bijblad Stadsnieuws. uitgavo van N.V. de AMERSEOORTSCIIECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1912. De hedenmiddag in 2.15 tot 2.35 onder voorzitting van den burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijge woond door 15 leden en den Secretaris, mr. J. 1). Werkman. Afwezig met kennisgeving waren de hee- renj orissen en Oosterveen en zonder be richt de heer Koningéen vacature. De notulen van 3 October werden als vastgesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken Een adres met memorie van toelichting van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. onderwijzers, d.d. 5 October 1912, betreffende de voorstellen van Burgemeester en Wethouders omtrent de regeling der on derwijzers-salarissen om advies aan B. en W. Een adres van Valkhoff Co., uitgevers van het Amersfoortsch dagblad »De Eem- landers», om geldelijke vergoeding voor de opneming van de officieele kennisgevingen van het Gemeentebestuur om advies; Een adres van de »Amersfoortsche Muziek vereniging» om verhooging van subsidie om advies; Een dankbetuiging van T. van Beverloo voor zijn henoeming tot leeraar aan de Bur geravondschool voor kennisgeving; Een adres van den onderwijzer C. A. Kat, houdende verzoek, hem te willen benoemen tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim om advies. Om 2.18 kwam aan de orde de agenda. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. C. R. O. I.einweber. De zitting wordt geschorst. lot het onderzoek worden in commissie gesteld ile hoeren Briët, Ruys en Van Dui- De heer Briët rapporteert, dat dc stukken in orde zijn bevonden en dat de commissie voorstelt den heer Leinwebcr toe te laten. Aldus besloten z. d. of h. st. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan de onderwijzeres aan de openbare Lagere school A, mejuffrouw G. van 't Slot. d. of h. st. eervol verleend met ingang van 1 December. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan den onderwijzer aan de open bare I.agere school B, den heer E. Wever. Z. d. of h. st. eervol verleend met ingang van 1 December. Burgemeester en Wethouders worden ge machtigd, tijdelijk in de vacatures te voor zien. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van het personeel, verbonden aan de Burgeravondschool voor den cursus 1912iy13. d. of h. st. conform dc verordening. 5. Prae-advies van Burgemeester en Wet houders op de adressen van het Amers foortsch Drankweer Comité en van de ver- eoniging «Vergunning» inzake sluiting van koffiehuizen op lotingsdagen. liet pr.-e-advies luidt afwijzend. I iet wordt aangenomen z. d. of h. st. (1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener Verordening, regelende de benoeming en het ontslag van liet personeel der gemeente-waterleiding en tot vaststelling eener Verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bij stand in het beheer van de gasfabriek en de gemeente-waterleiding te Amersfoort. Eerstbedoeld voorstel strekt om den Di recteur der waterleiding te doen benoemen en ontslaan door den Raaddc benoeming op een aanbeveling van ten minste twee personen, in te dienen door B. en W.; en 0111 de overige ambtenaren en bedienden te doen benoemen, bezoldigen en ontslaan door B. en W.. de Commissie van bijstand gehoord. Het tweede voorstel strekt om den werk kring te regelen van dc Commissie van bij stand welke sedert 1 November 1910 tot grondslag van haar handelingen nam de verordening, op 27 februari 1900 vastge steld voor de Commissie van bijstand voor de gasfabriek. - Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van pensioen aan A. J. Bilders. Het voorstel strekt om den met Ingang van 15 October 1912, opzijn verzoek, wegens 77-jarigen leeftijd, eervol ontslagen claviger van het Gymnasium met ingang van 16 October toe te kennen een pensioen van 26/129 van f 2°°. of f 44 per jaar. Wel verzocht Bilders, hem een persoon lijke toelage toe te kennen, doch B. en W. vonden geen vrijheid, aan den Raad voor te stellen, dit verzoek in gunstige overwe ging te nemen. Zij schreven dienaangaande aan den Raad Bij het