Zaterdag 7 December 1912. DE «SOLIST SOLOMRÖARIt%; GRATIS No. 8195. 62e Jaargang. B IJ B L A D. kosteloos. v. P. N. AMERSFOORTSCHE GOURAIT. gave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR J. rsEsiaiEs, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi.— franco per postf\. 15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. SOHT&GRAC/HT 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers De Woensdagavond van 6.40 tot 11.38 gehouden spoedeischende Algemeenc verga dering der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. werd bijgewoond door den heer H. B. Beaufort, den Rijks pluimvee-consulent, en 164 leden, wier aantal gedurende de bijeenkomst telkens wisselde. De heer A.M. H a r t e r i n k, die haar leidde, zeide, dat het menigeen vreemd mocht toeschijnen, dat hij, in de vorige vergadering tot Bestuurslid gekozen, thans reeds den Voorzittershamer hanteerde. Mr.J. K. H. de Beaufort, de Voorzitter van het oude Bestuur, heeft zich echter niet herkies baar gesteld voor Bestuurslid, de heer Van der Linden, de Onder-voorzitter, is niet her kozen en de heeren Nierop en Van Goinga hebben hun funcliën neergelegd, en dus rustte op spr. de minder aangename taak als Voorzitter te fungeeren. De vergadering is daarom belegd op een zoo vroeg uur om den buiten wonenden leden gelegenheid te geven, haar bij te wonen. Dit is overigens de oude brandende quaestie de in de buitengemeenten wonen den gaan liever niet laat naar huisde leden in de stad echter komen pas laat van hun bezigheden. De afgetreden 2e Secretaris, de heer Van Goinga, heeft de welwillendheid gehad de notulen der vorige vergadering nog gereed te makenwaarvoor ik hem dank zeg. Tot mijn spijt kan ik niet het zelfde doen tegen over den afgetreden ie Secretaris, den heer Nierop. De Commissaris, de heer Geertsema, verzocht den heer Nierop, de stukken af te geven, doch kreeg ten antwoord, dat er nog enkele dingen waren af te werkenhetgeen ik me best kan voorstellen. Maandagavond berichtte de heer Nierop mij, dat hij slechts bereid was, de stukken ter hand te stellen aan zijn opvolger. Zooals U weet, is deze nog niet aangewezen omdat het Bestuur, dat de function onderling verdeelt, nog niet voltallig is. Ik weet niet of andere invloeden hebben ingewerkt op den heer Nierop. Er is nög een quaestiedat is de pers. In de vorige vergadering zijn veel zaken besproken van intiemen aard, die de buiten wereld niet aangaan. Het spijt mij, dat ze zóo in de couraut zijn opgenomen, want dit gaf den concurrenten gelegenheid kennis te nemen van onzen omzet, enz. Het doet mij genoegen, zoo velen hier te zienten deele wil ik dit toeschrijven aan het vroege uur, anderdeels aan de werking der verschillende partijen. In ieder geval vind ik het prettig, dat alle menschen nu de uiteenzettingen eens kunnen hooren. Ik hoop dat, als we naar huis gaan, de quaestie. uit zijn en het nieuwe Bestuur zal kunnen werken in het belang der onder-af- deDegheer Wehkamp: Hoewel ik het in het algemeen niet gewcnscht acht, datin de courant alles uit een vergadering word meegedeeld, acht ik het toch wel goed, dat het thans geschiedde. Beter een geheel ver slat, dan een half. De Voorzitter: Beter ware geweest, iustü tea. KINDERTIJDSCHRIFT VERSCHUNT ALLE 14 DAGEN EN IS OVERAL-VERKRIJGBAAR VOOR IEDER KOOPER VAN A 45 CT PÉR POND alleen de besluiten te vermelden, zonder te treden in finesses. De heer Douma: Er was en er is weer noodig een goed en niet-partijdig verslag. De Voorzitter: Een verslaggever is óok een mensch en beschouwt de zaken naar eigen inzicht. Doch dit behoort niet tot deze vergadering. Van 6.53 tot 7.16 worden nu de notulen gelezen van de vergadering van 25 Novem ber, welke werd bijgewoond door 78 leden. De Rijks-consulent, ter vergadering ge komen, wordt door een der Commissarissen naar de Bestuurstafel geleid. De Voorzitter: Heeft de vergadering bezwaar, dat de consulent de vergadering bijwoont De Voorzitter: De Voorzitter der vorige vergadering heeft gezegd, dat de schade van den eierhandel is gedekt door sommige leden van het Bestuur. In de notu len staat: door éen lid van het Bestuur. De heer Van der Linden: Zij is ook geleden door éen liddat is dus juist. Ik kan echter best hebben gezegddoor eenige leden. De notulen worden nu ongewijzigd vast gesteld. Om 7.20 komt aan de orde punt 3 van den agendum Voorstel van het Bestuur om de vergadering zich te doen uitspreken of de bestaande handelszaak zal worden omgezet in een Coöperatieve vereeniging dan wel in een Naamlooze Vennootschap op coöperatie ven grondslag. De Voorzitter: Het vorig Bestuur heeft vorig jaar een reglement vastgesteld, dat nog niet positief is aangenomen. Het tegenwoordig Bestuur wenscht, dat deze zaak positief wordt vastgelegd. Bij een coöperatie treden meer de leden, bij een Naamlooze Vennootschap treedt meer het kapitaal op den voorgrond. Persoonlijk ben ik in beginsel meer een voorstander eener coöperatie, omdat daarin ieder lid