bijblad Stadsnieuws. uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van OLEEFF VANZATERDAS 7 DECEMBER 1912. In vele Gemeenten is, door tekort aan worden EasPriis verhoogd moeten Van welingelichte rijde werd ons mee- gedeeld, dat de Gemeente-gasfabriek hier tot dezen weinig aangenamen maatregel nog met behoeft over te gaan. daar zij nog een Hinken voorraad kolen heeft. Onder voorzitting van den heer H. van Haselen (Groote Koppel) werd gister ochtend ten Raadhuize een vergadering ge houden van de commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de kaasmarkt en 2f> belanghebbenden uit 9 omliggende Gemeenten. De commissie bestaat uit de heeren Van Haselen en S. van Vollenhoven. Met hen woonden de heeren Eysink en Hamers als leden der Kamer de bijeenkomst bij. De Voorzitter herinnerde, dat toen de kaasmarkt te Barneveld was opgeheven, enkele belanghebbenden aan den heer Van Vollenhoven verzochten, pogingen aan te wenden om een kaasmarkt te Amersfoort te doen instellen. De heer Van Vollenhoven bracht het verzoek over aan .de Kamer, die uit haar midden een commissie benoemde. Zooals bij veel nieuwe zaken, wordt dik wijls de aandacht gevestigd op veel, dat naderhand van minder belang, en veel ver geten, dat later van groot belang blijkt. De commissie heeft allereerst zich afge vraagd is Amersfoort wel een centrum voor een kaasmarkt; wordt hier in de omstreken wel voldoende kaas gemaakt en bovenal kaas vangoede hoedanigheid, zoodat er ook koopers komen. In den laatsten tijd hebben veel kaas makers uit Holland zich in den omtrek ge vestigd en ook daardoor is zoowel de quan- tïteit als de qualiteit der kaas veel verbeterd, Het marktwezen te Amersfoort staat ver beterd te worden en dus kan er licht een alleszins goede marktplaats voor de kaas worden gemaakt, d. i. een overdekte plaats, waar het product beschermd is tegen alle weersgesteldheid. De commissie meent een zeer geschikte plaats te hebben gevonden bij den heer Jens, aan de Utrechtschestraat, en wel diens ruime, goed bestrate binnenplaats en de open wagenloods. Een »maar« is echter, dat dit terrein des Vrijdags niet beschikbaar is wegens den marktdag. Een overdekte markt plaats is echter niet noodig. Men verkoopt van de boerenwagens. De commissie heeft ook overwogen de vraag of er te Amersfoort genoeg vervoer middelen zijn om de kaas tijdig en goed te expedieeren. Er zijn uitstekende beurtveeren op Amsterdam en op Rotterdam. Als de be hoefte daartoe blijkt, zal ook de boot op Rotterdam tweemaal per week yertrekken. De commisse meent, dat er voldoende motieven zijn om het verzoek te steunen en de pogingen althans te bevorderen. De commissie riep belangstellenden op en ontving adhtesie van 29 personen. Daar de heer Van Vollenhoven verhin derd was, de stad te verlaten, ging de heer Van Haselen naar elders, o.a. naar Gouda om eenige gedachten te krijgen over zulk een markt en om te kunnen spreken met kaaskoopers. De Voorzitter der Vereeniging van kaashandelaren te Gouda deed hem tal vdn belangrijke mededeelingen, welke als volgt zijn saam te vatten: er is absoluut geen behoefte aan een nieuwe kaasmarkt, omdat, behalve op Zater- dan - welke dag minder geschikt is we gens de onmogelijkheid om den volgenden dag te kunnen verrenden lederen dag kaasmarkt is; Maandag te Oudewater,Dms- dag te Bodegraven, Woensdag te Woerden, Donderdag te Gouda; Vrijdag te I.eiden, ütrecht en Breukelen. De kaaskoopers rijn daardoor toch al meer van huis dan hun '"men vreest, dat de geregelde aanvoer te gering ral rijn omdat men gelooft, dat de veestapel niet groot genoeg is. Als voor