Donderdag 30 Januari 1913. No. 8217. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. FEIBEHIÜS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1, franco per post/1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTZGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat blijkens de beschikking vau den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van G Januari 1913, Directie van den Landbouw, 2e afdeeling, Bu reau A, de in het voorjaar van 1913 te houden gewone Rijks-keuringen van tot dekking be stemde hengsten, voorzooveel de Provincie Utrecht betreft, vastgesteld zijn up '2G Februari a.s. te Utrecht. De regelings-commi8sie zal tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring zitting houden op Zaterdag 15 Februari a.s. van des yoormiddags 11 tot des namiddags 12'/, uur in het Haagsctie kofHehuis, aan het Vreeburg te Utrecht. De aanvragen om insohrijvingsbiijetten moe ten schriftelijk gericht worden aan den Secre taris dier commissie, den heer M. L. II. Tbissen (adresLandbouwbank Utrecht) en daarb j moet opgegeven worden a. naam en woonplaats van den houder; 1). naam, ouderdom, ras, kleur ea bijzondere keateekenen van den hengst, benevens indien deze in een paardenstamboek is ingeschreven stamboek en stamboeknuinmer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- ais van moederszijde, als mede naam en woonplaats van den fokker. De keuring zal plaats hebben des morgens te 9 ure op het Vreeburg te Utrecht. Amersfoort, '29 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWLICK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Grondaankoop door do Gemeente Amersfoort. (INGEZONDEN.) liet door den Raad der Gemeente Amers foort in zijn vergadering van 2S Januari 1913 genomen besluit tot aankoop van een terrein aan den Utrechtschen Straatweg ter grootte van 35.3470 H.A. zal ongetwijfeld velen der ingezetenen verrast hebben. Mij heeft het onaangenaam verrast. Te versch ligt ons nog in het geheugen de weinige ernst waarmede, nog geen an derhalf jaar geleden, de voorgenomen aan koop van »Nimmerdor< was voorbereid. Gedeputeerde Staten hebben echter door wijs beleid het toen genomen Raadsbesluit verijdeld. Veilig kunnen de Gemeentenaren afwachten hoe dit college thans zal beslissen; wij weten door ondervinding, dat die auto riteiten het juiste belang der Gemeente Amersfoort met ernst willen bevorderen, De ondergeteekende woont hier als ambte loos burger; ik heb mij altijd buiten de partijen gehouden, daarom en ook door mijne algeheele onafhankelijkheid meen ik, dat mijn oordeel door zijn zuivere objec tiviteit waarde kan hebben. En dan spreek ik als mijne meening uit, dat hetgeen het Raadslid de heer P. van Achterbergh in zijn schrijven van 27 Januari 1913 aan den Raad mededeelt, getuigt van gezond verstand en zóóveel behartigings- waardige wenken cn mededeelingen inhoudt, dat een buitenstaander, zooals ik, dc door den Raad genomen beslissing betreuren moet. De aan te koopen terreinen liggen veel te ver weg. dan dat de Gemeente in afzien- baren tijd uit den verkoop van dien grond merkbaar voordeel kan hebben. Terwijl aan den voorgenomen aankoop van »Nimmerdor€ vooraf groote publiciteit werd gegeven, zoodat de ingezetenen daar over hun gevoelen konden uitspreken, is alles nu eenigszins stilzwijgend behandeld ten opzichte van het publiek. Over het algemeen kan ik tegen de laat ste wijze van behandeling van zaken geen bezwaren inbrengen, De ingezetenen kiezen in den Raad hunne vertegenwoordigers en aan dezen die dus hun vertrouwen heb ben moet men ook volledig overlaten hoe zij in het belang der Gemeente naar hun beste weten denken te handelen. Daarom schijnt het mij toe, dat het anderhalf jaar geleden een uiting van onzelfstandigheid van het Gemeentebestuur was, dat dit eerst eens wilde hooren hoe de inwoners over een eventueelen aankoop van »Nimmerdorc dachten, Maar nu eenmaal anderhalf jaar geleden die weg bewandeld is, mocht men thans niet van dien weg afwijken. De Wethouders vau thans waren ook anderhalf jaar geleden in den Raad en toen ook groote voorstanders van.den aankoop van »Nimmerdor<. Iiunne wenschen van toen zijn niet bevredigd ge worden, en vermoedelijk moet dit