BIJBLAD AMEBSFOORTSBHE C0ÏÏRAÜT Stadsnieuws. Gemengd nieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1913. In de eerste in dit jaar onder voorzitting van den heer L. J. K r o o k gehouden ver gadering van «Handel en Nijverheid*, welke Donderdagavond plaats had, sprak de Voor zitter een korte gelukwensch bij de jaarswis seling. De notulen van n December werden ge lezen en behoudens een kleine wijziging vastgesteld. Vervolgens werden 3 adspirant-leden aan genomen als lidin de volgende vergadering zal worden gestemd over het toelaten van 4 adspiranten. Aan de orde was de bespreking der toe treding van leden van H. N. tot het ge bruik maken van electrische energie. De Voorzitter zeide, dat het op de convocatie brengen van dit punt de bedoe ling had om, nu, door het plan voor de elec trische tram Ede—Amersfoort—Soest, er kans is op een electrische centrale en er dus gelegenheid zal komen om electrische ener gie te distribueeren, zooveel mogelijk opgaaf te ontvangen van hen, die electrische ener gie wenschen toe te passen, hetzij voor ver lichting, hetzij voor drijfkracht. De heer Van Zalingen achtte de vraag zoo vaag nu men nog niets weet van de tarieven. Stel, dat 60 leden zich opgeven, doch later worden afgeschikt door de prij zen, dan is er nog niets gewonnen. De Voorzitter: Maar ook niets ver loren. Bedoeld wordt slechts, dat men in principe zich bereid verklaart, zonder eenige verbinding. Persoonlijk acht ik electrische drijfkracht voor het klein-bedrijf in deze tij den onmisbaar. De heer Van Duinen stelde voor,deze zaak, welke nog in zoo'n wijden zak zit, aan te houden. We kennen geen prijzen, weten niet waar de electrische kracht zal worden opgewekt, weten niet of de tram er zal ko men en wanneer zij zal komen. Het opgeven van namen van hen, die in principe electrische energie zullen toepassen, heeft thans weinig nut, te meer waar de Kamer van Koophandel nog zeer onlangs die opgaven verzamelde. Het is beter, dit niet na te doen. Wel blijve het Bestuur diligent. De Voorzitter: Het punt is op de agenda gebracht opdat de leden van H. N. gereed zijn en, indien steun wordt ge vraagd van den handel en de nijverheid, niet apart behoeven opgeroepen. Het Bestuur zal diligent blijven en neemt het voorstel- Van Duinen over om de zaak aan te houden. De heer E g g i n k Houdt punt 3 alléén in het eventueel toepassen van electrische energie voor licht of kracht, dan wel is het de bedoeling, tevens een sympathie-betuiging uit te lokken voor de electrische tram, welke van groot belang zal zijn voor Amersfoort, daar dan immers Ede en Soest en tusschen- liggende Gemeenten te Amersfoort zullen komen markten. De Voorzitter: Dit is thans niet aan de orde, doch komt later. Aan de orde is punt 4bespreking Kanaal- vereeniging «De Geldersche vallei*. De Voorzitter: Het spijt me, dat een zaak van zóo overwegend belang zoo weinig belangstelling blijkt te hebben bij de leden, Van hoeveel belang een goede waterweg is. ziet men aan Groningen en aan de plaatsen langs het Merwede-kanaal. Het Eestuur stelt voor, dat de vereeniging toetreedt als lid voor f 10 per jaar. De heer Van Sweden: Het kanaal door de Geldersche vallei is reeds zeer dik wijls ter sprake gebracht, ook jaren geleden, en is thans weer aanhangig gemaakt. Tal van collegiC-n hebben nu hun medewerking toegezegd. Het is een zaak van zóo groot belang, dat ik gaarne met alle kracht het voorstel