Dinsdag 17 $jjg| December 1912. No. 8199. 62e Jaargang. kosteloos. ke"' Uitgave ran de Naamlooze Yennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR v. J. rSSBSHIISS, A M E R SJF O O R T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 rege]s 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f i.20. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORT22GH&C2T 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schreven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Een Arbeidsbeurs voor Amersfoort. Toen ik, ook onder den indruk van de abnormaal lange en ongewoon groote werk loosheid in den winter van 1907 op 1908, het nut bepleitte van de instelling eener Arbeidsbeurs ook hier ter stede, heb ik weinig durven vermoeden, dat reeds thans deze zoo belangrijke zaak weer zou worden ter sprake gebracht. Ik schreef mijn artikel dat ik weinig meer achtte dan een proef-ballon in het nummer van 15 December 1908 en reeds in de eerstvolgende vergadering van Han del en Nijverheid* werd het van de Bestuurs tafel ter sprake gebracht. Ook later maakte het een punt van overweging uit en ten slotte werd in de vergadering van 7 Juni 1909 van genoemde vereeniging aan het Bestuur opgedragen, te onderzoeken of het wenschelijk zou wezen, dat H. N. over ging tot het stichten eener Arbeidsbeurs en in December daaraanvolgende was het rap port gereed, dat in de Vrijdag gehouden gecombineerde vergadering van verschillende vereenigingen terecht is genoemd een flink en degelijk rapport. Er zijn er ook hier ter stede, die nooit een ambacht hebben geleerd en bidden om wark en God danken als ze 't niet kriegen» maar er zijn er, gelukkig, oneindig meer, die geheel buiten eigen toedoen zonder werk geraken. De eersten weten met een gelegen heidsgezicht en een mooi praatje wel meelij te wekken en scharrelen de booze weken wel door; de laatsten hebben 't veel harder te verantwoorden. Telken jare is er de even noodlottige als niet te verzachten seizoen-werkloosheid, welke hieruit ontstaat, dat in een gedeelte des jaars uit velerlei redenen niet in de open lucht kan worden gewerkt en welke hieruit niet wordt verzacht omdat vele huisvrouwen maar niet willen zoeken naar werk, dat in de seizoen-slapte heel best kan worden ge daan en nu moet worden afgeraffeld in den beruchten schoonmaaktijd tusschen Paschen en Pinksteren, of daaromtrent. Toen hier indertijd nog een afdeeling be stond van de Maatschappij van Nijverheid is herhaalde malen gepoogd, in dit laatste ver andering te brengen. Met klem van redenen is het verkeerde betoogd van het vasthouden aan deze sleurmen vond wel, dat de heer Van déf Wall Bake en die naast hem ston den gelijk hadden, volkomen gelijk, doch men liet het maar zóo als 't was. En nu denk ik niet uitsluitend aan arbei ders in het bouwvak of aan landarbeiders, doch ik vraag uw aandacht voor allen, die arbeid verrichten om loon. Uw loopjongen valt van zijn rijwiel, uw magazijn- of kantoorbediende wordt ziek, uw dienstbode, uw werkvrouw, uw naaister kan de haar opgedragen arbeid niet uitvoeren. Daar zit ge. Hoe komt ge aan hulp? Ge vraagt en ge de verkeerde richting; dat .simmers ^henng en inslag bij zoeken en wellicht woont vlak in uw nabijheid iemandt.<*,e dien arbeid zou verrichten en dien ook heel coed zou uitvoeren. Welnu, In zoo'n geval geeft een Arbeids beurs uitkomst en bovenal betrouwbare uit komst. zoekt natuurlijk in 'DflTIC imnderiijdschrifT VERSCHUNTALLE 14 DAGEN fen-7s overal 6RATI5 verkrijgbaar voor-elk- kooper „van S OLOAarqarine a ^5ct Per Pond In plaats van uw hoofd te breken met allerlei gepeins, dat tóch leidt tot niets, hebt ge slechts uw telefoon te werk te stellen en en ge wordt geholpen. Hoe zoo'n Arbeidsbeurs io ingericht Liefst in het centrum der stad wordt een fl'nk lokaal aangewezen, waarvan een ge deelte bestemd is voor de lang niet kleine administratie. Het is telefonisch aangesloten op het plaatselijk net, maar óok met de Beurzen ir. andere Gemeenten. Aan het hoofd staat een goed bezoldigd Directeur, liefst iemand die het niet doet om het salaris, maar die zich geheel geeft voor zijn werkelijk mooie betrekking, die zich po pulair weet te maken bij de werkzoekenden en te gelijk het vertrouwen heeft van de werkgeefsters en werkgevers. Hij moet goed bezoldigd worden opdat hij onafhankelijk zij en juiste adviezen durft geven. Komt nu een werkzoekende zich aanmel den dan wordt een kaart ingevuld, bijvoor beeld een roode voor mannen en een blauwe voor vrouwen. Op die kaart staan aangetee- kendnaam, woonplaats, beroep, leeftijd, kerkgenootschap, gehuwd of ongehuwd, ver langde betrekking en gewenscht loon, de laatste betrekking, de duur daarvan, tijdstip waarop en reden waarom die betrekking is verlaten, tijdstip en vestiging in de Gemeen te en, wat minderjarigen betreft, inlichtingen van ouders of verzorgers, schoolbezoek, enz. De werkzoekende krijgt een gedeelte van die kaart, dat hij zorgvuldig moet bewaren. Is die kaart nu naar behooren ingevuld dan is het de taak van den Directeur, zich er van te vergewissen of de door de(n) werk zoekende gedane mededeelingen juist zijn. Al vrij spoedig kan hij die nadere informa ties vaststellen uit zijn registers. De aanvraag van den werkgever