Donderdag 13 Februari 1913. No. 8223. 62e Jaargang. -mens tf&ooAezif citui&iC&is Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. miDSHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Ad ver ten tien i—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiên per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Postbus o Telefoon Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 9" BUREAU: SOHTXaZtaOBT 9. KENNISGEVINGEN. Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken by deze bekend: a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gebouw Koestraat No. 9 te Amersfoort op 24, 25, 26, 27, 28 Februari, 3, 4, 5, 6, 10, 11,12,13 en 17 Maart; en wel: Voor eenige eigenaars van groote partijen, die een oproepingsbrietje ontvangen, MAANDAG en DINSDAG 24 en 25 Februari. Voor hen, wier familienaam begint met A en C WOENSDAG 26 Februari, des voor middags. B WOENSDAG 26 Februari des namiddags. B DONDERDAG 27 Februari. D VRIJDAG 28 Februari des namiddags. E en F MAANDAG 3 Maart, des voormid dags. G MAANDAG 3 Maart, des namiddags. H, I en J DINSDAG 4 Maart. K en L WOENSDAG 5 Maart. M en N DONDERDAG 6 Maart. O en P MAANDAG 10 Maart des voormid dags. Q en R MAANDAG 10 Maart des namiddags. S en T DINSDAG 11 Maart. U en V WOENSDAG 12 Maart. W, X, IJ en Z Donderdag 13 Maart. De duur der zittingen op bovengemelde dagen is: des voormiddags van 9'/* tot 12 en des namiddags van 1 tot 3uur. Voor Apothekers, Goud- en Zilversmeden (fijnere weging) MAANDAG 17 Maart, van 10 tot 12 en van 1 tot 2 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvry moeten worden aangeboden, om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Ryks schatkist d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk een (gearceerden driehoek) niet in winkels, enz. teruggebracht mogen worden; e. dat de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1913 gestempeld moeten zijn met de letter t, en dat er, bij verzuim of verhinde ring om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat, maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Utrecht des ZATERDAGS van 9 tot 1 uur f. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herjjkt kunnen worden (opzending per post franco). Amersfoort, 12 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. BRONDIJK ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij, in hei perceel alhier gelegen aan de Langestraat No. 86, bij het Kadaster be kend onder Sectie E, No. 601, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 25 Februari aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhoize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van 6en of meer ziiner leden, be zwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 11 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De huiskamer. 't Is nu nog wintertijd en al beginnen ook de dagen weer te lengen, van de gezellige avonden kunnen we nog volop genieten. Wie ze lief heeft en ze weet te waardeeren, ziet ze met een gevoel van weemoed korter en korter worden en houdt ze zooveel moge lijk vast, hoezeer ook de zonnige en lichte dagen ons naar buiten trekken. De zucht naar gezelligheid is den mensch aangeboren, en waar zal men beter aan die begeerte voldoen dan thuis, waar men op zijn gemak is, waar men zich rustig en aan genaam gevoelt, waar men zich geven kan zooals men is, waar men kan vertrouwen en men ook vertrouwd wordt, omdat men volkomen overtuigd is van de liefde van allen, die den huiselijken kring uitmaken. Huiselijke kring, huiskamer; wat tal van gelukkige herinneringen roepen die woordeu voor den geestherinneringen aan een heer lijke jeugd, herinneringen aan den tijd, toen het ouderlijk dak een gelukkig gezin her bergde toen in de huiskamer vader en moeder hun kroost om zich zagen geschaard, waar een helder licht allen bescheen, «en brandende kachel allen verwarmdewaar het licht en de warmte van vertrouwen en liefde allen koesterde, doordien een sterke band ouders en kinderen broeders en zusters onderling verbond, waar, bij alle verschil van meening en opvatting, toch eendracht en vrede heerschten. Wat wisten vader en moeder alle moeilijk heden uit den weg te ruimenwelk een belangstellend oor leenden zij, wanneer de een of* ander hunner lievelingen bezwaren had, wanneer het hem niet duidelijk was hoe die op te heffen, of wanneer begane verkeerdheden hem geen rust lieten. En hoe werden wij in die afzonderlijke gesprekken, die onderonsjes, die «onder vier oogen«, aan ons zeiven ontdekt, hoe werden wij ons dan bewust van stille verkeerde neigingen, hoe gingen dan onze oogen open voor onze fouten, die wij nog niet als zoodanig geteld hadden, en welk een groote steun was ons dan hun hulp om het kwade in ons te be strijden. Eén blik was dan dikwijls voldoende om ons van het kwade terug te houden een knikje van goedkeuring beloonde ons, wanneer wij een overwinning hadden be haald, een knikje, dat ons vertelde, dat wij op den goeden weg waren en het ons nooit aan hulp en steun zou ontbreken om op dien weg te blijven. Daartoe spanden wij dan ook al onze krachten in; wij wisten, gevoelden het bij intuïtie, dat wij anders vader en moeder veel verdriet zouden doen en dat mocht, dat kon nietdaarvoor had den zij ons, en wij hen, veel te lief. En als 's avonds de lessen waren geleerd, het schoolwerk was gemaakt, volgde een gezellig praatje, of een prettig knutselwerkje, of een voorlezing uit een