voor een groot deel worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat velen der tegenstanders met klemmende argumenten konden aan- toonen, dat aankoop van »Nimmerdor< ver keerd zou zijn. Thans krijgt het den schijn, dat gUracht wordt om die tegenstanders nu niet weer de gelegenheid te geven, zich te uiten, en of als 't ware dus nu het algemeene stilzwijgen in de pers er op zoude kunnen wijzen, dat de ingezetenen niet gekant zijn tegen het besteden van groote kapitalen voor verafge legen bouwterreinen. Die schijn had moeten worden vermeden en het is jammer, dat de Burgemeester vermoedelijk uit onbekendheid met dc toe standen niet gewaakt heeft tegen een dergel'jken loop der dingen. Aankoop van terreinen door de Gemeente schijnt mij in het algemeen toe te juichen maar men zie toe, dat werkelijk gronden worden aangekocht, welke de stad met het oog op nijverheid en handel vooruit kan doen gaan. P. S. R. WOLTF.RBEEK, gep. kapitein-ter-zee. Amersfoort, 29 Januari 1913. Aanstaanden Zondagochtend wordt in de Remonstrantsche kerk om half tien weder een godsdienstoefening gehouden voor jon gelieden en om elf uur de gewone dienst; beide onder voorgaan van ds. I. Hooykaas. Voor den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. A. J. van Loghum Slaterus, uit Wageningen. De Dinsdagavond onder voorzitting- den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, van 8 uur tot u.io gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd bijgewoond door iS leden en den Secretaris, mr. J. D. Werkman. Afwezig met kennisgeving was de heer Jorissen. De notulen van 21 December werden als vastgesteld beschouwd. De volgende stukken werden ingebracht van Gedeputeerde Staten van Utrecht;: missive van 23 December 1912, houdende be richt van goedkeuring der Begrooting van inkomsten en uitgaven der Gemeente voor het dienstjaar 1913 aangenomen voor ken nisgeving. besluit van 23 December tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 November 1912 tot het aangaan eener tijdelijke geldleening van ten hoogste f 175 000 voor kennis geving. besluit van 23 December tot goedkeuring van het Raadsbesluit vau 3 October tot wij ziging Van de Gemeente-begrooting, dienst 1912 voor kennisgeving. besluit van jc December tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December strek kende tot verlenging van den termijn van aflossing van tijdelijke geldleeningen voor kennisgeving- besluit van 30 December tot goedkeuring van het 4e en het 5e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting en het 2e aanvullingsko hier der .Straatbelasting voor kennisge ving. besluit van Januari tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December strek kende tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1912 voor kennisgeving. besluit van 6 Januari tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December strek kende tot aankoop van perceelen achter de St. Jorisstraat en tot wijziging der Gemeente- begrooting, dienst 1912 voor kennisge ving. besluit van 6 Januari tol goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December, strek kende tot het aangaan eener tijdelijke geld leening en tot wijziging der Gemeente-be grooting, dienst 1912 voor kennisgeving, besluit van 13 Januari tot vaststelling van de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente over het dienstjaar 1912 voor kennisgeving, besluit van 21 Januari tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December, strekkende tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde perceelen in de Wolkerstraat voor kennisgeving, besluit van 6 Januari tot verdaging hur- ner beslissing op het Raadsbesluit van 21 December, waarbij Burgemeester en Wet houders worden gemachtigd tot onderhand- sche verhuring van landerijen en woningen onder Leusden voor kennisgeving, besluit van Januari tot verdaging hun ner beslissing op het Raadsbesluit van 21 December, waarbij Burgemeester en Wet houders worden gemachtigd tot onderhand- sche verhuring van perceeler? achter dc St. Jorisstraat voor kennisgeving-. Van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort een missive van 30 December, houdende bericht, dat tot hoofd-commies ter