van het Bestuur steun. De heer Van Duinen: Dat tal van Inden schitteren door hun afwezigheid is helaas volkomen juist. Het is echter de vraag of zij wel weten, in welk veel verbeterd stadium het kanaal-vraagstuk is gekomen. Vroeger was het in handen van Waterschap pen en kón het niet goed gaan; thans zal een weldra te stichten vereeniging de tot stand koming bevorderen. Ten zeerste juich ik het Bestuursvoorstel toe, maar ik hoop, dat ook vele leden indi vidueel buitengewoon lid zullen worden; de minimum-contributie bedraagt fi. De zaak is van zóo groot en zóo algemeen belang, dat ik haar niet verder behoef aan te bevelen. Ik hoop, dat H. N. tal van buitengewone, leden zal werven. De heer L. Houbaer zou wenschen, dat inteekenlijsten werden aangeboden bij de leden aan huis maar ook bij handelaren en nijveren, die niet lid zijn van II. N. Er ga een flinke actie uit van Amersfoort, dat zoo veel belang heeft bij een goeden wa terweg. De Voorzitter: Het Bestuur zal dit overwegen. Thans moet een afgevaardigde benoemd voor de stichtings-vergadering, welke te Am sterdam wordt gehouden, vermoedelijk op 29 Januari. Gekozen wordt de heer A. L. Versluys enkele leden zullen voor eigen rekening de vergadering bijwonen. Aan de orde is het verslag der afgevaar digden naar het 9e Middenstands-congres, van 9 tot 11 Juli te Deventer gehouden. De heer Kr ook draagt de leiding der vergadering op aan den Onder-voorzitter, den heer W. van Schaik, en brengt het verslag uit. De lezing daarvan duurde juist een half uur. Het zal in druk worden verspreid. We kunnen dus volstaan met de hoofdzaken, te meer waar veel van het ten congresse verhandelde bekend is uit de gelijktijdige couranten-verslagen. De heer Krook sprak ten congresse over punt 16 van den beschrijvingsbrief: «Zijn bij faillissementen de belangen van de cre diteuren voldoende gewaarborgd*, waarom trent prae-adviezen waren verspreid van mr. J. G. Hesse, te Groningen, en mr. J. G. Schürmann, te Rotterdam. De afgevaardigde van H. N. pleitte voor een wettelijk ge regeld onderhandsch accoord ter voorkoming van een faillissement en voor benoeming van een deskundig taxateur uit de credi teuren dan wel uit een vak-vereeniging, en mocht de voldoening smaken, dat beide pr;e-adviseurs en ten slotte het congres hem bijvielen. De heer Fontein stelde voor, het rap port te doen drukken en aan de leden te zénden (applaus). De Onder-voorzitter dankte den heer Krook voor zijn rapport en herinnerde, dat zóo veel urgents moest voorgaan, dat dat dit rapport betrekkelijk eerst laat kon uitgebracht. De heer Fontein: Wie zijn afgevaar digden geweest De Voorzitter: Met mij werd be noemd de Secretaris, de heer G. van Duin, en als plaatsvervangers de heeren Koning en Van den Burg. Door onvoorziene om standigheden werden alle drie verhinderd, te gaan. Toen werd mij opgedragen, den heer S. J. van Duinen te verzoeken, mee te gaan, die dit op eigen kosten deed. De heer Van Sweden: De vereeni ging heeft dus dank te brengen aan de heeren Krook en Van Duinen (applaus). De heer Van Duinen: Door den Bondsvoorzitter werd mij verzocht, de reke ning van den Algemeenen penningmeester mee na te zien. Ik moest daarvoor bedanken omdat ik niet officieel door de vergadering was benoemd tot afgevaardigde. Ik heb alle congressen bijgewoond en wilde ook te Deventer niet ontbreken en ik ben om vele redenen blij, dat ik er ben geweest. