RONA Cacao Van Houten's Advertentiën. Henriëtte Smit, Luitenant C. H. Laboucbère, van het 2e regiment huzaren, die verleden jaar en ook thans weder de American-cup hielp verde digen, is deswege benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In een der topgevels van den fraaien hoofdingang van het Stadhuis van's-Graven- hage, waar in lang vervlogen dagen ook recht werd gesproken, staat de vermaning »Ne Jupiter quidem omnibus*. Het zeggen is. dat, in den tijd toen daar de omnibus naar het Westland nog afreed, een ras-Ha genaar die de slot-t niet kin uitspreken wien werd gevraagd wat dat opschrift toch wel beteekent, zou hebben geantwoord »wel, hier is de plaas waarvan de omnibus vertrek*. Dat het inderdaad moeilijk is, zoo niet gansch onmogelijk, het allen naar den zin te maken, is weer gebleken uit de zeer uiteen- loopende beoordeelingen van »Te wapen Twee heeren hebben de groote welwil lendheid gehad, den gewonen verslaggever, die verhinderd was deze voorstelling bij te wonen, te vervangen. De een schrijft Na hetgeen er in de groote bladen over deze komedie is geschreven, waren mijn verwachtingen ten aanzien van het stuk nogal gespannen. Daarom werd ik dubbel teleurgesteld, toen ons een smakeloozeparodie op het militairisme in Servië en Bulgarije en op de liefde werd voorgezet. Mij dunkt, dat zeer zeker de Bulgaren in den huidigen oorlog tegen Turkije wel hebben getoond, anders te zijn dan Shaw hen hier heeft ge- teekend. Of de begrippen omtrent reinheid in Bulgarije inderdaad van dien aard zijn, dat ze een dergelijke parodie rechtvaardigen, lijkt me niet minder onwaarschijnlijk. O zeker, er is meermalen smakelijk ge lachen maar dan moest Shaw ook niet Swaw zijn, als hij, zelfs in een dergelijk stuk, niet een behoorlijke dosis geestigheden wist in te lasschen. Maar het gehalte bleef toch ver beneden het gewone peil, waarop Shaw's paradoxen en enormiteiten gewoon lijk staan. Over de vertolking en de aankleeding in- tusschen niets dan lof, doch menig oogen- blik heeft het mij voor de opvoerenden leed gedaan, dat zij hun talenten gaven voor zoo'n samenraapsel van onmogelijkheden. De ander daarentegen schrijft Een goed bezette zaal, met óok de 2e rang flink gevuld, heeft Donderdagavond met dankbare belangstelling, hetgeen bleek uit het telkens daverend applaus, de opvoering bijgewoond van »Te wapen!* in de hoogst beschaafde vertolking van de N. V. Tooneel- vereeniging, onder directie van Heijermans en Verkade. Het oer-geestige, nooit banale stuk werd zeer vlot gespeeldde eene geestige zet volgde op de andere en deed telkens nieuw lach-salvo's uitbarsten. Eduard Verkade was onbetaalbaar als kapitein BluntschliEnny Vrede, die na haar ernstige ziekte voor het eerst hier weder optrad als Raïna, dochter van majoor Petkoff, muntte uit door spel en kleedingPhiline Kerckhoven, haar moeder de eigenlijke majoor was superbeen Constant van Kerckhoven, die den majoor Petkoff speelde, had weer iets zeer bijzonders gemaakt van zijn rolHenriette van Kuyk legde als het dienstmeisje Louka veel passie in haar spel. De vrij lange pauzen tusschen de bedrijven waren een getrouwe afbeelding van de aan duiding op het programma, dat tusschen het ie en het 2e bedrijf eenige maanden ver- loopen. Toch werd er zóo vlot gespeeld, dat de allergeestigste voorstelling om kwart na tien reeds was geëindigd. Men heeft braaf gelachen en getoond veel gevoel te hebben voor humor en Shaw te kunnen volgen. Vanmiddag was het bezoek aan Kunst beschouwingen maar gering zulk weer ook. Maar, al stormt het morgen weer zoo, verzuim dan toch niet er heen te gaan mooie aquarellen en heel mooi medailleer- werk. Ook niet-leden hebben toegang; vooreen kwartje slechts en leerlingen voor éen dubbeltje. Chr. van Abkoude, evenals Henri Dekking mede-redacteur van het »Rotterd. Nieuws blad*, had hedenmiddag wel geen heel tal rijk, maar wel hoogst dankbaar publiek. De helft der stoelen in Amicitia* was bezeten de kleinen en af en toe ook hun ge leiders speelden wat dapper mee als Jan Klaassen het woord tot hen richtte. Natuurlijk vertellen zij aan hun vriendjes en vriendinnetjes hoe bijzonder goed zij zich hebben vermaakt; de geleiders vertellen het aan andere ouders en als oom Chris terugkomt, heeft hij ook hier een uitver kocht huis. Wat hij zoo ten volle verdient. De heeren Pisuisse en Blokzijl zullen aan staanden Donderdagavond weer in «Amicitia* optreden. Wel jammer, dat dit samenvalt