BIJBLAD Stadsnieuws. Advertentiên. van de uitgave van N.V. da AMERSFOORTSCHECOUIUNT voorheen Firma A. h. van CLEEFF VAN ZATERDAG 16 NOVEMBER 1912. hoor ongesteldheid van een der loopers, die niet zoo spoedig te vervangen was, moest in een der wij ken de courant per post «■orden bezorgd. Onze verontschuldiging voor die vertraagde bezor ging. Administratie. Het eerstvolgend wetenschappelijk exa men voor hen, die wenschen te worden toe gelaten tot een verbintenis als adspiiant- vaandrig bij het reserve-kader der infanterie of der vesting-artillerie, zal o. a. te Amers foort plaats hebben op 11 Februari. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, melden zich daartoe vóór 29 Ja nuari 1913 aan bij den Hoofdofficier voor het reservekader te 's-Gravenhage (Willem straat 4) onder overlegging van een extract uit het geboorte-register of een ander au thentiek stuk, waaruit de leeftijd van den be langhebbende blijkt. De aandacht van de jongelieden, die in 1S94 geboren zijn, wordt vooral gevestigd op de.omstandigheid, dat zij zich slechts bij het reservekader kunnen verbinden tot vóór 22 Maart 1913. In 1913 worden geen landweer-oefeningen gehouden. Henri ter Hall komt aanstaanden Woens dagavond in «Amicitia* met een natuurlijk nieuwe revue. De »Apeldoornsche Crt.« schreef daarover: Henri ter Hall's »'t Is maar fantasie*, schitterend gemonteerd, zooals steeds, heeft gisterenavond in «Tivoli* een reusachtig suc ces gehad. Het applaus nam somtijds den vorm aan van een ovatie en aan het einde werd de samensteller eenige malen terugge roepen. Het begin van de revue is origineel. De heer Ter Hall zit in zijn werkkamer en wordt door allen geprest, een revue samen testel len. Goede raad is duurtot de Fantasie ver schijnt en aanbiedt, hem te helpen. Om aan stof te komen, reist hij met Piet en Niki een groot deel van de wereld rond. Zoo wordt o. a. een bezoek gebracht aan China, waar zij de Chineesche kazerne bewonderen en kennis maken met de nieuwste administra tie-troepen. Ook de belastingen en de inkom sten en uitgaven worden hier aanschouwelijk voorgesteldmaar dan wordt de stemming verbroken door de komst van zeer oude arbeiders, die zich beklagen. Hun lied over ouderdomspensioen werd prachtig gezongen en had groot succes. Dan gaat het terug naar Holland, speciaal naar Zeeland. Vandaar naar Apeldoorn en dan volgen eenige parodieën op Apeldoorn- sche toestanden. De revue eindigt met een hulde aan het Nederlandsche leger en aan den vrede. We zeiden reeds, dat de aankleeding schit terend is. Heel mooie groepen werden te zien gegeven; het dansen van het menuet was, mede door de costumes, een lust voor de oogenFlora's hof werd luide toegejuicht. Dit werden ook de hoofdpersonen, die door hun optreden de aanwezigen, welke «Tivoli* tot in alle hoeken bezetten, uitste kend vermaakt hebben. Plaatsbespreken, is wel dringend noodza kelijk. In het jongste^ orgaan kvan de V. P. N. wordt meegedeera, dat in de jongste ver gadering van het Hoofdbestuur -lier vereeni- ging is besloten, dat dit Hoofdbestuur zich in verbinding zal stellen met Burgemeester en Wethouders van Amersfoort ter verkrij ging in erfpacht van een geschikt terrein tegen een minimum-canon voor de vestiging aldaar van een centraal proef-fokstation. Dat beteekent voor Amersfoort de duur zame vestiging van het aan zulk een centrale onderwijs inrichting verlionden personeel en de tijdelijke vestiging van hen die daar cur sussen komen volgen, bezoeken brengen, enzoovoort. I11 de Prins* van deze week is opgeno men een groote en zeer scherpe kiek van het Bestuur der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. en de bui tengewone assistenten tijdens het inenten door dr. Te Hennepe van kippen