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken: couranten-uitknipsels over de voor de crediteuren dikwijls zeer schadelijke toepas sing der Faillissementswet; een opgave van 4 adspirant-leden; een schrijven van mr. J. C. graaf Van Randwijck ten geleide van circulaires om trent de Kanaal-vereeniging «Geldersche vallei* een schrijven van den Directeur der Mid delbare Handelsschool te Amersfoort ten ge leide van programma's dier inrichting, welke voor belangstellenden kosteloos verkrijgbaar zijn. Alle aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde is de rondvraag. De heer E g g i n k wilde niet voorbarig zijn toen zooeven de kanaal-quaestie werd ter sprake gebracht, doch zou wenschen.dat allen, die in deze streek belang hebben bij handel of nijverheid, toch goed doordrongen werden van het zeer groote nut, dat dit be langrijke plan heeft voor alle inwoners. De perioden, waarin het vraagstuk verkeerde, wilde spr. thans memoreerenwel meedeelen, dat er groote kans bestaat, dat met een 3 öf 4 jaren de eerste spade zal worden ge stoken. Van de Bestuurstafel zijn de leden opge wekt om individueel toe te treden als bui tengewoon lidzij kunnen meer doen, zij kunnen leden wervenspr. zelf wierf er reeds een goede óo. Dat men dit voorbeeld volge in het belang van de streek, de stad, de inwoners (applaus). De heer Fontein heeft de laatste Zwarte lijst in open enveloppe ontvangen, hoewel het geheim er van ongeschonden moet blij ven. De Voorzitter: Ik heb ditmaal deze lijsten open verzonden omdat Breda zelfs wenschte, dat een 1 o-tal exemplaren zou worden verzonden ook aan niet-leden, bij wijze van propaganda. Thans zijn ze zóo ingericht, dat ae Bond of de afdeelingen er geen kwaad meer mee kunnen. De heer Van Duinen was er sterk voor, de hand te houden aan hetgeen ook in het Huishoudelijk reglement is belichaamd en dus de geheimhouding zooveel mogelijk te betrachten. Men geve een prerogatief aan de leden boven de niet-leden; voor de laat- sten is dit tevens een spoorslag om lid te worden. De Voorzitter: De lijsten zullen voortaan weder worden verzonden onder ge sloten omslag. De vergadering, te 8.15 aangevangen, werd hierop te 9.55 gesloten. CTlt dan. Omtrek. Te Bunschoten worden door thans werk- looze visschers cocosmatten gevlochten, ter wijl men er ook in is geslaagd, van een firma te Sneek de opdracht te ontvangen voor het breien van 1000 fuiken. Te Driebergen zal aanstaanden Donder dagmiddag zijn ten toon gesteld de verza meling van jhr. A. J. D. Coenen van 's Gra- vesloot betrekking hebbende op Oldenbar- neveldt en diens tijdgenooten. Wel zonderling is het, dat in de aankon diging wordt vermeld, dat daarbij óok is het exemplaar van den «Palamedes*, door Vondel vereerd aan Constantijn Huygens. We meenden, dat dit berust bij een boe kenvriend te Amersfoort. Maar er zijn immers ook verscheidene stokjes van den Raadpensionaris. In ieder geval is 't zeer de moeite waard, de tentoonstelling te gaan bezichtigen. De bevolking van Hilversum groeide in 1912 aan van 32 356 tot 32 938 inwoners, 15 213 mannen en 17 725 vrouwen. Nog een bewijs van den ongewoon zach- ten winter. Bij Soesterberg zijn Donderdag reeds jonge wilde konijntjes gezien. Op 49-jarigen leeftijd is Donderdag na ongesteldheid van slechts enkele uren te Zeist overleden de heer J. N. van der Heij den, Secretaris dier Gemeente, die op 1 April dat ambt 25 jaar zou hebben