Rona Cacao Stadsnieuws. VAN HOUTEN'S ZUIVER OPLOSBAAR - JWS De beste voor den prijs. en gesprekken, door ouders en kinderen samen doorgebracht, tot de genietingen wordt gerekend „Ik kan tot mijn spijt uw uitnoodiging niet aannemen" zei ongeveer twintig jaar geleden een lief twaalfjarig meisje. „Ziet u, dit is juist de avond dat papa voorleestdat is zoo heerlijk; dat wil ik nooit missen». Ook dit is uit de school geklapt, lezer, maar van twintig jaar geleden. Is het wonder, dat onze kinderen weinig kracht en liefhebberij over hebben voor het geen de school mag belangen dat zij meer en meer als recht gaan eischen, wat vroeger, als bijzonderheid, blijde uitroepen van ver rassing ontloktedat de invloed der ouders op de opgroeiende jeugd steeds vermindert, en zij zuchtend moeten erkennen: -■ We vin den dit en dat wel niet goed, maar doe er eens iets aan». Kon men niet dezer dagen in de bladen lezen, naar aanleiding van relletjes in de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer»met deze zienswijze der directie (nl., dat jongelui tnsschen ió en 19 jaar niet erkend moeten worden als »op kamers wonende», doch als opgenomen in den hui- selijken kring) stemden bijna alle ouders in, op twee na terwijl enkele andere ouders tot hun leedwezen erkenden, in deze niets aan den zin van hun zoon tc kunnen veranderen». Vier der bengels zijn smadelijk van de school gejaagd. Sluit u aan, ouders zoekt steun bij elkander, zoo het anders niet gaatSticht desnoods een Vereeniging tot bevordering van den eenvoud bij de opvoeding» of neen, er zijn vercenigingen genoeg; bevordert zelf dien eenvoudLaat ons terugkeeren tot betere inzichten omtrent hetgeen w e r k e 1 ij k het geluk aankweekt van een kind, "ok voor den lateren leeftijd. Ondanks den alweer grooteren stroom van Xieuwjaarskaartjcs is het personeel van het postkantoor hier er in geslaagd, nog Zaterdagavond gereed tc komen. Zondag kwamen nog enkele N'ieuwjaarszendingen uit Amsterdam aan, doch die konden gister ochtend in de gewone bestellingen worden opgenomen. In het geheelc jaar 191 2 is aan het post kantoor Amersfoort en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren ingelegd bij de Rijks postspaarbank f 566 760.40 en daaruit terug gevraagd f502 328.09. De Secretaris van de nog deze maand te Amsterdam op te richten Kanaal vereeni- ging »De Geldersche vallei» bericht, dat reeds vele Gemeentebesturen, corporation en particulieren zich aanmeldden voor het lidmaatschap. De wetsontwerpen tot pensionneering van Gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen hebben, vooral om de geldelijk veelal niet na te komen overgangsbepalingen, ver gaderingen ten gevolge gehad in welke ver zoekschriften aan de Tweede Kamer werden opgesteld om mildere bepalingen. Zoo hebben ook afgevaardigden van Ge meentelijke politie-vereenigingen, samen een 9000 politie-ambtenaren en beambten tel lende, vergaderd en o.a. verzocht maatre gelen te beramen waardoor het mogelijk zou worden, de politie-mannen. met hun zware dag- en nachtdiensten, door wind en weer, vóór hun 65ste jaar met het volle bedrag te pensionneeren. Een alleszins billijke maatregel, dien we reeds in 1899 bepleitten. De 'rani vervoerde in December 1912 in 't geheel 10 075 betalende passagiers, of in 't geheel 2 meer dan in de zelfde maand van 1911. De opbrengst uit vervoer was echter f508.25. of f 1.65 minderde dagkilo meter-opbrengst f9.38 of 53 cent minder; terwijl de totale ontvangst f523.30 of juist f30 minder bedroeg. In 1911 werden vervoerd 121 026 passa giers, in het afgeloopen jaar 129 220, terwijl de ontvangsten over 1911 bedroegen f1,730 ^6 en over 1912 in totaal f6584.97, of f1152,-, minder. De heer h Rauh, sedert i September ,871 leeraar ,11 Gymnastiek aan de Hon,, Burgerschool hier, heeft thans ontsla*V. vraagd. Aan mejuffrouw S. C. J. Verwev, op haar verzoek eervol ontslagen als onderwijzeres aan de Rijks normaalinrichting, is thans een Kijics-pensioen toegelegd. Van den heer Van Weercl Erreus is in de kunst-vitrine van Valkhoff's boekhandel weer een mooi doek geCtalleerd, een stadsgedicht i?" den. Nfvewcg op i.,ngc ht on Krommestraat, wel zeer gelukkig geslaagd. Kapitein ff. G. van fiemert, thans werk zaam onder de bevelen van den chef van don Generalen staf, wordt ,0 Maart gedetarheerd bij den bevelhebber in de Nieuwe 1 lolland. sche waterlinie, te Utrecht. Uitstekende, gezonde, dageiijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Is Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men 