English. Stadsnieuws. TUINBOUW VEREENIGING "V" oerman. Advertentiên. pr mobilisatie van elk regimeut 2 bataljons ge heel nieuw geformeerd moeten worden althans zeker voor hot zesde, want voor het vijfde bestaat althans nog kader, terwijl voor het bevel van het zesde slechts op een kapi tein en 4 luitenants is gerekend. Dit nu is door den Minister van Oorlog een onvoldoende toestand geacht. N'aar zijn meening moeten alle afdeelingen van ons leger ook in vredestijd bestaan. i ot deze reorganisatie, die ieder wensche- lijk moet vinden, kan eerst thans worden overgegaan, nu wij door de nieuwe Militie- wet jaarlijksche lichtingen van 33 000 man krijgen. De eenige concessie, die de Minis ter heeft gedaan, is, dat de lichtingen niet verdeeld worden over het geheele, maar over een deel van dat bataljon, zoodat in vredes tijd elk bataljon slechts 3 compagnieën krijgt, terwijl de vierde a tour de role blanco blijft. De daarvoor bestemde officieren worden aangewend voor bijzondere diensten. De clou der organisatie is dus de oprich ting van het 5de en het 6e bataljon van elk regiment, hetgeen een snelle mobilisatie in de hand werkt. Daar echter een regiment van 6 bataljons zeer groot is, is een tweede wijziging het leggen van een brigadever- band. waartoe elke divisie zal verdeeld wor den in twee onderdeelen. In verband hier mede komt ook een verandering in de be velvoering. De brigade zal staan onder een kolonel, een regiment onder een luitenant kolonel, een bataljon onder eeti majoor. Hier uit volgt, dat de rang van luitenant-kolonel voortaan niet zoo gemakkelijk meer zal zijn te bereiken als tot dusverten minste bij de infanterie, waarbij de luitenant-kolonel regi ments-commandant zal zijn en dus een ander karakter krijgt dan bij de overige wapens. Een derde verandering is de instelling van depot-coinpagnieön. waarbij allen worden ingedeeld, die niet in het gewone korps thuisbehooren, terwijl zij ook dienstbaar zul len worden gesteld aan de kaderopleiding, en het blijvend gedeelte er mede een plaats in zal vinden. Een belangrijk punt der verandering is de vermindering van het aantal beroepsluite nants, hetgeen spr. een voordeel achtte, om dat de eenige luitenant per compagnie in vredestijd nu een volstandiger werkkring krijgt, hetgeen de ambitie slechts kan be vorderen. Daarop werden de veranderingen nage gaan, die komen in de bereden artillerie en de vesting-artillerie. De clou van de eerste is de vermindering van het aantal vuurmonden per batterij 6 op 3 alsmede het verdeelen van het regiment in drie afdeelingen, in plaats van twee, ter wille van een betere bevelvoering. De oude organisatie is nog gebaseerd op het gebruik van het vroegere oude geschuthet tegen woordige. uitstekende, dat wij bezitten en dat minstens 12 tot 15 schoten per minuut doet. maakt het mogelijk, deze vermindering door te voeren. Misschien zou 4 stukken per bat terij beter zijn, doch financieele overwegin gen deden hiervan afzien, en zeker is ook met de aanhangige reorganisatie een maxi mum van rendement mogelijk. Wat de vesting-artillerie betreft die volgens spr. over zeer verouderd geschut be schikt, zoodat daarin spoedig wijziging moet komen beoogt de reorganisatie een betere verdeeling der vier regimenten, die samen 57 in plaats van 44 compagnieën zullen tel len, over de verschillende stellingen, zoodat inderdaad ook het bevel over zeer belangrijke forten, dat in handen was van infanterie- en zelfs van landweerofficieren, kan worden ge geven aan artilleristen. Zooals gezegd, is het hoog noodig, dat de vesting-artillerie beter en bovenal gemakkelijker verplaatsbare vuur monden krijgt, omdat ook bij den vesting oorlog beweeglijkheid een eerste vereischte is. Spreker vestigde er nadrukkelijk de aan dacht op hoe ten