BIJBLAD ZiBkenyerpleginfis-artikeleii, YerlMdsKiB, INGEZONDEN. Marktprijzen. van do uitgave van N.V. do AMERSPOORTSCHECOURANT voorheen Pinna A. II. van CLEEl'I1 van ZATERDAG 1 FEBRUARI 1913. Wie denkt er aan t Wie deukt er aan, dat ruwe, lompe schreden Vaak over menig bloempje gaan, Dat het vertrapt wordt en vertreden. Wie denkt er aan Wie denkt er aan, dat in den strijd des levens Zoovele strijders ondergaan Dat zij den bergtop niet bereiken. Wie denkt er aan Wie denkt er aan, dat velen zwaar-beladen, Vermoeid zijn op de levensbaan, Zoovelen, die een steun behoeven. Wie denkt er aan Wie denkt er aan. dat dikwijls, stil en eenzaam Geweend wordt menig bange tr..an De tijdstroom snelt er over henen. Wie denkt er aan j. van rees- van Nauta Lkmkk. Uit sHollandsehe lelier. Klein kind- Wie 't kleine kind bemint, Moet van den peuter willen Gehoorzaamheid, ton spijt Van al z'n lieve grillen. Schoon hij graag af wil dingen En 't liedje van verlangen zingen Wat Moeder zegt, dat moet gcsnhicm Wie eerst gehoorzaamt, leert zoo later zelf [gebien. Uit »Een nieuw tehuis*. Geachte Redactie, Mag ik voor onderstaande vraag beleefd een plaatsje in uw blad verzoeken Sinds eenige weken loopen er geruchten omtrent de oprichting van eene coöperatieve keuken in onze stad de locale bladen zijn deze geruchten komen bevestigen, en, niet waar, we zouden dus moeten pelooven, dat de oprichting in voorbereiding is. Maar geruimon tijd, ja ik meen wel meer dan een jaar, geleden, waren we óok zoo ver, doch na de eerste »on dit's* werd van de zaak nooit meer iets vernomen. Moet dit, zoo vraag ik mij af, weer het einde zijn van hetgeen ons over dit onder werp in den laatsten tijd ter oore kwam Waarom ik dit zoo toevallig vraag Wel, M. de R., uit eigenbelang natuurlijk. Ik weet n.l. van familieleden en kennissen elders, waar deze inrichtingen zijn gevestigd, hoe zij erbij gebaat zijn, hoe zij ervan profitee- ren, en dikwijls heb ik in stilten hoorbaar gewenscht, dat wij een dergelijke gelegen heid ook in onze goede stad zouden bezitten. Ons gezin is middelmatig grootal sinds jaren zoek ik vergeefs naar een bekwame dienstbode, aan wie ik de zorg van het koken kan toevertrouwen -• in het midden wil ik laten, of dit vergeefsche zoeken ge weten moet worden aan Amersfoortsche toe standen, dan wel aan de mogelijkheid, dat het binnen onze krachten vallende loon in den tegenwoordigen tijd te laag is voor be kwame keukenmeisjes. De zorg voor mijn schoolgaande kinderen en de positie van mijn man, die mij oplegt bezoeken te onvangen en wederkeerig af te leggen, verhinderen mij dikwijls, op de meest kritieke oogenblikken in de keuken aanwezig te zijn. Ik behoei U niet te schilderen welke ver rassingen ons aan tafel menigmaal wachten Mijn hoop is reeds sinds lang op een coöpe ratieve keuken gevestigd en nu kwam mij de vrees bekruipen, dat mijn verwachting ten tweeden male den bodem zou worden ingeslagen. Mijn vraag nu. M. de R., luidtheeft zich werkelijk, zooals men eetiige weken geleden mededeelde, een comité gevormd, dat zich met de voorbereidende werkzaamheden wil belasten, en mag men ook weten, wie er zitting in namenis het comité reeds met zijn werkzaamheden begonnen en meent het. dat de pogingen kans op slagen zullen heb ben. Kortom, mogen wij verwachten, dat te Amersfoort in afzienbaren tijd een coöpera tieve keukon zal verrijzen tot hulp van vele huisvrouwen en. naar ik meen, tot uitkomst van een groot aantal ongehuwden. Met dank M. de R. voor de verleende ruimte, heb ik de eer te zijn EENE HUISVROUW. Dit kunnen we aan de geachte inzendster wel antwoorden, dat er een comité is ge vormd, dat nog slechts zeer voorloopioe be sprekingen hield. Wie daarin zitting hebben, doet op dit oogenblik weinig ter zake. Inderdaad zijn de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Of ze kans van slagen zullen hebben Zeer vermoedelijk kan, we hopen binnenkort, op deze vraag een afdoend antwoord wor- den gegeven. Den vorigen keer was het een niet-stadge- noot, die de oprichting