November 1912. Zaterdag 16 Onze trouwste Huisvrienden No. 8186. 62e Jaargang. bijblad. JUQBSFOOBT'SCHE COURANT. ïtgave van dc Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff". HOOFDREDACTEUR P. J. ranDssiia AMERSFOORT. Verschijnt DwsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi, franco per post ƒ1,15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: XORTBGHACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. i>e Commissaris der Koningin in de i'rorin- cie utrecht brengt ter openbare kennis, dat het gedeelte vnn den Rijksweg van het landgoed „Vollen hoven onder De Bilt, naar Amersfoort, gelegen tusachen de II. M. palen 84.2 en 85.47 onder de Gemeente Soest, op den 27sten November 1912, tusschen 10'uur voormiddags en 2 uur namiddags, ten behoeve eeuer scbietoefeuing van de Je Afdeeling van het le Regiment Veld- Artillerie te 1 trecht, telkens gedurende hoog stens ló minuten zal worden afgesloten, terwijl 111 de tueschenpoozen het verkeer geheel veilig kan plaats hebben. Indien door ongunstig weder de schietoefe ningen niet op den 27sten November 1912 kan geschieden, wordt ssy uitgesteld tut den 28sten of uiterlijk den 29sten November d.a.v.en zal in dat geval de weg op een dezer dagen tusschen de zelfde uren op geheel de zelfde wijze afgesloten zijn. Utrecht, 13 November 1912. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. 8CII1MMELPEN N' I NOK. I)e Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel -tl der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 19 November aanstaande, des namid dags twee uur. Amersfoort, 14 November 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJC'K. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoor verklaard kohier No. 10 van de Person eel e belasting over het dienstjaar 1912 aan rlen Ontvanger van '8 Rijks directe belastingen alhier ia ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 15 Novem ber 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op aitt. G en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, det een door W. J. BRUINING en K. A. STEENS- MA ingediend verzoek, ïuet bijlagen, om ver gunning tot het definitief oprichten van 1. eene inrichting ter bereiding van physio- logiscb— chemische preparaten, met verticale stoomketels van 15 MJ verwarmend oppervlak niet voedingspomp, zoomede met een door stoom gedreven waterpomp en compressor, comprimee- rondetot-'iatmosfeeren, die30 M» lucht per uur aanzuigt, bovendien met 3 kookpannen van UB» L. inhoud 1 van 50 L. inhoud, benevens 2 destillatie-toestellen en 1 exiractie-apparaat, 2. eene inrichting tot berging van ten hoog ste 300 L. spiritus en van oceton en aether, ge zamenlijk niet meer don 50 I.., in het perceel alhier gelegen aan de Achter Luiaard, bij_ het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 2257, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, eu dat op Vrijdag den 29 November aanstaande, des voormiddngs te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, lo November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretarie, J. D. WERKMAN. l)e Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeiing van den Minister van Oor log op 20 November a.s. en voorzooveel noodig volgende dagen oefeningen met geschut worden gehouden vanaf de Meent onder Blaricum, vanaf den Oostdyk nabii Naarden en vanaf den Ves tingwal van Naarden. Op de dagen dat gevuurd wordt, zullen roode vlaggen waaien op den Zuiderzeedyk, aan het einde van de Gooijergracht en bij den Maatweg, nabij«Oud-Valkeveen, en op het werk „Ronduit", terwijl het stoomvaartuig „Pampus' gelegen zal zijn 5000 M. Noordwaarts van de monding van de Eem, of 50U0 M. Noordwaarts van Oud-Val keveen, welk vaartuig deBgewenscht hulp zal verleenen om schepen uit den onveiligen sector t« verwijdereD. Bij het schieten vanaf de Meent onder Blari cum moet als onveilig worden beschouwd het gedeelte zee, gelegen tusschen de Eemmondig, eeu punt 5000 M. Noordwaarts daarvan en de liooger genoemde vlag aan den Zuiderzeedijk bij den Mantwegbij het schieten vanaf den Oostdijk en vanaf den Vestingwal van Naarden het gedeelte zee tusschen Muiderberg, een punt 5000 M. Noordwaarts van de roode vlag by Oud-Valkeveen en deze vlag. Amersfoort, 15 November 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Das gefiihrliche Altec. Over den gevaarlijken leeftijd der vrouw is reeds zóo veel gesproken en geschreven, dat wij daarvoor niets nieuws meer kunnen vertellen, meent dr. F. in het jongste num mer van »De Kampioen*; maar aan den ge vaarlijken leeftijd van den man is tot dusver veel minder aandacht geschonken, misschien wel omdat van het sterkere geslacht een niet zoo romantisch verhaal is te schrijven als mevrouw Karin Michaëlis deed over den ge vaarlijken leeftijd der vrouw. Wat dr. II. H. Riddle in London Maga zine* over den gevaarlijken leeftijd van den man zegt. is dan ook zuiver wetenschappe lijk, maar daarom juist van zooveel meer waarde. Dr. Riddle