onrechte is beweerd, dat het hoofdmotief voor de voorgestelde orga nisatie zou moeten worden gezocht in ver betering van de promotie der officieren. Hoofdzaak is h"t verkrijgen van betere mo bilisatie en betere bevelvoering bij de in fanterie en de vesting-artillerie en van beter gevechti rendement bij de bereden-artillerie. De betere promotie is slechts een bijkom stige bate. l och is die wel van groot gewicht omdat daardoor de waarde van het officierskorps zeer zal toenemen. Niet sL-chts het hoogero officierskader, maar ook het hoogere onder- oftïcierskader wordt belangrijk uitgebreid, hetgeen evenzeer een voordeel is. Spr. becijferde, dat de kosten van de nieuwe organisatie, nadat deze volledig zal zijn doorgevoerd, op ongeveer 6ton neer komen. Verder vestigde hij er Vooral de aandacht op, dat in dc nieuwe organisatie het korps officieren veel meer te doen zal krijgen en dat van hen veel grooter inspan ning zal worden geëischt dan in de laatste jaren. Doch dit noemde hij een groot voor deel. In de laatste jaren toch werd van de troepenofficieren gedurende het grootste deel van het jaar z-'.o weinig dienst gevor derd, d^t onwillekeurig een verslapping merkbaar werd. De hoogere kosten zijn de verandering dus wel waard, omdat ons leger er belang rijk door zal verbeteren. Nadat eenige vragen gedaan en beant woord waren, werd de druk bezochte ver gadering gesloten. In het afdeelingsverslag van Waterstaat der Staats-begrooting 1913 wordt aangedron gen op den aanleg van een kanaal van Amsterdam over Amersfoort en Veenendaal door de Geldersche vallei naar den Rijn. Moge dit aandringen tot gevolg hebben uitvoeren in afzienbaren tijd. De Vereeniging van vergunninghouders Onderling Belang* heeft een uitvoerig adres gericht tot dc Tweede Kamer, waarin verzocht wordt om verschillende wijzigingen in de Drankwet. Adressante verzoekt, het uitstervings-sy- steem van die wet in dier voege te wijzi gen, dat het recht van voorkeur, aan de weduwe gegeven, wordt uitgebreid tot de erfgenamen in de rechte lijn. Als inrichting van maatschappelijk ver keer worde aangemerkt elke inrichting waarvan bekend is, dat zij geen gevaar op levert voor misbruik van sterkedrank. Een betere regeling worde getroffen om trent de vervanging van den vergunning houder; de splitsing van het bedrijf ver- dwijne uit de wethet verleenen van loge- ments-vergunningen met de thans bestaande rechten worde totaal opgeheven. Het verlofs-instituut worde aan een maxi mum onderworpen van de verlofsinrichtin gen worde een verlofsrecht geheven. Ver mindering van die inrichtingen, waar de clan destiene verkoop het meeste gevaar oplevert, zou mogelijk het gevolg kunnen zijn- Aan het plaatselijk telefoonnet is aange sloten met no. 240 het woonhuis van luite nant H. J. van Rijssen, Viandenstraat 27. Een groot aantal leden van corporation en Besturen in welke de ontslapene zitting had, bevond zich hedenochtend op de Oude algemeene begraafplaats om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk hulsel van den heer B. A. Siddré, dat zou worden bij gezel in het familiegraf. Ook was het college van Burgemeester en Wethouders op den doodenakker. Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers schetste als Voorzitter van het St.I'ieters- en Bloklands gasthuis in welgekozen bewoordingen de verdiensten van den overledene, dien hij noemde »cen Amcrsfoorter van den ouden stempel, dus een rechtschapen, eerlijk, braaf mensch, die steeds zijn plicht besefte en ge trouw nakwam en wien zijn geboortestad zeer na aan 't hart lag*. De heer Van Eeden, dankte namens de familie voor de belangstelling. In het militair hospitaal te Utrecht is op 45-jarigen leeftijd Donderdagnacht overleden majoor J. M. H. van Lelyveld, van het ic regiment huzaren, hier. De