tegen Kleinsche ziekte op een boederij bij Wou denberg. Hier is opgericht een verconiging van slij ters der Amerstoortsche Luxe-Bakkerij, direc teur de heer W. II. Meursing. Het Bestuur van »Recht en billijkheid*, zooals deze wel jongste vereeniging heet, is saamgesteld als volgt: G. J. van den "org, Voorzitter; A. A. Snabel, Secretaris; R. de Ruiter, Penningmeester. We herinneren nog even aan de ver gadering, aanstaanden Maandagavond in >Amicitia« te houden om plannen te bera men voor een waardige herdenking van Neerland's onafhankelijkheid. Aanstaanden Vrijdag zal mevrouw J. P. OdijkWouters, uit Zaandam, Algemeen Penningmeesteres van de vereeniging »De tentoonstelling de vrouw 18131913* hier het plan dier tentoonstelling uiteen zetten bij een namiddag-thee, in Hotel Reichmann te houden. De vereeniging «Liefdadigheid* houdt aan staanden Dinsdagavond haar Jaarvergadering ten Raadhuize. Ten bate van de kas der Tuberculose-ver- eeniging wordt hier Maandag 2 December in »Amicitia» door de Tooneel-vereeniging »Arti et amicita?*, uit Utrecht, opgevoerd «Onze vrouwen*, het alleraardigste bijspel in 5 bedrijven van G. von Moser. We komen hierop terug. De plaatselijke afdeeling van het werk liedenverbond «Patrimonium* hoopt 13 Ja nuari aanstaande haar 23-jarig bestaan te herdenken. De *Stichtsche Crt.» weet te vermelden, dat de feestrede vermoedelijk zal worden uitgesproken door ds. G. W. C. Vunderink, thans predikant bij de Ned. Hervormde ge meente tc Haarlem. Op Nieuwjaarsdag zal weer een Bloemen dag worden gehouden ten bate van een te stichten Herstellingsoord voor alle vrouwe lijke en mannelijke personen, werkzaam in de grafische en daarmede in nauw verband houdende vakken in Nederland. Het ligt in de bedoeling ten verkoop aan te bieden een klavertje van vieren. Het verluidt, dat de belangstelling in den spelleiders-cursus al uitermate gering is bij de onderwijzers te Amersfoort. Van de buiten-gemeenten is de aanmel ding om er aan deel te nemen grooter. Vermoedelijk zal er nóg een vergadering worden belegd met de openbare en de bij zondere onderwijzers in het arrondissement. H. V. C. ontvangt morgen Be Quick, uit Zutfen. Quick gaat naar N. E. C., te Nijmegen. Het Vijfde zal ook te Nijmegen spelen en wel tegen Quick, van daar. Aanstaanden Donderdag, weer of geen weer, een snipperjacht van Utrechtsche en wellicht ook Amersfoortsclic dames en hee- ren. Goed half twee vertrek van De Paneinde omstreeks kwart vóór vier bij het station De Bilt. Een buitengewoon actueele film wordt deze week vertoond in de bioscoop aan de Lange- straat, het transport der troepen naar het terrein van den Balkan-oorlog, de eerste eener vermoedelijk lange reeks levende beelden, die vooral in een garnizoensstad als Amersfoort met belangstelling zullen worden gadeslagen. Een dame stapt een welvoorzien mode magazijn binnen en is weldra éen en al aan dacht voor een groote veer, die verre van duur is. Is 't een echte? vraagt ze. En de winkelier, zeer gevatO, dame voor dien prijs? Neen, ziet u; struisveer is maar een nom de plume. De Eerste Ned. hypotheekbrie^bar.k, te 's-Gravenhagc, bericht bij advertentie in dit nummer, dat zij overgaat tot de uitgifte van 4V2 pCts. algemeene hypotheekbrieven a loo'/a pCt. in series van een millioen gul den, terwijl drie jaar na den eersten creatie datum eener serie in November van elk jaar voor de eerste maal in deze maand een bedrag van ten minste f 40 000 per serie zal worden ingelost. Tevens gaat zij over tot geleidelijke om wisseling van 4 pCts. in 4J/a pCts. algemeene hypothcekbrievcn. Bij de gister door den intendant der 4e divisie gehouden aanbestedingen voor de soldaten-menages te Amersfoort gedurende het eerste halfjaar van 1913 