RONA Van houtens Cacao Stadsnieuws. Advertentiën. KEUKENMEISJE der wijsvuur de vrouw in werkplaats en I fabriekvoor huis-industrievoor beeldende kunstenvoor toegepaste kunstvoor huis- inrichting wier Presidente is mevrouw Sandersvoor lichtbeeldenvoor kiesrecht voor sportvoor land- en tuinbouw voor statistiek voor de persen voor de koloniën. Ten onrechte is deze tentoonstelling ge noemd een tweede tentoonstelling van vrou wenarbeid. Deze tentoonstelling moet op de eerste plaats een vergelijking geven tusschen het leven en de sociale positie van de vrouw in 1813 en 1913. Daarvoor is noodig, dat éen gedeelte van de tentoonstelling geheel het karakter van vóór 100 jaar krijgt, en dat daarin wordt weergegeven een deftige burgerwoning, met duidelijke uiteenzetting van het enorme keukenbedrijf, waar niet alleen gekookt, doch ook op ruime schaal werd ingemaakt, artsenij middelen werden bereid, worst en pens en kaarsen werden gefabriceerd, en zelfs in sommige huishoudingen zeep werd gemaakt, en daarnaast de groote omvang van de wasch en de werkuren, die al deze huis houdelijke bezigheden de vrouwen dier huis- houdens kostten, Eveneens moet worden aan gegeven wat de vrouw op 't gebied van letteren, kunst, muziek, liefhebberijen, sport, enz. presteerde, en wat zij in die dagen als sociale factor waard was als armverzorgster, regentes van openbare instellingen, enz. Daarnaast moet een beeld van de vrouw uit de volksklasse in het zelfde tijdvak wor- J het geheele voorgedeelte, bestaande uit het Ho« geheel ANDERS en hoeveel BETER in Smaak in Kracht in Geur in Kleur dan alle andere goedkoope merken. den gegeven, van die in de stad zoowel van die op het land. Hierbij komen kwesties van huis-industrie te pas en vooral zal niet moeten worden vergeten, dat ook al in dien tijd de vrouw geen onbelangrijke plaats als loonarbeidster innam, dat sommige beroepen zonder twijfel zeer slecht betaalde beroe pen, .als dat van turftonnen en in den diamantmolen loopen in haar hand waren, en dat zij verder ook als winkelierster, dienstbode, onderwijzeres, naaister op groote ateliers, modiste, vroedvrouw, in de negotie en anderszins werkzaam was. Naast het historische gedeelte 1813, moet verrijzen een veel uitgebreider gedeelte, dat van 1913. Hier moet op de eerste plaats duidelijk uitkomen, dat sinds 1813 de vrouw bezig is, zich een plaats op alle arbeids gebieden te veroveren. Doch uitgaande van dit overzicht over den reusachtigen omvang van den tegenwoordigen vrouwen-arbeid, zou men eenerzijds moeten weergeven de huis houding van tegenwoordig, die op vele punten aanmerkelijk vereenvoudigd is, maar nog veel meer te vereenvoudigen zou zijn en waaruit de voornaamste bedrijven, in het gedeelte 1813 gedemonstreerd, veelal geheel verdwenen en overgebracht zijn in de maat schappij; zooals de wasch, de inmaak, het naaien en breien, enz. Men zal eenige modelwoningen ten behoeve van verschillende levensomstandigheden in richten, toonen wat in betrekking tot hygiëne, veraangenaming van het leven, enz. nog aan te brengen is en een beeld geven van het geen de hedendaagsche vrouw op maatschap pelijk gebied beteek ent, wat zij doet voor de instandhouding van het ras, maatregelen van hygiëne èn voor de moeder èn voor de zui geling ziekenverpleging in 't bijzonder en hygiënische maatregelen in 't algemeen. Dan komen opvoedkunde, onderwijs, vak onderwijs aan de beurt, voorts de vrouw in de vakvereeniging, in de coöperatie, in de armenzorg als hervormster en al deze punten, zooveel mogelijk óok bezien uit een historisch oogpunt, sinds 1813. Ook wordt een sportterrein ingericht, waar geregeld sportfeesten voor jonge vrouwen en meisjes kunnen gehouden. En ook een con greszaal wordt aan de tentoonstelling ver bonden en eveneens een bioscoopzaal, waar beelden uit al de bedrijven van den vrou wenarbeid kunnen worden gegeven en voor stellingen, zoowel historische als moderne, uit het