Zaterdag m m December 1912. No. 8198. 62e Jaargang. BIJB L AD. kosteloos. Stadsnieuws. Bitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorhoen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR J. rBisxaisa. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigening!- advertentien per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ft,93. Bewijsnummers naar bulten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. rostbus 9. BUREAU: SOZlTSQlUStOHT 9. Telefoon 19. B'j dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVING. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken zijn ontvangen ie. een model-formulier der identiteits kaarten, welke sedert 1 October 1.1. aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar zijn. Die kaarten, zijn behalve in Nederland, geldig in België, Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk-Hongarije, Servië, Denemarken, Noorwegen en Zweden. De prijs dier kaarten is slechts fo.50. De missive en het daarop betrekking heb bend Kon. besluit liggen bij den Secretaris, Muurhuizen 13, ter inzage. 2e. een schrijven van de Kamer van Koophandel te Rio de Janeiro waarin de aandacht van kooplieden en fabrikanten wordt gevestigd op het afzetgebied voor Nederlandsche goederen in Brazilië. Ook dit schrijven ligt voor belangstellen den ter inzage, Muurhuizen 13. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, J. Gf.R. KLEBER, Voorzitter. Herms. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 13 December 1912. Electrische drijfkracht. De vergadering, door de commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken belegd en Donderdagavond in de bioscoop »De Arend* gehouden, werd flink bezocht. Behalve de Burgemeester, twee Wethou ders de heer Van Duinen was ambtshalve verhinderd, doch zond een betuiging van instemming vele Raadsleden, de Gemeente secretaris, de Directeur der gasfabriek, de Gemeente-architect, de leden en de Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, de leden der Gezondheids-commissie, de Besturen der beide Middenstands-vereeni- gingen, enz. waren er tal van klei n-n ij veren. Namens de commissie, bestaande uit de heeren H. van Haselen, A. F.ysink en P. J. Hamers, sprak eerstgenoemde een woord van welkomst en concludeerde uit de groote opkomst, dat het onderwerp er een is van groot actueel belang. De vonk van het verlangen naar electrische drijfkracht, door de circulaire van Burge meester en Wethouders van December 1910 gedoofd, is weer en zelfs sterk opgelaaid. Het is niet altoos goed, te wekken hetgeen sluimertmaar toch, waar electrische drijf kracht voor het klein-bedrijf in tal van kleinere plaatsen, zelfs op de grens der Ge- meente, wordt geleverd, ia er wel reden om zich te verheugen over de herleefde belang- -Koop is ijdel gebleken, dat, te gelijk met het daarstelien der gemeentelijke water- leiding de machines daarvan ook zouden worden benut] om electrische energie op te weik"e"tel er prijs op, den hooggeachte» Voorzitter onrer Kamer er voor te danken, dat hij het nutHg en zeker ook noodigheeft geacht deze zaak, nadat ik haar in de Ka mer weder aanhangig maakte, weder ter hand te doen nemen en dat hij daarvoor een commissie uit de Kamer benoemde. Deze aanvaardde gaarne haar taak en meende haar doel het best en het snelst te bereiken door zich te wenden tot de klein- nijveren met een circulaire waarbij een vragenlijst. Van de 480 circulaires zijn er vóór 1 November, den daarin vastgelegden uitersten datum, een 100 terug ontvangen. Slechts waar niet wordt gearbeid, worden geen fouten gemaakt en zoo zou het ook best kunnen wezen, dat enkelen geen circu laire 'ontvingen. Mocht dit inderdaad het geval zijn dan spreek ik daarvoor uit het leedwezen van onze commissie en bied ik voor dit geheel onwillekeurig verzuim haar verontschuldiging aan. Mocht nog iemand nadere inlichtingen wenschen dan zullen die hem gaarne en zoo mogelijk na afloop der vergadering word!.