werd ingeschre ven als volgt voor de levering van ongeveer 44 130 Kilo rundvleesch en 457,3 Kilo rundvet door A. Poot Jzte Rotterdam, 76.90 centM. van Hes. te Amsterdam, 76 cent en A. Her schel, te Utrecht, 74.79 cent (tot 1 Januari 68.70 cent) voor de levering van 5900 Kilo spek door A. Herschel, Utrecht, 87 centG. J. Eg berts Zn,, aldaar,84.8 cent; F. van Slooten, te Amsterdam, 82.6 centB. J. F. Claushuis, aldaar, 78.9 cent; en P. Ph. Gregorius, te Amersioort, 78 cent alles per K.G. Van vleesch gesproken, gister werd het eerste bevroren vleesch hier ter markt ge bracht. Het is puik, doch heeft éen kwaal. Wie het koopt omdat het zoo goedkoop is en denkt er op den Zondag van te smullen, komt bedrogen uit. Immers het kan hier niet bewaard in een geheel naar de eischen des tijds ingerichte koelkamer en van daaruit met grooten spoed vervoerd en onmiddellijk gekookt of gebra den worden. Laat men het staan dan ontdooit het en scheuren als bij een boom, die bevroren is geweest, de vezels de spieren en gaat het vleesch zeer spoedig tot bederf over. De aanbesteding der bestrating van den Ouden Soesterweg zal plaats hebben op 29 November. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om half vijf, die van de overige voertuigen niet later dan te vijf uur helder licht geven. De bladen wijze op rijksdaalders en op guldens, die niet valsch en toch niet goed zijn. Zoo zijn er Rijksdaalders van 1871 waar bij in het randschrift het woord »tnet«, en guldens waarop onder het wapenschild het »ioo cent* ontbreekt. Door den inspecteur-veldwachter der af deeling Gooi- en Eemland van de Ned. ver eeniging tot bescherming van dieren is gister proces-verbaal opgemaakt tegen een buiten man die hanen vervoerde in een zak en dus op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze. Hij werd tevens genoodzaakt, ze verder in een mand te vervoeren. Hoe gelukkig zouden velen zijn, als ze slechts wisten, hoezeer ze het waren. Vit don Omtrek. De Gemeenteraad van Culemborg heeft met 7 tegen 4 stemmen verworpen de vol gende motie De Raad der Gemeente Culemborg: Gelet op den tweejarigen achterstand der Raadsnotulen, verzoekt aan B. en W. mid delen te beramen om in 1913 deze te com- pleteeren. Te Ede is bijna f 1000 gecollecteerd voor het Ned. Roode Kruis. Wanneer volgt de stad Amersfoort dit goede voorbeeld van het dorp Ede. Leven de Padvindsters en de Padvinders nog De heer R. E. van Arkel, doctorandus in de theologie te Jutfaas, heeft aangenomen het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Soest, doch bedankt voor de volgende tien gemeenten Koog-Zaandijk, Baambrugge. Medemblik, Zegwaart, Wateringen, Does burg, Renkum, Krimpen, Zaltbommel en Noot Ischarwoude. Bij Achterveld zal spoedig verrijzen een opvoedingsgesticht voor verwaarloosden en ontouderden, uitgaande van de Gereformeerde vereeniging tot duurzame verzorging van minderjarigen, voorloopig boven den school- plichtigen leeftijd, van welke vereeniging tot Directeur is benoemd de vroegere predikant ds. Rudolph. Deze stichting, waarin zoowel meisjes als jongens zullen worden verpleegd,zal worden gebouwd aan den Postweg, die ongeveer parallel loopt met den straatweg van Amers foort naar Barn e veld. Door de vereeniging zijn hiervoor aange kocht de boerderijen Schoonderbeek en Schaf - felaar, welke aaneengelegen bezitting een grootte heeft van ongeveer 115 H.A. Een gedeelte dezer bezitting is reeds jaren geleden in cultuur gebracht, doch ook aan deze gronden valt nog veel te verbeteren, terwijl het overige deel als onontgonnen broekgrond nog in zijn natuurstaat verkeert. Een gedeelte, groot pl.m. 20 H.A., is voor bovengenoemde stichting aangewezen, terwijl het overige deel der bezitting bestemd is voor een later te stichten landbouwkolonie voor volwassenen. Op deze eertijds zoo rustige en eenigszins geïsoleerd gelegen boeven, waarvan reeds een aantal bunders woeste grond is omge ploegd, heerscht, volgens den correspondent van het «Utr. Nwsbl.