VERBAZEND RONA Cacao Stadsnieuws. Van houten's is ook voor Duitschland «lui» oogenblik er om te kiezen. Is Duitschland timide gewordenGaat het werkelijk slechts om een «venster» op j zee, van een «beliebig Wanzen-Volk», zooals de liberale en conservatieve kranten het uitduiden Of wil men wachten tot de lente Sneeuw is zoo koud. Is dat de toeleg Moet daarom eerst misschien nog een conferentie-comedie i der mogenheden bij elkaar komen Dan zou de Blaricummer gelijk krijgen. 1 die met of ondanks zijn idealen genoeg geld bij elkander heelt verdiend 0111 een vriendelijk landhuisje te doen zetten, maar die daarmede... nog Wacht. Tot 1914 zegt hij, want als een profeet beweert hij het in 1 <y 13 krijgen we: den slag bij... Bla- Alsof het dan niet de slag van Nieuwer- j sluis en Gouda óok zou wezen. Evengoed als die van Blaricum. Want ouder de 80 Kilometer frontbreedte doet men het niet meer tegenwoordig. Rij de Tweede Kamer is gister ingeko- I men het wetsontwerp tot pensionnecring van de Gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen. De Minister van Waterstaat schreef, in zijn Memorie van antwoord nopens de Be grooting van zijn Departement, omtrent het hier zoo zeer gewenschte kanaal door de Geldersche vallei «Zoolang over de wijze- van verbetering nog geen overeenstemming is verkregen, kan van Rijkswege nog geen onderzoek worden ingesteld naar de wenschelijkheid van een kostbaar scheepvaartkanaal van Amsterdam over Amersfoort en Veenendaal naar den Rijn». Dan maar eerst aangewerkt op de over eenstemming en met Cato den Oudere her haald: ceterum conseo. Tot Amersfoort zijn zoo hoogst noodza kelijken waterweg heeft. De Minister vertrouwt verder, dat de indiening van het wetsontwerp betreffende den post-chèque- en giro dienst spoedig zal kunnen geschieden. Uitbreiding van het maximum-gewicht der postpakketten hoven 5 Kilo komt Z.Ext., in strijd met de opvatting van het meerendeel der Kamers van Koophandel en 1 abrieken en van den geheelen handel, niet noodig voor. zoo voordeeiig in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. Art. 4. Deze wet treedt in werking met 1 Januari 1913. De 4e wetenschappelijke balans van het Weduwen- en weezenfonds van burgerlijke ambtenaren wijst een batie saldo aan van f 10 751 073 zegt het „Tijdschrift voor pos terijen en telegratie" en dit overschot zal volgens het advies van Commissarissen over dat fonds ten goede komen aan hen, die het vormden door hun te hooge bijdragen. Met blad is gemachtigd mee te doelen, dat bij Koninklijke boodschap van 25 No vember 1.1. wordt voorgesteld de volgende wijzigingen aan te brengen in de Weduwen- wetten Artikel 1. I11 «le Weduwenwet voor de ambtenaren 1 - jo worden de volgende wijzi gingen gebracht 1. In artikel 5 wordt in het eerste lid onder a. b. c en d voor 23 so gelezen49/160. In het eerste lid onder b, voor 23/400 gelezen 49/S00. In het eerste lid onder c en d, voor 23/240 gelezen 49/480. 2. In artikel 6 wordt voor f690 gelezen: f735- 3. In artikel 7 wordt voor foyo gelezen: f7.35- Art. 2. In de Weduwenwet voor de onderwijzers 1905 worden de volgende wijzi gingen gebracht 1. In artikel 6 wordt in het eerste lid onder a, b, c en d voor 23/'80 gelezen 49/1 Go. I11 het eerste lid onder b, voor 23/400 gelezen 49/800. In het eerste lid onder c en d, voor 23/240 gelezen 49/4Ho. 2. I11 artikel 7 wordt voor 690 gelezen 3. In artikel 8 wordt voor 690 gelezen 735- Art. 3. De op het tijdstip van in werking treden van deze wet rc-eds ten laste van het in artikel ib der Weduwenwet voor de amb tenaren 1890 bedoelde fonds verleende en nog niet vervallen pensioenen