-, gegevenmocht men in beginsel bereid zijn, electrische drijf kracht toe te passen in zijn bedrijf dan wordt men beleefd verzocht hetzij te teekenen op een hier aanwezige lijst, hetzij zijn naam kaartje te zenden aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. Spr. las nu de circulaire in haar geheel en deelde hierna mede, dat voor de sub 4 toe gezegde inlichtingen een autoriteit op dit gebied, de heer C. D. Nagtglas Versteeg, adviseerend electrotechnisch ingenieur te Bussum, zich bereid had verklaard die te geven. De heer Nagtglas Versteeg om 8.35 het woord verkrijgend, zeide te willen spreken over den electro-motor in het klein bedrijf, dat telkens meer gevoelt de zwaar dere bestaansvoorwaarden. De grondstoffen worden steeds duurder, de loonen 41 hooger en dus moet omgezien naar een middel om goedkooper te kunnen produceeren. Allen weten we, dat]de stoom-machine en de gaskracht-machine, welke van zooveel lateren tijd dateert, de productie-kosten verminde ren doch niet allen kennen den electro motor ofschoon deze toch ook om en bij de 40 jaar oud is. Bij toepassing der electriciteit denkt men steeds op de eerste plaats aan verlichting; intusschen geheel te onrechte, want vooral niet minder vindt zij haar toepassing in tal van bedrijven als drijfkracht van werktuigen van allerlei slag. Spr. herinnerde nu, dat de eerste electrische in- stallatiën werden gebouwd in groote fabrie ken en geheel voor eigen gebruik en dat eerst later electrische centrales verrezen, die de energie over verschillende fabrieken di stribueerden. Vervolgens schetste hij in vluch tige trekken het verschil tusschen gelijkstroom, wisselstroom en draaistroom en het gebruik van accumulatoren, die eenigszins zijn te vergelijken bij de gashouders eencr gasfa briek, waarin evenzeer het product wordt bewaard tot het in een zeker deel van een etmaal meer noodig is dan in een ander ge deelte. Na nog in het kort de beteekenis te heb ben duidelijk gemaakt van de gebruikelijke eenheden: volt, ampère, ohm en watt (Kilo watt), zette spr, uiteen het systeem waarop de samenstelling van een electro-motor en van een dynamo berust en gaf hij aan wat een transformator is. Een groot beletsel voor meer algemeene toepassing der electriciteit was vooral het hooge tarief, tot zelfs 30 en 40 cent. De ge weldige vorderingen op het gebied der toe gepaste electriciteit hebben gemaakt, dat de kosten aanzienlijk zijn verminderd, vooral wanneer een centrale een zeer groot afzet gebied heeft, hetzij in de eigen stad, als Amsterdam, Rotterdam of Den Haag, hetzij in de omgeving, als Nijmegen. Indien een centrale zich zóo kan uitbreiden, dat zij een zelfs groot gebied, zoowel bij dag als des nachts kan voorzien van energie, dan komt dit ten goede aan de geheele gemeenschap en vandaar dan ook, dat hoe langer zoo meer districts-centrales verrijzen en dat het Rijk er over denkt, slechts enkele plaatsen aan te wi m waar centrales kunnen opge richt, die uen omtrek zullen voorzien van electrische energie. Van veel belang is ook het zoogenaamd d uhbel-tarief, dat hoe langer zoo meer in zwang komt en dit gevolg heeft, dat de prijs overdag en 's nachts lager is dan in de avonduren, waardoor de middelprijs zeer veel is verlaagd bij vroeger en electrische ener gie is het bereik is gebracht ook van klein- nijveren en dus over 't algemeen kleine beurzen. Spr. verbat ook niet uiteen te zetten hoe het belang der gemeenschap wordt gediend door het oprichten van electrische centrales, daar zij er zeer toe medewerken, de rook- en roetplaag te bestrijden, Immers als nu, veelal aan den Oostkant eener Gemeente, 100 fabrieksschoorsteenen de dampkring bezwangeren met roet en rook dan is éen centrale voor vele Gemeenten gemakkelijk in staat licht en beweegkracht over tal van fabrieken te distribueeren. Vervolgens schetste spr. de eigenschappen van den electro-motor, die onder meer dit voordeel heeft, dat hij zelf aanloopt het geen het sprekendst blijkt bij een electrische tram en niet behoeft te worden aangezet. Verder kan hij overal opgesteld en behoeft hij niet den kostbaren onderbouw van stoom machine of gas-motor. Ook kan hij worden overbelast, hetgeen met een explosie-motor niet kan geschieden, terwijl hij zeer gemak kelijk kan worden in- en uitgeschakeld, waardoor weinig energie wordt verbruikt en nooit meer dan noodig is. Hierna vergeleek spr. de kosten voor een 5 P. K. electro-motor met die voor een 6 P. K. gas-motor, welke laatste, als gezegd, niet kan worden overbelast, en kwam tot deze becijfering per jaar electro gasmotor Aankoop f300.f1600.