Dinsdag 7 Januari 1913. No. 8207. 62e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR P. J. 7RSDSEZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentién r6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. ZONDAGSWET. De Burgemeester en Wethouders van Araers- >ort. Gelet op de aanschrijving van heeren Gedepu teerde Staten der Provincie Utrecht van den 16 Juli 1S44 (Provinciaalblad no. 53) houdende uitnoodiging om, ter voldoening aan een op machtiging van Zijne Majesteit den Koning, door Z. E. den Minister van Binneniandscbe Zaken by aanschrijving d.d. 29 Juni 1844, no. '103, le afd., gedaan verzoek, jaarlijksch de in gezetenen te herinneren aan de bepalingen der Wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad no. 21) betrekkelijk de viering der Zon- en feest dagen Maken dientengevolge aan de ingezetenen be kend, dat de voormelde wet is van den navol genden inbond Wh WILLEM, nu de oratie GODS, Pions van Oranje-Nassai', Souvereïn Vorst der Ver- rrmc.dk Nederlanden, enz enz. Aan al degenen, die deze zullen zien of hoo ien lezen, saluut, doen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de oodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer odsdienBtige voorvaderen, die daarop steeds den oogsten prijs stelden, de pligtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen der penbare Christelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te verzekereD, Zoo is het, dat Wij, den Raad van State ge hoord en met algemeen overleg der Staten leneraal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk wij goedvinden en verslaan bij deze 1. Dat op Zondagen en op zoodanige gods dienstige feestdagen, als door de kerkgenoot schappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geen beroepsbezigheden zullen mogen ver- rigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regeering daartoe toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zul len mogen worden uitgestald of verkogt, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zul len mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopeD. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren aer her bergen en andere plaatsen waar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den geslo ten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoo- als schouwburgen, publieke danspartijen, con certen en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen wor den vrijgelaten, hi -«mtrent eene uitzondering toe testnaD, mits niet ""n na het volkomen ein digen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zal zorg dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alles, wat dezelve zoude kunDen hinderlijk zijn, voor- tekomen of te doen ophoudeD. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van piet hooger dan vyf en twintig gulden, of met eene hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten slaat mochten zijn deze boete te betaleD. 7. Dat, bij oen tweede overtreding, de boete of 3traf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de berbergen of andere publieke plaatsen voor éen maand gesloten zullen wor den. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaatselijke reglementen en inrichtingen zul len worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onderscheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der Grondwet ter uitvoering zal worden gezondeo, met la9t om dezelve alom te doen publiceeren en afligeeren, en van de Eredikstoelen der onderscheidene Christelijke erkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat onze ministe rieels Departementen en andere autoriteiten, justicieren en officieren wiens zulks aangaat,aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen hou den, zonder eenige coniventie of dissimulatie. Gegeven in 'a Gravenhage den laten Maart des jaars 1815, het tweede van Onze regeering. 'get.) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (get.) A. R. FALCK. Gedaan te Amersfoort, 4 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, J. I). WERKMAN. