De Arend. Meursing machinale fabrieken van gebak, Amersfoort. in Prijzen so, 40, 25 en 15 cent. Te wapen. Advertentièn. Bios cope Wereldstad-programma HNTo- 3. 1. Wereldgebeurtenissen. Feuilleton. Gedetacheerd. naar de Rij- en hoefsmidachoolopvolgen als commandant van het eskadron ie re giment huzaren, hier. Ook luitenant jhr. M. C. F. J. de Rotte, thans van het 3e regiment huzaren, is be vorderd tot ritmeester bij het 4e regiment. De vereeniging »\Veduwenzorg* van voor 1909 gepensi011 neerde Europeesche militairen van landmacht, zeemacht en koloniën, ont ving van haar Eere-commissic de verblij dende tijding, dat de Tweede Kamer heeft toegestaan het subsidie van fzooo. uitgetrok ken op de Begrooting van Koloniën. Dezer dagen heeft zij als St. Nicolaas-gift aan 305 weduwen ieder f 30 uitgekeerd, of sedert de oprichting, te Amersfoort in 1909, in totaal f 33 375. De leden der plaatselijke Toonkunst-af- deeling kunnen aanstaanden Vrijdag, op vertoon van hun lidmaatschapskaart, een zeer mooie uitvoering bijwonen, welke de Utrechtsche afdeeling geeft. Van Hector Berlioz worden dan ten gehoore gebracht »Marche fnnèbre pour la dernière scène d'Hamlet» en diens Grande messe des morts*. Emile Caseneuve, uit Parijs, zal als solist zijn medewerking verleenen, terwijl het ge- heele koor der Leidsche afdeeling het Utrechtsche zal versterken. Het zal noodig zijn, intijds plaats te be spreken anders maakt men een vergeefsche reis. Men wende zich daartoe vooraanstaan den Woensdag tot de firma Wagenaar, Oud- kerkhof 30 te Utrecht, en niet tot een van de leden der afdeelings-besturen, De plaatselijke afdeeling van den Xed. Bond van Gemeente-werklieden verzond heden aan den Raad een adres waarin zij beleefd maar dringend verzoekt, wel te willen besluiten, de loonen der werklieden, in dienst van de Gemeente, te verhoogen. H. V. C. gaat morgen naar V. V. O., te Velp; Quick ontvangt hier O. D;0.. uit Arnhem Het Vijfde ontvangt G, V, C.. uit Wageningen. In »De Kampioen* wordt meegedeeld, dat er in ons land thans 592.337 rijwielen in gebruik zijn of ongeveer op elke 10 in woners éen. Behalve dan degene waarvoor geen Rij wiel-belasting wordt betaald. De levering van reuzel voor het garni zoen gedurende het eerste halfjaar van 1913 is thans toegewezen aan den heer P. Ph. Gregorius voor b3 cent per Kilo. Die van margarine aan de firma Neder- veen Co., te 's-Hertogenbosch, voor 7 2 cent per Kilo. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart na vieren, die van de overige voertuigen niet later dan kwart vóór vijven zijn aangestoken. Gisteren werd door de politie zekere V. gearresteerd, die van een onbeheerden wagen op de markt eenige zakken zich toeëigende. Wees nooit huiverig, een goede daad te doen. Door valsche schaamte is veel goeds ongedaan gebleven. Door plaatsgebrek moest weer velerlei uitgesteld. INGEZONDEN MEDEDEBLINGEN. Ideale behandeling. Maagkwalen doen vele personen ondraag lijk lijden en bederven het humeur en den ijver. Deze kwalen zijn echter niet bestand tegen het gebruik van Huuyadi Jiinosdes morgens een wijnglas vóór het ontbijt ge durende enkele dagen, is voldoende; is dat geen ideale behandeling PREDIKBEURTEN. Zondag S December. Evang. Luthersche- kerk. Voorin. lo'/i uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. lo'/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner, Avond 5l.'s uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur. ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9s/« uur, godsdienstoefening Avond 5>/4 uur, godsdienstoefening Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4J/2 uur. godsdienstoefening. Burgerlijke Staud van Amersfoort van 29 November tot 5 December. GEBOREN: Antonie Andries, z. van Ei bert Morren en Aaltje de Kruijff. Anna Cornelia, d. van Hendrik van Gastel en Catharina Jacoba Johanna de Lang. Gerritje, d. van Peter Lambrechts en Petronella Wegen. Anna Maria Héndrir.a, d. van Simon Venings en Geertruida ter Wolbeek. Evert, z. van Jacobus Jagtenberg en Grietje Driesman. Alijda Hendrika, d. van Antonie Pijpers en Jacoba van Niekerk. Johannes, z. van Jan Stomphorst en Annigje van Veen. Leopold Bernardus Johannes, z. van Johannes Marinus Knipscheer en Dina Christina Jacoba van der Elsaher. Een natuurlijk kind. ONDERTROUWD Gerrit Snijders en Jansje Veenendaal. Pieter Kok en I.ubbertje Kentin. GETROUWD Gerardus Hendrikus Bliekendaal en Kor- nelia Maria Krielen Johan van Vonnoen Gerritje Dwars. OVERLEDEN I Bart de Koning, 88 jr., weduwnaar van Margaretha Duste. Peter van den Ham, I 89 jr., weduwnaar van Maria Kuiks. Nui van den Brink. 