worden zonder aanvrage van de gepensionlieerden door den Directeur van d*t fonds, met ingang van 1 Januari 1,13 gesteld op de bedragen waarop zij zouden zijn toegekend, wanneer reeds bij het ontstaan van het recht op pensioen de bij artikel 1 dezer wet vastgestelde bedragen als maatstaf van berekening hadden gegolden. l)e in het eerste lid bedoelde pensioenen worden tot de bedragen waarop zij op grond van dat lid nader worden vastgesteld, door de Algemeene Rekenkamer verevend, tenzij de betaling op grond van art. 22 der Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 of van art. 2; der Weduwenwet voor de onder wijzers 1905 achterwege moeten blijven. I11 November vervoerde de tram 11 074 betalende passagiers, of 1475 meer dan in de zelfde maand van 1911 de vervoer-opbrengst was f 504.90, of 26.65 meer; de totale ont vangsten waren echter óok f504.90, of f 40.75 minder en de dagkilometer-opbrengst daar door f 0.75 minder dan in Slachtmaand 1911, toen ze f io.io bedroeg, tegen f 935 thans. De lezing over electrische drijfkracht voor kleiti-bedrijf vanwege de Kamer van Koop handel en Fabrieken te houden, zal plaats hebben in «De Arend». De lichtbeelden zullen middels het projectie-apparaat dier bioscoop worden vertoond. De lezing wordt gehouden op Donder dag 12 December. Houdt dieu avond vast vrij. De heeren X. van Veen en Ger. Kleber zijn herkozen onderscheidenlijk tot Voorzitter en Secretaris van het college van notabelen der Ned. Hervormde gemeente De heer T. T. T. Calon is bevorderd tot kommies ie klasse bij 's Rijks-belastingen. De heer H. W. 1. Fortuin werd bevorderd tot commies bij de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij. Professor mr. H. j. D. Bodenstein, be noemd hoogleeraar in Romeinsch-Hollandsch recht aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, hoopt aanstaanden Maandag zijn ambt te aanvaarden met het houden eener inaugurale rede. Luitenant F. I". Vervat, .van het 3e regi ment infanterie gedetacheerd geweest bij de Koloniale reserve, is met ingang van 1 Januari overgeplaatst bij liet 5e regiment infanterie. De meesters-schoenmaker B. W. J.Jacobs, van het 5e regiment infanterie hier en C. A. Meeuwsen, van het 9e regiment te Utrecht, zullen van korps en garnizoen verwisselen. Een stevige 5 menig kind zou wat gaarne zoo'n kokkert in chocolade voor zijn St. Xicolaas zich wenschen kondigt aan, dat het strijkorkest var, het se regiment infanterie, onder directie van den lieer G. Bikkers, aanstaanden Zondagavond een volks-concert geeft in «Amicitia». Moge deze proef slagen. De muzipk is heel goed, de prijzen zijn wel binnen ieders bereik. Bij volksavondcn in «Amicitia» is 't gewoonlijk tjokvol en dus is ei alle kan: dat ze slaagt en wc voortaan ook hier iede ren winter cenige goede volks-concerten hebben. Quick ontvangt Zondag op Birkhoven het Arnhemsche O. I). O. Amersfoort heeft zóo weinig vereenigingen dat er best nog een afdecling bij kan van de pas te Amsterdam opgerichte «Vereeni- ging tot bevordering van een duidelijke handteekening». In het communiqué luidt het «De vereeniging dpet hulde aan de duide lijkheid uwer handteekening en vleit zich 1 met de hoop, dat door u vau uw invloed gebruik gemaakt worde om. zoowel we gens de goede orde als wegens de rechts gevolgen, het zetten van een duidelijke hand teekening aan te moedigen, een duidelijkheid, waarhij het karakteristieke der handteeke ning volstrekt niet behoeft te lijden. «Hare Majesteit de Koningin geeft zelve met If. Ms. handteekening zulk een uitne mend voorbeeld tot navolging. «Het doel 'onzer vereeniging is het aanwen den van gepaste