beeld werd genoemd Alfen aan den Rijn, waar de markt is teniet gegaan al werd rij ook gesteund door outsiders, als hier de kaas moet op den dag van aanvoer ook verronden kunnen worden. Vooral s romers moet rij binnen r, uur worden ver ronden. De vracht mag met hooger zijn dan 'Ye pStKllars zuTlin vermoede.ijk geen steun verlecnen omdat de afstand van Amersfoort tot Utrecht te klein is om liet vestigen eener nieuwe kaasmarkt te Amers foort te wettigen en het bij eigen zaken zijn nog meer te bekorten. Hier tegenover staat als lichtpunt, dat Amsterdam een zeer groote afneemplaats zal blijken en in zeer goede verbinding staat met Amersfoort. Aan de commissie zijn adressen opgegeven van een 14-tal kaashandelaren te Amsterdam, Rotterdam en Bodegraven. Spr. trachtte een der grootsten te Amster dam te spreken, doch deze was ongesteld en antwoordde nog niet schriftelijk. Spr. meende nu voldoende te hebben uit eengezet de pogingen welke de commissie instelde en gaf het woord aan de vergadering. Als we samen de zaak aanvatten, er samen de schouders onder plaatsen, zal de zaak wel slagen. De heer Van Vollenhoven achtte het niet bepaald noodig, dat de kaasmarkt werd gehouden op Vrijdag, te gelijk met die te Leiden, Utrecht en Breukelen. Iemand merkte op, dat er zoo weinig bekendheid is gegeven aan deze vergadering. Er zijn wel vijfmaal zooveel kaasmakers in den omtrek als hier thans tegenwoordig zijn. Een ander zeide, dat de markt te Bar neveld wel te niet moest gaan. Amersfoort ligt veel gunstiger. Te Barneveld waren dezen zomer nog 12 wagens, doch er was geen enkele koopman. Amersfoort is veel gemak kelijker te bereiken uit de omliggende Ge meenten en zijn ligging aan een knooppunt van spoorwegen geeft den kaashandelaars alle gelegenheid om te komen. De Voorzitter vergat nog mee te deelen, dat de Goudsche vereeniging vroeg, haar mee te deelen of de markt werd opge richt en wanneer ze wordt gehouden. Men zal dan eens komen kijken. Komt de markt tot stand, dan moeten alle belanghebbenden zich stellig voornemen, haar te steunen. Iemand zeide, dat de boeren vrije men- schen zijn en zich niet willen verbinden. Men zou echter best een flinke boete kunnen stellen, bijvoorbeeld van f2.50, op niet- komen, behalve bij wettige verhindering, als ziekte van vee of van huisgenooten. Met algemeene stemmen werd verklaard, dat voor den omtrek een kaasmarkt te Amersfoort zal voorzien in een werkelijke behoefte en dat de aanvoer voldoende zal blijken voor een wekelijksche markt. Iemand zou het Lieve Vrouwe-kerkhof een uitstekende marktplaats vinden. Daar is men in het centrum der stad en zelfs op de warmste zomerdagen heeft de kaas daar niet te lijden van de zon. De heer E g g i n k, die 40 jaar practijk heeft, had gehoopt hier ook de kaaskoopers vinden. Hij bracht de commissie hulde voor hetgeen zij reeds heeft gedaan en voor de goede wijze, waarop zij handelde in het belang van de Gemeente zoowel als van den kaasmaker. Spr. noemde nog de namen en adressen van vier kaaskoopers van den allereersten rang, die hij in kennis zal stellen met deze bespre kingen. Een wekelijksche markt heeft alle kans van slagen en de kaas is zelfs van zóo goede qualiteit, dat een van spr. geregelde afnemers er al over heeft gedacht, hier een kaaspakhuis in te richten. Het voornaamste contingent zal naar Amsterdam gaan. De kaas welke hier op den zandgrond wordt ge maakt, leent zich bijzonder voor export. Een waaggebouw is niet noodig. Het eenige, dat noodig is, is een weegschaal op drievoet. Men moet de markt zoo vroeg mo gelijk in den ochtend houden, doch natuur lijk