63 jr., echtgenoot van Bartha van Donk. Gerritje Wolfswinkel, 76 jr., echtg. van Tijmen van de Vuurst. Jo hanna van Breukelen, 76 jr.. weduwe van Antonius de Kuijer. Harmina Willemsen, 79 jr., wed. van Hendrik van Ee. Maria Jacoba Vonk, 63 jr., echtg. van Lambartus van den Hooff. Johanna Geertruida Fits- kie, 4 mnd. Evertje van Deuveren, 81 jr., wed. van Cornelis van Hoogeweg. Een als levenloos aangegeven kind. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijk be 20 e- kers en Belangstellenden zal het Ceutraal-bureau a.s. DINSDAG 10 DEC. a.s. namiddags ten Tier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. VAN DE STADT, Zuidsingel 12. Biedt zich aan een eenvoudig MEISJE tot Netjes kunnende naaien, mazen en stoppen. Brieven onder motto »Hulp«, aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Korte- gracht 9. 2. „Nicht Jeanne". Komedie. 3. Het laatste avontuur. Komisch. 4. Boor A rabieren ontroerd. Drama. 5. Wie met de mode meedoet. Komisch. R. Het Eerstgeboorterecht. Drama in 2 afdeel iugen en 4 tafereelen. Al deze prachtige, boeiende films, zijn van DE WITTE BIOSCOOP, Damrak, te Amsterdam. De ondergeteekendeu, DAMES-DIREC TRICES der PROTEST A NTSCHE AR- MENLOTERIJ, maken bekend, dat de tentoonstelling der voorwerpen zal plaats hebben Dinsdag 10 en Woensdag ll December van 1 tot 5 uur in het lokaal „DE ZAAIER", Muurhuizen. Voor den verkoop van loten en het ontvangen van prjjzen houden zij zich zeer aanbevolen- De prijzen kunnen afgehaald worden Zaterdag 14 December tnsschen lO en 12 uur. Mej. 0. COCHIUS. Mej. C. van DRIEL. Mevr. Van BEYMA thok KINGMA. Mevr. Van dbii MARK. Mevr. ECK. Mej. L. STROEVE. Mevr. MORREN. Amersfoort, 7 December 1912. SOCIËTEIT AM IC IT IA. WOENSDAG 11 DECEMBER, 8 uur, Blijspel in 3 bedr. van BERN. SHAW, door de N. V. Tooneel-vereeniging. RegieEDUAKD VERKADE. Weder optreden ran ENNÏ VREDE. Prijzen: f 1.75 (leden f 1.25, doch uitslui tend aan het buffet tot 11 Dec. 6.30 nam.) 2e rang fo.75, 3e rang fo.40. Plaatsbesprekinghalf éen. ZIE DE AANPLAKBILJETTEN. De afdeeling „Broodfabriek" levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen, en geeft bovendien 10 pCt. dividend. Bedragen tot ongeveer f50 per gezin werden als dividend uitgekeerd. 31.) Ja, ja, die luitenante" meende Bertha. „Die verstaan de kunat. Maar hun oppaBsera 6ok; ik zeg U, juffrouw Alice, mijn l'eter moest U kennen die heeft een hart, een h&rt zoo&ls bij bet heele gai.'.itoen geen tweede te bekennen is". De vreugde van Alice om Else weer te zien, werd plotseling getemperd door een hevigen angst wat er zou gebeuren als Harald's jok kentje nitkwam. Juffrouw Menge liet in zulke dingen niet met zicb spotten. Uit boosheid dat zij tich had laten beetnemen en dat het lieve kostgeld haar ontging, zou zg uit da strikt ge nomen onbeteekenende zaak een caaus belli maken. Alice in tegenwoordigheid van alle meisjes allerlei leelijke dingen naar 't hoofd gooien, misschien haar wel een leugenaarster en huichelaarster noemenzij zou aan haar ouders schrijven en haar beschuldigen van, in plaats van ernstig te Btudeeren voor haar exa men, met een luitenant tegen haar. de directrice van bet zoo gunstig bekende pensionaat, te inlrigeeren alle leeraren zouden er van hooren en misschien ook wel de school-commiisie eu deze zou bet stellig niet onder zicb laten, naar de school te komen om haar te kapittelen en in overweging te geven, de school te verlaten in plaats van er nit gejaagd te wordenwant het sprak vanzelf, dat een zóo verdorven meisje, dat de jongere meisjes een zóo schandelijk voorbeeld gaf en op den weg der zonde voerde, niet langer kón worden geduld. Zij zag den Voorzitter dier commissie reeds vóór zich in zijn eeuwige zwarte jas met de eeuwige vetvlek naast het derde knoopsgat, en ze werd woedend. Slechts éen wensch kwam in haar op: hier vandaan, uit dit huis