bekleed. Hij was Directeur van en leeraar aan den cursus der afdceling Utrecht van den Ned. bond van Gemeente-ambtenaren. De Bond voor Staatspensionneering telt volgens het jaarverslag over 1912 thans 430 afdeelingen met 50 535 leden en 300 alge- meene leden, tegen 44 761 leden en 353 algemeene leden in het jaar te voren. Boven dien zijn 114 bonden en vereenigingen met ongeveer 40 000 leden bij den Bond aange sloten, zoodat 90 835 personen voorstanders van Staatspensioen zijn. Het grootste ledental bezit Leeuwarden n.l. 1043, dan volgt Groningen met 830 leden, Amsterdam heeft er 700 en Beverwijk 652. Groote plaatsen als Gouda, Delft, Leiden e. a. bezitten geen afdeeling. Het sterkst is de Bond vertegenwoordigd in Friesland. Tabak als bescherm middel tegen cholera. f Volgens professor Wench, van het K. K. Gesundheitsamt, is tabak een zeer goed be- schermmiddel tegen cholera-kiemen. Volgens de «Gazette des hopitaux* kbleek n.l. bij Wench's onderzoekingen, dat in en op si garen, die met water behandeld waren, dat 1 500 000 komma-bacillen op 1 kub. c. M. bevatte, de kiemen binnen de 24 uren gedood werden. Verder bleek, dat in geen der ge durende de cholera-epidemie vervaardigde sigaren een kiem gevonden werd en dat ten slotte gedurende bovengenoemde epidemie geen enkele sigarenmaker cholera kreeg. Ook de sigarenrook doodt binnen korten tijd de cholera-bacillen, ook die zich in het speek sel bevinden. ^Te Hartford in Engeland is dezer dagen overleden de heer A. Brothers, de uitvinder van het magnesium-lint, waardoor het mo gelijk werd, te photografeeren bij elk weer en op de duisterste plaatsen. Hij paste zijn uitvinding voor den eersten keer toe in 1864; hij was het ook, die voor de eerste maal het beeld der zonnekroon verkreeg, bij de totale zonsverduistering van 1870. Een nieuwe methode om negatieven snel te drogen. In vele gevallen kan het wen- schelijk zijn, dat negatieven vlug drogen, al is het dan ook niet door een z.g. druk- op-den-knop. Men heeft vaak aanbevolen, de goed afgedropen plaat 3 a 10 minuten in zuiveren alcohol te leggen. Na zoo'n alcohol- bad droogde men het negatief in tien minu ten. Deze behandeling met alcohol heeft echter het nadeel, dat daarbij de gelatine iets inkrimpt en de plaat dientengevolge minder doorzichtig wordt. Dit euvel is ge- maklijk te overwinnen bij gebruik van zeke re sulfaten, die in hun geconcentreerde water- achtigge oplossingen een geheel onschade lijk en bovendien veel goedkooper middel vormen voor een vlug drogen. De beste resul taten verkrijgt men met kaliumkarbonaat of potaach. Le behandeling der plaat is zeer eenvoudig. Men legt het negatief 4 a 5 mi nuten in een koude oplossing van potasch (90 Gram per 100 kub. c.M. water) en laat het dan nog korten tijd tusschen vloeipapier drogen. Men hoeft niet te vreezen voor be schadiging van de gelatine. De oppervlakte wordt mooi glanzend en van aldus gedroogde platen kan onmiddellijk kopie vervaardigd worden. Daar een zoo behandelde plaat na langen tijd wel eens kleine vlekjesverioont, is het niet raadzaam, deze methode in alle gevallen te volgen. Voor films, die om hun celluloid, wegens mogelijk brandegvaar, geen alcohol kunnnen verdragen, kan deze methode ech ter van veel nut zijn. Jong Holland in actieOnder dit op schrift schrijft Bob in de «Revue der spor ten*: Hoe* je 't ziet Rijdt met 'n auto 'n volksbuurt door en kies dan Zondag. Ik verwed 'n flesch pagne, dat je nog geen honderd Meter hebt gerold, of 'n afgesabbelde appel, 'n kei is tegen je nasica gevlogen. 