rekenen met de aankomst der kaaskoopers. De heer F rederiks deelde mede, dat door de zorgen der plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap en de uitmuntende voorlichting van den zuivel-consulent, den heer H. B. Hijlkema, te Utrecht, hier in den omtrek in de laatste jaar of wat veel kaas wordt gemaakt. Het verwonderde spr. noch hgt Dagelijksch be stuur der afdeeling, noch den zuivel-consu lent hier te zien, te meer omdat hij in de jongste vergadering, nu een week geleden, nog de aandacht heeft gevestigd op deze bijeenkomst. De Voorzitter uitte zijn vreugde over het zóo eenstemmig gunstig oordeel der ver gadering. De commissie kan niet verder gaan dan rapport uit te brengen aan de Kamer, die op haar beurt advies uitbrengt aan het Ge meentebestuur, dat het laatste woord heeft te spreken, óok ten opzichte van een markt plaats. De bijzonderheden moeten nader geregeld en dit kan het best geschieden door vak lieden. Indien er nog meer belangstellenden zijn dan worden zij verzocht, zich aan te melden bij den Secretaris der Kamer, den heer H. P. van Hasejen, Muurhuizen 13. Men moet echter het ijzer smeden terwijl het heet is en daarom is het gewenscht, thans reeds een voorloopige commissie te vormen, welke met de commissie uit de Kamer de verdere voorbereidende maat regelen neemt. Hetgeen thans werd bespro ken, toont aan, dat er kans van slagen is. Iemand merkte op, dat als de aller. grootste kaaskoopers niet komen, er nog tal van anderen zijn, die wel belang hebben bij deze markt en, als ze goede waar vin den, ook stellig geregeld zullen komen. En hier is best eerste qualiteit te makenthans maakt men kleine kazen, in verband mot de marktprijzen en hetgeen hier het meest wordt gevraagddoch alle factoren zijn er om ook groote kazen van eerste qualiteit te maken. De Voorzitter: Om nu te komen tot een goed einde zou ik voorstellen, dat een voorloopige commissie werd benoemd, met liefst een lid uit elke der belanghebbende Genteenden. Worden benoemdH. Witsenberg, uit Woudenberg; W. van den Bosch, Lunteren H, van den Hengel Gz., Leusden B, van Daatselaar, Barneveld; A. Klomp, Stouten- burgJ. de Haan, ScherpenzeelL, de With, Nijkerk Aart Hilhorst, te Soest, die allen de benoeming aannamen en A. van Oostrum, op »Groot Liendert* te Hoogland, en J. van der Linde, in de Birkt bij Amersfoort, aan wie kennis zal worden gegeven van hun be noeming. Aan de commissie zullen nog wor den toegevoegd een kaasmaker uit Rens- woude en een uit Leersum. Ten slotte werd bepaald, dat met 14 da gen weder te Amersfoort een vergadering zal worden gehouden. De vergadering, te half elf aangevangen werd hierna te kwart na twaalven gesloten. Aan het plaatselijk telefoonnet is met no. 274 aangesloten het woonhuis van den heer J. .Schulte Nordholt, benoemd comman dant der brandweer, Berkenweg 10. De heeren C. II. van Buuren en J. K. Wendt zijn herkozen tot ouderling, de hee ren W. Salomons en Jac. Wildeman tot diaken der Gereformeerde gemeente aan den Zuidsingel. Ritmeester J. A. van Gellicum en de ie luitenants A. X. S. W. L. Coblijn, C. H. Labouchère en H. W. C. E. Mathon, die in de zoo zware wedstrijden tegen de beste ruiters van de Oude en de Nieiiwe wereld de Amerikan cup, verleden jaar gewonnen door de luitenants Labouchère, baron Van Voorst tot Voorst en Trapman, voor Neder land voor goed wisten te veroveren en tal van andere pri'-»n verwierven, zijn Donder- dagmiddag xt,6c- uur uit New-York te Rotterdam teruggekeerd en daar op recht hartelijke wijze ontvangen door generaal- majoor Mathon, Inspecteur der cavalerie, detachementen van de