HUIS Gemengd nieuws. Advertentiën. Te huur gevraagd Luitenant- kolonel- kwartiermeester W. Woudstra, controleur over de inwendige administratie der korpsen, heeft pensioen gevraagd. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aan J. Beij, trom petter bij het ie regiment huzaren, en zal hem q dezer op plechtige wijze worden uitge reikt. Het gelnksbloempje. van de Ned. vereeni- ging tot bevordering der gezcndheul in de graphisclie vakken, dat gister ook hier ter stede werd verkocht, heeft hier een voor- deelig saldo opgebracht van f 180. De Centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging, welke 25 Januari 1888 werd opge richt, zal hier morgen haar jaarvergadering houden. De plaatselijke afdeeling van »Nederland en Oranje c houdt morgen acht dagen haar jaarvergadering o.a. om te voorzien in pe riodieke Bestuurs-vacatures. ontstaande door het aftreden van ds. A. M. Donner, ds. H. Teerink en den heer D. Ruys en ontstaan door het vertrek van den heer li. P. Goosens. Gisteravond omstreeks half zeven viel A. L. te zijnen huize Achter den wal bij den Kleinen Koppel plotseling neer. Toen men toeschoot, bleek de man reeds overleden. Ken h rtverlamming had een einde, gemaakt aan het leven van dezen 40-jarigen die oen weduwe met 5 kinderen achterlaat. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd-bureau van politie terug te bekomen een gouden armband, een dames-horloge, een halsbontje en een Retraite-boekje. Het politie-rapport van Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag bevat geen bijzondere meldingen. Slechts een hoogste enkele, die den raad der drankbestrijdings-vereenigingen in den wind sloeg, moest tijdelijk opgeborgen. Als ge iets goeds hebt gedaan, vergeet het dan spoedig en doe iets beters. T7it den Omtrek. Een werkman te Baarn heeft in zijn vrije uurtjes kans gezien, naar een goede oleo- graphie Van der Heist's beroemde Schut tersmaaltijd* geheel uit hout te snijden. Het werkelijk mooie stuk, dat op een Huisvlijt-tentoonstelling stellig een eereplaats toekomt, is thans ten toon gesteld in een muziekhandel aan de l.aanstraat te Baarn. Op het terrein van »De condorc bij Ede zal weldra een vliegschool worden geopend onder leiding van Adriaan Mulder en den hier zeer bekenden Arthur Mon nier Harper. Het winterweer, dat we thans hebben en vooral het weder gedurende de jongste Kerst dagen is niet zóo afwijkend van den regel als veelal wel wordt gedacht. Ofschoon de illustrators geen Kerstplaat kunnen maken zonder sneeuw en ijs, blijkt onomstootelijk uit de meteorologische obser vaties, dat het aantal koude Kerstdagen niet zoo bijzonder groot is. In ieder geval is het gedurende Kerstfeest dikwijls zacht. Vorst van beteekenis omstreeks Kersttijd is be trekkelijk een zeldzaamheid. Ook zijn er meer Kerstdagen met regen dan met sneeuw; althans in ons land. In Middel-Europa, o. a. in Zuid-Duitschland en Oostenrijk, valt Kerstfeest inderdaad in het hartje van den sneeuwtijd. Wanneer December een vorst-periode op levert, kom deze in het algemeen reeds vóór den 25sten December. Ook omstreeks einde December worden niet zelden lage tempe raturen waargenomen. Den eigenlijken winter hebben wij hier te lande echter meest tus- schen 5 en 25 Januari. Te Londen was het gedurende de laatste honderd jaar 70 maal regenachtig of nevelig gedurende de Kerstdagen15 maal was het er helder maar zachtj 8 maal sneeuwde het en slechts 7 maal werd vorst van be teekenis geconstateerd. De ontdekking der photographie. De eerste vorm van pogingen op photographisch gebied is uit het jaar 1727 en wel van dok ter Johann Heinrich Schulze, te Halle. Nadat deze door een toeval de gevoeligheid voor licht van een zilverpreparaat had ontdekt, gebruikte hij schabionen om zijn vrienden het zwart worden door den invloed van licht te toonen. Schulze's poging is gemakkelijk met een blad celluloid na te doen. Hoewel