beweert, dat de gevaar lijke leeftijd van den man zeer onderschat wordt en het gevolg daarvan is, dat éen op de vier mannen op zijn veertigste jaar half invalide is; soms nog erger. Hoe komt dat? Dat komt van de onma tigheid in vele dingen het woord »onma- tigheid* in dit verband voorzichtig op te vatten, daar er slechts mee gezegd wil zijn, dat de man in den gevaarlijken leeftijd, die ongeveer met het 40e levensjaar begint, zijn levenswijze, die hij als jongeling of in de eerste jaren als volwassen man volgde, blijft voortzetten. Welk een verschil er evenwel bestaat in de constitutie van een twintigjarige en een veertigjarige, blijkt reeds bij kleine onge steldheden. Heeft een twintigjarige zich een verkoudheid op den hals gehaald, dan duurt deze meestal slechts enkele dagenmaar wee den veertigjarigeBij hem treedt niet zelden de verkoudheid op met al haar onaangename gevolgen. De zenuwen worden aangetast, de spijsvertering werkt ongeregeld en de groot ste kwelling der in den gevaarlijken leeftijd staande mannen, de slapeloosheid, treedt op. Gewoonlijk zal de man deze onaangenaam heden toeschrijven aan gebrek aan beweging, gevolg van een zittend leven. Ongelijk heeft hij nietEn zoo zal hij dan nu beginnen, zich met alle geweld in de armen van de sport te werpen om het verzuim in te halen; echter zonder hierbij op de eenvoudigste voorzichtigheidsmaatregelen te letten. Verder worden groote fouten gemaakt juist in de vacantie. Het is voor een man van in de veertig, die een positie in de maatschappij heeft be reikt, bijna altijd moeilijk, zich van zijn be roepsplichten los te maken, en voldoenden tijd voor een flinke «Erholungskur* te vin den. Maar het ergste is, dat bij zoo'n kuur lichaam en geest gewoonlijk het niet met elkander eens zijn. De geest van een veer tiger is over 't algemeen nog jong en frisch te noemen, zoodat het lichaam een heel andere ontspanning wil dan de geest. De doorsnee- mensch is evenwel maar al te zeer geneigd, het lichaam ondergeschikt te maken aan den geest. Zoo maakt hij lange wandelingen of hij rent per rijwiel door landschappen, welker schoonheid zijn geest verkwikken moet, doch aan het lijden van zijn arme lichaam denkt hij niet. Vormt het lichaam van een veertigjarigen op bepaalde plaatsen vet. waar dit niet be hoort, dan moet hij onder alle omstandig heden erop letten, dat hij het kwijt raakt, vooral omdat deze toeneming van vet in den regel een gevolg is van een slechte spijs vertering. Hier helpt de sport, en dr. Riddle geeft bepaalde aanwijzingen, hoe de in den gevaar lijken leeftijd staande man de sport moet beoefenen. Gewoonlijk verricht de mensch 16 tot 18 ademhalingen in de minuut. Bij gezonde sport moet dit getal tot 22 a 26 worden verhoogd. Wordt dit maximum echter overschreden, dan is de sport ongezond, omdat de longen niet meer de heilzame zuurstof kunnen opnemen en vergeefs tegen den te grooten toevoer vechten. Het gevolg is hijgen Het tweede doel van de sport is de ver hooging der hartwerking, die wederom ten gevolge heeft, dat stremmingen van onzuiver bloed worden opgeheven en de geheele bloedsomloop beter wordt geregeld. Men behoeft slechts een hardlooper te zien, wiens gezicht zoo rood is als van een kalkoenschen haan. Het bloed schijnt uit de bloedvaten te worden gedrongen en het verzwakte hart is niet bij machte, het bloed weder in de longen terug te drijven. Voorts moet men bij iedere sport in geringe mate zweeten, omdat daar door schadelijke stoffen uit het lichaam afge scheiden kunnen worden. Dan moet de veertigjarige meermalen water drinken, het geen de werkzaamheid dor nieren regelt. Ook moet hij het gebruik van sterk gekruide spijzen en in 't bijzonder van wild vermijden, omdat de vertering van dergelijke gerechten in de slagaderen zekere giften brengt, die zeer schadelijk zijn. Het gevolg echter is slapeloosheid, en daarom kan ieder, die zich in den gevaarlijken leeftijd in een gezonden slaap verheugt, verzekerd zijn, dat zijn levens wijze een gezonde is. Wij hadden er geen vrede mede, deze be schouwing, komende uit het vaderland der sport, onzen lezers aan te bieden zonder meer. Een bevriend Nederlandsch medicus, die een ijverig sportsman is geweest en het in zijn hart is gebleven, hebben wij om zijn mee ning gevraagd. Ziethier wat hij ons ant woordde Wil men bepalen tot welke inspanning een gezond persoon in staat kan worden ge acht, dan is de hartswerking stellig de be langrijkste factor. Voor den leek zal de snelheid van de ademhaling de beste richtsnoer zijnhijgen kondigt spoedig de voor den langen duur te groote inspanning aan. Toch kan een in spanning te groot worden geacht, zonder dat de aan »geffthrliches Alter* lijdende aamborstig heeft gehijgd. Eenvoudiger zal het daarom zijn, wanneer men aan hygiënische inspanning als eisch stelt, dat men zich, na een kwartier of half uur te hebben gerust, volkomen van de ver moeienis heeft hersteld.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1