Secretarie is benoemd A. R. Veenstra, Secretaris der Gemeente Schoonhoven, onder toekenning van het maximum van de aan dien rang verbonden jaarwedde. De heer Leinweber: B. en W. deden een oproeping op een salaris van f 1C00 tot f 2000. Gegadigden wisten dus niet beter dan dat zij zouden beginnen met het mini- mum-tractement. Door de benoeming op het maximum- tractement is thans een onbillijkheid begaan tegenover anderen, die zouden hebben ge solliciteerd indien zij hadden geweten, dat zij niet op het minimum-tractement zouden zijn aangesteld, en tegenover andere ambte naren. die minder tractement genieten. Spr. stelt voor, uit de verordening te schrappen de bepaling, dat B. en W. be voegd zijn, niet te doen beginnen met het minimum-tractement. De Voorzitter verzoekt, het voorstel schriftelijk in te dienen. Nadat B. en W. daarop prse-advies zullen hebben uitgebracht. zal het in een volgende vergadering worden behandeld. Aldus besloten z. h. st. Nog waren ingekomen Missive van P. H. van Haselen, houdende bericht, dat hij de benoeming tot lid der aanslag-commissie voor de Inkomstenbelas ting aanneemt voor kennisgeving. Missive aan A. van Eerden, houdende be richt dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de openbare Lagere school B aanneemt voor kennisgeving. Missive van mejuffrouw J. O. R. Klaassen, houdende bericht, dat zij de benoeming tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school A aanneemt voor kennisgeving. Dankbetuiging van de typografische stu dieclub »Amersfoort«r voor den verleenden steun voor kennisgeving. Missive van C. M. Cremer, houdende be richt, dat hij de benoeming tot lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar onder wijs aanneemt voor kennisgeving. Dankbetuiging van de afd, Amersfoort van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies voor het verleend subsidie voor kennisgeving. Dankbetuiging van P. F. M. Visser, teeke naar-opzichter, en R. W. Heere, klerk bij Publieke werken, voor de verhooging hunner salarissen voor kennisgeving. Dankbetuiging van J. de Groot, Gemeente deurwaarder, voor de regeling zijner jaar wedde en voor de in het vooruitzicht ge stelde gratificatie voor kennisgeving. Adres van de Commissie voor kindervoe ding, houdende verzoek om subsidie om advies aan B. en W. Adres van het comité tot oprichting eener Arbeidsbeurs in deze Gemeente, houdende verzoek, te willen overwegen of er middelen kunnen gevonden worden om te Amersfoort een gemeentelijke Arbeidsbeurs op te rich ten om advies aan B. en W. Om 8.10 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voordracht van Burgemeester en Wet houders ter benoeming van 2 leden en hunne plaatsvervangers van het scheidsgerecht. Benoemd tot leden de heeren J. Bolk en C. M. Cremer, beiden met 12 stemmen; tot plaatsvervangende leden de hcèren A. lier- schel Bzn, met 11 en II. Noorman met 10 stemmen. 2. Voordracht van de vaste {iemeente- werklieden ter benoeming van 2' leden en hunne plaatsvervangers van het scheidsge recht. Benoemd tot leden de heeren G. van Wij- land met 17 en J. Hofland met 10stemmen; tot plaatsvervangende leden bij eerste stem ming de heer G. Stam met 12 stemmen en bij herstemming de heer J. Overeem met 12 stemmen. 3. Voordracht ter benoeming van éen regent van het Burger Weeshuis. Benoemd de heer M. van Heioma met 15 stemmen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlecnen van eervol ont slag aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school j E, mej. C. M. van dc Stadt. Zonder discussie of hoofdelijke stemming eervol verleend. I 5, Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres aan de openbare 1 .agere school E, mej. J. S. C. Brederode. Als voren. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot verlenging van verlof verleend wegens ziekte aan dc onderwijzeres aan de openbare Lagere school A. mej. M. C, K. Beek. Z. d. of h. st. verlengd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raadsbesluit betreffende den aankoop van perceelen nch- I ter de St. Jorisstraat, Goedgekeurd z. d. of h. st. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van het Raadsbesluit tot

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1