zocht mogelijk te maken. Doch thans zijn het allen stadge- nooten die daartoe met hart en ziel ernstige pogingen, in 't werk stellen. Dus om in keukenstijl te sprekener wordt aan gewerkt en heel serieus ook. Red. Iliiisvlijt-teiitooiisfelling. Geachte Redactie. Vergun ons s. v. pl. eenige ruimte in uw geëerd blad naar aanleiding van de Iluis- vlijt-tentoonstelling welke alhier gehouden zal worden op 9, 10 en 11 April iu het Pa tronaatsgebouw aan 't Zand. Het zal menigeen aangenaam zijn geweest te vernemen dat er, in navolging van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, welke in 1910 in Amicitia een huisvlijt-ten- toonstelling organiseerde, ook thans wederom gelegenheid zal zijn, het in huis vervaardigde tentoon te stellen en zoo ook kans te heb ben met eenige mooie prijzen verrijkt te worden. Het is ons welbekend, dat er reeds velen zijn, die zich ernstig inspannen om eigen bedachte plannen ten uitvoer te bren gen, maar wij zagen het aantal inzendingen graag zoo groot mogelijk. Niet ieder is zich misschien bewust wat men uit de meest eenvoudige grondstoffen soms kan maken. Onze winteravonden geven ons daar nu juist den geschiktsten tijd voor. Ter vergemakkelijking zijn bij ons brochu res verkrijgbaar, handelende over voorwer pen uit sigarenkistjes te vervaardigen, spat en zeefwerk. figuurzagen, snijwerk in hout. linoleum, enz. Wij vertrouwen, dat velen zeker het een en ander voor deze tentoonstelling willen vervaardigen of reeds vroeger vervaardigde voorwerpen aan ons ter expositie zullen willen afstaan, daar de mededinging geheel kosteloos en voor alle gezindten openge steld is. Aati de tentoonstelling zijn de volgende afdeelingen verbonden Afd. A. Werk van niet-vaklieden boven 16 jaar. Afd. li. Werk van niet-vaklieden oud 16 jaar en jonger. Afd. C. Werk van vaklieden boven 16 jaar. Afd. D. Werk van vaklieden oud 16 jaar en jonger. Afd, E. 'I er opluistering. Eigen werk. Afd. I". Ter opluistering. Geen eigen werk. Opgaaf der in te zenden voorwerpen, als mede de afdeeling in welke men wil uit komen, worden bij ons ingewacht vóór 31 Maart. Tevens zij medegedeeld, dat er ge legenheid bestaat, de geëxposeerde voor werpen te verkoopen. Tot het geven van nadere inlichtingen zijn wij gaarne bereid. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende ruimte. Het Bestuur: R. van 'x WEL, Voorzitter. 1.. J. HEMELS, Secret., lvampstr. 50 Mej. G. A. FRANS, 2e Secr. Havik 33, Mej. A. II SANDERS, ie Penningm. H. L. van ESVELD. 2e Penningm. Amersfoort, Februari 1913. BEF RSOVERZICHT. van 25 Januari tot 1 Februari 1913. Men leeft nog steeds in onzekerheid om trent den afioop der gebeurtenissen '111 den Palkan. De berichten hieromtrent wijzigen zich iederen dag en dc vrede, die eenigen tijd geleden zoo nabij scheen, is nog bij lange na niet gesloten. Integendeel geven de gebeurtenissen der laatste dagen meer reden 0111 te veronderstellen, dat de moeilijk heden vooreerst nog niet uit den wegzuilen zijn. Het moge al geruststellend op de ge moederen werken, dat de groote mogend- hedenin deze zoo ingewikkelde kwestie buitengewoon eensgezind optreden, de tij ding, dat de vredcs-ondcrhandelingen tusschen de Balkanstaten en Turkije zijn afgebroken, de wapenstilstand teneinde spoedt en binnen enkele dagen de oorlog opnieuw in al zijn hevigheid kan zijn ontbrand, geeft allerminst reden tot tevredenheid over het verloop van zaken. Want is eenmaal de strijd weder aan gevangen, dan staat men opnieuw voor de zelfde moeilijkheden, welke men gemeend had reeds te boven te zijn gekomen. In het Turksche Rijk heerscht op het oogenblik grootepolitieke verdeeldheid en het zal nog moeten blijken of de Jong-Turksche partij, die op een even plotselinge als gewelddadige wijze zich van het roer van Staat heeft meester gemaakt, op den duur de kracht zal hebben om haar verlangens door te voe ren, en ook of zij bij zooveel verdeeldheid de macht zal hebben, haar wensch tot ver vulling te brengen om tot een uitersten tegenstand over te gaan, Adrianopel te