met de reeds zoo lang geleden aankondigde lezing over Erasmus door dr. Toxopeus in de Ik wil nog een kop Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. plaatselijke afdeeling van den Ned. Protes tanten Bond. Doordat de uitvoering van het departe ment tot Nut van 't Algemeen in November j.l. moest worden uitgesteld, was er in de maand December geen gelegenheid meer, deze in te halen. Noch over de zaal, waar de uitvoering zou moeten plaats vinden, noch over sprekers kan gedurende dien tijd beschikt worden, niettegenstaande de vele pogingen, daartoe aangewend. De uitvoering moest dus worden uitgesteld tot half Januari, wanneer de heer Dekking waarschijnlijk voor de leden zal op treden, terwijl denkelijk 9 en 10 Februari a.s. een uitvoering voor het volk en voor de leden zal worden gegeven, waardoor de achterstand van November zal zijn ingehaald. In de gisteravond gehouden vergadering der Besturen van Kruisverbond en Maria- vereeniging »St. Frattciscus Xaverius* is besloten om, nu de gezamenlijke R. K. drankbestrijdings-vereenigingen daartoe niet konden besluiten, voor eigen rekening een huisvlijt-tentoonstelling te houden op 9, 11 en 13 April 1913. Het garantie-fonds is reeds voor de helft volgestort. De secretariaten zijn gevestigd bij den heer L. J. Hemels, Kampstraat, en mej. San ders, Kamperbinnenpoort. Het 4e wereldstad-programma van de bioscoop »De Arend* is inderdaad een prachtige serie van hoogst interessante en buitengewoon fraaie films. Donderdagavond is ook hier een afdeeling gesticht van den National en bond van han dels- en kantoorbedienden «Mercurius*, aan vankelijk met 9 leden. Het voorloopig Bestuur bestaat uit de heeren: J. C. Eek, Voorzitter; J. H. in 't Veld, Secretarisen G. A. Lodder, Penning meester. Onder voorzitting van den heer L. K e r k- hoff. Voorzitter van den Chr. Besturen Bond, werd gisteravond in het gebouw van nen R. K. Volksbond een vergadering ge houden van Bestuursleden en afgevaardigden van een aantal vereenigingen hier ter stede, waarin de mogelijkheid en de wenschelijkheid werd besproken van de oprichting eener Arbeidsbeurs. De Voorzitter herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat werkloosheid ook voor onze stad een groot euvel is, van veel meer verstrekkende gevolgen voor den eer baren werknemer en de eerbare werkneemster dan menigeen wel denkt. Menig werknemer kan dikwijls geen werk vinden, terwijl dicht in zijn nabijheid een werkgever wellicht juist een werkkracht zoekt. Het zou voor de gemeenschap zoo hoogst nuttig zijn, beiden tot elkaar te brengen, en een Arbeidsbeurs is daartoe bij machte. Intusschen is het op richten eener Arbeidsbeurs gemakkelijker gezegd dan gedaan. Aan de vereeniging «Handel en Nijver heid* de eer, dat zij in het voorjaar van 1909 daartoe de eerste poging deed en dank zij gebracht aan de commissie uit haar midden, welke die pogingen in een flink en degelijk rapport heeft belichaamd. De toestanden zijn inmiddels niet zóózeer gewijzigd, dan dat het oprichten eener Arbeidsbeurs niet nog steeds hoogst nuttig kan worden geacht. Slechts zou zij voor Amersfoort op eenvoudiger leest kunnen geschoeid dan in het rapport van H. N. is aangegeven, waarbij het zooveel grootere Arnhem als voorbeeld werd gekozen. In 1907, toen hier abnormaal groote werk loosheid was, heeft de burgerij met groote mildheid gegeven; doch ondanks de beste bedoelingen van het toenmalig comité is het destijds uitgeloopen op teleurstelling voor den eerbaren werkman en zijn de onder steuningen niet steeds gegeven aan hetjuiste adres, Be instelling eener Arbeidsbeurs kan herhaling voorkomen. In een der vergaderingen van den Chr. Besturen Bond werd wederom het nut eener Arbeidsbeurs betoogd en de vraag gedaan of die niet kon opgericht. De bij dezen Bond en de zusterverenigingen aangesloten werk- lieden-vereenigingen zijn hiertoe niet bij machte en zoo rees vanzelf de vraag of er geen pogingen konden aangewend tot het doen oprichten eener Gemeentelijke Arbeids beurs, waar ook de beste, netste en onpar- tijdigste behandeling van zaken plaats heeft. De Gemeente kan het geld der gemeenschap niet nuttiger besteden dan voor de hier be doelde instelling, terwijl tevens het Werk- loozenfonds er door zal worden verlicht. Om hiertoe te geraken, zou 't het beste wezen, uit de aanwezigen een comité te be noemen, dat een adres opstelt aan den Ge meenteraad. De heer K r o o k dankte, als Voorzitter van