200 koppen. Bij Kon. besluit is de hier gevestigde inderofficiers-woningbouw-verecniging V. I. S. vooruitgang is ons streven) toegelaten als stichting uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting. Men zal zich herinneren, dat in de jongste Raadsvergadering een verzoek van haar werd ingebracht om haar uit de Gemeentekas een voorschot van f66 ,500 te verlcenen, welk verzoek om prm-advies werd in handen ge steld van Burgemeester en Wethouders. liet 7de wereldstad-programma van de bioscoop-maatschappij «De Arend is weer even rijk aan afwisseling alsaan mooie, leerzame en interessante films. Zondagmiddag hebben we er van genoten toen er een kindervoorstelling was en zóo genoten, dat we den allerverstoktsten Nurks in folio zouden aanraden, er een tijdens een kindervoorstelling heen te^gaan. Dan geen deftigdoenerij en, als 't licht weer schittert, gezichten waarop Meters dik te lezen staat vieux jeu; heb ik al lang gezien», maar echt ongedwongen meeleven der kleinen, in stomme verbazing voor de fraaie film van den Simplon-tunnel dan een en al pret over deze moderne Robert-en-Bertram, die, inplaats van alles te stelen wat los en vast is, de lui zoo heerlijk bij den neus nemen door een ezel in een soort leeuwenhuid te wikkelen en er ook in slagen de goe-ge meent te bedotten tot een »hcusche« leeuw met con echten dierentemmer verschijnt en grauwtje zijn mom afwerpt en er vandoor rentdie meeblazcn met den jieer Dikzak, wiens longen zóo goed zijn gerestaureerd door een of ander specialité, dat, als Jtij maar even hoest, een volwassen man een gansche straat uit waait, als hij maar even blaast, een zware sluitsteen omhoog vliegt, en als hij. thuis gekomen, maar even zucht, het ge heelc plafond naar beneden doet storten. Gebruld van 't lachen hebben dio kleinen. Z"0 smakelijk gelachen, dat zij de aanvan kelijk nog deftig doende ouderen meesleep ten en dol amuseerden. Een groote actualiteit is het bezoek van Keizer Wilhem aan Zurich en interessant is <n het vriendelijk gelaat waarvan do cou ranten waarlijk niet tc veel schreven én het stramme cxerceeren van de Zvvitsersche infanterie. Een lust om te zien. Aangrijpend is het spel van den ouden ober in «Roman van een genie», de droeve historie van een zeer begaafd en hoogst bekwaam musicus wiens eenige doch ter, door hem opgeleid, juist als de nood op 't hoogst is, wordt opgemerkt als zangeres en een schitterend engagement krijgt. Daar door moet ze haar vader verlaten. Bij haar vertrek geeft ze hem, aan 't station, eenige banknoten, hetgeen wordt opgemerkt door een paar straatroovers, die hem overvallen en, 11a hem te hebben beroofd, bewusteloos in een bootje werpen, dat door visschers wordt opgepikt. De oude Is zijn herinnerings vermogen kwijt. Zijn dochter, een ster van de eerste grootte geworden, doet overal naar hem speuren en eindelijk vindt een detec- tieve hem in een visschersplaatsje, in het badhuis waarvan zijn dochter een concert geeft en ten slotte door haar vader wordt herkend. Niet minder spannend is het drama «Terug- gevonden in dc sneeuw» zoowel door het sublieme spel der hoofdpersonen als door de prachtige natuurtafereelen en wintergezichten, met sneeuwstorm, enz. Guitig is het kleine meisje, dat, door peper te strooien op een bloem die groote zus in 't haar draagt, een harer aanbidders een eindelooze reeks niesbuien bezorgt en daar door aan den waren Jakob de gelegenheid- verschaft, haar aanstaanden schoonbroer te worden. Ünnoodig te zeggen, dat het kleine volkje van de weeromstuit meeniesde, dat het zoo daverde. liet doet ons oprecht leed, dat we het nieuwe week-programma der bioscoop aan de l.angestraat niet zóo kunnen aanbevelen als gewoonlijk. Daar wordt zoo hard gewerkt, door allen die er aan verbonden zijn, dat het bepaald jammer is, dat niet meer gebruik wordt ge maakt van de clausule Verandering voor behouden», aan den voet van het programma. Zeer terecht heeft men hier indertijd ge streden tegen de hintertreppen-litteratuur en daarom zouden we de directie in overweging willen geven Xick Carter, met gratis onder richt in stelen, moorden en wat dies meer zij, van het programma te laten verdwijnen. Het doet ons oprecht genoegen, dat reeds van het programma is genomen de «voede ring der slangen». Wanneer we dezen goeden raad aan de directie in de pen hielden, zouden we het vertrouwen van onze lezers verliezen, die staat moeten kunnen maken op een aanbe veling. Alleraardigst