l\ONA Cacao 3» kaasmakers, die allen de wcnscliclijkheid der oprichting eener kaasmarkt hier ter stede betoogden en van welken ten slotte 10 personen, uit evenveel omliggende Ge meenten, op zich namen, bij de kaasmakers in hun omgeving propaganda te maken voor het plan. In de tweede vergadering, gehouden 20 December 1912, deelden zij het resultaat van hun bemoeiingen mede, dat gunstig luidde. Deze vergadering werd bijgewoond door den Voorzitter der afdeeiing Amersfoort en om streken van het Utrechtsch Landbouw Ge nootschap en den zuivel-consulent in Utrecht, welke laatste niet terughield zijn bezwaren voor het bedrijf zooals dit in den omtrek pleegt te worden uitgeoefend bezwaren, die door de bóeren-kaasmakers werden weerlegd. Belanghebbenden achtten Den Hof de beste marktplaats, met weegplaats onder de bestaande Beurs en weging door een be- eedigd beambte. Het rapport strekt, tot het Gemeentebe stuur het verzoek te richten, de tot stand koming eener kaasmarkt hier ter stede te willen bevorderen. De Voorzitter zcidc, dat zeker alle leden met belangstelling hebben kennis ge nomen van dit rapport en stelde voor, het te verzenden aan den Gemeenteraad, met dankbetuiging voor de uitstekende en uit voerige wijze waarop de commissie zich kweet van haar taak. Aldus besloten met algemeenc stemmen. De Voorzitter las vervolgens het ont werp van het begeleidend schrijven aan den Raad. Daarin wordt herinnerd, dat de Kamer, meenend, dat de instelling eener kaasmarkt thans kans van slagen heeft, den 5 October besloot een onderzoek te doen instellen dit onderzoek opdroeg aan een commissie uit haar midden. Zij verzoekt de markt te doen houden liefst op Maandag, liefst op den Hof er. het wegen der partijen te doen geschieden door een beöedigd weger, tegen waagloon en als weegplaats aan te wijzen de Beurs. Aldus vastgesteld met algemeene stemmen Hierna was aan de orde het rapport der commissie uit de Kamer voor het verstrek ken van electrische energie voor beweeg kracht in het klein-bedrijf en voor zerlich ting. De Secretaris las het rapport van de heeren H. van Haselen, A. Eysink en P. J. Hamers. Herinnerd wordt, dat 500 circulaires wer den verzonden en dat daarvan 65 geheel ingevuld terugkwamen vooral van klein- LORRE VERKONDIGT DE OPINIE VAN HEEL HET GEZIN f"} VAN HOUTEN S Nagtglas Versteeg, uit Bussum, een onpar tijdig deskundige, een druk bezochte lezing met lichtbeelden en het gemis aan electri sche energie wordt hier thans zoodanig ge voeld, dat, naar de commissie meent, het verstrekken er van zal voorzien in een paalde behoefte, waarom de commissie voor stelt, aan het Gemeentebestuur te verzoeken, het verstrekken van electrische energie te willen bevorderen. Het rapport wordt vastgesteld met alge meene stemmen en onder dankbetuiging aan de commissie voor de uitstekende wijze waarop zij zich kweet van de haar opge dragen taak. Aldus vastgesteld met algemeene stemmen. De Voorzitter leest het ontwerp der begeleidende missive, waarin wordt herin- uerd, dat, naar aanleiding van den daartoe herhaaldelijk uitgesproken wensch, de Kamer 5 October besloot de zaak commissoriaal te maken. De Kamer vereenigt zich geheel met de conclusie van het rapport en besluit, bet met de bijlagen ter kennis te brengen van den Raad. Aldus vastgesteld met algemeene stem men. De openbare vergadering, te 8.15 aange vangen, werd hierna te 8.48 gesloten, waar na de Kamer nog geruimen tijd vergaderde in comité-generaal. In het gister verschenen »Rapport in zake landbouw en veeteelt in de Provincie Utrecht door een daartoe 29 April 1911 benoemde commissie uitgebracht aan het Hoofdbestuur van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht* schrijft de sub-com missie voor de zuivelbereiding, bestaande