meer heeft te zeggen, althans op een algemeene vergadering. Een nadeel is echter, dat de wet-voor een coöperatie een register oplegt waarin elk lid zoowel bij toetreding als bij uittreding moet teekenen. Houdt iemand op, lid te zijn en teekent hij dan niet in het register, dan blijft hij aan sprakelijk. En juist dit teekenen bij uittreden stuit dikwijls op groote bezwarensommigen geven den brui er van en laten niets meer van zich hooren,. anderen vertrekken en zijn niet meer te vinden, enz. Men kan ook een Naamlooze Vennoot schap oprichten met zóo kleine onder-aan- deelen, bijvoorbeeld van f 2.50, dat wel ieder lid der onder-afdeeling daaraan kan deel nemen. Menschen, die niet in staat zijn, zelfs een rijksdaalder te missen, zouden dan geen recht hebben doch dit is weer te onder vangen door een bepaling in de Statuten volgens welke uit een voordracht van de onder-afdeeling een Bestuur kan worden ge kozen. De winst komt dan, na afschrijving van onkosten en provisie, aan dc afnemers der voederartikelen. Wijziging kan, na goedkeuring door de Algemeene vergadering, telkens worden aangebracht. Het Bestuur wenscht nu te weten welke richting de vergadering wil volgen. Ik gaf mijn persoonlijke meening. Het Bestuur wil zijn oordeel niet opdringen aan de vergadering. De heer Nielander: De Voorzitter zeide, dat er slechts twee wegen zijn. Er is een derdede vereeniging als rechtspersoon erkend. We moeten niet hebben een Naamlooze Vennootschap en niet een coöperatieve ver eeniging, want in het laatste geval komt de winst alleen aan de leden-coöperators en zijn de overige leden buitengesloten. Velen zullen om financieele bezwaren geen lid van de coöperatie kunnen worden. Bij een Naamlooze Vennootschap is het bezit alleen bij de aandeelhouders, terwijl de nie t-aandeelhouders ten koste van de anderen profiteeren. De Voorzitter zeide, dat de Algemeene vergadering een Bestuur kan kiezen. Dat was niet juist, want volgens art. 44 B. W. mogen alleen de Vennooten het Bestuur kiezen. De Voorzitter: In de wet staat niet, dat in het Bestuur niet mogen zitting nemen De heer Nielander: Ik constateer, dat, wie geen aandeelhouder is, ook niets te zeggen heeft. De Voorzitter: Juist. De heer Nielander: De onder-afdee ling vrage rechtspersoonlijkheid. Heeft zij die verkregen dan verzoeke zij aan het af getreden Bestuur het overdragen der bezit tingen, enz. aan de rechtpersoon. Dan be hoort alles aan alle leden en wordt niemand uitgesloten. Zóo is het ook geweest; het vorig Bestuur heeft alles gedaan in het belang van ons, van alle ledenals we den weg volgen, dien ik aanwijs, krijgen we precies het zelfde terug, dat tot dusver bestond. Waarom ik dit te berde breng? Er is vergaderd buiten de vereeniging efv geïnsi nueerd, dat er leden waren het nu afge treden Bestuur die er een onder-onsje van wilden maken en alles aan zich houden. Er is in 't geheim, in 't geniep gewerkt en men heeft een dee'. der leden, de eenvoudi- gen, opgezet tegen hen die zoo krachtig de belangen van ons allen voorstonden. De Voorzitter: Dwaalt u niet af De heer Nielander: Ik wilde slechts aantoonen, dat alles toebehoort aan allen en niet aan een stuk of wat personen en dat dit kan behouden blijven als de onder-afdee ling de Koninklijke bewilliging vraagt. De heer Gérard van S ij sen: Het komt mij voor, dat het beter is, eerst punt 5 te behandelen en dus het Bestuur voltal lig te maken en daarna, nadat het voltallige Bestuur zal hebben geraadpleegd, deze zoo gewichtige punten in behandeling te brengen. De Voorzitter: Het Bestuur stelt de agenda samen, niet dfe vergadering. Het heeft geen nut, thans eerst het Be stuur aan te vullen. Eventueel gekozen Be stuursleden hebben het recht om te zeggen of ze al dan niet aannemen. De heer Gérard van S ij sen: Ik ben het met uw zienswijze volstrekt niet eens. De Voorzitter: Hetgeen de heer Nielander zegt, is in schijn juist. Als de afdeeling rechtspersoon is, kan het zóo ge schieden doch bet is niet de bedoeling, winst te maken. De wet kent dergelijke zaken in een vereeniging niet; wel in een Naamlooze Vennootschap of een coöperatie. Ik geloof niet, dat het goed is, handelszaken te doen regelen door het B.W. De heer Gérard van S ij sen: Het is niet aan den Voorzitter, zoo maar te zeg gen het heeft geen nut. Is de vergadering tegen mijn voorstel dan zal ik mij daarbij neerleggendoch ik handhaaf mijn voorstel. De heer Wehkamp: Ik steun dat voorstel. De heer Douma: Ik ben er tegen, vierkant tegen. Ik geloof, dat als de punten van de agenda geregeld worden behandeld, dit van geden invloed zal zijn voor onze vereeniging. Dan gaan we van A tot Z en niet van A tot P en dan weer eens terug. Ik wil ook een zuivere stemming hebben. De heer Wehkamp: Ik zou wenschen, dat vóór de Bestuursverkiezing besprekingen konden gehouden over personen. De Voorzitter: Dan zeker in ver band met de candidaten. De heer Wehkamp: Oók welmaar

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1