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Het Gemeentebestuur van Amersfoort herin nert de ingezetenen aan hunne verplichting om steeds tijdig ter Gemeente-secretarie aangifte te doen voor de bevolkingsregisters. Bedoelde aangifte moet worden gedaan le. Wanneer men de Gemeente gaat verlaten. Alsdan moet een getuigschrift van woonplaats verandering (verhuiabiljet) worden gevraagd ter Secretarie (kamer no. 3) en medegenomen naar de Gemeente. waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen éen maand te worden ingeleverd. '2e. Wanneer men zich in de Gemeente vestigt. Alsdan moet men overleggen een getuigschrift van wooDplaatsverandering (verhuiebiljet) afge geven in de vorige woonplaats. 3e. Wanneer men binnen de Gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht, aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grypt, óok door het opnemen of het vertrekken van dienstboden. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden (artikel 2 der Wet van 17 April 1887, Staats blad No. 67). Amersfoort, 4 Januari 1913. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. I). WERKMAN. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort herinneren belanghebbenden aao art. 1 der Verordening op de invordering eener belasting op de honden, luidende: „Ieder, die belastingplichtig is voor een of „meer honden, doet daarvan jaarlijks in den „loop der maand Januari aangifte ten kantore „van den Gemeente-ontvanger door invulling „en ondetteekening van een gedrukt bescbry- „vingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt ver strekt. „Voor hen, die het beschrijvingsbiljet niet „kunnen onderteekenen, geschiedt zulks namens „hen door den Gemeente-ontvanger bij de in levering van het biljet". In verband met bovenstaand artikel wordt met nadruk er op gewezeD, dat tij, die belas tingplichtig zijn, voor de aangifte ten Gemeente huize in aen loop van Januari hebben zorg te dragen, zoodat de penning niet meer zooals in vorige jaren thuis wordt gebracht en de verschuldigde belasting aan huis in ontvangst wordt genomen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft volgens de bepalingen der Gemeentewet, onver minderd de verpliohting tot betaling der ver schuldigde belasting. Amersfoort, 4 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat by hun besluit van heden aan de N. V. „Phoenix Brouwery" ingevolge art. 8 der Hinderwet ver gunning is verleend tot het oprichten van een brouwhuis, machine-kamer, smederij en ketelhuis, in welk ketelhuis twee stoomketels worden ge plaatst van 10 en 6 atmosferen, in het perceel alhier gelegen aan de Brouwerstraat' no. 23, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie D no. 2994. Amersfoort, 3 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort overwegende, dat eene verdeeling der Ge meente voor den dienst der Gemeente-verloskun digen gewenscht ie, BESLUITEN I. Voor den dienst der vroedvrouwen de Ge meente Amersfoort te verdeelen in twee wijken, aangeduid met de letters IJ en Z. De wijk IJ omvat het gedeelte der Gemeente gelegen ten Zuiden en ten Westen van eene lijn, getrokken vanaf de grens der Gemeente, waar deze wordt gesneden door den straatweg paar Hoevelaken door de as van den straatweg naar Hoevelaken, van de Kampstraat, van de Lan- gestraat, van de Varkensmarkt, van de Uirecht- schestraat, van de Wijersatraat, van de Van Per- sijnslraat, van de Van Asch van Wijckstraat, van den Soesterstraatweg, van de Puntenbur gerlaan, van den Ouden Soesterweg tot waar deze de grens der Gemeente snijdt; De wijk Z omvat het gedeelte der Gemeente gelegen ten Noorden en ten Oosten van boven genoemde lijn. II. De wyk IJ aan te wijzen aan de vroed vrouw mej. J. van EedenKamperman, en de wijk Z aan de vroedvrouw mej. A. P. F. Ree- ders—Bijtelaar. III. Dit besluit treedt iu werking den 1 Janu ari 1913. Amersfoort, 3 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK, De Secretaris, J. D. WERKMAN. Eenvoud. In een vervolgreeks, getiteld I Iet kind en de schoolt spreekt de heer B. M. Cohen Stuart in het >Utrechtsch Nieuwsblad* over eenvoud in de opvoeding en schrijft hij »\Vat hebben de kinderen het toch heer lijk tegenwoordigvergelijk daar onzen tijd eens mee* hoort men dikwijls zeggen. En met recht in véél opzichten. Mooie, ruime, vroolijke