* thans een ongewone bedrijvigheid, terwijl er in de toekomst nog voor velen werk te vinden zal zijn, alvorens alles in den gewenschten toestand is gebracht. Dan echter zullen deze gronden, volgens het oordeel van deskundigen, niet voor het beste polderland behoeven onder te doen. Zijn ze eenmaal in cultuur gebracht, dan zullen zij gedeeltelijk worden bestemd voor gemengd landbouwbedrijf en voor de rest voor vruch ten- en groenten teelt, waarvoor zij zich bij uitstek leenen. Bij de opvoeding en de verpleging zal het paviljoenstelsel worden toepegast, terwijl de jongens zooveel mogelijk voor het land bouwbedrijf zullen worden opgeleid. Toch zal ook de gelegenheid voor vakarbeid niet ont breken. Met den bouw der paviljoens zal spoedig worden aangevangen. Wegens plaatsgebrek moeten Beursbe richt, verslag Protestantenbond en te laat ingezonden advertentiên uitgesteld. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 November. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/ï uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10 uur, dr. H. P. Schimmvander Loeff, uit Boskoop, Doopsgezinde kring. Voorm. tol/2 uur, ds. F. Dijkema, uit Rotterdam. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner, Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Tèerink. Avond 5Y2 uur» ds. Teerink. Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 8 tot 14 November. GEBOREN: Diederika Everdina, d. van Jeremias de Vries en Maria Elisabeth Tak. Wilhelmus Gerardus Hendricus, z. van Johannes Anto- nius Josephus Lobman en Cornelia Gouka. Guitze, z. van Guitze Koster en Dirkje Gerarda Huisman. Johannes Adrianus Willehrordus, z. van Arie Poort en Hendrina Johanna Tulk, Paulus Antonius, z. van Coenraad Eijkelboom en Evertje de Graaf. Martinus, z. van Cornelisjohannes Verhoef en Saartje Boer. Willem, z. van Willem Diederiks en Nennetje Smit. Geertruida Johanna Catrina, d. van Reinier Albertus van der Linden en Rijka van Doorn. El- bertus Cornelis Wouterus, van Wouterus Tabernal en Johanna Boks. Twee buiten huwelijk geboren kinderen van het mannelijk geslacht. ONDERTROUWD Antonie van Colmion en Lutje van Nieu- wenhuizen. Gerardus llendrikus Blieken- daal en Kornelia Maria Krielen. Johan van Vonno en Geertruida Dwars. GETROUWD Hendrik Mossing en Woutera Geertruida Kammeijer. Jan van de Kooij en Johanna Arlar. Johan van Eek en Geertruida Let- tinga. OVERLEDEN Gerardus Johannes Verhaar. 18 mnd. Maria Veenendaal, 70 jr., wed. van Jacobus Wijnen. Thomas Franciscus van Zeven- huijsen. 73 jr., ongel). Mertilda Catharina Maria van Gendt, 22 jr.. ongeil. Gerrit Huier, 76 jr. Teunis van Dijk. 63 jr., ecktg. van Geertrnida van der Flier. Dina Weevers, 84 jr., ongeil. HULPBANK TJB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter I een zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 18 NOV. aanstaande 's namid dags ten twee uur. zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIG HEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 19 NOV. a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. van de STAD I', Zuidsingel 12. Des avonds half negen Jaarvergadering waar H. H. Departementshoofden verzocht worden, tegenwoordig te zijn. De Secretaris-boekhouder x. G. van de STAD f, Amersfoort, 15 November 1912. De Heer en Mevrouw V*n der MARK— Soi.levrli) geven kenni9 van de geboorte van hun zoon HANS. Amersfoort, 16 November 1912. Vlasabkerweg 38.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5