middelen tot verbreiding van dit aanbevelenswaardige beginselonder meer het casu qu<> weigeren van betaling op onleesbaar geteekende kwijtingen, enz. Ver der het verzamelen van mooie handteeke- ningen en het op de eene of andere wijze openbaar maken daarvan. Mocht u voor onze verzameling mooie leesbare handteekeniiigen bezitten, dan houden we ons voor toezen ding beleefd aanbevolen». Een vriendelijke hand schrijft ons: Vrijdagavond werd in den foyer van 5 Amicitia» een voordracht gehouden door mej. Dijkgraaf, uit Amsterdam, over de «Orde van de Ster in het Oosten», om het doel en het nut van die vereeniging in tvijder kring bekend te maken. De Orde is gesticht om diegenen te ver binden, die gelooven, dat binnenkort een groot, geestelijk I.eer.ur zal verschijnen, om de wereld vooruit te helpen en dc menschen van de verschillende godsdiensten tot elkan der te brengen. Het doel van de leden is, het menschdom voor te bereiden op zijn komst, opdat hij door meerderen zal gekend worden dan 2000 jaar geleden. Aanvankelijk werd de vereeniging gesticht door eenige jonge Ilindoes van het «Central Hindu college» te Benares, toen onder den naam van «Orde van de Rijzende Z011». Na overleg met mevrouw Annie Besant werd echter besloten, den naam te veranderen in «Orde van de Ster in het losten», een naam, die daarom geschikter leek, daar er in ver schillende geschriften gesproken is over de ster, die aan den hemel zou schitteren om de komst van den Messias aan te kondigen. J. Krishnartiurti werd het hoofd van de Orde en mevrouw Besant beschermvrouw. Den 11 Januari 1911 werd deze Orde ge vormd en sinds dien tijd wordt zij in alle landen gepropageerd en telt overal tal van leden. In ons kleine landje zijn er reeds ruim 500 aangesloten een groot percentage in vergelijking met andere landen. Vooral ds Bilhler en ds. Klaver trachten door lezingen en brochures de groote verwachting meer algemeen bekend te maken. Voor elk land zijn bestuurslcdetrbenoemd en een organiseerend Secretaris, die verant woording doet aan het Hoofd, terwijl in elke plaats, waar leden zijn, een Secretaris is aan gesteld om met den vertegenwoordiger in contact te blijven. Na aldus den stand der vereeniging te hebben geschetst, ging spreekster er toe over, de verschillende punten te behandelen, die onderschreven moeten worden, wanneer men zich wil aansluiten. Deze luiden als volgt 1. Wij gelooven. dat een groot leeraar spoedig in de wereld zal verschijnen en wenschen nu zóo te leven, dat wij waardig Zullen zijn, hem te kennen, wanneer hij komt. 2. Wij zullen daarom trachten, hein steeds in onze gedachten te houden, en al het werk, dat gedurende onze dagelijksche bezigheden tot ons komt, te doen in zijn naam en daarom naar onze grootste be kwaamheid. 3. Voor zoover onze gewone plichten zuiks toelaten, zullen wij iederen dag een gedeelte van onzen tijd wijden aan een be- p.,aid werk. dat helpen kan om zijn komst voor te bereiden. 4. Wij zullen trachten toewijding, stand vastigheid en zachtheid tot de voornaamste kenmerken van ons dagelijksch leven te maken. Wij zullen trachten, iederen dag aan te vangen en te eindigen inet een korten tijd. gewijd aan liet vragen van zijn zegen op al, hetgeen wij trachten voor hem en in /.ijlt naam te doen. 6. Wij beschouwen het als onzen bijzon- deren plicht, grootheid te erkennen en te eerbiedigen, in wien deze zich ook vertoone, 011 te trachten mede te werken, voor zoover wij zulks kunnen, met hen, die wij geeste lijk als onze meerderen erkennen. Achtereenvolgens lichtte inej. Dijkstra de verschillende punten toe. Spreekster wees er op. hoe deze verwachting