mooi boek, of een vertelling of ook wel wij zongen allen samen een lief, eenvoudig lied, dat ons vroolijk en opgewekt stemde en ons goed deed. Geen wonder, dat de woorden «ouderlijk huis* en «huiskamer* zulke gelukkige her inneringen oproepen bij hen, wien zulk een jeugd ten deel viel. Geen wonder, dat de vogels, die zulk een nest ontvlogen waren, er telkens weer neerstreken en nieuwe heer lijke herinneringen er van meenamen. Geen wonder, dat zoon of dochter, reeds zelfstan dig in de maatschappij, of wellicht zelf reeds aan het hoofd van een eigen gezin, naar dat oude huis trok, den ouders zijn zorgen en teleurstellingen blootlegde, om, getroost en gesterkt door het medegevoel en den goeden raad dier lieve, trouwe ouders, den strijd des levens met nieuwen moed en nieuwe hoop voort te zetten en zich sterk genoeg te voelen om dien te winnen. Wij ouderen hebben dit alles meegemaakt, dit alles ondervondenwij hebben daarvan, de een meer, de ander minder, gelukkige herinneringen. Maar hebben-wij in den zelf den geest van onze ouders gehandeld tegen over onze kinderen laten wij hun óok zulke gelukkige herinneringen na Die vragen zijn dikwijls bij me opgekomen, naar aanleiding vooral van het feit, dat de huiskamers zoo vaak slechts ten deele bezet zijn dóór wie men er moest vinden. Wat is daarvan de oorzaak Zou die misschien gelegen zijn in de toe nemende gewoonte van uithuizigheid, die haar invloed doet gelden zoowel op de hoofden des gezins als op de jongere leden Ik weet heel goed, dat de man, buiten zijn zaken en zijn gezin, ook verplichtingen heeft jegens de maatschappij, dat hij zijn gaven en talenten ook ten nutte van anderen moet aanwenden. Maar dan is toch moeder thuis en zorgt daar voor het jonge volkje, opdat het hun aan niets ontbreekt, zoodat zij, ik wil niet zeggen vader niet missen, maar toch zich dankbaar gevoelen, dat moeder zooveel mogelijk vader wil vervangen. Iedere vrouw en moeder wil zich graag het middelpunt van den huiselijken kring ge voelen dat is de plaats waartoe zijn zich geroepen weet Maar die plaats te behouden, vraagt van de vrouw haar geheele zijn. Daar rust veel verantwoordelijkheid op de vrouw, die haar plaats wil innemenvooral in den aanvang heeft zij veel te overwinnen: haar vroegere gewoonten, het vergeten van zichzelve, het betrachten van nieuwe plich ten. Maar een vrouw, die lief heeft, vergeet zichzelve al heel gauw; zij voelt zich daar toe gedrongen door haar zucht om liefde te verspreiden, om gelukkig te maken, waar door zij zelve gelukkig wordthaar be hoefte om liefde te geven, schenkt haar de liefde, die zij behoeft, want zij gaat op in het geluk van haar kring. Heeft de huiskamer tegenwoordig zoo weinig bekoring voor de kinderen en de jon gelui, dat, zooals ik onlangs las >in bet ge zin de johgelui dikwijls niet veel meer zijn dan om te eten, te slapen, en het huiswerk gauw af te raffelen*. Van hoevelen is dit niet de eigen ondervinding? De openluchtspelen leggen hoe langer zoo meer beslag op de jongens en de meisjes; sport in allerlei vorm wordt ijverig door hen beoefend. Zij vereenigen zich in clubs, aan welker reglementen moet worden gehoor zaamd en waaraan zij zich ook volkomen onderwerpen, niet vragend of de bepalingen dier reglementen ook strijden tegen de gewoonten en regelen van hun huiselijken kring. Die club-reglementen worden gehoor zaamd, ook zonder dat wordt gevraagd of ze goed zijn of nietóok ofschoon ze meestal zijn gemaakt door kornuiten zonder vol doende vermogen om te kunnen beoordeelen of de jongelui kunnen beantwoorden aan de gestelde eischen, vooral van kracht en gezondheid. De invloed der openluchtspelen is groot en neemt steeds toe, zoodat bij de deelnemers een ware hartstocht ontstaat, die hen alle gevaar doet voorbijzien voor hoofd en hart. Bij dit alles komen nog de vele gelegen heden tot vermaken buitenshuis. Dat men ze den kinderen een enkelen keer toestaat, kan opvoedkundig zeer goed zijn, mits men ze vergezelt en toeziet hetgeen den kinderen wordt voorgezet. Gezamenlijk uitgaan, doet samen genieten, geeft herinneringen waarover men met elkaar kan spreken. De opmerkin gen, dan gemaakt, doen ons dikwijls in de harten onzer kinderen een blik werpen, die ons een licht doet opgaan over hetgeen er in die harten omgaat. Te weten hetgeen er in jonge harten om gaat, is noodig voor de ouders. Hoe willen zij anders hun kir 'eren leiden en vormen tot flinke, edele menschen. Daarom is de vertrouwelijke omgang in den huiselijken kring van zoo grootbelang; daarom kan de huiskamer van zulk een groote zegen zijn de huiskamer, waar het verstand ontwikkeld, de geest gescherpt, het gemoed beschaafd ea veredeld wordt; die een zegen Is voor het opgroeiend geslacht, een zegen, die zijn invloed doet gevoelen het geheele leven door en die nog nawerkt in volgende geslachten. Zulk een huiskamer, waar ruwheid tn slechte toon zijn verbannen waar alles wordt bevorderd en aangekweekt, dat goed en lieflijk is en wel luidt; waar scherts en geestigheid de gesprekken kruiden; waar smaak voor goede lectuur hart en hoofd veredelt; waar liefde en vertrouwen heer- schen, eenvoud wordt betracht en plichten worden beschouwd als een genoegen en niet achterstaan bij rechten zulk een huis kamer oefent nog heden haar bekoring op onze kinderen en onze jongelieden. Ik kin niet gelooven, dat zij er ongevoelig voor zijn.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1