Dinsdag 18 Februari 1913. No. 8225. 62e Jaargang. tf&éooAezlf aUuzéU&Lc/ ccu^cr Stadsnieuws. üitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHSDEHl'SS. AMERSFOORT. KENNISGEVING. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /T. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieSle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, (lelet op de artikelen 15 en IS van liet Kies reglement voor de Kamers van Arbeid, brengen ter algemeene kennis, dat op heden zijn vastgesteld de lijsten aanwijzende de pa troons en de werklieden, die tot het kiezen van leden van Kamers van Arbeid bevoegd zijn dat de voorgestelde lijsten voor een ieder ter inzage liggen ter Gemeente-secretarie op werk dagen van deB voormiddags negen tot des na middags drie uur en dat afschriften der vast gestelde lijsten tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn dat binnen 11 dagen na heden bij Gedepu teerde Staten dezer Provincie bezwaren tegen de lijsten kunnen worden ingebracht; dat die bezwaren moeten zijn ontleend aan het feit, dat de namen var. den verzoeker of van een ander in Btrijd met de bepalingen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het Kies reglement voor die Kamers daarop voorkomen, niet voorkomen of niet beboorlyk voorkomen. Amersfoort, 1"> Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)e Burgemeester, Van HANDWIJOK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. •luiste ademhaling. In het jongste nummer van het orgaan van den A. N. W. B. komt onder den titel »De juiste ademhaling bij de sport* het volgende artikel voor, dat ook voor hen die geen sport beoefenen van belang kan zijn. 1 Bij een behoorlijke beoefening der sport behoort ook een goede ademhaling, waarop noch bij de sport, noch in het dagelijksch leven zoo wordt gelet als wenschelijk is, want gebrek aan adem« is nog altijd een vrij veel voorkomend lijden. Eveneens alle verrichtingen van het li- chaam, als: loopen, spreken, zingen, hooren en zien, verbeterd en tot zekere volmaakt- heid gebracht kunnen worden, kan zulks ook met de ademhaling. Evenals er natuur- en kunstzangers zijn, hebben wij ook 11a- tuur- en kunst-ademhalers. De laatste staan op de hoogere trap. Ten eerste zij. nog opgemerkt, dat de mensch alleen door den neus moet adem- j halen en niet door den mond. In dit opzicht kan hij van de dierenwereld leeren. Wie j niet door den neus ademen kan, omdat deze ziek is, stelle zich onder behandeling van een medicus. De kracht der ademhaling is niet alleen een geneesmiddel tegen zekere ongesteld heden, doch ook een middel tot behoud en ter versterking van de gezondheid. Vele menschen sterven vroegtijdig, omdat zij slechte ademhalers zijn. De mensch moet niet oppervlakkig, doch diep ademenhij j moet niet, zooals de Duitscher het eigenaar- dig uitdrukt, *flach-« doch »spitzatmer< zijn. In het laatste geval is, volgens de regelen j der kunst, diep, dat ook de toppen der lon gen, dus de onderste einden der longen, voldoende met haar levens-element, de lucht, I gevuld en verzadigd worden. Bij den »flach- atmer* worden de longtoppen verwaarloosd ze worden plat en kunnen ten laatste ziek worden. Wie het diep ademhalen van jongs af systematisch toepast, zal tegen longaan doeningen beschermd zijn. 1 let juiste, normale ademhalen moet het kind, even als het loopen, geleerd worden. Zoo spoedig mogelijk beginne men met de ademgymnastiek, die men echter óok, in dien zulks verzuimd is, op lateren leeftijd kan beoefenen. Diep, langzaam inademen der der lucht naar het tempo van een metro noom, een bepaalde pauze voor het houden van den adem in de gespannen longen en verruimde borst, vervolgens langzaam en zoo volledig mogelijk uitademen, leiden, dagelijks beoefend, niet alleen zeer spoedig tot een versterking van alle spieren, die bij de adem haling een rol vervullen, en tot een ontwik keling van den