van het verschijnen van een groot leeraar reeds lang in tal van landen is gekoesterd. In Perzië zegt men, dat reeds de ster aan den hemel is ver schenen en het lichaam geboren is, dat ge bruik zal worden om den Godszooii te ont vangen. Alles wijst cr op. dat de tijd van dc komst van den nieuwen Leeraar daar is. I11 eenige lezingen, die mevrouw Besant ver leden jaar tc Londen hield, toonde zij aan, dat de wereld op den drempel staat van machtige stoffelijke veranderingen. Reeds 35 jaar geleden verhaalde mevrouw Hlavatsky, in haar bekend werk «Dc geheime leer», dat op 't Amerikannsch vasteland zich lang zamerhand een nieuw ras zal ontwikkelen, dat zich geheel cn al zal onderscheiden van de andere bestaande rassen. Thans zegt de wetenschap, dat or in Amerika een. nieuw ras opkomt, niet geheel anderen schedel vorm, geheel andere gelaatstrekken, een type, dat zich kenmerkt door intellect en vasten wil. Waar er nu, de geheele wereld door, nog telkens een groot Leeraar is ge boren als leider van een nieuw ras, is het niet onmogelijk, dat ook thans dit het geval zal zijn, In het kort beschouwde mejuffrouw Dijk stra de hoofdleering van de verschillende godsdiensten. Wat het Ilindocsche geloof aan de wereld heeft gegeven, is -de imma nentie (rods eti de solidariteit van den mensch». Overgaande tot den Perzischcn godsdienst (Zoroaster) is 't in het bijzonder de toon van reinheid, die daar weerklinkt reinheid van denken, reinheid van hart en reinheid van handelen. I11 Egypte was 't die der wetenschap, de bestudeering van den mensch en de wereld rondom. Griekenland sprak van schoonheidRome van wet. In Indië verrijst de godsdienst van Boeddha en zijn grondtoon is kennis. Dan verschijnt de groote Leeraar van het Wes ten. Zijn geheele leer kan in éen zinsnede worden uitgedrukt«Daaraan zal ik u her kennen, dat gij mijne volgelingen /ijt. dat gij liefde hebt onder elkander». Maar wat is van dien godsdienst gewor den 'f Twee duizend jaar werd hij gepredikt, doch nergens is zooveel bloed vergoten in naam van dien godsdienst dan door de aan hangers van het Christendom, En nu staan we op het punt, dat oen nieuw Leeraar zal verschijnen. Wat kunnen we beter doen, dan zijn komst voor te be reiden, door te trachten de oude leer iti toe passing te brengen, door liefde rond ons te verspreiden, ons werk in liefde te verrichten. Wanneer we aldus trachten onze taak met toewijding te vervullen, zal 't mogelijk zijn, hem te kennen, wanneer hij komt, want, zooals Carlyle zegt. moeten we iets van den held in ons hebben om den held te kunnen waardeeren. En zelfs, al mochten wij ons eens vergissen in den tijd, al mochten wij 't nu eens niet meer beleven, dan nóg, zoo besloot spreekster haar boeiende voordracht, heeft de Orde van de Ster in het Oosten haar nut gedaan, door te trachten de alge meene opinie omtrent «le verwachting van een komenden Christus te wijzigen, door de menschen op te wekken, lum leven zóo in tc richten, dat, wanneer Hij ook verschijnt, Hij beter ontvangen zal worden dan 2000 jaar geleden. Van 't verzoek van mej, Dijkgraaf, nog eenige vragen te willen stellen betreffende het behandelde onderwerp, werd gebruik gemaakt door dr. 'l'oxopeus. De St. Nicolaas-avond is, naar het ons wil voorkomen, minder geëigend voor het lezen van een zeer uitgebreid verslag der gister van kwart voor zevenen tot dik half twaalf gehouden spoedcischcndc Algemeene verga dering van de onder-afdeeling Amersfoort en omstreken der V. P, N. Voor heden dus slechts de hoofdzaken in het volgende nummer het weder uitgebreide verslag.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2