H. N., voor de woorden, gewijd aan den arbeid van het comité uit die vereeni ging en sprak er zijn leedwezen over uit, dat noch de toenmalige eminente Voorzitter, de heer Van Duinen, noch zijn mede-rappor teurs, de heeren Van der Wal en Van der Meiden, hier konden tegenwoordig zijn. Spr. schetste vervolgens den arbeid van het correspondentie-bureau voor stoffelijke be langen van den Kon. Ned. Bond van oud onderofficieren en de wijze waarop en de voorwaarden waaronder door dit bureau werkgever en werknemer met elkaar wor den in contact gebracht. Ten slotte vroeg spr. of de Voorzitter wellicht reeds eenige gegevens had verzameld en wilde mededeelen. De Voorzitter antwoordde, dat inder daad elders informatiën zijn ingewonnen en dat de hierdoor verkregen gegevens, regle menten zoowel als opgaven van kosten en resultaten, gaarne ter beschikking zullen worden gesteld van den Gemeenteraad, in dien deze dit wenscht. Daaruit blijkt o. a., dat Hilversum (met thans 33 000 inwoners) f3450, Arnhem (65000 inwoners) f3529 én Groningen (77000 inwoners) f3580 per jaar kost. Van Heerlen (11 000 inwoners) is geen kostenopgaaf ontvangen. Uit de onderzoekingen in andere Gemeen ten is daghelder gebleken, dat er overal verbazend veel gebruik wordt gemaakt van de Arbeidsbeurzen en vooral daar, waar de ambtenaar, aan het hoofd er van geplaatst populair is geworden. De kosten zijn zeer tegen gevallen, doch spr. meent, dat hier minder grootscheepsch en toch goed een Arbeidsbeurs kan opge richt. Trouwens de uitwerking is aan den Raad en staat niet ter beoordeeling van deze vergadering of van het straks door haar te benoemen comité, welks taak slechts is, aan het Gemeentebestuur het verzoek over te brengen en hem dcsgewenscht in lichtingen te verschaffen. De heer Van Schaik achtte ook een Gemeentelijke Arbeidsbeurs het meest ver kieslijk, vooral omdat het hoofd dier instel ling dan zal zijn een ambtenaar en dus een onafhankelijk en oppartijdig man. Spr. zou wenschen, dat op kleine schaal zou worde aangevangen, maar óok, dat de fout, elders begaan, namelijk door vrouwen uit te sluiten, hier werd vermeden. De heer E g g i n k verklaarde met ge noegen de uiteenzettingen te hebben aange hoord en meende daaruit te mogen afleiden, dat alle aanwezigen in beginsel waren vóór de oprichting eener Arbeidsbeurs, zoo moge lijk van Gemeentewege. De Voorzitter, het gesprokene sa menvattend, meende te mogen constateeren, dat inderdaad allen die zienswijze waren toe- Daar echter geen van de Bestuursleden een mandaat van zijn vereeniging had, doch allen zich bereid verklaarden de zaak zoo spoedig mogelijk in eigen vereeniging aan hangig te maken, stelde hij voor, dat uit elke vereeniging éen lid zou worden aan gewezen in het comité, dat zich zal wenden tot den Gemeenteraad met het verzoek om, zoo mogelijk, van Gemeentewege een Ar beidsbeurs op te richten. Waartoe werd besloten met algemeene stemmen. In het comité werden benoemd de heeren Van Schaik, voor Handel en Nijverheid; Bunnik, voor de Hanze Noorman, voor de Algemeene patroonsvereeniging Kraan, die de zaak weder aanhangig maakte in den Chr. B. B.. voor den R. K. Volksbond Kerkhoff, Schippers en Kalveen, uitmakende het Dagelijksch bestuur van den Chr. Be sturen Bond, voor dien Bond en Frederiks, die in het najaar van 1908 het voorstel deed in H. N. Nog zal een vertegenwoordiger van den Chr. patroonsbond Boaz worden aangezocht om zitting te nemen in het comité, dat indachtig aan de woorden van den Voor zitter, dat spoedig voortwerken slechts ten goede kan komen aan het welslagen weldra weder bijeenkomt tot het vaststel len van het adres aan den Gemeenteraad. Vervolg, zie Bijblad. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van GELDEN ter i.EEN zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 16 DEC. aanstaande 's namid dags ten twee uur, zitting houden 'ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het t'eutrual-buresu a.s. DINSDAG 17 DEC. a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. VAN DE STADT, Zuidsingel 12. De heer eu mevrouw ANDRÉ DE LA PORTE—Moll geven kennis van de ge boorte van een ZOON. Baarn, 13 December 1912. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. 0. VAN WELDEREN Iwron RENGKRS) Kortegracht 11. Tel. 17G. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Gediplomeerd Leeraren. Koor- en Solozang. Korte Bergstraat II, AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2