leiser wird mein Schlummer» het minst ge lukkig was het door Pisuisse hier zoo bekend geworden Keulsche volksliedje, eveneens door Brahms getoonzet. De heer Johnen kweet zich, voorzoover de vleugel het toeliet, op recht verdienstelijke wijze van zijn taak als begeleider. De door hem gecomponeerde prseludium en andante zouden we heel gaarne nog eens van hem hooren op den Ibach-vleugel van den heer Klein. Ware deze gebruikt dan had de eveneens jeugdige artist niet de toegevend heid voor zijn instrument behoeven in te roepen iets, dat zeker niet dikwijls plaats heeft bij een concert. Het was natuurlijk niet mogelijk, alle 500 leden van de vereeniging Openbare leeszaal en bibliotheek» uit te noodigen, tegenwoordig te zijn bij de openstelling van het gebouw aan de Beukenlaan 2, welke gistermiddag ie 4 uur plaats had. In de benedenkamer waren daartoe, be halve de leden van het talrijke Bestuur en de aan de leeszaal verbonden ambtenaressen en bedienden, saamgekomen de Wethouder van Onderwijs, vele Raadsleden en de Ge meente-secretaris, Bestuursleden van de R. K. openbare leeszaal en van elders gevestigde openbare leeszalen en eenige verslaggevers. Even na vieren nam de Voorzitter van het Bestuur, de heer W. H. E. V r ij d a g, het woord en zeide ongeveer: Dames en heeren, Met zekere voldoening heet ik u allen, namens het Bestuur der O. L. en B., welkom bij de opening van deze inrichting. Het heeft namelijk wel eenige voeten in de aarde gehad, alvorens we zoover waren.' Niet, dat het Bestuur meent, dat het reeds op zijn lauweren kan gaan rusten, of dat alles reeds in de puntjes in orde is. Niemand beter dan het Bestuur kent de vele onvolmaaktheden, die nog overal te consta- teeren zijn. Toch heeft het gemeend, nu reeds deze inrichting voor het publiek toegankelijk te moeten stellen ten eerste in het belang van de leden, ten tweede in het belang van de inrichting, omdat het hoopt, dat daardoor het aantal leden en daarmede het bedrag der geldmiddelen nog belangrijk zal toenemen. Ik vertrouw, dat u van mij niet zult ver wachten, dat ik nog eens van voren aan het nut zal gaan betoogen van de O. L. en B. in het algemeen. Ik ben overtuigd, dat U het worden dezer zaak met belangstelling gevolgd hebt; uw tegenwoordigheid alhier is mij daarvoor borg. Wel achtte het Bestuur der Leeszaal te Amersfoort het op zijn weg liggend, U een kort overzicht te geven van het ontstaan der inrichting hier ter plaatse en dit om tevens op die wijze recht te doen wedervaren aan die personen, die daaraan den eersten stoot hebben gegeven. In dit verband wensch ik dan ook openlijk dank te brengen aan den heer Sutherland, het Bestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, de pers, die steeds haar kolommen voor ons openstelde, en aan allen, die ons het pad hebben geëffend. Wij zijn overtuigd, dat het voor hen, in even groote mate als voor ons, een voldoening zal zijn, dat hun idealen ten slotte tot werke lijkheid zijn geworden. Voortbouwend op den arbeid, door deze pioniers verricht, werd op i December 1911 een vergadering belegd tot het bespreken van verdere maatregelen om tot de oprich ting van een O. L. en B. hier ter plaatse te geraken. Er werd een voorloopig comité bijeen gezocht, dat zich met de voorloopige werk zaamheden belastte. In de vergadering van 1 December 1911 werden door dit voorloopig comité Statuten en Huishoudelijk reglement aan de Algemeene vergadering voorgelegd en werd dit comité, aangevuld met nog enkele personen, tot Bestuur gekozen. De vereeniging werd als rechtspersoon erkend Gemeente- en Rijks-subsidie werden aangevraagd, nadat een comité van dames reeds een groot aantal leden bad geworven en een aardig bedrag voor oprichting door hen was bijeengebracht. Hulde