leven der vrouw worden vertoond. De tentoonstelling zelve wordt verlevendigd door winkels van allerlei soort, een restaurant, een noenzaal, leeszaal, enz. Op de eerste plaats moesten wij ons ver zekeren van een geschikt terrein en de keus viel op een stuk grond aan den Amsteldijk, om zijn vriendelijke ligging en hoog hout zeer geschikt. Het is ons nu gelukt dit terrein, bestaande uit het buiten Meerhuizen* met daarachter gelegen weilanden, van de Gemeente Amster dam gratis in gebruik te ontvangen. Het zal opgehoogd worden vanwege de Gemeente, die daar juist een nieuwe uitbreiding van de stad gaat ondernemen, en te dien einde ook een kanaal of haventje gaat graven, dat als afgrenzing van het tentoonstellingsterrein dienst 'al doen. Meerhuizen» is nog een der oude buitens aan den Amstel, dateerende uit het begin der 18e eeuw. Het huis is niet groot, niet indruk wekkend en zooals het daar staat met de aangebouwde verandah op 't oogenblik niet in staat, ons duidelijk het verleden voorden geest te tooverenmaar toch draagt het hoekje met het huis en het oude hek bij den ingang een eigenaardig stempel, en zal er niet veel noodig zijn om het geheel in den ouden stijl terug te brengen. Het is dan ook de bedoeling van het Tentoonstellingsbestuur, huis omgeven door de hooge boomen, het karakter van 1813 weer te geven. De plannen komen nu in hoofdzaak hier op neer. dat het oude Meerhuizen» wordt ingericht als huis 1813. De woonkamer, de salon, de slaapkamer, de keuken, de kelder, al deze vertrekken worden zoo veel moge lijk in hun ouden stijl teruggebracht, en om het huis wordt een geheele omgeving van vóór 100 jaar herschapen. Natuurlijk zal er de onvermijdelijke theekoepel moeten ver rijzen, waar de jeugd van tegenwoordig zal kunnen uitmaken of »zoete melk met brok ken» werkelijk tot de lekkernijen behoort. Voorts zullen er in bijgebouwtjes periodieke tentoonstellingen van kunstwerken uit dien tijd worden gehouden, en hier en daar win keltjes komen waar allerhande ouderwetsche artikelen en voorwerpen verkrijgbaar zul len zijn, en waardoor tegelijkertijd een beeld wordt gegeven van de kleine burgerij en de vrouw met haar nering. Op dit gedeelte van het terrein wordt ook de congreszaal gezet, die tevens dienst zal doen als tooneelzaal, en eventueel als histo rische balzaal. Bij het ontwerpen der tentoonstelling be kroop ons wel eens de vrees, dat zij door haar abstract karakter vervelend zou worden. Om den «ndruk van saaiheid te voorkomen, moesten attracties uitgedacht geen ker- messes d' été, doch kleine tentoonstellingen, die het bezoek zullen waard zijn. Naast «Meerhuizen» komt een breedetoe gang naar het achtergedeelte, het terrein voor 1913, anderhalven Hectare groot. Er werd een reglement samengesteld voor de Financieele comité's en verantwoordelijke personen die door de bemiddeling van de afdeelingen van Bond en Vereeniging voor vrouwenkiesrecht en andere groote vereeni- gingen, als «Arbeid Adelt» en «Tessel- schade», in alle groote plaatsen van ons land werden aangewezen en samengesteld. Wij naderen dus nu het punt der finan ciën, waarbij wij enkele oogenblikken willen stilstaan om er ieders aandacht op te vesti gen. Het is n.l. een onderwerp van geen geringe zorg van het Dagelijksch Bestuur en de Financieele commissie hoe de noodige gelden in zoo korten tijd bijeen gebracht moeten worden. Om de plannen naar wensch uit te voe ren, is een zeer belangrijk kapJ*aal noodig, dat slechts met groote krachtsinspanning bij elkaar zal kunnen komen. Deze tentoonstel ling is er niet een waarvoor velen zich met groote sommen zullen interesseeren. gelijk bij andere meestal het geval is. Wij zullen hier dan ook alleen slagen wanneer een zeer groot aantal personen bereid gevon den wordt, te steunen. Wij vertrouwen ech ter vast, dat ook hierbij de medewerking niet ontbreken zal en op zichzelf zal het ons streven reeds ten goede komen wanneer op deze wijze