Rijschool, de 4 regi menten huzaren en het eskadron ordonnan sen, terwijl de muziek van het 3e regiment huzaren mede aan de fraai versierde landings plaats aanwezig was. Toen even voor elven hedenochtend de trein uit Utrecht, die de heeren naar Amers foort terugbracht, het station binnenstoomde, hief de stafmuziek van het 5e regiment in fanterie, op het perron opgesteld, het >Wien Neerlar.Jsch bloed* aan en werden de hee ren begroet door de commissie van ontvangst, bestaande uit kolonel A. G. M. J. baron Van Oldenneel, Directeur van de Rijschool, en de luitenants FI. D. S. Iiasselman en W. E. Mathon. Op het Stationsplein wachtte hun een stellig zeer aangename verrassing. Daar waren met een zeer groot aantal belang stellenden de muziek van het ie regiment huzaren, alle officieren van de Rijschool en veel officieren van de bereden wapens be nevens een zeer groote deputatie van het officierskorps van het 5e regiment infante rie, terwijl een bespannen caisson der ar tillerie, gedekt met de Amerikaansche unie- vlag, ter zijde stond. De divisie-commandant, door dienst ver hinderd, had zich doen vertegenwoordigen door majoor H. van der Hegge Zijr.en, chef van den staf der 4e divisiede kolo nel-commandant van het 5e regiment infen- terief door overste D. W. de Jager. Toen de heeren het station verlieten, hief de huzaren-lnuziek het Wilhelmus* aan. Kolonel J. T. H. Mingels, commandant van het ie regiment huzaren, tevens gar nizoen-commandant, trad naar voren en zeide ongeveer Als vertegenwoordiger van het garnizoen is het mij een groot genoegen U het eerst na uw schitterende overwinning in Amerika te mogen begroeten. Met spanning zijn uw prachtige prestaties, die ik niet alle weer zal opsommen, gevolgd en met stijgende vreugde zijn de telkens geruststellende berichten be groet, In den strijd der natiën hebt gij den kostbaren prijs voorgoed voor Nederland weten te behouden. Het geheele Nederlandsche leger en het geheele Nederlandsche volk zijn trotsch op de wijze, waarop gij hen hebt vertegen woordigd. Ik wil eindigen met eenleven de overwinnaars Luitenant-kolonel De Jager bood vervol gens namens het officierskorps van het 5e regiment infanterie den heeren een krans aan en zeide, dat het trotsch is op de heer lijke prestaties van hun kameraden in het verre westen. Zijn driewerf herhaald hoerah werd door allen op het plein overgenomen. Ritmeester Van Gellicum dankte nu namens de Hollandsche officieren, die Neder land vertegenwoordigden voor de verrassende en buitengewoon hartelijke en enthusiaste wijze waarop zij in hun garnizoen werden ontvangen. Ook anderen zouden het er goed hebben afgebracht, vervolgde spr., doch het is ons ditmaal mogen gelukken en daarover en over de hartelijke ontvangst en de ons betoonde hulde zijn wij zeer verheugd. Vervolgens ging het in optocht naar de stad. De stoet was aldus saamgesteldde mu ziek van het ie regiment huzaren, te paard een rijtuig waarin de uit Amerika terug gekeerde officieren en rijtuigen waarin auto riteiten, alle begeleid door officieren van de Rijschool, te paard; Povverfull, Held, Spes, Irene en Dreadnought, de vijf paarden, die in Amerika deelnamen aan de verschillende wedstrijden, geleid door hun oppassers; een artillerie-caisson, waarop de Amerika-cup, de Moore-beker, die volgend jaar weer moet worden verdedigd, en de beide Muurling- cubs, die thans eigendom zijn geworden van de winnaarsofficieren der bereden wapens, te paard, en vele officieren der infanterie, en de stafmuziek van het 5e regiment in fanterie. Hij werd geopend en gesloten door een half peloton huzaren. Er werd