vaststellen der Pensioenverorde ning is. in den vorm eener overgangsbe paling, een regeling getroffen voor hen, die den 55-jarigen leeftijd hadden bereikt, waarbij zonder twijfel niet over het hoofd is gezien, dat aan een aantal ambtenaren, op wie deze bepaling van toepassing zou zijn, een zeer gering pensioen zou worden toegekend. Om thans bij ieder zich voordoend geval van deze regeling af te wijken, achten wij niet juist. Wel is waar, zijn door de besluiten, welke uwe vergadering heeft genomen ten opzichte van den oud-commies ter Secretarie W. Erans en den oud-bode N. Vink, en laatste lijk door ons voorstel met betrekking tot den Gemeente-geneesheer dr. A. H. C. van Driel precedenten geschapen, waarop men zich voor een andere beslissing zou kun nen beroepen, maar het dient erkend, dat deze gevallen zeer bijzonder waren. Alle drie toch hadden een diensttijd van onge veer 50 jaren, terwijl zij bovendien op jeug digen leeftijd in dienst der Gemeente zijn getreden en daarin hun verder leven hebben doorgebracht. Bilders daarentegen, trad in dienst der Gemeente toen hij reeds den leeftijd van .<51 jaren had bereikt. De consequentie van een beslissing tot toekenning van de gevraagde toelage aan Bilders zou zijn. dat alle per sonen, die op hoogeren leeftijd in dienst der Gemeente traden, in den vorm eener toelage een pensioen zouden trachten te erlangen, waarop zij krachtens de Pensioenverordening geen aanspraak kunnen maken, en dat voorts vermoedelijk alle diegenen, die volgens de Pensioenverordening, wegens hun betrekke lijk laag salaris niet kunnen verkrijgen een pensioen, dat voldoende is voor hun «nood zakelijk levensonderhoud», eveneens om een toelage uit de Gemeentekas zouden komen aankloppen Niet alleen achten wij dit reeds tegenover andere ambtenaren onbillijk, maar bovendien zouden, waar in lagere betrekkingen wel eens personen van gevorderden leeftijd worden benoemd om hen voort te helpen, dergelijke benoemingen in het vervolg be zwaarlijk meer kunnen plaats hebben. De heer Gerritsen: Ik kan mij niet vereenigen met het voorstel. B. en W. wijzen op verschillende antecedenten, maar zeker komt Bilders óok in aanmerking voor een uitzondering. Als wij hem niet steunen, staat het te voorzien, dat hij op andere wijze steun van do Gemeente komt vragen. Het geldt hier een ambtenaar met langdurigen dienst en er is meer aanleiding hem een gratificatie te verleenen dan aan de door B. en W. ge noemden. Bovendien is Bilders gebrekkig ge worden terwijl hij in Gemeentedienst was. Ik stel voor, hem een persoonlijke toelage te geven van f 150 per jaar. De heer Van Achterberg h Als wij het voorstel van B. en W. aannemen, wordt een 77-jarige op straat gezet met 83 cent per week. Een 77-jarige moet zijn laatste levensdagen op fatsoenlijke wijze, kunnen slijten. B. en W. schrijven, bang tc zijn, dat zij een precedent zullen scheppen. De heer Van Kalken: Bilders heeft het ongeluk gekregen in en door den dienst. Toen reeds had men hem moeten pension- neeren, doch hij heeft voortgesukkeld tot hij niet meer kon. De Voorzitter: liet is geenszins een aangename taak, het voorstel van B. en W. te moeten verdedigen het heeft den schijn alsof wij niet meegevoelen en dit is geens zins hel geval. B. en W. moeten de verordeningen uit voeren en mogen de Pensioenvemrdening, van 1899, niet ontwrichten. Men heeft toen reeds kunnen voorzien dat dergelijke gevallen zouden voorkomen en had een fonds moeten stichten. De heer Van Kalken zegt, dat Bilders in en door den dienst gebrekkig is geworden. I.aat ons voorzichtig zijn met dergelijke ver klaringen. Hoogstens zou de Raad kunnen vragen een nader onderzoek door B. en W. De heer Gerritsen: Ieder geval moet op zich zelf worden beoordeeld. De man kan niet helpen, dat hij gebrekkig is ge worden het verzuim is dus aan onzen kant en wij behooren dit te herstellen. Ik zou te gelijk de opdracht willen geven aan B. en W, om de Pensioen-verordening te herzien. Ik stel voor renvooy van het voorstel naar B. en W. Wethouder R ij k e 11 sDe Voorzitter heeft reeds gezegd