ontslapene werd 25 Juli 1S88 benoemd tot 2e luitenant der cavalerie en ten slotte 24 November tgii bevorderd tot hoofdoffi cier bij dat wapen. Hij was ridder van het Legioen van eer. De begrafenis zal aanstaanden Woensdag plaats hebben op de Nieuwe algemeene be graafplaats, hier. De heer B. ter Ifaar Romeny legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het kerkelijk voorbereidend exa men. De heer H. C. Klokke behaalde de akte vrije en orde-oefeningen der Gymnastiek. Zeer vermoedelijk zal op het Geitenveld, aan den Socsterstraatweg vóór de Nieuwe algemeene bepraafplaats. verrijzen een com. plex arbeiderswoningen in twee typen, van f 1.75 en van f3 per week, welke daar zul len worden gezet door de R. K. bouw-ver •-sniging St. Bonifacius. Men wil beginnen met den bouw van 75 huizen. Het voornemen bestaat om, als tegemoet koming in de kosten van aanschaffing van de nieuwe uniform, aan alle officieren en onderofficieren een geldelijke vergoeding toe te kennen. We herinneren nog even aan het concert, aanstaanden Maandagavond door Percy Grainger hier te geven. Wie den vermaarden pianist wil hooren, verzuime niet dit concert bij te wonen. Hij verlaat weldra ons land en zal er in de eerste jaren niet terugkeeren. De (neutrale) Openbare leeszaal en biblio theek zal worden gevestigd in het perceel Beukenlaan 2, laatstelijk bewoond door den heer Teengs. Het Bestuur heeft goedsn moed, dat de instelling begin volgend jaar kan worden geopend. De 21ste Bondsvergadering van den Bond van orde van 11.' IJ. S. M. personeel wordt morgenmiddag hier gehouden. Ook hier heeft zich een comité gevormd om een thee-namiddag te houden, waarbij een der leden van het Hoofdbestuur der tentoonstelling »De vrouw 18131913* doel en streven dier tentoonstelling nader zal uiteenzetten en belangstelling zal wekken voor die tentoonstelling, welke in den aan staanden zomer op het buiten Meerhuizen-, aan den Amstel bij Amsterdam, zal worden gehouden. De Burgemeester heeft het Eere-voorzit- terschap aanvaard van het Voorloopig comi té »plan 1913*, dat. zooals men weet, be staat uit het Bestuur der Oranje-vereeniging. I11 die qualiteit zal Z.Ed.Achtb. leiden een groote vergadering, te houden op Maandag 18 November in de groote zaal van >Ami- citia*, waar mededeeling zullen worden go- daan omtrent de voorbereidende werkzaam heden en men hoopt te komen tot de samen stelling van een definitief comité. Uitnoodigingen om die vergadering bij te wonen, worden in het begin der volgende week verzonden aan wel alle vereenigingen hier ter stede. Mocht er. geheel onwillekeu rig, een, die belang stelt in de aanstaande feesten, niet zijn uitgenoodigd. dan wil de heer I. J. Cohen, de ijverige Secretaris der Oranje-vereeniging. gaarne alsnog zorgen voor een uitnoodiging. We vestigen de aandacht van belangheb benden op de advertentie van de V. P. N. in dit nummer nopens den verkoop van slachtkippen op aanstaanden Woensdag. Blijkens advertentie in dit nummer zal de korte cursus in groententeelt vanwege de Tuinbouw-vereeniging «Amersfoort* aan staanden Maandagavond aanvangen. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten over half vijf, die van de overige voertuigen op zijn laatst tien minuten na vijven zijn aangestoken. Te s'-Gravenhnge worden 30 agenten van politie gevraagd. Neemt daar nota van oud-militairen. De politie had weer twee transporteneen van twee deugnieten, die uit lloenderloo waren gedrost en te Utrecht waren opge vangen en een jongen uit Zwolle, die te Amsterdam zwervende werd aangetroffen. Den laatste werd nachtverblijf verleend hedenochtend werd hij verder op transport gesteld. Als wij dagelijks vijf minuten besteedden om onze hartstochten te bestudeeren, zouden we onszelven na verloop van een jaar niet meer