borstomvang, maar zij be- en geschikt te maken voor hun doel de grootste hoeveelheid lucht tot zich te nemen waartoe ze staat zijn. De juiste ademhaling werkt niet alleen gezondheidsbevorderend doch ook veredelend op de lichamelijke vor men. De borstkas wordt er door uitgezetde buste krijgt een mooien vorm. Door vermeerderden luchttoevoer wordt altijd een bloedreiniging en een verjongende kracht voor de sappenmassa van het lichaam verkregen, welke het gansche organisme ten goede komt. Zij beschermt tegen ziekte der ademhalingsorganen, voornamelijk tegen de gevreesde tuberculose; zij geneest lichte hartgebreken en lenigt de ergere. Natuurlijk is hierbij noodig het levens element van den menschreine lucht. Deze geeft de lente op vele dagen. Te beklagen zijn de menschen, die haar niet gebruiken kunnen; te laken echter zij, die haar niet gebruiken w i 11 e n. Het centraal vrijzinnig verkiezings-comité in het kiesdistrict Amersfoort heeft in een Zondag hier gehouden vergadering met algemeene stemmen tot candidaat gesteld >r de Tweede Kamer mr, W. H. de Beaufort, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken. reiken ook het mooie resultaat, dat de stofwisseling verhoogd, dus de spijsvertering bevorderd en de spanning der overige spieren verhoogd wordt. Ook verdwijnt spoedig de bleeke gelaatskleur om plaats te maken voor een frissche, gezonde tint. Inademen, pauseeren en uitademen moet elk drei seconden duren, in 't geheel dus negen seconden. Kinderen, die aanvankelijk reeds 11a tien zulke ademoefeningen vermoeid waren, om dat zij gewend waren, slechts met de boven ste borsthelft te ademen en het diepe ademen door het optrekken der schouders te ver krijgen, waren in twee a d>"- weken in staat met gemak op de gewenschte manier te ademen. Heeft deze gymnastiek dagelijks eenige malen plaats met een duur, geCvenredigd aan de krachten, zonder te groote vermoeie nis, welke merkbaar wordt aan geeuwen of duizelachtigheid, dan zijn de gunstige lichame lijke veranderingen spoedig te bespeuren. Heeft men het juiste ademen geleerd, dan gaat het later zonder metronoom, precies als bij het juiste spreken. Dan brengt ons geen hard loopen, geen berg- en trappenklimmen buiten adem, want een goede ademhaling ontlast het hart, zoodat het zonder inspan ning kan werken, hetgeen toch bij iederen tak van sport een hoofdvoorwaarde is, wan neer hij tot de gezondheid en het genoegen zal bijdragen. Een ruiter of wielrijder is zonder goede ademhaling niet denkbaar. Een mensch, die een sport of een zware lichame lijke oefening langen tijd verricht, zonder zijn ademhalings-werkzaaniheid volgens de regeling der kunst aan te passen aan de in spanning, zal spoedig met asthmatische on gemakken te kampen hebben, die in den aanvang wel gering zijn, maar naderhand toenemen, wanneer de oorzaak niet wordt weggenomen. Athleten, hardloopers, roeiers en wielrijders worden later onvoorwaardelijk ziek, tengevolge van longlijden of hartaan doeningen, en bereiken zelden een hoogen leeftijd, als zij verzuimen, goed te ademen. Een onvoldoende, oppervlakkige ademha ling schaadt het hart in hooge mate, de hartspieren rekken, het hart wordt grooter, zonder dat zijn spierstelsel zich dienovereen komstig versterkt. Het gevolg hiervan is hartzwakte, welke niet zelden eindigt met den dood door beroerte. Zeker, vele personen leeren bij hun sport, alsloop- of balspelen, roeien- of zwemmen, wielrijden of turnen, geheel vanzelf het diep- ademen maar het is nuttiger, het systema tisch te leeren, ook voor personen die niet aan sport doen. De meeste menschen. die een zoogenaamde zwakke borst hebben, zijn slechte ademhalers van huis uit, >Flachatmer*. Sedert hun jeugd ademen zij oppervlakkig, omdat niemand hen op deze verkeerdheid opmerkzaam heeft ge maakt. Hoe anders is de bouw van een ech ten sportmensch dan die van een >Flachat- mer*. Bij dezen vindt