velen zich wijdden aan de studie van de chemische werkkingen van licht, kwam men toch langen tijd niet verder op dit gebied. De vele pogingen om het in de camera obscura door een lens ontstane beeld vast te houden, faalden. De eerste, wien dit hoewel nog niet volkomen, gelukte, was Daguerre, een Fransch schilder, met behulp van fosforesceerende substantia. Het samenwerken van Daguerre met Nice- phore en Niepce leidde tot een tweede schrede Zoodoende krijgt men nooit last met de buren. Het zwermen is te voorkomen door het wegsnijden der koninginnecellen of door het geven van ledige raten of het opzetten der honingkamer. Het zwermen is een gevolg van het aanwezig zijn van een nieuwe ko ningin of van plaatsgebrek. Als men ziet, dat er bijen genoeg zijn en ook koninginnecellen dan kan men de oude koningin uitvangen, waardoor de rwermluat in eens ophoudt, omdat een moerloos volk niet zwermt. rE*PÏSOVERAL -GRATIS-VERKRIJGBAAR-VOORELIS KOOPER y#* SOLO AWCftKINE a 5cT Peü PqNDI de beeldvorming op jodium-zilver. Maar pas het toeval zou aan deze methode waarde geven. Daguerre had eens een paar jodium-zilver platen te kort belicht en, daar ze geen beeld vertoonden, in een met chemicaliën gevulde kast gelegd. Toen hij ze er na een paar weken weer uithaalde, vond hij tot zijn groote verbazing een beeld er op. Natuurlijk vermoedde hij onmiddellijk, dat de eene of andere chemische stof dit had bewerkt. Hij beproefde toen, welke substantie dit zijn mocht en ontdekte ten slotte, dat kwikzilver de oorzaak was. De groote schrede voor waarts bestond in den korteren tijd voor be lichting, die slechts een zestigste of een tachtigste van den vroegeren eischte. Arago trok voordeel van Daguerre's ontdekking, die deze tevergeefs trachtte in 't groot uit te voerenhij wist de Regeering tot aan koop over te halen en gaf haar aan de Fransche Academie met de volgende be kende woorden Frankrijk heeft deze uit vinding geadopteerd en is er trotsch op, haar aan de geheele wereld als geschenk lan te bieden*. De »Almanach de Gotha* verschijnt dit maal in een jubileumuitgave. Het zal nl. de 150ste maal zijn, dat hij uitkomt. In 1762 werd hij op bescheiden voet voor het eerst in 't licht gezonden door Wilhelm von Rotwerg, ontvanger van de Vorsten van Gotha. Het boekje, dat toen »Almanach nécessaire* heette, bevatte 20 bladzijden, bestond uit een kalender van twaalf maanden, een posttarief en eenige onbedrukte blad zijden van fraaie omlijsting voorzien, welke dienden om winst en verlies bij het spel aan te teekenen. Rotwerg werd bijgestaan door twee medewerkers, waarvan Melchior Grim er een was. Het tweede jaar verscheen de almanak reeds met inlichtingen omtrent de Europeesche Vorstenhuizen en verschillende genealogische bijzonderheden. Hieraan werden later toegevoegd een lijst van Duitsche kei zers, artikelen over sterrekunde en andere wetenswaardigheden. Tot 1765 verscheen de Almanach de Gotha alleen in het Fransch, sedert dit jaar werd ook een Duitsche uit gave in het licht gezonden en beide edities hebben het tot op heden glansrijk volge houden en zijn aangegroeid tot de lijvige goedverzorgde, fraai-gedrukte boeken, waarin menigeen zoo gaarne zijn naam vermeld zou zien. De allerzeldzaamste editie is de eerste druk van 1804, die weldra, door den omme keer welke Napoleon in de regeeringen in Europa maakte, door een tweede uitgaf moest worden vervangen. Een Amerikaansch getuigenis over Euro peesche spoorwegen. Het bekende AmeriJ kaansche vaktijdschrift Railway age gazette* legt een schitterend getuigenis af omtrent de Europeesche spoorwegen. Dit tijdschrift bejammert in een hoofdartikel de talrijke ongevallen op de spoorwegen der Vereenigde Staten en zegt o.a.: Wat wij noodig hebben, is niet een verlaging der vrachten, maar een' verhooging der veiligheid. Het aantal onge vallen op de Amerikaansche spoorwegen wordt dikwijls tegenover de