welk een hoogst ondank bare taak het is, het voorstel van B. en W. te verdedigen. Het is hier een quaestie van medelijden maar dan moeten we ook persoonlijk steu nen. Ik i zal daaraan'gaarne persoonlijk mee doen. Doch we hebben een Pensioen-veror dening en deze moeten B. en W. bandhaven. Bilders is laat in Gemeentedienst geko men feitelijk was hij toen reeds veel te oud. De heer Gerritsen: Dus is de schuld aan het Gemeentebestuur. Wethouder Rij kens: Ik geloof, dat hij noch in, noch door den dienst infirm is ge worden, gelijk de heer Gerritsen zegt. Ik vereenig me wel met het voorstel tot renvooy, opdat B. en W. een nader onder zoek instellen. Wethouder Van Esveld: Ik hoorde zeggen, dat het voorgestelde pensioen on voldoende is om er van te leven. Als men hierop ingaat, begeeft men zich op glad ijs. want dan zullen tal van gepensionneerde ambtenaren komen om een gratificatie. B. en W. moeten zich houden aan de verordening. De heer Gerritsen: Als we Bilders een gratificatie geven, dan geven we hem waarlijk nog geen luxe. B. en W. hebben hem destijds aangesteld ondanks zijn hoogen leeftijddaarvan mag hij thans niet de schuld dragen. In de laatste jaren 13 het meer het geval geweest, dat men een gratificatie gaf om iemand, die niet meer mee kon en die geen ontslag kon vragen, weg te krijgen. Hier is het zelfde het geval en de man is zelfs enorm gebrekkig. Ik heb niet gezegd, dat Bilders in en door den dienst gebrekkig is geworden ik zeide slechts, dat hij in den tijd, welken hij in Gemeentedienst is, gebrekkig werd. De heer Van A c h t e r b e r gh De heer Van Esveld is bang, dat andere gepension neerde beambten zullen komen om een per soonlijke toelage. B. en W. noemen in hun voorstel drie ambtenaren. Dezen meer kapi- taal-krachtigen steunt men welzou men dan een armen drommel loslaten De Voorzitter: B. en W. hebben bij hun voorstellen niet rekening gehouden met al dan niet gefortuneerd 2ijn. Het is heel aangenaam, humaan te wezen; doch deze dingen moeten behandeld met een koel hoofd. De lieer Gerritsen zeide, dat de schuld rust op B. en W. Ik zie dat niet in. Iets anders is of adressant 26 jaar geleden be noemd had moeten worden. De heer Ruys: De lieer Van Kalken heeft gezegd, dat Bilders in en door den dienst gebrekkig is geworden. Nog heden ochtend heb ik een brief gelezen waarin dit wordt bevestigd. Ik zal het voorstel om renvooy gaarne steuneu, Het voorstel-Gerritsen wordt hierna aangenomen met algemeene stemmen, zoo dat in een volgende vergadering zal wor den beslist omtrent het pensioen en het ver zoek van adressant. 8. Voordracht op het fonds voor onvoor ziene uitgaven van de Begroeting, dienst 1912. Het voorstel wordt niet meegedeeld. Aangenomen z. d. of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel aan de Kamperbinnenpoort, toebehoorende aan G. H. Bonnier. Het voorstel strekt om het pand Kamper- binnenpoort 2 bewoond door den koperslager G, J. van Lent en groot 200 M2 voor f7700 te koopen van den heer G. H. J. Bonnier, welke ook de oplossing moge zijn, die teil aanzien van de verbreeding der Kamperbin nenpoort wordt genomen. Aangenomen z. d. of st. Daar niemand meer het woord wenschte te voeren in het belang der Gemeente werd hierna de vergadering gesloten. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt in de ie helft van October. Brieven. Mej. Van Rooijen, Amersfoort. M. Italië, idem. 1.. Kooien, idem. J. Eggens, Baarn. Bruinsma, Amsterdam. l.e Comte, 's-Gravenhage. Hoekstra, Groningen. Zuster Alfonsa, 's-Hertogenbosch. G. Smit, I.aren. Smitt, Dutton U. S. A. Briefkaarten, D. Broerse, Amersfoort. Joh. Veltman, Haarlem. Gerrit Pow, El Paso. Westerhuis, Weltevreden. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Inhoud «Wereldkroniek» 19 October: D® oorlog op den Balkan Suze Robertson Vossenjacht met luchtballons Het lij den van politieke gevangenen in Rusland De vrede tusschen Italië en Turkije Be strijding van besmettelijke hoenderziekten Uit schouwburg en concertzaal Persona lia Caricaturen en humor uit het buiten land. PREDIKBEURTEN. Zondag «o October. Evang. l.uthersche kerk. Voorm. 