Zaterdag 22 Februari 1913. RONA Cacao Nc. 8227. 62e Jaargang. BIJBLAD. Van Houten's AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortscbe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD REDACTEUR F. J. FESDEEZZ3. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieGle- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTZGRACET 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Woens dag, den 2G Februari aanstaande, des avonds te 7.45 ure. Amersfoort, 21 Februari 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDAVIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van heden aan de firma H. WOLTERS ingevolge art. 8 der Hinderwet vergunning is verleend tot het uitbreiden van hare drukkerij door bijbouw van een zetterij en binderij in het perceol alhier gelegen aan het Havik no. 12, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie C no. 48f>4. Amersfoort, 21 I-'ebruari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWI.TCK. De Secretarie, J. D. WERKMAN. I)e aankoop van gronden door de Gemeente Amersfoort. (INGEZONDEN.) Bij schrijven van 17 Januari 1.1. stelden Burgemeester en Wethouders aan den Raad der Gemeente voor, te besluiten tot aankoop van 35.34.70 H.A. grond, gelegen tusschen den Utrechtschen straatweg en den Ouden Utrechtschen weg, ten Westen van het Rijks-opvoedingsgesticht, voor de som van f 110 000, kosten van overdracht inbegrepen en o, a. met bepaling, dat de aan te koopen terreinen, ten behoeve van andere aan de verkoopster toebehoorende gronden, belast zullen worden met de erfdienstbaarheden, dat er geen fabrieken, noch huizen van minder dan f 250.werkelijke huurwaarde zullen mogen worden gebouwd en dat er geen kroegen, bierhuizen, bordeelcn of der gelijke mogen worden gehouden of uitge oefend. Dit schrijven werd opgenomen in de plaatselijke bladen van den 23 Januari 1.1. Reeds den 28 Januari d.a.v. werd dit voorstel in den Raad behandeld en niette genstaande de energieke bestrijding, vooral door den heer P. van Achterbergh, aange nomen met 12 tegen 5 stemmen, terwijl een der leden zich vóór de stemming verwijderde en éen afwezig was. De vraag rijst of het wenschelijk is, aan Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht te verzoeken, hunne goedkeuring aan het genomen besluit te onthouden. Aanvankelijk weifelde ik of deze vraag bevestigend moest worden beantwoord. Nog niet lang geleden kon de vereischte goed keuring voor den aankoop van het landgoed »Nimmerdor< niet verworven worden, en waar de niet-bekrachtiging van de door den Raad genomen besluiten door Gedeputeerde Staten, voorzoo ver die vereischt wordt, m.i. uitzondering moet blijven, vroeg ik mij af of het niet beter zou zijn, te berusten in het door den Raad genomen besluit. Maar herhaalde overweging versterkte mij in mijne meening, dat het genomen besluit een ernstig nadeel voor de Gemeente Amersfoort zal opleveren, en daarom heb ik gemeend een mij ter onderteekening aange boden verzoekschrift aan Gedeputeerde Staten tot het onthouden van hunne goedkeuring aan het genomen Raadsbesluit te moeten Er bestaat geen betere dagelijksche drank dan cacao. Cacao is niet alleen opwekkend, maar tevens voedend en zenuwsterkend. In goed gefabriceerde cacao vindt men de juiste verhouding van vleeschvormende en vet- vormende bestanddeelen. Over de geheele wereld wordt daarom de waarde er van door de geneeskundigen erkend. Voor volwassenen, maar vooral voor kinderen is cacao een heilzame drank. RONA Cacao, gefabriceerd in de Koninklijke Van Houten's Cacaofabriek is een krachtige en toch in het gebruik zeer goedkoope cacao. onderteekenen en anderen op te wekken, dit ook te doen. Uitdrukkelijk wil ik er echter bijvoegen, dat deze daad geen waardeering uitsluit voor de pogingen, die Burgemeester en Wethou ders en anderen in deze zaak hebben aange wend om het Gemeentebelang naar hun inzicht te dienen. Zooals ook reeds bij de beraadslagingen is opgemerkt, is het niemand gegeven, met zekerheid te voorspellen wat de toekomst zal opleveren. Bij gebreke daarvan moeten wij ons behelpen niet vermoedens. Uit de bekende teiten moeten wij gevolgtrekkingen maken ten aanzien van het onbekende. Wij moeten dus onderzoeken of de bekende fei ten