wordt in dit verband gebracht aan allen, die aan dezen eersten oproep gehoor gaven en elk naar zijn krachten bijdroeg om de zaak financieel mogelijk te maken en aan het dames-comité voor den ijver en het enthusiasme. Hierbij past een woord van bijzonderen dank aan het Be stuur onzer Gemeente, dat ons door een flink subsidie in staat stelde dadelijk alles op Hinken voet in te richten en dat daardoor ook het Rijks-subsidie onder ons bereik bracht, alsmede voor het afstaan van het grootste deel der Gemeente-bibliotheek. Dan zou ik willen danken de Besturen en het bibliotheek-personeel der zusterinrichtin- gen in andere plaatsen, die ons door hun welwillend verstrekte inlichtingen hebben geholpen. Ten slotte zou ik willen releveeren de uit stekende samenwerking die tot nu toe in het Bestuur dezer inrichting heeft bestaan en ons over vele moeilijke punten heeft heengehol- pen. Een feit, des te opmerkelijker en ver blijdender, waar dit Bestuur uit den aard der zaak is samengesteld uit 13 personen van de meest verschillende staatkundige, godsdienstige en maatschappelijke richting en waardoor het woord >neutraal« hier zeer zeker niet is op te vatten als kleurloos», hetgeen, bij de keuze van boeken, tijdschriften, dag- week- en maandbladen als vanzelf tot uiting komt. Ik kan u echter verzekeren, dat om trent een en ander reeds herhaaldelijk samen- sprekingen hebben plaats gehad, en dat de eerste wanklank nog moet vernomen worden. Ik meende hierop nog eens bijzonderen nadruk te moeten leggen met het oog op eventueele twijfelaars, die aan de mogelijk heid nog niet willen gelooven, dat samen werking tusschen personen van zeer ver schillende opvatting wel degelijk tot vruchtbare resultaten kan leiden en voor ieder alleraangenaamst kan zijn. Mag ik U, door het noemen van enkele dag- en weekbladen, even een idee geven van de toepassing dezer neutraliteit. We hebben hier bijv. zusterlijk naast elkaar: De Nieuwe Rotterdamsche Courant. De Standaard, De Tijd, Het Volk, De vrije Socialist, De Heraut, enz. Bij het aanschaffen van boekwerken en tijdschriften is van het zelfde beginsel uit gegaan. Dat dit gebouw niet aan alle eischen zal blijven voldoen, is het Bestuur bekend. De keuze van eenigszins geschikte huizen was echter niet groot en we meenden, dat dit het best aan matig gestelde eischen voldeed. Ons ideaal is, te zijner tijd in staat te zullen zijn, evenals reeds op enkele andere plaatsen is geschied, een eigen gebouw te kunnen stichten, dat dan als vanzelf beter aan de eischen zal kunnen voldoen. Alvorens de aanwezigen uit te noodigen. de inrichting van het gebouw in oogen- schouw te nemen, beschreef spr. die in korte trekken en eindigde te 4.15 zjjn rede met: Na het college van Burgemeester en Wethouders, de leden van dei: Gemeenteraad, de afgevaardigen van andere leeszalen, speci aal die van de Roomsch-Katholieke leeszaal hier ter plaatse, de vertegenwoordigers der pers en allen, hier tegenwoordig, te hebben gedankt voor hun opkomst, verklaar ik deze inrichting voor geopend. Ik stel me gaarne beschikbaar om hun, die dit mochten verlangen, omtrent niet- gereleveerde punten nadere inlichting te verstrekken, voorzoover ik daartoe althans in staat ben (applaus). Wethouder Rij kens, meedeelend, dat de Burgemeester verhinderd was te komen, wenschte het Bestuur en de vereeniging ge luk met dezen dag. Hot feit der opening is de kroon op het langdurige, ernstige en dikwijls moeitevolle werk van het Bestuur en derhalve een ge- lukvvensch volkomen waard. Ook spr. was het bekend met hoeveel zwarigheden te kampen viel, hoeveel moeilijkheden moesten overwonnendoch alle zijn overwonnen. Ook de Gemeente mag geluk gewenscht met de opening van deze openbare leeszaal, welke dienstbaar