrouwen, en zouden ervaren, dat vrouwenkiesrecht is een eisch des tijds, hier rn daar en elders opgekomen en door geen macht ter wereld tegen te houden; een eisch, aan welke gevolg zal worden gege ven. al is 't dan wellicht ook niet in onzen levenstijd. l'rof. dr. Eerdmans begon met de Voorzitster gerust te stellen door te verkla ren, dat hij wel degelijk zou spreken over vrouwenkiesrecht cn herinnerde, dat hetgeen we rond ons zien niet anders is dan de ont wikkeling der vrucht, welke de samenle ving heeft doorgemaakt en dat achter den tijd, dien wij beleven, een lang procédé van gebeurtenissen ligt. De positie der vrouw in de huidige wereld staat dan ook nog altijd onder den invloed der reeds lang ver vlogen tijden. Wij zijn er aan gewend geraakt, dat in onze samenleving het begrip recht en zede lijkheid tot ons komt in den vorm van wet ten, uitgevaardigd door de wetgevende macht. Naast die geschreven wet echter leeft een veel grooter gebied, waarvan de rechtskracht vooral niet minder is de publieke opinie, het ongeschreven recht, dat veel ouder is dan het geschreven recht, hetwelk eerst ont stond toon ile samenleving een zekeren graad van ontwikkeling had bereikt. Wanneer de vrouw op dit oogenblik zoekt een stem te verkrijgen in het publieke leven, opdat ook haar stem gelde, dan is dat niet vreemd. In onzen beschaafden Staat is de toestand ontstaan, dat een deel der bevolking door te kiezen invloed oefende op de regeling van den Staat, doch daaraan ging vooraf een tijd waarin niet werd gekozen. Beide vormen zijn den mensch opgedrongen door de zuiver menschelijke eigenschap om te willen heer- schcn. De eigenlijke vorm is de familie, waarin de gedeelten, die zich tegen elkaar afgrenzen, nog behooren tot de familie en het spreekt wel vanzelf, dat in den oertijd de vrouw, als belangrijk en integreerend deel der familie, recht had op medezeggenschap. Dat de vader het hoofd des gezins. der familie, der stam is, is wellicht niet de oudste vorm naast het patriarchaal recht heeft men althans het matriarchaal recht, dat misschien wel liet oudste is. Voor ons is het moeilijk, ons in te denken in een samenleving waarin de vader in een gansch andere streek woont dan zijn vrouw en zijn kinderen. Toch treft men dit nog heden ten dage aan in onze Ocst-Indische bezittingen, waar de veelgenoemde »adat« nóg de verwanten, veelal de ooms, aanwijst als de natuurlijke beschermers van het gezin, dat zich echter wel degelijk groepeert om de moeder. Omgekeerd spreekt het wel vanzelf, dat, waar de moederheerschappij niet meer be staat, de vader woont bij het gezin, waar door de beteekenis der vrouw minder en haar rol een minderwaardige wordt. Deze toestand van meer eng familieleven is allengs vervangen door den huidigen. De aard van den mensen is nu eenmaal, dat hij zijn bezit tracht te vermeerderen en geheel tracht in te grijpen in het bezit en de be langen van andere familiën, hetgeen op den duur wordt uitgebreid tot groepen of stam men en steeds heviger wordt. In dien toe stand vinden we echter nog geen macht, die het gewoonterecht kan verdedigen, desnoods met den sterken arm. Bij de Arabieren bij voorbeeld is een der oudsten de familie-vader; een onwillige kan hij wel verwijderen, het wel lastig maken, doch straffen kan hij niet. Bij wat verdere beschaving zien we het gebeuren, dat dergelijke groepen afhangen van enkele machthebbers, van heerschers, die een soort lijfwacht vormden, welke dwang kon bijzetten aan eenig bevel. Dit bijvoorbeeld vinden we in het oude Israel na den strijd met de Philistijnen en de bewoners var. Palestina, waar we wel degelijk aantreffen koninkjes met een lijf wacht, die kracht bijzet aan de macht. Waar nu dergelijke geheelen ontstaan, be gint zich te vormen een Staat, een andere organisatie, die ook een ander recht kent en waarin enkelen zorgenvoorde veiligheid (ter wille van den oogst, het geregeld verkeer, enz.) en anderen lasten opbrengen om die veiligheid te beloonen. E11 al heel spoedig zien wc nu gebeuren, dat men uittrekt naar andere volken, welke een wet wordt opgelegd onder toezicht van militaire ambtenaren. Maar dan ook begint het natuurrecht der vrouw gansch cn al te verdwijnen. De machthebbers gan:i slechts te rade met sommige voorname mannen, in den regel voornaam om hun bezit. En lezen we niet in het Oude Testament, dat de Zuid-Arabische Koningin van Seba oen bezoek brengt aan Salomoeen zeer sterk bewijs voor de reeds veranderde positie der vrouw. Van lieverlede zien we dan ook de vrouw verdwijnen uit het publieke leven en haar een telkens mindere plaats innemen tot ze eindelijk, in plaats naast haar man te staan, is verworden tot een geslachtelijk wezen en haar beteekenis als gelijkwaardige al meer verdwijnt. I11 de Tien geboden lezen we nog: Eert uw vader èn uw moeder. In Exodus, het oudste wetboek, heet