een andere weg gevolgd dan aanvankelijk was bepaald, ten gevolge waar van er eenige vertraging kwam en vooral de photografen en bioscoop-opnemers de wanhoop nabij waren. Toch slaagden zij er in, nog een paar heel goede kiekjes te ma ken. Toen de stoet bij het Raadhuis was aan gekomen, begaven de helden van den dag met de hoofd-officieren en de leden der com missie van ontvangst zich naar de Raads zaal, waar met de leden van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente vele Raadsleden te genwoordig waren. De Burgemeester, nir. J. C. graaf Van Randwijck, het woord nemend, zeide dat het Gemeentebestuur den heeren dankbaar was, dat zij hun blijden intocht een oogenblik hadden willen onderbreken. Sedert gij de Gemeente verliet om ver over zee den prijs te verdedigen en zoo mogelijk voorgoed te veroveren, heeft ook de burgerij van Amers foort U gevolgd. Slechts goede tijdingen bereikten ons en ten slotte het bericht, dat ons in hooge mate verblijdde, dat gij hebt mogen triomfeeren in den kamp der natiën. Niet alleen stondt gij ons bij als vader landers, maar ook was er nauwe verwant schap tusschen U- en Amersfoort door uw detacheering bij de Rijschool, die door U in Amerika weer zooveel lof oogstte en er thans zoozeer wordt geprezen. Den Direc teur dier inrichting, op welke Amersfoort terecht zoo trotsch is, wensch ik van harte gelijk. Ook thans heeft niet de quantiteit, doch de qualiteit het weer gedaan en dit geeft vertrouwen aan ons klein volk; in dit licht beschouwd, is uw overwinning van zeer groote beteekenis. Wij deelen hartelijk in uw vreugde en mij is het een groot genoegen U, modena mens de Amersfoortsche burgerij, hartelijk geluk te mogen wenschen. Lang leven de overwinnaars van New-York Ritmeester Van Gellicum zeide namens de officieren die Nederland in Amerika vertegenwoordigden, recht hartelijk dank voor de buitengewone eer. hun bewezen door hen ten Stadhuize te ontvangen. Zij stellen dit op hoogen prijs en zij zijn U zeer erkentelijk voor uw hartelijke toespraak. Deze dag is voor ons tot een onverge- telijken gemaakt. Ik stel het garnizoen voor. een driewerf hoerahaan te heffen voor de burgerij van Amersfoort. Hartelijk werd ingestemd met de slot woorden van beide sprekers. Nadat de eerewijn was aangeboden en de stoet weder geformeerd, begaf men zich naar de sociëteit »Concordia«, waar de officiers- dames de heeren complimenteerden en hun een prachtigen krans aanboden, waarvoor rit meester Van Gellicum in hartelijke bewoor dingen dankte. Hierna werden eenige ver- verschingen aangeboden. IIet goede voorbeeld door het Gemeente bestuur gegeven om van de Gemeente-ge bouwen en de bruggen, waar de stoet pas seerde, de vlaggen te doen wapperen, is door zeer veel particulieren gevolgd en in de volle straten was er, als de stoet pas seerde, een meeleven en een enthusiasme als in den goeden ouden tijd, toen de beroemde »gele wagen* zoo dikwijls uitreed, en het »Vivons joyeux* als devies gold om veel wel te doen en grooten voorspoed te brengen in Amersfoort. Bij het zilveren feest der Rijschool heelt Amersfoort getoond, die inrichting hooglijk te waardeerenbij het groote succes, dat haar oud-leerlingen thans weer behaalden, bewees het terecht, dat die waardeering van blijvenden aard is. De heer G. van der Zoo de Jong slaagde bij het examen Boekhouder voor de practijk, uitgeschreven door de Vereeniging van leeraren in het boekhouden. Ritmeester L. C. Beynen, van h<ït 3e re giment huzaren, te 's-Gravenhage zal rit meester F. L. de Voogt, die is overgegaan

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5