betreffende ge- tallen in Europa gesteld. Het verkeer op de Amerikaansche spoorwegen zal echter nooit die veiligheid bereiken, welke in Duitschland, Nederland, Engeland en Frankrijk bestaat, wanneer niet de Amerikaansche spoorwegen in even goeden staat verkeeren als die van bovengenoemde landen Om dit doel te be reiken, moeten geen kosten gespaard worden. Terwijl thans het aanlegskapitaal der Ameri kaansche spoorwegen ongeveer 63 000 dollar per mijl bedraagt, moest het tot minstens 100 000 dollar worden verhoogd. Het verkeer op den ondergrondschen spoor weg te New-York. De »Public service commission* heeft onlangs eenige statistie ken gepubliceerd over het verkeer op den ondergrondschen spoorweg te New-York van 1 Juli 1911 tot 30 Juni 1012. In deze periode maakten niet minder dan 302 973 856 personen gebruik van dit vervoermiddel, gemiddeld dus per dag 891 000 personen, ter wijl de spoorweg slechts berekend is op een dagelijksch verkeer van 400 000 personen, De eenheidsprijs van dit vervoermiddel is 5 cent (12V2 cent Nederl.j. Apls iiiellifU-a. (De honingbij.) XXIII. In mijn lange praktijk heb ik dikwijls ge zien. dat bijenhouders veel last hadden van de buren, omdat dezen niet bekend waren met bijen. Zoo was eens een zwerm van een imker afgevlogen en had zich vast gezet aan de geit van een buurman. Deze wist niet beter te doen. dan de bijen met een bezem te ver jagen waardoor zij echter kwaad werden en de arme geit vreeselijk toetakelden. Het heele lichaam van het stomme dier was op gezwollen en in acht dagen gaf het geen melk, omdat het niet eten kon door de ge zwollen kaken. In een ander geval was een zwerm gaan zitten in een open kist waarin een hond met vier jongen lag. Die dieren werden bij de verwijdering ook erg gestoken en de eige naar wilde een eisch tot schadevergoeding instellen. Omdat echter de honden niet stier ven, liep het nogal goed af. Vroeger, toen ik nog liet zwermen, was er een zwerm over de heg van mijn tuin gevlogen. Daarachter was een knecht van mij aan het grasmaaien en toen de bijen in de weide niets vonden, waaraan zij konden gaan zitten, kozen zij daarvoor den rug van mijn knecht. In radeloozen angst sloeg die om zich heen en was het maar goed, dat ik er juist op af kwam. Ik wist hem te bewe gen, heel stil te blijven staan en het duurde ook niet lang, of alle bijen zaten op een hoopje en ik kon ze toen met een plankje in een schepkorf doen. Al heb ik het vroeger reeds beschreven, wil ik nog eens herhalen, dat men der ko ningin een vleugel half moet afknippen. Ah zij dan toch met een zwerm uittrekt, valt zij bij de kast neer, waar zich de bijen dan, geleid door hun scherpen reuk, ook zullen neerzetten. Amersfoort, December 1912 WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. G. VAN WELDEREN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën, Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. t Bij den ondergeteekende verschijnt I iederen Woensdag De Hollandse,he Lelie 3 Weekblad voor jongedames onder Hoofdredactie g VAN JonkYi'. ANNA de SAVORNIN LOHHAN. g a De Hollandsche Lelie" is hel eenige Weekblad, in Nederland voor dames p. uit de hoogste en beschaafdste krin- gen. Let hierop voor moe advertentie. Prijs per jaarg. f 4, fr. p. p. f 4. proefnummer gratis. gAm sterdam. L. J, VEEN. net mogelijkheid om te koopen, opgpe- dei stand, liefst in het centrum der stad, ee flink, ruim v®r kokszaak. Brieven onder 110. 234 aan het Bu- reiu der Amersfoortsche Courant, Kprte- gncht 9. LAMAISON BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. K«m van 8 tot 4 nnr. - Tar«aal(la| Correspondentschap te Amersfoort. Dir. H. J. M. van den BERGH wilhelmima8traat 5. te Amsterdam. Zi; stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco he; incaeseeren van handelspapier ne! ontvangen van gelden déposito rekei in g-courant.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2