be houden. Bij de onzekerheid, die omtrent een en ander deze week bleef heerschen, kan niet ontkend worden, dat de Beurzen zich over het algemeen vrij goed hebber, gehouden. Tot een behoorlijke ontwikkeling van zaken kwam het echter nietdaartoe bleven de slechte factoren te veel en te groot. Want ook al zou op het laatste moment nog een vergelijk getroffen worden op den Balkan, de kwesties tusschen Oostenrijk-Rumenië- Servië wachten óok nog op oplossing. En bovendien zullen de nadeelen van dezen krijg zich nog lang en geducht doen gevoe len, zal binnenkort bij Europa worden aan geklopt voor aanzienlijke leeningen, welke de thans in strijd levende volken zullen blijken noodig te hebben om de geleden schade te boven te kunnen komen, en zal de geldmarkt dus aan groote moeilijkheden het hoofd hebben te bieden. En deze overwe gingen geven velen aanleiding om in een gereserveerde houding te blijven volharden. I iet bericht van het opzeggen van den wapenstilstand oefende op de Beurs te New- Vork weinig of geen invloed uit. De tendenz der markt bleef daar de geheele week door- loopend vast, zonder dat echter ook hier van een belangrijke uitbreiding van zaken kan worden gesproken. Het gerucht, dat het Beursbestuur, om een botsing met de regeering te vermijden, zelfstandig tot her vormingen zou overgaan, had een animeeren- de uitwerking, waardoor hier en daar wat aatikoopen werden uitgelokt. Ook de berichten omtrent een aanstaand optreden van Wilson en de democratische partij speciaal in tariefzaken, dat nu weer meer conservatief werd geacht te zullen zijn dan eerst het geval was, hadden een gun- stigen invloed. Toch kon, ondanks deze betere opvattin gen, de stemming geen oogenblik vertrou wensvol worden tengevolge van de heftige manipulaties die deze week in Can-shares plaats vonden en welke een onbehaaglijk gevoel in het leven riepen. Deze manipu laties gingen vergezeld van allerlei geruchten omtrent een afbetaling van het achterstallige dividend ad 33 pCt. op de preferente aan- deelen, als uitvloeisel van den zeer gunstigen gang van zaken in bet bedrijf. Niet alleen de preferente aandeelen profiteerden hiervan, doch ook de gewone aandeelen stegen in enkele dagen tijds een twaalftal procenten op de overweging, dat, bij verrekening van het dividend op de preferente aandeelen, de dividend-kansen voor de gewone belangrijk zouden toenemen. Op het laatst der week werd bij geruchte bekend, dat de Maat schappij voornemens zou zijn, ter consoli deering van deze achterstallige dividenden 15 millioen dollar 5 pCt. obligation uit te geven, welk bericht, hoewel nog niet officieel bevestigd, een minder gunstigen indruk maakte. Het moet dan ook een be denkelijke financieele politiek worden geacht om achterstallige dividenden af te betalen door het aangaan van vaste schuld. Van de spoorwegwaarden kenmerkten zich Harriman-waarden door een vaste tendenz in verband met geruchten van een spoedig te verwachten regeling der Union-Southern Pacific-kwestie. Onder Industrieele waarden kenmerkten voornamelijk Steel-shares zich door een vaste stemming ondanks het feit, dat de staat over het laatste kwartaal 1912 niet geheel beantwoordde aan de verwach ting en het feit, dat het proces tegen deze Maatschappij tot nog toe niet erg voordeelig voor haar verloopt. STAATSFONDSEN konden een vaste tendenz bewaren. Het optimisme, dat ten slotte de Mogendheden er in zullen slagen den Balkanstrijd zooal niet te voorkomen, dan toch te localiseeren, vond op deze markt uitdrukking. Ook Ned. Werkelijk Schuld soorten waren vast. Onze locale markten waren in de afgeloo- pen week beter gedisponeerd. CULTUURWAARDEN, hoewel met beperkten handel, waren toch opgewekt van toon in verband met betere suikerprijzen speciaal aandeelen Cultuur-Maatschappij der Vorstenlanden trokken de aandacht op de verwachting van een gunstig jaarverslag en verhoogde uitkeeringop aandeelen en winst bewijzen. INDISCHE MIJXWAARDEN waren ook vaster gestemd naar aanleiding van beter productie-opgaven, zoodat