uit de heeren H. B. Hylkema, zuivel-consulent, en J. K. Knottenbelt »De pogingen om te Amersfoort voor de omgeving een kaasmarkt in het leven te roepen, zullen niet tot het gewenschte resul taat kunnen leiden. Levensvatbaarheid heeft deze markt zeker niet*. Hopen we, dat de heer Hylkema, wiens ernstige bedenkingen in de vergadering van 20 December door de kaasmakers en de kaashandelaren al aanstonds werden weer legd, te donker keek. Op bl. 131 van het rapport, dat 199 p„ gina's octavo druks beslaat, lezen we »De afdeeiing Amersfoort van het genoot schap was het lichaam, dat den eersten cur sus in landbouw-huishoudonderwijs in deze Provincie deed houden, welke cursus geheel aan de verwachting heeft beantwoord*. De Kiezerslijsten voor de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven bevatten 41 namen van patroons en 275 van arbeiders. De heer W. Heere, te Eibergen, is be noemd tot onderwijzer aan de school Blan- kenheymstraat. Zaterdagmiddag werd op de Nieuwe Al gemeene begraafplaats aan den Soesterwcg het stoffelijk hulsel van den Woensdag op slechts 28-jarigen leeftijd ontslapen lieer J. H. IT. Daamen, doctorandus in de Ncder- landsche letteren, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Op den doodenakker bevond zich profes sor Vogelsang met een groot gedeelte van het corps studenten uit Utrecht, die zich aldaar, op weg naar de geopende groeve, bij den lijkstoet aansloten. Nadat de kist in het graf was neerge laten, trad prof. Vogelsang naar voren en ving zijn rede aan met de woorden »En zoo staan wij thans aan het graf van onzen jongen vriend*. In het verdere beloop zijner rede memo reerde de professor, o. a. hoe voor enkele jaren de overledene als een bleek tenger jongeling aan de Universiteit was gekomen, wiens uiterlijk weinig goeds voor de toe komst voorspelde. Doch al spoedig bleek, dat die zwak uitziende jongeling begaafd was met een liefde voor de studie, welke hem zijn lichamelijk lijden deed overwinnen. Geen strijd, geen moeite ontzag hij om in de door hem gekozen loopbaan vooruit te komen, en weldra was hij ons aller steun. Zijn edele karaktereigenschappen maakten hem tot aller vriend. Vast in zijn overtuiging voor hetgeen hij voor de waarheid hield, hield hij die overtuiging staande tegenover wien ook. Doch evenzeer gaf hij zijn over tuiging prijs voor een betere. En wat niet het minst zijn edele karaktereigenschappen deed uitkomen, was de liefde voor zijn moe der. Hoe zwaar hem de inspannende studie onder zijn lichamelijk lijden ook viel, steeds bleek in al hetgeen hij deed de vereering en liefde voor zijn moeder. Noodezie ik hem heengaan, die mij steeds ten steun was, ver volgde de professor, terwijl hij eindigde met de woorden »En zoo staan wij dan aan het einde. Troost bieden, daarvoor gevoelen wij ons machteloosmaar onzen vriend in hoog gewaardeerd aandenken bewaren dat kunnen en willen wij*. Deze schoone rede maakte op alle aan wezigen een diepen indruk. Nadat een der studenten namens het studentencorps nogc lige vriendschappelijke woorden had gespreken, en ten slotte de heer Casimir, uit 's-Gravenhage, bij wien de overledene huisonderwijs had gegeven, hem had herdacht als huisvriend, wiens gemis door hem en zijn gezin zeer zal worden gevoeld, eindigde de droeve plechtigheid en verlieten allen den doodenakker, in de vaste overtuiging, dat daar een jong leven was afgesneden, dat zoo heel veel voor de toe komst beloofde. Mejuffrouw Go van den Burg zal aan staanden Zaterdag als soliste optreden in de iaarlijkscke uitvoering der zangvereeniging an Toonkunst te Baarn, waarin zal worden uitgevoerd >Das Paradies und diePeri«,van Rob. Schumann. Kapitein A. M. Kollewijn, van het 4e regiment vesting-artillerie, is, met