geschiedt bijvoorbeeld op een witte kaart. Op die wijze krijgt men een goed over zicht van vraag en aanbod, dat behoorlijk wordt geordend en daardoor leidt tot een even betrouwbaar als belangrijk materiaal voor de kennis der arbeidstoestanden. Wanneer nu de Directeur meent, dat hij voor de eene of andere betrekking een ge schikt persoon kan aanwijzen, dan bericht hij den werkzoekende door een gedrukt for mulier dat er voor hem wellicht een plaats is gevonden. Met zijn inschrijvingsbewijs gewapend, begeeft de werkzoekende zich naar de Arbeidsbeursde werkgever ont vangt aanstonds bericht en tien tegen een of beiden zijn geholpen. Het spreekt vanzelf, dat de Arbeidsbeurs, door het voorhangen van lijsten, waarop vraag en aanbod, en addere doeltreffende middelen, de aandacht op haar bestaan ves tigt en blijft vestigen. De heer S. Kraan, Voorzitter van den R. K. Volksbond, heeft een goed werk ver richt toen hij in een vergadering van den Christelijken Besturen Bond de wenschelijk- heid der oprichting eener Arbeidsbeurs weer ter sprake bracht. Immers, ten gevolge hier van heeft die combinatie van vereenigingen met andere hier ter stede de zaak weder besproken en is men algemeen tot de over tuiging gekomen, dat zulk een Beurs ook hier van groot nut kan zijn. Ook van indirect nut. Wanr de eerbare werkman, gelijk de Voorzitter der Vrijdagavond gehouden bij eenkomst den geheel buiten eigen toedoen werkloos gevvordene aanduidde, lijdt niet alleen. Eerst wordt uitgegeven hetgeen in dagen van ruimer verdienste werd weggelegd als appeltje voor den dorst. Dan worden er pandjes gemaakt, altoos op hoop van maar spoedig weer aan den slag te komen. En ten slotte wordt er gepoft op crediet gehaald bij den winkelier. De pandjes worden dan later wel weer gelost en de winkelier wordt wel afbetaald, maar deze laatste in den regel óok een man van kleine middelen heeft intusschen óok menig angstig uur doorgebracht als hij op zijn beurt aan de grossiers moest betalen. Er is meer. Als de Arbeidsbeurs een poosje bestaat en de Directeur een man is, die kijk heeft op zijn klantjes, dan worden vanzelf de luien en onverschilligen, die bidden om werk en blij zijn als ze 't niet krijgen, ter zijde gesteldof juister ze sluiten zichzelven uit omdat ze duizend en een uitvluchten hebben werk, dat de Directeur voor hen meent te hebben gevonden, af te wijzen, dikwijls onder de allerzonderlingste motieven. En als zoo'n sinjeur zich dan weer wendt tot diaconie, weldadigheids-vereeniging en andere corporatiën die een afkeer hebben van zoogenaamd kwaadkweekend weldoen, dan zal de eerste vraag zijnen was je al aan de Arbeidsbeurs? De vadsigen en qu^si-hooghartigen zullen dan al spoedig eieren voor hun geld kiezen, vergeten hun gelegenheidsgezj^ht te trekken en hun best doen om weer te worden gere kend tot de eerbare werknemers. Er is nog meer. Het bij Raadsbesluit van 29 September 1908 ingestelde gemeentelijk Fonds ter be vordering van de verzekering tegen gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid zal óok door de Arbeidsbeurs worden ontlast, hoe langer zoo meer. Het is goed gezien van de gecombineerde vergadering, dat zij eenstemmig besloot zich tot den Gemeenteraad te wenden met het verzoek, van Gemeentewege een Arbeids beurs op te richten. In hoofdzaak hierom, omdat daarvan alleen kan uitgaan de noodige kracht, zoowel gel delijk als zedelijk. Geldelijk, omdat de vereenigingen niet bij machte zijn de Beurs in stand te houden zedelijk omdat een door den Raad aangesteld Directeur en een door den Raad benoemde Commissie van advies (of toezicht) toch gansch anders staan tegen over hen met wie ze in deze te doen hebben dan een particulier die als 't ware onder een anderen naam een huur- en verhuur kantoor beheert. Moge het verzoek een gunstig onthaal vinden bij den Raad. Nogmaals zij gezegd, dat hier een Arbeids beurs kan ingericht op zeer goeden voet met belangrijk minder kosten dan in veel grootere Gemeenten. Moeilijk kan geld van de gemeenschap nuttiger worden besteed voor de gemeen schap, in al haar geledingen. Doch 't is waar ook; in de vergadering werd zoo heel juist gezegd, dat de uitwer king is aan den Raad en niet staat ter be oordeeling van het comité, welks taak slechts is, het verzoek tot den Raad te richten en hem, desgewenscht, inlichtingen te verstrek- Een belangrijk voorstel. Toen we in ons nummer van 16 November gewag maakten van de hier den vorigen dag gehouden vergadering van Burgemees ters en Wethouders van belanghebbende Gemeenten om te bespreken een plan voor den aanleg eener electrische tram Ede— Amersfoort—Soest had een der hier verspreid wordende bladen de zeer gewaardeerde wel willendheid, die bijeenkomst te verwarren met de spoedig daarop gehouden vergadering voor het kanaal door de Geldersche vallei en te schrijven»het bericht daaromtrent hebben wij terecht in twijfel getrokken. Dat was met recht: de klok hooren luiden en niet weten waar de klepel hangt*. De Burgemeester van Baarn lichtte in de op 29 November gehouden vergadering van den Raad dier Gemeente een verder tipje van den sluier op. Onder dagteekening van 10 December verzonden Burgemeester en Wethouders van

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1