het vermoeden wettigen, dat de aankoop van deze terreinen een voordeel voor de Gemeente zal opleveren. Op het Dagelijksch Bestuur, dat den stoot gaf tot het genomen besluit, rust daarom ook de verplichting om de waarschijnlijkheid aan te toonen, dat de aankoop inderdaad een voordeel voor de Gemeente zal opleveren, en bovendien om het doel te ontvouwen, dat met den aankoop beoogd wordt. Het voormelde schrijven, van 17 Januari 1.1., merkt ten aanzien daarvan alleen op, dat Burgemeester en Wethouders het bezit van den grond voor de Gemeente van groot belang achten, in de eerste plaats omdat zij dan, in verband met den aankoop, in Sep tember 1912, van »Vleutbergen< ca., eige nares is van een zeer belangrijk aangelegen complex gronden, strekkende van den Utrechtschen straatweg tot de Barchman Wuytiers-laan bij de halte Vlasakkers, en voorts omdat op het Uitbreidingsplan voor deze terreinen meerdere belangrijke wegen zijn ontworpen. Die motiveering van het voorstel is sober. Er wordt in gemist eene uiteenzetting van de wijze, waarop men zich voorstelt het aan te koopen terrein in exploitatie te brengen, alsmede eene berekening van de vermoede lijke financieele gevolgen van den aankoop en de exploitatie, hetgeen bij eene handeling met verstrekkende gevolgen toch zeker niet overbodig zou zijn geweest. Uit enkele uitlatingen gedurende het debat in den Raad krijgt men den indruk, dat er. behalve hetgeen in voormelden brief staat, nog andere beweegredenen zijn maar om trent de vraag welke die zijn, tast men in het duister. Nu de Raad na eenigen tijd in besloten zitting vergaderd te hebben -- klaarblijkelijk de verplichting tot geheim houding van het gesprokene in eene vooraf gegane bijeenkomst handhaafde (althans blijkt, na de hervatting der openbare zitting, niet van argumenten, waaromtrent vermoed kan worden, dat over het openbaren daar van aanvankelijk het stilzwijgen der leden was verzocht) zou het onbetamelijk zijn, naar die geheime motieven in het openbaar te vorschenmaar met die aan hen onbekende beweegredenen kan dan ook door de Amers- foortsche ingezetenen geen rekening worden gehouden. Wellicht zullen Gedeputeerde Staten termen vinden om inlichtingen in dit opzicht in te winnen. De gedachtenwisseling in den Raad be paalde zich hoofdzakelijk tot het wisselen van argumenten om te betoogen of de grond al dan niet te duur zou worden gekocht. Maar de voornaamste vraag, of de aankoop van deze terreinen noodig of zeer wensche lijk is, werd te nauwer nood besproken. De heer Van der Wal gaf een fragment uit zijne brochure over grondpolitiek ten beste, waarin de voordeelen worden opge somd. die een gemeentelijke grondpolitiek ten doel heeftmaar het springt in het oog, dat van die vele voordeelen ten aan zien van het onderwerpelijke terrein nauwelijks van een enkele sprake kan zijn. Dat de stad Ulm bij hare grondpolitiek wei gevaren is, levert niet het minste bewijs op, dat dit ook elders het geval zou zijn. Wil een vergelijking met Ulm waarde hebben, dan behooren de toestanden hier en in Ulm eerst nauwkeurig met elkander vergeleken te worden eerst daarna zal men voorzich tig conclusies mogen trekken. Het had op den weg van de voorstellers gelegen om de redenen, die vóór den ver koop pleiten, te ontwikkelen en, met aan voering van motieven, te betoogen, dat de aankoop vermoedelijk zegenrijke gevolgen voor de Gemeente zal hebben. De gegevens om de gevolgen van den aankoop, zoowel in financieele als in andere opzichten, nauwkeurig na te gaan, staan mij niet ten dienste maar het komt mij voor, dat ook zonder dat gewezen kan worden op ernstige bezwaren, die het gevolg van den aankoop zullen zijn. Uit het Raadsverslag schijnt te volgen, dat men zich voorstelt, het gekochte voor villa-terrein te bestemmen. Daargelaten of het terrein daartoe overigens geschikt zou zijn, snijdt het bedwongen servituut de mo gelijkheid af om dien grond dienstbaar te maken aan verbetering van volkshuisvesting of aan industrieele doeleinden. Men zal moeten beginnen met den aanleg van hoofdwegen om later, naar gelang de behoefte daartoe mocht ontstaan, de noodige zijwegen te maken. De geprojecteerde wegen beslaan volgens bet Uitbreidingsplan 2500 Ms, waarvan de