Nieuw Parijs Opruiming Het gestolen halssnoer, AMBACHTSSCHOOL Ingezonden Advertentièn. Bouwterrein „De Arend'"' Kamers BRANDKASTEN- zitkamer Langestraat 37. tal'OOte Zie étalage! I_iouLis ZKLlein Hzn. De freules liool't van Geeresteyn, am bachtsvrouwen van Woudenberg, hebben het Gemeentehuis van Woudenberg, a un eigendom was. in vrijen eigendom geschon ken aan die Gemeente. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U, aan het onder staande een plaatsje te willen inruimen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Het moge een baken in zee zijn. Met dank voor uw gastvrijheid en ver zekering van hoogachting J. U. R. Amersfoort, 14 Februari 1913. De Gemeente Groningen heeft, zooals wel bekend is, moeilijkheden met de Groninger Waterleiding Maatschappij, van den zelfden aard als de Gemeente Amersfoort te wachten staan van de Utrechtsche Waterleiding Maat schappij. Beide gevallen zijn ongeveer de zelfde. Amersfoort, zegt men, heeft 99 procent kans om een eventueel proces te winnen; Groningen denkt er 100 te hebben. Intusschen zijn de aandeelen der Gronin ger Waterleiding Maatschappij thans nog genoteerd op ongeveer 180 (zegge: een- honderd en tachtig) procent. Men zou alzoo geneigd zijn, te zeggen, dat de kansen dier Maatschappij ook niet slecht zijn, hetgeen m.i. eveneens blijkt uit het volgende Inge zonden stuk in de »Gron. Courant». Art. 14, Ie lid va» liet contract der Gemeente Groningen met de N'. V. „De Groninger Waterleiding' Ieder, die eenigszins de verschillende mee- nigen over de waterleidingkwestie in de bladen heeft gevolgd, zal het er ove- eens zijn, dat men algemeen in het bovenbedoeld artikel de gevaarlijke klip ziet, die de Ge meente moet trachten te omzeilen. Dat men reeds zoo goed als op die klip zit, zoodat schipbreuk onvermijdelijk is, hoop ik met de beantwoording van de volgende vraag aan te toonen. Art. 14, ie lid van het contract van. 31 December 1&7S luidt: »De contractanten ter eene verbinden zich tijdens den duur van dit contract geene overeenkomst met anderen aan te gaan no pens de zaak, die het voorwerp uitmaakt van dit contract». Wat moet nu worden verstaan onder de zaak, die het voorwerp uitmaakt van het contract Eenige aanhalingen zijn noodigter. behoeve van mijn betoog en wel uit het verslag van de Gemeenteraadszitting van den zosten April 1878, n.l. «De hee- Thieme merkt op. dat volgens dit artikel de Gemeente zich verbindt om tijdens den duur van dit contract, geene overeenkomst aan te gaan nopens de zaak, die het onderwerp uitmaakt van dit contract. Hij vraagt of daarmede ook eigen exploi tatie door de Gemeente is uitgesloten. »Spr. ziet daarover in het contract niets bepaald. >De Voorzitter antwoordt den heer Thieme, dat eigen exploitatie door de Gemeente niet is uigesloten. Zoo de Gemeente indien eenmaal de waterleiding er ligt zelve nog eene waterleiding wil exploiteeren, dan is daartegen geen bezwaar. »De beraadslagingen worden hiermede over art. 14 gesloten». Beschouwt men de eerste zinsnede van art. 9, luidende«Contractanten ter andere zijde verbinden zich om, bijaldien zij den eigendom der waterleiding of hare exploitatie mochten willen overdragen» enz. dan blijkt daaruit duidelijk, dat over twee zaken wordt gehan deld en wel 1. over den eigendom der waterleiding. 2. over de exploitatie dier waterleiding. Uit art. 14 volgt, dat de Gemeente zich verbonden heeft, met anderen geen overeen komst aan te gaar. nopens de zaak, die het voorwerp uitmaakt van het contract, alzoo betreffende het onder sub 1 vermelde, om vattende die voorwerpen, die samen de waterleiding vormen, als daar zijn: machi nerieën, leidingen, torens, enz. Alleen over dit gedeelte spreekt art. 14. Aangaande het sub 2 bedoelde, is door den Voorzitter en den heer Thieme van gedachten gewisseld en volgt uit die gedach- tenwisseling, dat er geen bezwaar is, dat de Gemeente zelve nog een waterleiding mag exploiteeren. Ook het contract bevat geen artikel, waarin zoodanige exploitatie wordt verboden. Doch hoe zal de