gemaakt zal worden aan de grootere ontwikkeling der bevolking. Te weinig ontwikkeling is een kwaal van het volk in al zijn geledingen en de school alleen kan daarin niet voorzien. Daarom is het zoo juist, dat de Raad, door het toestaan van een subsidie, deze instelling mogelijk maakte. De Voorzitter dankte het Gemeentebestuur voor dien steundit is het Bestuur der O. I., en B. wederzijds dankbaar voor de wijze waarop het heeft vervuld een sociale taak aan welke het zich zoo belangloos heeft gewijd' Met genoegen werd aangenomen de uit- noodiging om deze plechtigheid bij te wo nen, eensdeels om een blijk van sympathie te kunnen geven, anderdeels om U dank te kunnen zeggen en U geluk te kunnen wen- schen. De Voorzitter zeide dank voor de welwillende woorden en gaf de verzekering, dat het Bestuur alle krachten zal blijven in spannen om een volledig resultaat te bereiken. Hierna werd het gebouw in oogenschouw genomen, gelijk dit ook gisteravond tusschen 6 en 10 uür door zeer velen geschiedde. Rechts van den ingang zijn de ineenloo- pende kamers waar de ruim 100 couranten en de tijdschriften ter lezing liggen en eenige in den regel veel gevraagde boekwer ken ter beschikking van de bezoekers staan de met glas geheel afgesloten verandah der achterste kamer biedt een rustig zitje. I.inks va.i de deur is een eenvoudige, doch doelmatige garderobe. Op de eerste verdieping is vóór de studie zaal met reeds een zeer groot aantal zeer belangrijke naslagwerken en een drie tal schrijftafeltjes, die gelegenheid bieden tot meer gezette studie. Daar achter, de vertrekken loopen ook hier ineen, is de uitleen-biblotheek, welke, als wel vanzelf spreekt, nog in wording is. De ordening der boekerij, welke reeds een 2500 banden telt, vordert veel werk en de samenstelling van den op moderne wijze ingerichte» catalogus zal nog wel eenige maanden van harden arbeid eischen is deze gereed dan kan overgegaan tot uitleenen. I Iet zijkamertje vóór wordt ingenomen door den concierge-boekbinder daar worden de veelal geschonden banden hersteld eer de boeken kunnen uitgeleend. In de zijkamer achter zal een der beamb ten tic administratie voeren voor de uitUnn- bibliotheek, enz. Op de 2e verdieping, welke in hetalge meen niet voor het pubhek toegankelijk worden de doubletten bewaard en de boe ken die op den binder wachten, tijde lijkge- !£?gen terwijl daar ook bind-matenaal en gereedschap wordt bewaard. De verlichting is overal zeer goed vooral des avonds buitengewoon fraai en ^Behalve uit aankoop is de bibliotheek gevormd door schenking, terwijl het beste deel der Gemeente-bibliotheek 111 bruikleen is gegeven, Niet alleen de leden der vereeniging. die de oprichting van deze boekerij' mogelijk maakten en haar in stand houding zullen bevorderen, maar allen hebben toegang, des Zondags van half drie lot 's avonds tien uur, op werkdagen bovendien van tien uur tot'half een, behalve des Maandags, wan neer deze ochtenduren worden benut voor schoonmaak, extra-ordening, revisie en het geen alzoo meer in een openbare bibliotheek te doen gebruikelijk is. Geen betere belooning voor het vele en uitnemende werk, door het Bestuur verricht, dan een druk bezoek. En indien men door de daad heeft ervaren welk groot nut een openbare leeszaal kan stichten, dan profi- teere men er niet alleen van, doch trede óok toe als lid. Eerst dan toch verzekert j men het voortdurend bestaan der instelling. j De herdenking van het 25-jarig bestaan der plaatselijke afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond >Patriino- I nium» werd Maandagavond ingezet met een plechtige samenkomst in de St. Joris-kerk, die geheel was gevuld en waar ds. G, W. C. Vunderink, tot zijn vertrek naar Haarlem de ijverige raadsman der afdeeling