kosten door den heer Van Achterbergh ge raamd werden, a f2.50, op f181 250. De Voorzitter verklaarde geen begrooting der kosten te hebben gemaakt, doch, op grond van vroegere berekeningen, den prijs op 4/7 van dat bedrag te kunnen stellen, er bij voegende, dat alles er natuurlijk van af hangt wat voor wegen men maakt. Maar waar de Voorzitter er tevens op wees, dat breede toegangswegen voor een Gemeente noodzakelijk zijn en hij de be staande toegangswegen van de Utrechtache zijde klaarblijkelijk onvoldoende achtte, moet men dus wel aannemen, dat de te projec teeren hoofdweg zal worden geconstrueerd op eene niet mindere breedte dan de Barch man Wuytiers-laan heeft. Vergis ik mij niet, dan heeft die laan circa f 50 000 gekost hoewel zij, voorzoover zij door »Birkhoven< leidt, veel smaller is dan voorzoover zij evenwijdig loopt met de spoor baan. Daar de Barchman Wuytiers-laan circa 2800 M. lang is, zal dus de strekkende Meter bij een breedte, als die laan langs de spoorbaan heeft, ongeveer f20 kosten. Nemen wij aan, dat een verbindingsweg van den Utrechtschen weg nabij den Kalkweg - door het gekochte terrein en verder langs den Ouden Utrechtschen weg naar >Lusiduna« om daar aan te sluiten op de Koninginne- laan, alsmede een verbinding van dien te maken weg met de Barchman Wuytiers-laan nabij de halte Vlasakkers, circa 2500 M. lang zal zijn, dan zal de aanleg van die dadelijk benoodigde hoofdwegen minstens f 50 000 kosten. Ik vermoed, dat deze schatting echter veel te laag zal blijken. Behalve f 110 000 voor aankoop, zal er bin nen éen of twee jaren dus minstens f 50 000 moeten worden uitgegeven voor de hoofd wegen, hetgeen met de rente over twee jaren reeds ongeveer f 170000 vormt. Welke billijke verwachtingen mag men daar tegenover koesteren Mag men verwachten, dat het terrein bin- :n overzienbaren tijd bebouwd zal zijn Evenmin als de Voorzitter en de heer Gerritsen meen ik een pessimist te zijnmaar m.i. bestaat geen reden om te verwachten, dat de stroom van welgestelde personen, die zich tot dusver liet wachten, ter wille van dat villa-park in wording in de toekomst zich over Amersfoort zal uitspreiden. Het komt mij voor, dat iemand, die zich in de Gemeente Amersfoort wil vestigen, er eerder toe zal komen, zich een huis te doen bouwen aan de Koninginnelaan of een der andere reeds sedert een tiental jaren bestaande ver harde en beplante wegen, dan een kwartier of twintig minuten verder, waar de wegen in de eerste jaren nog wel de bezwaren van nieuwe wegen zullen vertoonen, en de be planting bij die der andere lanen 10 of 12 jaren ten achteren zal zijn. Voor schoolgaande kinderen en menschen die geregeld naar de stad of naar het station moeten gaan, wordt de afstand en de nood zakelijkheid om voortdurend te stijgen, be zwaarlijk, en aan dat bezwaar wordt slechts gedeeltelijk tegemoet gekomen door den eventueelen aanleg van een electrischen tram weg. De geregeld terugkeerende transport kosten zullen voor een gezin niet onbedui dend zijn, terwijl niet verwacht mag worden, dat de trams onophoudelijk heen en weer zullen rijden, als in de groote steden. Het terrein ligt aan de Noordwestzijde van den Berg en is, mede door zijne hooge ligging, blootgesteld aan veel wind, terwijl een wal van levend groen, om beschutting daartegen op te leveren, ontbreekt en nog zeer lange jaren zal ontbreken. Hier en daar langs den LTtrechtschen straatweg zijn in de laatste jaren villa's ver rezen maar daaruit mag nog niet worden afgeleid, dat dit op het bewuste terrein óok het geval zal zijn. De Utrechtsche straatweg is bijna geheel fraai belommerd, hetgeen van het gekochte terrein allerminst kan wor den getuigd. Zij die langs dien straatweg bouwden, kochten vrij groote terreinen om werkelijk van het buitenleven te kunnen ge nieten maar het gekochte terrein biedt niet de zelfde bekoring aan. Men zal daar geen terreinen koopen van éen ct meer Hectaren. In de eerste plaats ontbreekt het hoog ge boomte bijna geheelmaar ook zou het te duur worden, indien de Gemeente althans zonder verlies wil verkoopen. Werd het ter rein wel benut voor den aanleg van grootere buitenplaatsen, dan zou echter bet doel ver-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1