Gemeente eene water- leiding exploiteeren zonder een water 1 e i- d> n g in het bezit te hebben, in welk bezit zij niet anders kan geraken, krachtens art. 14, dan door toepassing van art. 13, dat aan de Gemeente het recht geeft, tegen vastge stelde voorwaarden de leiding over te nemen. Zoodra de Gemeente langs den overeen gekomen weg in het bezit van het voorwerp (d.i. de water leiding) is, behoeft „oor haar geen verdere vergoeding gegeven te worden voor de w a t e r-exploitatie. De zaak, die het voorwerp uitmaakt van het contract, is bij de discussie over art 14 niet besproken; de heer Thieme sprak over hetonderwerp: de exploitatie. strijdig met art. 14 is een overeenkomst met anderen gesloten, nl. met de aannemers I van het buizennet, met die van den aanleg der bronnen, het bouwen van den toren, het leveren van pompen, motoren, enz. Begin van contractbreuk is dus gepleegd van het oogenblik af, dat een overeenkomst hieromtrent is gesloten en de contractbreuk wordt een voldongen feit van het oogenblik af, dat water uit het buizennet wordt afge leverd, hetzij dan gratis tegen vergoeding of betaling van recht. Door deze aflevering wordt bewezen, dat eene waterleiding aan wezig is, die er volgens het contract niet mag zijn. Van dat oogenblik af zal, indien de Ge meente met waterverstrekking doorgaat, der N. V. «De Groninger Waterleiding» voort durend schade worden toegebracht, waarvan de hoegrootheid in winstderving en daardoor vermindering van kapitaalwaarde op het tijd stip van afloop der concessie, evenredig is aan de hoeveelheid water, die de Gemeente aan het aan de N. V., ingevolge contract rechtmatig toekomend debiet, heeft onttrok ken. Even goed, als het ontbreken van een prise d'eau een waterlevering feitelijk onmogelijk zou doen zijn, even goed laat Art. 14 het non possumus hooren, dat zulk een waterlevering van rechtswege onmogelijk moet doen zijn. Dat de N. V. te zijner tijd en indien de concessie niet op een der in het contract bepaalde tijdstippen wordt overgenomen, in het oneindige haar schaderekeningen zal in dienen, is toch wel zeker te verwachten. Hoe zwak zal de Gemeente tegenover deze vorderingen in rechten komen te staan Wie is verantwoordelijk voor de finan- cieele gevolgen van zoodanige gewaagde on derneming, opgericht met geleend geld, waarvoor de belasting-plichtingen de onvrij willige borgen zijn Het ware te wenschen, dat nu eens het geduchte wapen, het goed recht der (iemeente, uitzijn geheimzinnigen schuilhoek werd te voorschijn gehaald om dengene het zwijgen op te leggen, die aan de kracht van dat wapen durft te twijfelen. D. VAN HOUTEN. Groningen, Februari 1913. Burgerlylte Stand rau Amersfoort van 6 tot 13 Februari 1913. GEBOREN: Johan, z. van Johan Jacobus Brouwer en Gijsberta van Oostenbrugge. Hermanus Johanna, z. van Hermanus Johannes van Beek en Jansje ten Hoven. Clasina Jo hannes, d. van Antonius van Groenestein en Wilhelmina Clasina Boerssen. Aart Evert, z. van Hendrik Jansen en Maria Kamerbeek. Gretha Maria, d. van Gerrit Dirk Oelp en Maria Everarda van Bekkum. Jacoba Johanna, d. van Arnoldus Wildeman en Geurtje Maasje van Dijkhuijzen. Aleida Cornelia Elisabeth, d. van Herman Cornelis Slagter en Henrietta Elisabeth Maria Ras per. Peetje Louisa, d. van Jacobus van Eijkelenburg en Johannes Stoekenbroek. Gerarda Maria, d. van Johannes van Empe- len en Gerarda Maria Brom. Johanna, d. van Gijsbertus Gijtenbeek en Wilhelmina Christina Vos. Hendrikus Gerardus z. van Gerardus Hendrikus Bliekendaal en Kornelia Mana Krielen. Gerrit, z. van Gerrit Gouw en Maria Elisabeth Kippersluijs. Dirk, z. van Evert Kool en Alida Johanna van Dijl. Isabella Sophia, d. van Lodewijk Arend baron Van Ittersum en Maria Henrietta Stroeve. ONDERTROUWD Petrus Antonius van Roosendaal en Ren gertje Buitenhuis. Hendrik I.oogen en Jacomina Maria de Jager. Hendrik Hens- bergen en Antonia Cecilia Wieten.Joseph Quint en Margaretha Vonhof. GETROUWD Christiaan van Velzen en Margaretha Ca- thanna Gossjé. OVERLEDEN Gerrit Jan Koenderink, 74 jr., wed. van A^ina Barbara Roller. Gijsbert Castein, 79'jr., wed. van Grietje Winkelman. Wil lem van Wageningen, 56 jr., ongeh. Guil- Iaume Mees, 73 jr., echtg. van Johanna Ganzevles. Gerardus Nicolaas van Too- ren, 04 jr., wed. van Maria Christina Diephof. Gerrit Adam, 3 mnd. Theodora van Barreveld, 2 weken. Hendrika Johanna Schwitzner, 46 jr., ongeh. Cilia van Noor denburg, 37 jr., echtg. van Hendrikus Johan nes Huurdeman. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 18 FEBR. a.s. namiddags ten rier nur, tei. Raadbuize zitting houden. TE KOOP aan de Wuytierslaan, twee minuten van het station, een breed ruim 29 M., diep CO M. Koopsom f2500. J. BOSHUIZEN, Aannemer, Amersfoort. N.V. Bioscope Maatschappij Anili omacliowoK. Van Vrijdag M tot en met Donderdag 20 Februari, waarin onder meer voorkomt hoogst spannend drama, gespeeld door de bekende Engelsche artisten Laura Sawyer, Jessie Allister, Ethel Jewet, Benjamin Wil son en James Gordon. An Englishman visiting Amersfoort every Wednesday for his own studies, has a few hours to spare for giving lessons in English conversation. Hours for les- sons 10 to 2. Address 1. for letters E. 1NGLIS AR- KELL, Leeraar M. O Zwolle 2. for les sons Lange Bergstraat 41, Amersfoort. Gevraagd een fliuk MEISJE-ALLEEN naar Den Haag, niet onder 20 jaar, v. g. g. v., tegen goed loon. Aanbiediugen schriftelijk aan Mevrouw KRANTZ, Den Haag, Willem de Zwijger laan 10. Een heer vraagt twee waarvan éen gelijkvloers, met pensioD. Brieven onder letters K K aan BLAN KENBERG1* advertentiebureau, te Amers foort. Door bijzondere omstandigheden ben ik in het bezit gekomen van eenige soliede Brandkasten, die ik zeer billijk wil opruimen. Bewijzen van soliditeit voorhanden by S. J. COHEN, Bloemen- daal No. 37 alhier. voor Amersfoort en omstreken. De inschrijving van nieuwe leerlingen voor de vakken Timmeren, Schilderen, Meubelmaken, Smeden, en Machinebankwerken heeft tot 22 Februari, alle werkdagen plaats, van 9 tot 11 uur, van 2 tot 4 uur en van 7 tot 8 uur, des Zaterdags alleen van 9 tot II uur, in het gebouw der AMBACHTS SCHOOL. Het schoolgeld, minstens f6.per jaar, wordt door het Bestuur bepaald naar gelang van de gegoedheid der ouders en is koste loos voor hen, die geen schoolgeld kunnen betalen, ter beoordeeling van het Bestuur. Leermiddelen en -gereedschappen worden kosteloos verstrekt. Nadere inlichtingen geeft de Directeur. HET BESTUUR. Een slaapkamer en een met pension gevraagd door twee heeren. Brieven met prijsopgave onder motto «Kamers» aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Het BESTUUR der MAATSCHAPPIJ .ZANDBERGEN", te AMERSFOORT, zal op Maandag 3 Maart 1913, 's voormid- dags te elf uren, ten kantore .Zand bergen", nabij Amersfoort, publiek aan besteden: bet maken van een ge bouw voor een Herstel lingsoord aan den Leus- derweg, in de Gemeente Leusden. Bestek en twee teekeniDgen zyn tegen betaling van f2.—, of per postwissel van f2.15, verkrijgbaar by den architect W. H. KAM, Korte Beekstraat 3, te Amers foort. Aanwijzing op het bouwterrein op Zaterdag 1 Maart 1913, 's voormiddags te elf uren. AGENDA der concerten enz., te Utrecht. Opgave van het Reclame-bureau «Prac ticum», S. Meijers Co., te Utrecht, Konings laan 3, telefoon interc. 1020. Zondag 16 Februari. SCHOUWBURG. N. V. Het tooneel. Directeur Willem Royaards. De vijf Frank- torters. blijspel in 3 bedrijven van Carl Rössler. Half acht. Maandag 17 Februari. SCHOUWBURG. N. V. De Nederland- sche opera en operette, van het Rembrandt- theater te Amsterdam. Tip-Top, oorspron kelijke operette in 3 bedrijven van W. de Bruvn. Half acht. Ondergeteekende heeft de eer U er op attent te maken, dat aan zijn PIANO- cn ORGELHANDEL werkplaatsen zijn verbonden waar alle reparation, aan welk fabrikaat ook, steeds door ervaren technici worden uitgevoerd. Abonnementen voor stemmen en onderhóud kunnen dagelijks worden afgesloten. Aanbevelend, PIANO'S UTRECHTSCHESTRAAT3 - ORGELS - MUZIE3

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3