en thans haar Eere-voorzitter, de feestrede hield, welke werd afgewisseld door liederen door mejuf frouw G. van den Burg, onder orgelbegelei ding van haar broeder, zeer fraai gezongen. I Ds. Vunderink herinnerde hoe, op aan- j stichting van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, den toenmaligen Burgemeester, in Ja- nuari 1888 de afdeeling werd opgericht aanvankelijk onder voorzitting van den heer K. Kater, doch weldra onder die van den heer J, van den Brink. Van 40 leden klom ze allengskens tot bij de 200, tot in 1897 werd gesticht een afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans Bond cn enkelen haar verlieten wegens het verhoogen der contri butie ter wille van het Bonds orgaan. Spr. schetste vervolgens hetgeen de afdee ling heeft tot stand gebracht. Zij stichtte hier het eerste ziekenfonds, ijverde voor het in de besteks-bepalingen voor Gemeentelijke bouwwerken opnemen van minimum-loon en maximum-arbeidstijd, richtte een Bureau voor arbeidsrecht op, stichtte den Christelijken Besturen Bond, ijverde voor de Ambachts school, de Kamer van Arbeid en laatstelijk voor een Arbeidsbeurs, tegen de kermis en voor Zondagsrust. Zij stelde »De Keuvelaar» tegenover »De Baanbreker», het evangelie der Genade tegenover dat der revolutie. Na deze materieele zaken te hebben ge memoreerd, vermaande spr. zijn aandachtig gehoor om toch nimmer te vergeten, dat de Christelijke werkman nog een andere roe ping heeft dan van zijn huis naar de werk plaats te gaan, en wel mee te leven hef vereenigingsleven en daarin te gehoorzamen aan de stemme Gods. Als Christus ons ideaal is, moeten wc ons buigen voor den eisch van Zijn gerechtig heid. Laat het ideaal oplichten, werkt om God te verheerlijken, zoekt door de organi satie weg te nemen wat gezondheid en ge zinsleven schaadt, strijdt voor betere levens voorwaarden, niet alleen voor uzelven, maar ook voor anderen, uit zedelijken drang en solidariteits-gevoel. Om het arbeidersleven omhoog te voeren, moeten de arbeiders zelf hun krachten er voor geven. Het werkman-zijn is thans niet meer als in vroeger tijd een schakel om patroon te wordenthans is hetwerkman blijft werk man. En daarom is het van te meer waarde, dat leven op te heffen. In het tweede deel schetste spr. hoe de strijd moet gestreden door Christenen, niet als leuze, doch als werkelijkheid. Het Chris ten-zijn moet blijken uit heel het leven. Daarom, weg de drankzonde, de onverschil ligheid, de klassenstrijd; en erkend het recht van den patroon. Alleen Christus kan de wonden der maatschappij heelendaarom eerst voor Hem de knie gebogendaarom, al zijn miskenning en verguizing uw deel, weest dragers van Zijn ideaal. Ten slotte richtte spr het woord tot de vrouwen en wekte dezen op, de mannen te steunen in den strijd tot verheffing van hun stand, doch niet alleen voor de stoffelijke maar vooral ook voor de geestelijke belan gen. Dinsdagavond werd in ,De vereeniging» het zilveren feest verder gevierd door een gezellig samenzijn, dat, behalve door de vrouwen en de verwanten der leden, werd bijgewoond door den ouden heer Van den Brink en tal van afgevaardigden van Chr. workliedcn-verecnigingen, zoo van liter als Cl De* huidige Voorzitter, de heer D. Mees ter leidde de zeer druk bezochte bijeen komst, in welke tevens de jaarverslagen werden uitgebracht. Hieruit bleek o n. dat het ledental thans 125 bedraagt, dat de kas van den afdeelings penningmeester een te kort heeft van even f2, doch die van den Penningmeester van het ondersteuningsfonds een bate van f2.7.10, ofschoon 5« »'tkee- ringen werden gedaan bij ziekte. Aan den heer Meester, die den heer Van den Brink opvolgde als Voorzitter, werd een zeer fraai gouden horloge met inscriptie aangeboden als blijk