men een smalle, van voren afgeplatte borstkas, de schouders han gen af ot zijn naar voren gericht, en vertoo- nen, vooral bij dames, de zoo gevreesde zoutvaatjes, zooals de volksmond de inzinkin gen boven het sleutelbeen wel noemt. De borst der borstzwakken is bleek en het spier stelsel voelt slap aan. De borstomvang is gering, terwijl bij normale menschen de borst naar voren mooi gewelfd is. Bij dezen zijn de schouders vol en rond, hangen noch naar voren, noch omlaag. Wie goed ademt, past een voorkomings- kuur toe hij beschermt zich tegen een leger van ziekten. Er zijn vele menschen, die een afschuw hebben van de beoefening van sport. Die personen vormen het groote leger der bleekzuchtigen en bloedarmen. Ten ge volge van hun chronisch zwak- en ziek zijn, zijn ze van iedere lichamelijke bezigheid af- keerig, wars van iedere sport, die juist hun red ding zou zijn. Zij ademen slechts onvolmaakt, zijn vFlachatmer*. Zoo ontstaat bij hen de eene of de andere ziekte van het bloed. Bij al deze ziekten verdwijnt de mooie roode kleur van het vleesch. Daarbij komen nog gebrek aan eetlust, slechte spijsvertering, enz. Men zendt zulke zieken gaarne naar buiten, naar de bergen of de zee. Hier werkt wel dikwijls de zuivere lucht na een lang durig verblijf gunstig, maar lang niet in die mate als bij de beoefening van eenige sport. Nauwelijks zijn de ergsten weer eenige we ken thuis en in hun gewonen doen of het oude lijden begint weer. De weldadige gevolgen van een goede ademhaling liggen voor de hand en zijn deze De juiste ademhaling sterkt de spieren der borstkas en maakt ze geschikt om de adem haling krachtiger uit te voeren. Een krach tig spierstelsel der borstkas draagt er inder daad veel toe bij. de longen te versterken De heer A. R. Veenstra zal morgen zijn functitfn als Hoofd-commies ter Gemeente- Secretarie aanvaarden. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuize gehouden 182ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door alle leden en den Secre taris, den heer H. P. van Haselen. De notulen van 1 Februari werden onge wijzigd vastgesteld. Behalve de gewone periodieken, rapporten en verslagen, was ingekomen een schrijven van de Xed. Maatschappij van Nijverheid, houdende uitnoodiging om toe te treden tot de Vereeniging voor internationale congres sen voor nijverheid en handel. Het jongste congres werd gehouden in 1905te Boston het volgende zal plaats hebben in 1914. Een voor-vergadering zal worden gehouden in Maart 1913 onder voorzitting van mr. J. C. A. Everwijn, hoofd der afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel. De Voorzitter merkte op, dat de tijd van beraad niet meer zoo lang is en stelde voor te berichten, dat de Kamer om finan- cieele redenen - het lidmaatschap kost f50, dus een achtste van haar budget niet kan deelnemen aan dit congres, hoezeer belang rijk het ook zij voor den handel en de nijverheid. Aldus besloten met algemeene stemmen. Aan de orde was vervolgens het rapport der commissie uit de Kamer voor de kaas markt. De Secretaris las het rapport van de heeren H. van Haselen en S. van Vollen hoven. De rapporteurs herinneren, dat door de vestiging van vele boeren uit Holland de kaas-productie in de omgeving van Amers foort belangrijk is toegenomen en dat Amersfoort zeer gunstig ligt voor een kaas markt door zijn ligging zoowel aan water als aan verschillende spoorwegen. De dichtst bijzijnde kaasmarkt wordt gehouden te Utrecht, doch ligt voor velen te ver weg, zoodat zij verplicht zijn, hun product aan huis te verkoopen dan wel het in commissie of in consignatie te verzenden. De markt te Barneveld kon niet blijven bestaan vooral omdat het eenige vervoermiddel daar is de spoorweg. Door de commissie werden twee vergade ringen gehouden met de belanghebbenden. Bij de eerste, op December 1912, waren

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1