't Gebeurde mij den laatsten dag des Heeren. 'n Scherp ding tegen den wang van een der passagiers, 't Was om 't uit te gil len van pijn. Wat doe je in zulk een geval Auto uit springen, hollen, kat in zak koopen, door publiek uitgejouwd worden Hallo, neeDe apen kozen het hazenpad. Ik van het zelfde laken een pak. De tuf-tuf wenden, voorwaarts het rapaille achterna. Zij een zijstraat inik hen achterna. En dan uitlaat open, de klaxon aan het werk. Dat maakt indruk. Dat klei neert de zoogenaamde jongens van Jan de Wit. Zoo ook hierDe schelmen liepen honderd, tweehonderd Meter, toen staken ze «hands up*, bleerden met klaxon mee. Meheir, 'k heb 't niet gedoan hai heit 't gedoan, uhuhu, 'k heb 't heusch nie gedoan, meheir. heusch niet j Tinus het ge gooid Jong Holland in actie! Wat je dan doet Je springt je wagen uit, gebiedt de apen naderbij te komen. Ze doen het. Ze zijn gedemoraliseerd, als daarvan nog sprake kan zijn. En je inviteert de jonge beulen in je vehikel, tuft ze naar het politie bureau van de buurt. Onderweg heb je heftig debat. Zeg dan, da jai 't gedoan heb 'k Heb 't nie gedoan Welles! Nietes! Huhuhu uhuhuhu oh gut, oh gut, we hebben niet gegooid, meheir. uhuhuhu In 't heilige der heiligen, de wachtcom mandant. Dien leg je het geval uit. En weer 'n flesch pagne, als de schuldige niet direct door de mand valt. Dat heerschap krijgt dan 'n uitbrander, kan 'n paar uur brommen in het cachot, wordt door den inmiddels ge- waarschuwden vader teruggehaald, naar huis gebracht, waar in veel gevallen nog wel na pret is. Ja, ik heb 't dien Zondag wel lam ge vonden, op klein grut jacht te maken. Maar 't moet, 't moet. Ons volk en vooral het mindere publiek, lijdt aan een hoonziekte. die als socialisme versleten wordt, maar slechts buffelachtigheid genoemd kan worden. Ze schelden en razen en tieren en smijten op alles, wat zich per as beweegt. Dat is geen baldadigheid meer. Dat is ziekte. En daar moet het mes in. Kerven en opereeren. We doen aan lichamelijke opvoedingdit is een onderdeel van de geestelijke. Jong Holland in actie 't Is nog geen malsch en frisch beeld. Het sterrenaantal. Volgens een mede- deeling der sterrenwacht te Greenwich is de astronoom Chadman klaar met zijn bereke ningen van het sterrenaantal, welk werk hij in Maart 1.1. begon. Het aantal bedraagt niet minder dan 53 millioen. Dezer dagen heeft Chapman zich nader uitgelaten over de wijze, waarop hij te werk is gegaan. Door middel van 206 photo's, die te zamen alle sterren bevatten en elk weer verdeeld wer den, is het mogelijk geweest, dit reuzenwerk uit te voeren. Van die kleinste deelen werden de sterren geteld. Twee maanden zijn ver loren gegaan doordat de meer geoefende oogen van Chapman en zijn assistenten op photo's, waarmee zij meenden reeds afge daan te hebben, nog meer sterren ontdekten. Men moest toen opnieuw beginnen. BEURSO VERZICHT. van 4 tot 11 Januari (Q13. De zwakkere stemming waarvan wij in ons vorig overzicht moesten melding maken, heeft nog geen wijziging kunnen ondergaan en de geheele week hebben de Beurzen in een matte houding verkeerd. In hoofdtaak is deze toe te schrijven aan de steeds slee- pend blijvende vredesonderhandelingen te Londen, waarmede men op dit oogenblik

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5