de aandacht van velen voor een oogenblik op de tentoonstelling wordt ge vestigd. Wij stellen ons voor een waarborgfonds te stichten van 1 100000 in aandeelen van 1100 met verplichte storting van 25 pCt. en f 50000 bijeen te brengen aan giften door leden,(donateurs en begunstigers. Het lidmaat schap bedraagt f io; donateurs is men door minstens f 25 bij te dragen, en begunstiger door minstens f5 te schenken. Alle vrijwillige bijdragen hoe klein ook zullen dankbaar worden aanvaard. Leden en Donateurs hebben recht van toegang op den openingsdag; Begunstigers op den volgenden dag. Een eventueel batig saldo zal worden be steed tot het oprichten van een Coöperatieve vrouwen-voorschotbank, een instelling waar naar reeds jaren lang door vrouwen hier te lande verlangend is uitgezien Een dergelijke Bank bestaat te Berlijn en doet daar nuttig werk. liet Bestuur van deze Bank is inge gaan op ons verzoek om op ie tentoonstel ling het bedrijf in zijn gehcelen omvang weer te geven en de Directrice, Frau Wunsch, heeft zich bereid verklaard eenige lezingen over dit onderwerp te komen houden. Wij stellen deze belanglooze medewerking van onze Duitsche zusters zeer op prijs. Dat dus een ieder deze tentoonstelling zoo ruim mogelijk steune, mede in het besef, dat bij een goeden uitslag een waarlijk nut tige instelling tot stand zal komen. De Cen trale financieele commissie heeft nu in alle groote centra van ons land comité's gevormd. Deze comité's werken door middel van bon boekjes en lijsten, waarop voor het waar borgfonds kan geteekend worden. Ook zal er zooveel mogelijk getracht worden, door persoonlijk bezoek de menschen op te wek ken. geldelijken steun te verleenen. i.aten dus zijbesloot spr. dit deel harer rede, die de taak der financieele comité's willen vereenvoudigen, direct hun bijdrage zenden, opdat zoo min mogelijk tijd en ener gie verloren gaan. Waar bij andere tentoonstellingen het stof felijk belang op den voorgrond staat, heeft deze tentoonstelling een gansch andere strek king. Zij is oorspronkelijk van opvatting en niet vatbaar voor navolging; dat zal haar doen bezoeken. Maar handelsbelangen brengt zij niet meesympathie zal dus de beurzen moeten openen. Reeds veel steun hebben we mogen vinden en daardoor is reeds een belangrijke som gelds bijeen doch iedere sub-commissie krijgt haar vrijen «stand» en mag niet worden besnoeid in haar noodzakelijke uitgaven op gevaar, dat het geheel er onder lijdt. Honderden guldens zijn reeds aan aandeelen genomen, doch het moeten er duizenden worden en we schrijven reeds November. Het is een bekend feit, dat iedere ten toonstelling, door vrouwen opgezet, slaagt. Zoo ge u dus gedrongen gevoelt, mee te werken, geef dan uw penningske, ieder naar haar vermogendankbaar zullen we het aanvaarden, dankbaar namens alle vrouwen. Wie sympathie heeft en deze wil toonen in daden, kan en dubbeltjes-, desnoods een stuivertjes-fonds vormen, 't Zou zoo aange naam zijn maar ook zoo teekenend als alle vrouwen, rijk èn arm, in den lande bijdroe gen en zoo er toe meewerkten, dat de ten toonstelling volkomen slaagde omdat de vrouw <?p haar wijze uiting gaf aan haar vreugde over het eeuwfeest. Spr. las nog een waardeerend artikel uit de «Nieuwe Courant» van 12 Juli. loofde de medewerking en de dikwijls warme sympa thie der pers en de groote hulpvaardigheid van het Gemeentebestuur van Amsterdam en eindigde omstreeks 4 uur haar rede met een woord van dank voor de sympathieke aandacht en den wensch, dat de bijeenkomst zoo mogelijk gouden vruchten mocht dragen. Nadat mevrouw Sanders de Algemeene Penningmeesteres had dank gezegd voor haar boeiend en krachtig pleidooi, bleef men nog eenigen tijd bijeen en werd thee aan geboden. Het plaatselijk comité bestaat uit mevrouw •Sanders—Huidekoper, mevrouw Den Beer I'ortugael—Humalda van Eysinga, mevrouw Mingels—Van der Sloot, mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, mejuffrouw