Redjang Lebong per saldo 202 noteeran ex 25 pCt. dividend, tegen 217 cum dividend. Aandeelen Sing- kep' Tin, aanvankelijk Hauw gestemd ten ge volge van een bericht dat de baggermolen gebroken zou zijn, konden later het geleden verlies weder bijna geheel inhalen. Vooral trokken deze week de aandacht PETROLEUM WAARDEN. Het bericht, dat de Koninklijke-shell groep onderhan delingen voerde met Russische petroleum- ondernemingen in de buurt van de Kasbek- terreinen om tot een samengaan van belan gen te geraken, waardoor de positie van deze groep tegenover de Standard Oil weder belangrijk zou worden versterkt, oefende een gunstigen invloed op den koersloop van aandeelen Koninklijke, welke tot 573 stegen. In sympathie daarmede konden ook de onderhoorige ondernemingen eenige pro centen koersavans behalen. De stemming voor aandeelen Gec. Hol- landsche, hoewel ook vast, was echter niet zoo gunstig als die voor Koninklijke. RUBBER-en TABAKSONDERNEMIN GEN konden over het algemeen hun koer sen goed handhaven. PROLONGATIE blijft ruim op 3 i/.i a i3A pCt. M. V. L. Burgerlijke Slaud run Amersfoort van 24 tot 30 Januari 1913. GEBOREN Theodora, d. van Hendrik Jan van Barre- veld en Cornelia van der Heijden. Maria Johanna, d. van Stephanus Ising en Alida Budding. Cornelis, z. van Willem Rom- mers en Ida Aartsen. Gerrit, z. van Hen drik Overeem en Anna van de Waerdt. Willem Andries, z. van Cornelis-Velthuijzen en Adriana Engelina van Bijnen. Hen- drikus Petrus, z. van Johan Andries de Heus en Jennigje Admiraal. Jannetje, d. van Jan Staal en Grietje Jansen. Jannetje, d. van Arie Slagt en Coenrada van Leeuwen. Catharina Margaretha Johanna, d. van Rik van Beek en Maartje Lansaat. Dirk Lowienus, z. van Arie van Kolfschooten en Johanna Kraan. Emelie Henriette, d. van August Willem Weerts en Anna Maria Jaspers. Hendrikus Cornelis, z. van Ma- rinus Hendrik Josephus van Lent en Hen- drika Merlijn. Cilia Ennetje, d. van Cor nelis Johannes van Ginkel en Margaretha van Buren. Dina, d. van Louwinus van Daal en Gerritje Tombroek. Gerardus Jacobus, z. van Antonius van Keulen en Heintje van Hamersveld. Dirk Albertus, z. van Jacobus Giisbertus van Leur en Maria Catharina Woudenberg. Martha Maria, d. van Johannes Cornelis van der Logt en Geertruida Krijnen, Elisabeth, d. van Sjoerd Huisman en Everarda Koenen. ONDERTROUWD Willem v Keulen en Jansje Petronella Cornelia Slingerlanc" - Christiaan van Vel- zen en Margare. Catharina Gossé. Lucas Theodorus v„.. Hiist en Johanna Hen- drika de Goede. Jan Johannes Scbeffers en Adriana Pieternel la Helmerhorst. GETROUWD Josephus Anthonius Maria Okhuijsen en Eva Johanna Maria de Koning. Wouter van Korlaar en Wilhelmina van Vliet. OVERLEDEN Aletta Vogelenzang, S3 jr., wed. van Jo hannes Kroeze. Maria Elisabeth l.ooij- mans, 76 jr., ongeil. Jan Cornelis Mari- nus Veer, 19 ninö. Pieter Alenbeek, (>7 jr., erhtg. van Hendrika Zomer. Nicolaas van Eijkelenburg, 22 jr., ongeh. Wijmpje de Graaf, 27 jr.. ongeh. Elisabeth Sijen, 40 jr., echtg. van Krijn Marinus. AMERSFOORT, 31 Januari 1913. Appelen f3.a f 5.Peren f 3.a f 6. Kleiaardappelon f o,a f o.Zand- aardappelen f 2.— a f2.50. Hoendereieren f5.70 a f6.— per ioo stuks. Bruine eieren ft>..i f6.50 p. 100 stuks. Hooiooter f i.60 f 1.80 per Kilo. Kippen fo.80 a f 1.50. Kuikens f 1.a f 1.60. Piepkuikens fo.-i fo.oo. Ganzen fo.afo.Oude eenden f 0.90 f 1.20. Jonge eenden f 1.00 a i 1.30. Hazen f o.a fo. Wilde konijnen f050 a fo.60. Tamme konijnen fo.80 f 1.50 per stuk. Duiven fo.50 a f0.70 per paar. Vette varkens fo.a fo.—Magere varkens f 18 a f24.Zeugen f60.a f 90.Biggen fi 2.a f61.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer90 heet. Appelen, 40 heet. peren, heet. kleiaard- appelen 50 heet. Zandaardappelen 30 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 400 Kilo Hooiboter Vette Varkens 20 Magere Varkens; - Varkens vooi export slagerij; 200 Biggen en 10 Zeugen, Verkrijgbaar bij A. VAN BE WEB, Langestraat 23, Telefoon 217.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5