schoollokalen en speelplaatsen, flinke schoolpauzen, verminderd huiswerk, schoolwandelingen en schoolreisjes, meer vrije middagen kindervoorstellingen, biosco pen, sport en wedstrijden dit alles en nog veel meer wordt, zoo 't al niet overal reeds genoegzaam(?) is ingevoerd, aanbevolen en nagestreefd. Zou men langs dezen weg den weg van minder arbeid en steeds meer genot intusschen werkelijk een geluk kiger jeugd kweeken Veel aanhangers van »Verbetering en ver eenvoudiging van Examens en Onderwijs* zoeken de fouten van ons hedendaagsch op voedingsstelsel alleen in de school. D i e moet hervormd, verbeterd, aangenamer ge maakt daar heerscht overladingdie maakt de kinderen humeurig, overprik keld, zwak en zenuwziekAls de ouders zich eens wat meer afvroegen, wat zij zelf konden doen om hun kinderen beter bestand te maken tegen de moeilijkheden, die nu nog 't kinder-, later het groote-menschenle- ven hun oplegt Zeker, in onze scholen dient nog heel wat veranderd, vereenvoudigd, besnoeid Maar in onze gezinnen Of liever, in het geen van 't gezin uit, voor de jeugd wordt jedaan want in het gezin zijn de jonge- ui dikwijls niet veel meer dan om te eten, te slapen en hun huiswerk gauw even af te raffelen. Overlading op onderwijsgebied worde bestreden Maar die andere, zeker niet min der schadelijke, dat te veel aan genietingen van allerlei aard, die ongemerkt, door den geest des tijds, de geheele maatschappij zóo verraderlijk is binnengeslopen, dat men er zich zoowel voor volwassenen als voor kin deren, nauwelijks of niet van bewust is? Denk maar eens aan December, de feest maand-, in onze jeugd de maand bij uit nemendheid voor huiselijke, gezellige feest viering. De St. Nicolaasavond in den vooravond voor de kinderen, later dunnetjes nagevierd door de groote menschep. Het Kerstfeest, min of meer als vrome, in ieder geval rustige viering van vrije dagen in 't gezin. En nuOp December was de eerste vraag van de leerlingen aan elkaar>Tot hoe laat zijn jullie (grooten en kleinen met elkaar!) opgebleven* en wie 't in zijn ver slag tot .middernacht kan brengen, voelt zich trotsch. Hoeveel pakjes heb je gekregen Het aantal, ziet ge, daar komt het op aan 't Kerstfeest heeft langzamerhand, dank zij ons cosmopolitisme, meer cachet* gekregen dan de ouderwetsche St. Nicolaasavond, en wordt dus in zekere kringen gevierd als in 't buitenland, zonder dat intusschen de 5e December zich over mindere belangstelling behoeft te beklagen. Wie dus de schitterend ste beschrijving kan geven van zijn Kerst viering, van de grootte van zijn Kerstboom, het aantal gasten, den stapel geschenken die is weer de held onder zijn medescholieren. Na de Kerstvacantie komen de kinder partijen, met of zonder tooneel-uitvoeringen door de gasten. Luister maar weer naar de gesprekken, den dag na zoo'n feest door de bleekziende, geeuwende leerlingen tusschen (of in) de schooltijden gevoerd. Hoeveel dansen heb je gehad Was er ijs Wat heb je gekregen Ja, »wat heb je gekregen*. Het kan er niet meer mee door. dat men kinderen uit- noodigt om zich te komen vermakenieder der kleine gasten behoort een cadeautje mee te krijgen, dat thuis in de overvolle speel goedkast (of, als bonbons, in de overvolle maag) nauwelijks meer geborgen kan. »Foei, wat een overdrijving". Ik acht u gelukkig, lezer, die dit kunt zeggen en dus niet, zooals ik, het beeld, dat ik u voorstel, uit uw gezin of uw omgeving kent. 't Is geen fantasie 't is uit de school geklapt Zelfs het woord cachet*, in 't verband hierboven door een vijftienjarige gebruikt. Maar, zegt ge, gelukkig beperken zich deze uitwassen tot een klein gedeelte der schooljeugd tot de „upper ten". Is intusschen de kwaal niet evenzeer, zij het in anderen, vorm. aanwezig bij de minder gegoeden Wel verheft zich reeds menige waarschu wende stem tegen de bioscopen, zooals er in onze dagen worden geëxploiteerdmaar welke ouders vatten hun taak ernstig ge noeg op, en zijn bij machte om voor hun kinderen bij dit goedkoope vermaak vol doende matigheid te betrachten En hoeveel (helaas, hoe weinig!) gezinnen vindt men nog. waar een gezellige avond met lectuur

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1