10lL uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/ï uur, dr. C. E. Hooykaas, uit Vlaardingeu. Doopsgezinde kring. Voorm. io'/a uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. J. H, Donner, uit Breda. Avond 5V2 uur, ds. J. H. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5l/a uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9s/< uur, de heer C. W. Eigeman, uit Achterbel g. Avond 5'/4 uur, de heer C. W: Eigeman. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9'/o uur, ds. Van Lingen. Avond 5 uur, ds. Van Lingen. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4Va uur. godsdienstoefening. BEURSO VERZICHT. van 12 tot 19 October 1912. Spraken wij den vorigen keer de hoop uit, dat de nieuwe week wat meer vertrou wen en wat hoopvoller opvatting mocht brengen omtrent de ontwikkeling van zaken, het doet ons genoegen te kunnen consta- teeren, dat deze hoop, althans gedeeltelijk, in vervulling is gegaan. Wel is de toekomst nog niet veel helderder geworden, ja eer nog iets meer vertroebeld door het eindelijk definitief uitbreken van den oorlog in den Balkan, doch het is al heel wat waard, dat men in de afgeloopen weck tot een kalmer opvatting is gekomen en de zaken nuchter der bekijkt en dat het verstand heeft ge zegevierd over het gevoel. Daarmede is al veel gewonnen want daardoor is de kans op een herhaling van de panieken die in de eerste hellt van deze maand voornamelijk de buitcnlandsche Beurzen hebben geteis terd. belangrijk verminderd en wanneer de strijd in het Oosten inderdaad ook gelocali- seerd mag blijven, dan is dc- mogelijkheid niet uitgesloten, dat het krijgsrumoer zijn invloed op de Beurzen geleidelijk geheel zal verliezen. Voor een groot deel is deze kalmere stemming wel te danken aan het feit, dat de vrede tusschen Italië en Turkije thans inderdaad is gesloten, iets dat, hoewel het reeds lang verwacht werd, doorliet dralen en talmen der Turken, toch nog vrij plotseling kwam, op een tijdstip dat men meende, dat de onderhandelingen grooten kans hadden, geheel afgebroken te worden. Deze vrede is echter te laat gekomen om invloed te kunnen oefenen op een vreedzame oplossing- der Balkan-geschillen, ofschoon wij ons af vragen of het eerder sluiten van den vrede inderdaad wel tot een bevredigende op lossing zou hebben geleid als men ziet, dat aanstonds nadat liet voorloopig vredesver drag te Ouchy geteekend was, 'Turkije tot nog toe de bedreigde partij, die steeds voorgaf geen oorlog te willen, tenzij daartoe gedwongen - onverwacht zelf de oorlogs verklaring aan zijn bedreigers deed toe komen. Blijkt hier niet uit, dat ook in Tur kije de oorlog gewenscht werd? Hoe dit ook zij de langgevreesde Balkan-strijd is nu een feit geworden, een strijd waarvan, ondanks alle betuigingen van eensgezind heid onder de Mogendheden, de gevolgen nog niet te overzien zijn. Complicaties blij ven, zoolang deze oorlog duurt, steeds mo gelijk, en ofschoon ieder van harte wenscht en hoopt, dat deze vermeden zullen worden, zal het toch verstandig zijn, bij het aangaan van engagementen wel degelijk met deze mogelijkheid rekening le blijven houden. In deze richting werd in de afgeloopen week reeds een wenk gegeven door de groote circu latie banken, die overgingen tot het ver- hoogen van hun disconto, en wel de Engel- sche Bank met een vol procent, n.l. van 4 tot 5, en de Eransche Bank met een half procent, van 3 tot 3'/a. Wij noemen dit een vingerwijziging omdat de toestand zoowel van de eene als van de andere Bank een dergelijke verhooging niet direct noodzake lijk maakte en wij deze verhoogingen dus uitsluitend incenen te moeten toeschrijven aan de mogelijke gevolgen voor de inter nationale geldmarkt van den pas ontbran den strijd. Wel is de Deutsche Reichsbank nog niet gevolgd, doch naar het zich laat aanzien, zal ook deze weldra tot een verhooging moeten overgaan en zal het de vraag zijn of de Nederlandsche Bank, ondanks baar zeer krachtige positie van het oogenblik,

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 6