— indirecte ex ploitatie-kosten rente en af schrijving ad 10 pCt. - 30.adizpCt. - 192.— directe exploi tatie-kosten stroom (8 cent) -2:6.gas(ócent)- 151.20 smeer- en poets middelen - 2.— - 50.— afkoelwater 10.-- f 248.f 403.20 Spr. deelde nu eenige bedrijfs-reiultaten mede uit 125 takken van klein-bedrijf, her innerde er aan, dat, door toepassing van electrische drijfkracht veelal dure mensche- lijke werkkracht wordt uitgespaard en somde na de pauze, welke van 9.20 tot 9.35 duurde, op wolken arbeid men alzoo kan laten ver richten per Kilowatt-uur van gemiddeld 8 cent. Ten slotte werden middels het zeer fraaie projectie-apparaat der bioscoop >De Arend* een 24-tal lichtbeelden vertoond, alle betrek king hebbend op de toepassing van den electro-motor in het klein-bedrijf. Te 9.45 sloot de heer Van Haselen de bijeenkomst met een woord van dank aan den heer Nagtglas Versteeg voor diens belangrijke uiteenzettingen en een van aan sporing tot de belanghebbenden om. indien zij dit wenschelijk achtten, alsnog Inlichtin gen te vragen, waarvan echter niemand gebruik maakte. In de pauze, welke zij meende dat langer zou duren, had de directie der bioscoop maatschappij do welwillendheid, te doen projecteeren de buitengewoon fraaie film »Door Arabieren ontvoerd*. Wel heel jammer was 't. dat, wijl de heer Versteeg per trein terug moest, de pauze niet een paar minuten verlengd en 't tweede en tevens meest inte ressante gedeelte der film daardoor niet geprojecteerd kon worden. In de Kamerzitting van gister ontwikkelde de Minister van Binnenlandsche Zaken uit voerig het Regeeringsprogram. Binnen enkele weken zal een voorstel tot Grondwetsherziening worden ingediend. De Regeering wil een oplossing van het kies recht, in overeenstemming met de wenschen van rechts, waardoor alle geledingen van het volk geleidelijk tot de stembus worden toegelaten zij wil evenredige vertegenwoor diging en geen wijziging in de verhouding tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs. Nog vóór Nieuwjaar wordt verzonden de Memorie van antwoord nopens de Rijks inkomstenbelasting. Tariefwct en opcenten- heffing blijven gehandhaafd. Tot Ontvanger der registratie en domei- men, zegel- en successie-rechten en Vermo gensbelasting hier, is benoemd de heer A. van der Schee Werkendam. leer, thans in gelijk ambt te Burgemeester en Wethouders hebben af gekondigd de kennisgeving waarbij wordt herinnerd aan de verplichting tot inschrijving voor de Nationale militie van jongelieden, geboren in 1894. Wij hopen haar bij het volgende nummer te voegen. De inschrijving heeft plaats ter Gemeente secretarie op 3 en 4 Januari aanstaande. Het »Ned. landbouw-weekblad*, officieel orgaan van het Ned. landbouw-comlté en de tot dat comité toegetreden vereenigingen, maakt gewag van de poging om hier ter stede een kaasmarkt op te richten. Ter benoeming tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school A zijn door Burge meester en Wethouders aan den Raad voor gedragen de dames M. N. Roodhuizen, te AmsterdamJ. C. R. Klaassen, te Eerbeek, en E. C. Timminck, te Kcsteren. Verschillende portretten van de heeren Van Geilicum, Coblijn, Mathon en jhr. La- bouchèrc zijn opgenomen in Wereldkroniek, Week, De Prins en De Nederlandsche illu stratie. De heer J. Beus is benoemd tot inwonend opzichter der R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, die uit Rome ontving een groot portret met eigenhandig opschrift van den Paus. Het eerste elftal van Quick gaat morgen naar Robur et Velocitas te Apeldoornhet eerste van de H. V. C., naar N. E. C. te Nij megen; het eerste van Het Vijfde dit maal zonder zijn kranigen doelman Geis naar Rhenen, in de gelijknamige plaats.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1