zijn >De sterke mevrouw Plumette» en de niet minder sterke «Nieuwe kellner» en prachtig van kleur is het extra nummer «Paus Pius X en het vaticaan». Wc zijn er van overtuigd, dat de volgende programma's, als gewoonlijk, weer veel goeds en moois zullen bevatten. De bioscoop-voorstelling van het Leger des Jleils, welke hedenavond in «Amicitia» zou plaats hebben, kan niet doorgaan omdat verzuimd werd. daarvoor vergunning te vragen. Bij de gister door diakenen der Ned. Hervormde gemeente gehouden Tweede winter-collecte werd ingezameld f39y- Gewoonlijk komen er in den loop der week nog enkele giften bij. Sedert gister heeft de Middelbare Man- delsdagschool de voor haar bestemde loka len in het schoolgebouw aan de Koestraat betrokken. De Broederschap van Commiezen in dienst der II. IJ. S. M. heeft zich, door bemiddeling van de groepsvertegenwoordiging, gewend tot de Directie der H. IJ. S. M. met het ver zoek, de salarissen met 20 pCt. te willen verhoogen. De Vereeniging Dorcas ontving over 1912, 't 49ste jaar harer werkzaamheid, aan jaarlijk- sche bijdragen, vrije giften, contributie der werkende leden en de opbrengst van de verloting van een sprei de som van f743.08. Gedurende het jaar zijn door haar 36 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den drin genden nood van enkele trachten te lenigen. Op 19 December had de uitdeeling plaats. In het geheel werden aan 216 huisgezinnen gegeven 316 mans- vrouwe- en kinderhemden. 121 lakens, 47 dekens, 209 paar kousen-en sokken en 93 baaien en andere kleeding- stukken. De belangen der vereeniging worden hij haar gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, opnieuw be leefd aanbevolen. Niet haar 15-jarig bestaan, doch haar zil veren feest hoopt de plaatselijke afdeeling van «Patrimonium» op 13 en 14 dezer te herdenken. Ds. G. W. C. Vunderink zal als feestre denaar optreden. Het 3e elftal der H. V. C. ontving Zondag achter «Rustoord» een elftal van «Amers foort», vroeger Vitesse», voor de derde klasse van den U. P. V. B. De rust ging in met o1 het einde kwam met o4. De uitslag van den Teeken- en Taaiwed strijd verbonden aan 't onlangs door de firma Jurgens, te Oss, uitgegeven propaganda nummer van haar kindertijdschrift «De Solist», voor welk tijdschriftje in ons blad zulke aardige annonces hebben gestaan, is, dat vijftien fietsen zijn toegewezen aan de volgende kinderen: Teeken wedstrijd1. Cornelis van Steen- wijk, Koningin Wilhelminakade 62c, IJ mui- den. 2. Isidore de Winter, Korte Prinsen gracht 9, Amsterdam. 3. Jacoba Geertruida Schoonhoven, Laat 139, Alkmaar. 4. Paul van Houts, Rozemarijnstraat i6, Eindhoven. 5. Jan Faessen, Herungerweg 10, Venlo. 6. Willem van de Pol. Vinkenstraat 70, Arnhem. 7. Bastiaan van der Most, Voor straat 29, Delft. 8. Johanna Groot, Lange- straat 26, Tilburg. 9. Jouke Brada, Bagijne- straat 41, Leeuwarden. 10. Gerrit Munnike. Lutke Nieuwstraat 2a, Groningen. Taaiwedstrijd1. Dirk de Jong, Bagijnen- straat A 417, Nijkerk. 2. Martinus Ver- straaten, Enkstraat 15a, Zwolle. 3. Betsie van den Donk, Wilhelminalaan, Helmond. 4. Andries Ellens, Hoogstraat B 72, Dok- kum. 5. Adriana van cle Kamp, Geleenstraat Heerlen. Bovendien werden nog 3000 prachtige prijzen toegezonden aan de verschillende deelnemers en deelneemsters, terwijl het aantal inzendingen aan de wedstrijden dc 10 000 ver te boven ging. Het tijdschriftje «De Solist» op zichzelf biedt reeds een keurG» reclame, door zijn aardigen inhoud en leuke plaatjes, brieven bus, enz. enz. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen een gouden ring en een kettinkje met medaillon. Onder politie-toezicht werden heden de cadavers van een paard en een hit en de ingewanden van een koe voor de consump tie onschadelijk gemaakt. De politie maakte proces-verbaal op tegen een man, die kar en paard onbeheerd liet staan op den openbaren wegtegen- een tapper, die na bezetten tijd zijn inrichting open had gehoudenen tegen een zelfs vrij welgesteld man uit Hoevelaken, dien zij Zaterdagavond op heeterdaad betrapte toen hij een brood stal uit een bakkerskarretje. Tegen de twee losse werklieden van hier, die 11 December onder Voorthuizen kippen stalen en daarbij werden betiapt door stroo- pers, eischte de ambtenaar van het Openbaar ministerie bij de Arrondissements-rechthank te Utrecht ieder drie jaar. Tegen den letterzetter, die in den nacht van 14 op 15 September diefstal met inbraak

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2