L. H. Wildt en mejuffrouw E. Middelburg, die allen gaarne bereid zijn, nadere inlichtingen te geven. lot oppcrbraiidmeestcr is boirunmd dc heer J. schulte Nordholt, die h'et rapport omtrent de reorganisatie der brandweer sa menstelde. Mejuffrouw A. Ch. M. Mulder van de Graan legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af hct.theore- tisch geneeskundig examen tweede gedeelte. Het Chr. kinderkoor «Prinses Juliana» Directeur de heer G. G. van I.unteren, gat Donderdagavond in de flink bezette groote zaal van de sociëteit «Vereeniging» zijn derde uitvoering. Na de gebruikelijke ope ning met gebed en het gezamenlijk zingen van Ps. 34 6 werd het goed gekozen, zeer afwisselend en geheel binnen het bereik der kinderen liggend programma, dat zelfs een 14-tal liederen omvatte, ten gehoore ge bracht de jongens waren wel eens wat zwak en hadden niet zoo'n durf en zoo'n zekerheid als de meisjes. Drie jongedames brachten soli voor piano, viool of sopraan-zang ten gehoorehet ap plaus bewees hoezeer men instemde met de hun geboden bloemenhulde. Een reclame beantwoordt eerst dan aan haar doel als ze is voor den ontvanger prac- tisch, voor de firma, die haar maakt pakkend, is; beiden echter geeft ze satisfactie, wanneer ze uitmunt door goeden smaak. Welnu, we hebben nog maar heel zelden een reclame gezien, welke meer aan deze eischen beantwoordt dan die, welke de heer B. Kramer, boekhandelaar alhier, in den vorm van een vloeiboek de wereld inzond. Op het sierlijk schrijfbureautje van een dame zal het ongetwijfeld gaarne een plaatsje worden ingeruimd, terwijl het op 't kantoor van den zakenman ook dienst kan doen, schoon 't formaat daarvoor wel iets grooter kon zijn. De mooie, artistieke omslag fungeert niet als de vlag die de lading moet dekken neen, de inhoud beantwoordt aan het uiterlijke. Gemakkelijk die kalender op elk blad vloei jammer alleen dat de feestdagen er niet even op aangegeven zijn, maar volmaakt mag niets zijn en 'n gegeven paard Nog eensieder, die het mooie vloeiboek ontvangt, zal het zeker met genoegen be- nutten. ^De openbare vergadering der Kamer van Koophandel en f abrieken, welke reeds was uitgeschreven voor hedenavond, is uitgesteld tot aanstaanden Donderdag. Hedenochtend kwam hier een met onge duld verbeid telegram uit New-York, hou, dend bericht, dat het den Nederlandschen officieren die daar deelnemen aan het con- cours-hippique is mogen gelukken, ander maal den Muurling-beker te winnen, welke thans hun eigendom is geworden. Verleden jaar kwamen er in den landen- wedstrijd 3 ploegen uit; nu zijn er 5 uit gekomen, waarbij blue ribbon-winners van de«01ympia horse show, en wel Engeland, België, Canada, Noord-Amerika en Neder land. Voor ons land reden ritmeester Van Gel- licum, luitenant Coblijn en luitenant Labou- chère. De volgorde was thans Nederland. Engeland, Canada, België. In den behendigheidswedstrijd was Power- full» 3 en «Dreadnought» 4. Quick ontvangt hier morgenmiddag V. V. O., uit Velp. De toegangsprijzen zijn 25 en 10 cent en niet 20 en 10 cent, gelijk op de biljetten staat. H. V. C. gaat naar Zwolle om zich te meten met Z. A. C. Het Vijfde zal te Nijmegen spelen tegen Quick. Vervolg, zie Bijblad. W DIAKENEN der Ned. Her- vounde gemeente alhier, brengen ter kennis van de leden der gemeente, dat zij het voornemen hebben om MAANDAG den 25 NOVEMBER 1912 langs de huizen der leden te houden de EERSTE WINTERCOLLECTE welke collecte door hen ten zeerste wordt aanbevolen. Namens het College vau Diakenen, De Adm. Diaken H. NOORMAN. Wegens sterfgeval in de tamilie van het tegenwoordige keukenmeisje, dat hier 10 jaar dieude, vraagt Mevr. Dr VEER, villa „Ever Qreen", Eemnesserweg te Baarn, met 1 Februari een zeer net ook genegen met het Tweede meisje huis werk te verrichten. P. G. Klein gezin. Loon f 130, met verhooging. Zich aanmelden persoonlijk 's avonds.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2