waar men „Minna von Barnhelm" las, ieder éen rol, waar je, al was je nóg zoo jong, altijd moest kijken, waar er niets anders to doen viel dan te wer ken, altijd en eeuwig te werken. Hier vandaan. Maar waarheen Diep bedroefd liet ze haar mooi kopje hangen eD keek ze vóór zich in de leege ruimte. Voor haar was er geen toevluchtsoordzy moest blijven, alles verduren en trachten dan maar examen te doen. „Als de juffrouw nu het antwoord wilde schrijven, want anders verveelt Peter zich, want zoo veel valt er hier niet voor hem te bikken. Een paar plakken ham heb ik hem gegeven en nog gauw eeu paar eieren voor hem gekookt eD zijn brood kan hij ook vet smeren en een kan bier heb ik ook nog voor hem machtig weten te worden". Met die woorden stoorde Bertha haar gedachtengaog. Een oogenblik dacht Alice na eh schreef toen haastig„Het is ook in mijn belang, dat er niets van uitlekt. Morgenochtend heb ik een uur vrij en dat zal ik benutten om Else geheel en al in te lichten". Toen Harald het knipbriefje had gelazeu, was hij volkomen gerust. „Een slimmertje, die Alice" dacht hij „en Else zal ons beiden niet verklappen. Nu, dit is ge lukkig weer goed afgeloopen" en toer. hij kort daarna zich naar bed begaf, dacht hij nauwelijks meer aan den angst, dien hij had uitgestaan. Alice daarentegen lag nog uren wakker en herhaalde ontelbare keeren den brief van Harald. Hij had Else laten komen om haar de eene of andere beleefdheid te kunnen bewijzen, een wandelritje te kunnen doen of een uitstapje te kunnen maken. Was het medelijden, dat hem hiertoe aanleiding had gegeven, of had hij haar lief? Zij kreeg een gevoel van groot geluk, maar zij kende Harald en ziin licht ontvlambaar gemoed, dat slechts in lichterlaaie stond zoolang niet een ander meisje zyn pad kruiste. In éen enkel etmaal zou hij haar alweer hebben ver geten. Och neen, hij had haar niet lief en dat was ook beter ook maar toch verheugde zij er zich over, dat hij aan haar bad gedacht en had Ktracht, haar eenige ontspanning te bezorgen. wijze waarop hij dit had gedaan, was juist iets voor hem. Maar hoe stelde hij zich dan toch voor, dat zij samen met Else zouden gaan paardrijden en zouden dineeren met champagne en den avond met de hemel weet wat zouden doorbrengen? Dat kón toch niet. Heel het stadje zou er ovsr spreken en de tegenwoordigheid van zijn moeder zou aan dat gekakel niets verbeteren integendeel. De lieve „men" zon dadelijk weten te vertellen, dat Harald zich met haar had willen verloven. En al kon het haar op stuk van zaken een bitter kleiD beetje schelen wat de lieve men zou zeggen, de echool-comraisaie zou het óok vernemen en zou zelfs zien, dat zij met Harald en Else zich in 't publiek ver toonde. Zij zag weer het koddige gezicht van den President als zij dezen »e paard «nu pa«- seeren en hem beleefd met haar karwats zou hebben gegroet. Hij zou een beroerte nabij zyn, en, zoodra hij van den «chrik was bekomen, juffrouw Menge onder handen nemen en haar vragen hoe deze een zóo lichtzinnig en genotziek schepsel in haar pensionaat kón dulden. En indien juffrouw Menge haar al niet op staanden voet wegjoeg, zou ze zeker zakken voor haar examen. En daarin had ze heelemaal geen lust zij wilde geen seconde langer blijven dan noodig was. Ik zal Else morgen gewoonweg zeggen, dat er van al die mooie plannetjes niets kan komen, ten minste voorzoover Harald mij daarin betrok. En natuurlijk mag juffrouw Menge zelfs niet vermoeden, dat Else hier is. Ik heb 't al; ik ga morgen naar den tandarts; anders kom ik niet buiten de deur. Het was reeds heel laat eer zij insliep en in haar droom zag zij zich in een elegant toiletje naast een jong en knap huzaren-luitenant in een voornaam restaurant; zachte Zigeuner-mu- ziek weerklonk en er hing een heerlijke lucht van rozen en viooltjes. „Wat is dilt heerlijk". Zij bad in haar slaap zóo luid gesproken, dat zy er wakker van werd. Nu wreef zij zich de oogen uit Waar woe ze? Eindelijk werd baar alles weer duidelijk en met schrik herinnerde zjj zich, dat zij morgen vóór bet eerste uur nog haar Engelache les moest leeren. Bijna weenend van ergernis en woede begroef zij haar mooi kopje in haar hoofdkussen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 6