van waardeering voor de groote toewijding, waarmede hij de be- langen der vereeniging steeds behartigt, De heer A. J. M. Goote hield de feest rede'; verschillende afgevaardigden brachten groet en heilwenschsoli en quartetten werden gezongen en voordrachten gehou den, terwijl alle aanwezigen rijkelijk werden onthaald. Een vriendelijke hand schrijft ons Gisteravond werd in de groote zaal van »'t Valkje», een propaganda-avond gehouden door de Chr. Jongdingwereenlging .Psalm 119:9», ter gelegenheid van haar 43-jarig bestaan. Na gemeenschappelijk zingen vail I s. 891 opende ds. Meiners deze samenkomst met gebed, om daarna een opwekkend woord te spreken tot de aanwezigen, hierin niet nalatend te schetsen, het nut der Chr. Jon- gelingsvereenigingen. Hierna deelde de Voorzittter, de heer J. Faber, mede, dat tot zijn leedwezen ds. Meiners verhinderd was den geheelen avond aanwezig te zijn, waarom hij hem dan ook aanstonds uit aller naam dank zeide voor het gesprokene. De zangvereeniging Looft deti Heer», directeur de heer J. Polier, bracht vervolgens eenige liederen ten gchoore. Afwisselend werden de aanwezigen aan genaam bezig gehouden door zang, voor drachten en samenspraken. Als extra-nummer werd ingelascht een sopraan-solo. fantasie over Gezang 122. Om der wille van den tijd moest het zeer afwisselende programma aanmerkelijk bekort. Te ongeveer elt uur sprak de Voorzitter een woord van dank tot allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, verzocht hij gemeenschappelijk te zin gen Ps. 72 11en sloot daarna met dankgebed de druk bezochte bijeenkomst. De officieren van het Heilsleger, die heden- I avond afscheid nemen van hun getrouwen, hebben Dinsdag, juist toen 't zoo koud was. aan de arinsten onder de armen 65 halve Hectoliter steenkolen kunnen uitdeeleu. Dat was gisteravond voor menigeen een heele tegenslag. De couranten en de post uit de richting Amsterdam kwam maar niet en de trein, die om 5.40 hier die couranten en brieven aanbrengt, kwam pas tegen half acht binnen. De oorzaak Omstreeks half twaalf was oen kolentrein bij veilig signaal door ver keerden wisselstand ter hoogte van den Hoogen Laarderweg bij Hilversum op dood spoor gereden, waardoor verschillende wa gens omvielen of op elkaar schoven. Een remmer, uit Zutfen, die 't ongeluk zag aan- komen, sprong uit zijn hokje, doch brak een been. De materieele schade was echter zeer groot en het treineirverkecr zoowel als het telegraafverkeer was geruime» tijd gestremd, De dienst Knkhuizen-Stavoren is wegens ijs gestaakt. De kleine meid, die haar witwollen wan tjes heeft verloren, inag van geluk spreken. Ze zijn gevonden en worden netjes bewaard aan het hoofd-bureau van politie. Zc moet ze daar maar pens beleefd terug vragen. Verschillende bladen vermeldden, dat op den Soesterweg drie wielrijders zouden zijn aangerand door woonwagenbewoners en dat een hunner, die den dans ontsprong, de po litie waarschuwde, die den aanranders het geroofde weer afnam en hen buiten de Ge meente geleidde, Noch bij de Rijks-, noch bij de Gemeente politie is daarvan iets bekend. De Ambtenaar van het openbaar mini sterie bij de Arrondissements-rechtbank te Utrecht eischte f7 of 14 dagen tegen den hondenkarvoerder van hier, die op 4 Decem ber zijn hond ter hoogte van >Birkhoven« ernstig mishandelde. Wie zijn tijd verspilt, bestaat slechts; wie zijn tijd gebruikt, leeft. Uit don Omtrok. Men schrijft uit Barneveld aan het #Hdbld.«: ïtgeschreveu door het Bestuur van den Boerenbond is hier Dinsdagmiddag een druk bezochte vergadering gehouden van land- bouwers-k.ppenkouders, ten einde plannen te ÏSnïri, °m tC, k°men tot t,cn gemeen schappelijke» verkoop van eieren, bestemd

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2