herkennen. T7lt den Omtrek. In een te Voorthuizen gehouden vergade ring van gerechtigden in de Appelsche Maatschap is besloten, tot verdeeling hier van over te gaan. Hiermede zal de laatste der voorheen in die streken zoo talrijk voorkomende Maat schappen verdwijnen en zal alweer woeste grond in cultuur komen. De Gemeenteraad van Bunschoten heeft f5000 beschikbaar gesteld voor herstelling van het havenhoofd te Spakenburg, dat vooral door den September-atorm van ver leden jaar zoozeer heeft geleden. Donderdag vergaderden ten Raadhuize te Montfoort de Raadscommissiën en de ver tegenwoordigers uit de betrokken Gemeen ten ter bespreking van de tramplannen Gouda—Utrecht via Montfoort. Het bleek, dat men algemeen van oordeel was, dat de Gemeenten zelf de zaak tot een goed einde moeten zien te brengen. Een voorstel om een Dagelijksch bestuur uit alle commission te benoemen, werd aan genomen. Tot leden van dit Bestuur werden be noemd de beeren I\ H. Kempen, Burge meester van Montfoort en Williskop, Voor zitter; A. J. van Dieren Bijvoet, Wethouder van UtrechtA. Klein, lid van den Raad van Montfoort, SecretarisG. V. W. baron Van Hemert tot Dingshof, Burgemeester van HaastrechtG. Hondelink, Burgemeester van Vleuten en OudenrijnC. van der Valk Bouwman, Burgemeester van I.inschoten en A. Blankestijn, Burgemeester van Veldhui zen. Besloten werd, de Voorzitters van de Ka mers van Koophandel te Utrecht en te Gou da uit te noodigen, in het comité zitting te nemen. Aan het Dagelijkschbestuur werd opgedra gen, zich in verbinding te stellen met ver schillende autoriteiten. De aanhangige plannen werden uitvoerig besproken, een beslissing kon uit den aard der zaak nog niet worden genomen. Over eenigen tijd zal het comité veer te Montfoort vergadert 1 en verslag doen van zijn bevindingen. Van do Oranje-vereeniging te Zeist ont vangen we eenige communique's, waaruit O. a. blijkt, dat reeds is gevormd een ZCor uitgebreid ecrc-comité met den Commissaris der Koningin in Utrecht als Beschermheer on den Burgomoostor van Zoist als Eere voorzitter. Het ligt in de bedoeling, in de eerste helft van Augustus twee dagen en den avond daaraan voorafgaand het Onafhankelijkheids- feest te vieren. AMERSFOOR.. Speciale aauwjjzing betreffende aanleg van broeibakken en den teelt van vroege groenteu onder glas op Maandag 11 November a.3. van 1 tot 4 uur n.m. door den tuinbaas, den heet VanSTRAA- LEN, iu den Proeftuin. Vrye toegang voor de leden. Aan den tuin is gelegenheid tot aanmelding voor het lidmaatschap. Korte groenten-cursus (10 lessen). Aan vang 11 November te 6V2 uur voor loopig in het schoollokaal, Koestraat. Alsdau nog beperkte gelegenheid tot in schrijving. Voor niet-leden kosten van den geheelen cursus f 1 HET BESTUUR. An Englishman (M. O. A.) who has to visit Amersfoort every Wednesday for his own studies, has a few hours to spare which he would like to utilise in giving lessons in conversational English, or in preparing candidates for the Mercurius diploma. Letters F. W. bureau Amersfoortsrhe Cou rant, Kortegracht 9. Gevraagd om direct in dienst te treden een Adres ANT. VAN DAM, stoomhout- zagerjj, Bunnik by Utrecht. Crediet- vereeniging; Correspondentschap te Amersfoort. oir. H. J. M. van den BERGH WILHELNINASTRAAT V te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden a deposito rekening-courant. QQ©0 0®©O Vervolg, zie Bijblad. Heden overleed te North- wood (Engeland) onze geliefde Broer en Oom ELBEKT JAN VAN WISSELING H. Uit aller naam, Mevr. Wed. mr. J. W. VAN DER NOORDAA- VaN WlSSKMNOH. Amersfoort, 3 November 1912. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. (i. VAN WELVEREN baron RENUKRS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. 1

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2