het nogleven voor leven, buil voor buil, striem voor striem. Wie een vrouw doodt, moet evenzeer ge dood, óok al is 't een man. Doch een poos later, als de Staat zich heeft ontwikkeld van een half nomaden-wezen tot een Koninkrijk, is 't al anders. In Leviticus XVII is het leven van een vrouw slechts 30 sikkelen waard, tegen dat van een man 50 sikkelen. In den ouden toestand der liodsvereering komt volgens Samuel de familie in den tem pel, man èn vrouw. Later, als alleen nog maar de tempel te Jeruzalem bestaat en overal elders synagogen (bidplaatsen) zijn. cn ook thans nog. zit de vrouw achter traliewerk. In de oude verhalen gaan de vrouwen vrij uit, geheel als gelijken van de mans we lezen reeds in den tijd van Christus.dat, bij een groot ongeluk, zelfs de meisjes uit huis zijn geloopenthans komen de vrouwen in het Oosten slechts hoogst zelden uit het hun aangewezen gedeelte van het huis. In de Babylonische wetten treffen we reeds het verschil aan. Als een zoon tot zijn vader zegt >gij zijt mijn vader niet* dan wordt hij geteekend, gebonden en als slaaf verkochtzegt hij tot zijn moeder »gij zijt mijn moeder niet* dan wordt hij even zeer op het voorhoofd gcteekeiul, doch niet als slaaf verkocht. Als een vrouw haarman verloochent, dan wordt zij gedood door ver drinking als een man zijn vrouw verloo chent, dan betaalt hij 10 sikkelen boete. Het is niet toevallig, dat de vrouw bij de Moslems nog heden ten dage een zóo droe vige positie inneemt en dit alles werkt nóg 11a in onze maatschappij. Wie zich begeeft naar het Duitsche Rijk komt in een gansch andere, meer antieke Staatsinrichting dan bijvoorbeeld in het meer democratisch gezinde Engeland. En verge lijk eens de positie van de Duitsche, wier man niet zijn vrienden zu Biere gaat, met de Engelsche vrouw. Wij, Nederlanders, staan zoowat middenin, meer sympathiek gestemd voor het Engelsche. Nog sterker spreekt de vergelijking met de vrouw in het despotische Rusland, of wanneer we zien naar Noorwegen, het kleine land met zijn hecht familie-leven, en naar Denemarken, waar de regeerings-idee nog meer geschoeid is op de Oud-Europee- sche leest. Onze Staat is niet meer, als in de straks geschetste tijden, een zuiver veiligheids-in stituut, dat onze samenleving regelt en in ieder opzicht ingrijpt in ons familieleven, cn in dien Staat komt de vrouw vragen om de rechten, die haar thans vee! meer toekomen dan in den vroegeren, meer militairen tijd. Het laat zich niet ontkennen, dat de vrouw dit moet doen, omdat haar positie lang niet meer de zelfde is als vroeger en zij in weer wil daarvan niet de zelfde rechten heeft als de overige Staats-burgers. Vroeger had het meisje «een bestemming* en wel het huishouden, van haarzelve dan wel van een ander. Doch dit is- anders ge worden. Krachtens haar ontwikkeling vraagt de vrouw thans meer dan vroeger om gelijk gerechtigdheid, omdat zij zich, door de soci ale noodzakelijkheid gedrongen, qualiteiten heeft eigen gemaakt, die haar niet doen achterstaan bij den man. Ten andere is, door den vooruitgang der medische wetenschap, de levensduur der vrouw aanmerkelijk verlengd. Vroeger stierf een groot deel der vrouwen in het kraam bed herinner U slechts, dal al onze groote mannen twee, drie. zelfs vier keer gehuwd zijn geweestdat was destijds gansch ge woon. En als dat het geval was onder de machtigen der aarde, hoe moet het dan wel zijn geweest onder de meer eenvoudigen en de armen. Ook zijn in onzen tijd van verkeer de levensmogelijkheden en levenseischen gansch anders en veel hooger dan bijvoorbeeld in een welbekende Hollandsche stad in de Middeleeuwen. Hierdoor zijn de kosten van het leven aanmerkelijk gestegen, zóo zelfs, dat wij voor een groot deel leven van het geld, door onze voorvaderen bijeengebracht. Maar dit ook heeft tot gevolg geringe plaats voor de vrouw in het gezin, ten gevolge waarvan zij wel een plaats moet zoeken in de maatschappij. Spr. herinnerde nu aan de zoo ongelijke rechtsbedecling der vrouw, die niet mag getuigen, enz.; de mannelijke advocaat heeft stemrecht, zijn vrouwelijke collega niet, maar wel haar klerk of de man die haar kachels aanmaakt. De band tusschen kiesrecht en beschaving te winnen. Zijn vierde lustrum wil hij vieren door zijn goeden naam nóg meer algemeen in gang te doen vinden. De Kennemer sportclub wil hier morgen acht dagen, dus 27 October, op de baan van »Birkhoven* groote nationale en internatio nale harddraverijen doen houden over 700 tot 800 M. om prijzen van f173, f73 en f23. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de(n) rechthebbende terug te bekomen eeuige Lotisico-loten. Directie BOESNAG. Grootü Specialiteiten mot medewerk iug van late klasse Artlsteu. WW lederen avond NIEIJWK operette». - ZIE 4 ANI'I.Ahltll,JETTEN. Aanbevelend, J A ],()MAN.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3