afwijking van de bestaande organisatie, benoemd tot commandant van het korps torpedisten. De Staats-commissie voor de legerbezuini- ging heeft haar rapport omtrent de voeding der troepen vastgesteld. Bij het Departement van Oorlog zijn voorstellen aanhangig om de cursussen van het 5e, 6e en 8e regiment infanterie met die van het instructie-bataljon tot éen centralen cursus te Kampen te vereenigen. Luitenant-kwartiermeester J. G. F. Bode wordt 1 Maart overgeplaatst van het 3e naar het 4e regiment infanterie, te Gouda. De zilveren medaille voor 24-jarigcn trou wen dienst is toegekend aan sergeant-majoor instructeur H, A. Naarding, van het 5c regiment infanterie. De ie afdeeiing van het ie regiment veld artillerie, uit Utrecht, zal morgen en over morgen te Zeist een oefening houden met gehuurde paarden, De 2e afdeeiing, van hier, zal weldra een schietoefening met scherp houden. Vracht rijders, enz. mogen wel uitkijken naar de kennisgevingen dienaangaande. In »Staatscourant« no. 39 is opgenomen een beschikking van den Minister van Oorlog, waarin bepaald wordt, dat in 1913 voor her halingsoefeningen in werkelijkcn dienst moe ten opkomen van de lichting 1906 de regimenten infan terie, de compagnieën wielrijders, de compag nieën hospitaalsoldaten, de regimenten vesting artillerie, het regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten, alle voor 11 dagen van de lichting 1907 de regimenten infan terie der Ilde en der IVde divisie voor 20 dagen de regimenten infanterie der 1 e en 3e divisie voor 26 dagen de compagnieën wiel rijders voor 26 dagende compagnieën hospitaalsoldaten voor 26 dagenhet korps torpedisten voor 11 dagen van de lichting 1908 de regimenten infan terie der 2e en der 4e divisie voor 20 dagen de regimenten infanterie der ie en 3e divisie voor 26 dagen de cdmpagnieën wielrijders met uitzondering van de viermaanders der 4e comp. voor 26 dagen de 4e compagnie wielrijders (de viermaanders) voor 19 dagen de compagnieën hospitaalsoldaten voor 26 dagende compagnie administratietroepen voor 20 dagen de regimenten veld-artillerie, met uitzondering van de treinafdcelingen, voor 27 dagen het korps pontonniers voor 26 dagen het korps pantserfort-artillerie voor 20 dagen het regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten, voor 26 dagen; van de lichting 1909 het korps torpedisten voor 19 dagen van de lichting 1910 de regimenten cava lerie voor 20 dagende regimenten veld artillerie, met uitzondering van de trein afdeelingen, voor 27 dagen het korps rijdende artillerie voor 27 dagen het korps ponton niers voor 26 dagen de regimenten vesting artillerie voor 27 dagenhet regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten, voor 26 dagen van de lichting 1911 het korps torpedisten voor 19 dagen. 1 ot Directeur der Cadettenschool te Alk- ur is benoemd majoor F, L. J. van de I'ol, van het 6e regiment infanterie. Mo» verzoekt 01», Uet volgentic verslag "^Donderdagavond hield de Chr. Jonge- dochters-vereeniging .Werkt terwijl het dag is. haar 37ste jaarvergadering in het gebouw Eben Haezer.. De leiding dezer vergadering was ongedragen aan ds. A. M. Donner, d,e het samenzijn opende met gebed en Psalm- „«irna 7 W. E. "i een kort ope- nhigswoord'alle aanwezigen welkom heette en de feestvierende vereeniging hartelijk gelukjvenschte met deze «re. Vele vereeni- fingen zijn in 't tijdvak, dat de Chr. jonge- dochters-vereeniging bestaat, opgericht en weer verdwenenzij mjg nog tot heden staan en werken in de dienst der Chr. barm- haM?thhartelljken wensch voor den groei en bloei der vereeniging besloot spr. zijn ope- De Secretarcs incj. Jac. Bronk bracht het Taarverslag uit, waaruit bleek dat de ver eeniging 16 leden telt. In het Bestuur kwam «een verandering. De vergaderingen worden geregeld Donderdagsavonds gehouden en van tijd tot tijd door ds. Donner bezocht. Er is met ijver gewerkt; niet minder dan 162 stuks werden vervaardigd en op 21 Decem ber j.l. uitgereikt. De Pcnningmecstcres had, bij een ont vangst van f142.20 en een uitgaaf van f134,50, een batig saldo van f7.69. De avond werd verder doorgebracht met het houden van samenspraken en voordrach ten, terwijl ds. Felix nog een ernstig woord ten beste gaf. Alle leden hadden zich beij verd, iets moois en goeds ten gehoore te brengen. We willen geen namen noemen doch een uitzondering maken voor de Secretares, die onvermoeid scheen en bij haar arbeid menige voordracht en samenspraak ten beste gaf. 't Was dan ook reeds halt twaalf toen dit gezellig samenzijn door ds. helix met dank gebed werd gesloten. Moge deze nuttig werkende vereeniging toenemen in groei en bloei en vele Chr. jongedochters zich gedrongen gevoelen, zich bij haar te voegen. Onder voorzitting van den heer 1. M. van Veen werd gisteravond hier gehou den de jaarvergadering der kantonale afdee iing van de Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde-, verwaar loosde- of verlaten kinderen (doorgangshuis Bussum*). In zijn openingswoord heette de Voorzitter bovenal welkom den ijvcrigen Secretaris- Penningmeester, mr. P. 1B a u d e t, die, thans geheel hersteld van zijn ernstige en langdurige ziekte, zijn zeer gewaardeerde zorgen weer ten volle wijdt aan de belangen der zoozeer misdeelde kinderen. Mr. B a u d e t bracht vervolgens het jaar verslag uit. Wel zal het in druk worden verspreid, doch uit den aard der zaak dringt van het streven en den arbeid der vereeni ging weinig door tot de buitenwereld en wordt de afdeeiing slechts door de publicatie van haar verslag in staat gesteld, haar werk in wijden kring bekend te maken en daarvoor sympathie te wekken. Ds afdeeiing bestaat thans tien jaar en het groot aantal kinderen, in die jaren door haar verzorgd, wijst uit, dat zij niet heeft stil gezeten. Zij mocht er in slagen, in samen werking met goede pleegouders, een heil- zamen invloed te oefenen op de opvoeding. Gaarne had zij meer willen doen. doch de beperkte financiën veroorloofden dit niet intusschen is zij dankbaar voor den finan- cieelen en moreelen steun, dien zij van velen mocht ondervinden. Het aantal der aan de afdeeiing toever trouwde kinderen bleef stationnair, n.l. 42, van welke 21 te Amersfoort wonen. Tegen over 2, die uit de verzorging gingen, staan 2 anderen, die onder haar toezicht kwamen. Het gedrag liet over het algemeen niet te wenschen over. Het ledental nam toe met 5 en steeg tot 177, met een totaal-contributie van f499; het kas-saldo wies tot ruim f300. ITct verslag eindigt met een beroep op allen wien kinderverzorging ter harte gaat om de afdeeiing in staat te stellen, haar werk uit te breiden. Het werd vastgesteld, met dank aan den Secretaris-Penningmeester. Vervolgens werd mevrouw D. M. Meur- sing—Kirchner herkozen als lid van het afdeelingsbestuur. De afdeeiing zal dit jaar geen voorstellen doen aan het Hoofdbestuur. Wel zal zij andermaal ter sprake brengen de kantteeke- n:ng bij het erkennen van kinderen, Bij monde van den heer A. N. J. van Rossem, uit Baarn, bracht de financieele commissie hulde aan de prachtige, zeer uit gebreide, zeer overzichtelijke administratie van mr. Baudet, die zelfs kans zag, den zoozeer geprezen correcten arbeid van nu wijlen den heer C, L, D. Mounier te ver beteren, en stelde voor, aan mr. Baudet dé charge te verleenen. Hetgeen geschiedde. De Begrooting voor 1913 werd hierna vastgesteld op f 1532.46 in ontvangst en uitgaaf met een geraamd batig saldo van f372.46.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2