Stadsnieuws. ijdcld worden, dat bij de Gemeente moet worden ondersteld, namelijk het lokken van veel vermogende personen naar Amersfoort. Kreeg men een geregelde bebouwing van perceelen ter grootte van 10 a 25 Aren, dan zou het gekochte terrein, met «Vleut- beigen» samen, ruimte bieden voor een paar honderd gezinnen, die niet alleen hun be lasting in de gemeentelijke schatkist zouden storten, maar bovendien door hun uitgaven zou den bijdragen tot de welvaart der Gemcentena- ren. Maar werd het terrein bezet door enkele grootere buitenplaatsen dan zouden de be lastingen en de verteringen geringer worden en toch zou men niettemin vrijwel dezelfde kosten moeten maken voor aanleg van gas- en waterleiding en bewaking en onderhoud der wegen. Werd dus het aangekochte terrein zoo als gewenscht zou moeten worden be bouwd met een paar honderd villa's, dan zouden de bewoners niet de genoegens van het buitenleven in die mate hebben als de bewoners der enkele villa's, verspreid langs den Utrechtschen weg voorbij den Kalkweg. Immers, lommer zal er vooreerst niet te vin den zijn en het uitzicht zal door de bebou wing en beplanting grootendeels verloren gaan, zoodat men er geen schooncre omge ving zal hebben dan men ook in de reeds bestaande lanen heeftdoch wel zal men al de nadeelen ondervinden, verbonden aan den verren afstand van de stad en van het station, en van de hooge ligging. Ook de prijzen der terreinen langs de bestaande wegen behoeven een kooper niet af te schrikken. Voor het terrein van de on langs aan de Koninginnelaan gebouwde villa werd f 3 per M- betaald. De Gemeente zal op den duur wil zij niet verliezen wel niet veel goedkooper kunnen leveren, want het is toch zeker niet te verwachten, dat het terrein spoedig volgebouwd zal wor den. zoodat het jaarlijksch renteverlies zeer aanzienlijk moet zijn. Maar gesteld, dat de Gemeente in staat ware, zonder verlies ter reinen te leveren voor villa's die f 1000 f2000 goedkooper waren, dan is het nóg de vraag of men bij de Gemeente dan wel goedkooper terecht komt indien men reke- nii.g houdt met alles. Voegt men bij den koopprijs van den grond de bouwkosten, dan maakt het betrekkelijk weinig uit of men, in plaats van f20 000 of f25 000, slechts f i S 000 a f23 000 besteedt, waar men in het laatste geval het inconvenient heeft, ver van de stad te wonen en daardoor meer transportkosten te moeten maken. Bovendien zullen de bouwkosten op het gekochte ter rein hooger worden door de grootere kosten van aanvoer van materialen. Wellicht zal men opmerken, dat, indien er wat meer lust tot bouwen bestaat, de prijzen der terreinen langs de bestaande lanen zullen rijzen. Dit is inderdaad te wachten; doch het eigenbelang der eigenaren zal een voldoende tegenwicht zijn tegen het te hoog opvoeren dier prijzen. De koopers zullen in hoofdzaak personen zijn, die van elders moeten komen. Zijn de prijzen der gronden te duur, dan komen die menschen niet. dat door den Raad daarover werd beraad slaagd. Dit is thans niet geschied. Men krijgt den indruk, dat men dit voor stel te elfder ure heeft openbaar gemaakt ten einde openbare besprekingen daarover af te snijden. Ik acht een dergelijke handelwijze ongewenscht en meen, dat, zoo die bedoeling niet heeft voorgezeten, ook de schijn daar van had moeten worden vermeden. Ik betwijfel of men op eene dergelijke wijze zou handelen in eene der grootere Gemeenten, wanneer daar de aankoop van grond door een in de verhouding tot het belang der Gemeente evenredig grooter be drag aan de orde kwam. Het is geen wan trouwen in de Raadsleden wanneer men het gewenscht acht, dat zij bij ge wicht ge besluiten, met verstrekkende gevolgen, reke ning houden met de opmerkingen, die door belanghebbenden en belangstellenden buiten hun college worden gemaakt. ii. de JONG Jr. Amersfoort, 20 Februari 1913. Wat den nieuw te maken toegangsweg aan de Utrechtsche zijde betreft, het komt mij voor, dat die niet noodig is indien het terrein niet wordt gekocht. Het is waar, dat de Utrechtsche straatweg te smal en vooral te steil ismaar de toegangsweg langs Emma- en Koninginnelaan schijnt mij zeer voldoende. Het bezwaar, dat die beide lanen wel naar het station, maar niet rechtstreeks naar de stad voeren, zal den nieuw aan te leggen weg óok aankleven, De aanleg van een verbindingsweg van den Utrechtschen weg nabij den Kalkweg naar de halte Vlasakkers komt mij voor in het Amcrsfoortsch gemeentebelang niet noodzakelijk te zijn. Van zulk een weg zal voornamelijk gebruik worden gemaakt door auto's, doch hij brengt geen nadere verbin ding teweeg tusschen twee bevolkingscentra. Ware dit wel het geval, dan zou er trou wens meer reden zijn tot aanleg door de Provincie dan door de Gemeente, die er weinig of niet door wordt gebaat, Wat de financieele gevolgen van den aan koop betreft, betoogde ik reeds, dat bij eene waarschijnlijk te lage raming, de kosten na twee jaar reeds minstens f 170 000 bedragen. De renten daarvan zullen m. i. onder de gewone uitgaven moeten worden gebracht en m. i. evenzeer de aflossing op het voor aankoop en aanleg van wegen, enz. te leenen bedrag; want een voorzichtig beleid brengt m. i. mede om voorloopig niet te rekenen op de geheel onzekere baten, welke uit de speculatieve onderneming mo gelijk zullen voortvloeien. De gemeentelijke belastingen zullen dus hooger moeten worden, hetgeen - zoo het de tegenwoordige welgestelde inwoners, die vrij zijn in hunne beweging, al niet ver jaagt de plaats toch minder aantrekkelijk zal maken voor vestiging. Ten slotte nog een opmerking. Het voorstel tot aankoop van «Nimmer- l)e beteekenis van 181 -ï. Dr, II. L. Oort, Remonstrantsch predi kant te Utrecht, heeft Donderdagavond in de plaatselijke afdeeling van den Ned. Pro testanten Bond dit hoogst actueelc onder werp besproken en daarmee feitelijk het eerst hier ter stede de merkwaardige ge beurtenissen van nu bijkans een eeuw gele den herdacht. Spr. zeide ongeveer Toen vóór 50 jaar het halve eeuwfeest van Neerland's herstel als onafhankelijke, natie op luisterrijke wijze werd gevierd, waren er nog tal van menschen, die zich nog voorvallen uit de dagen hunner jeugd herinnerden en nog indrukken hadden uit den tijd der Fransche overheersching en de dagen der bevrijding. Er waren er nog, die den tocht naar Rusland hadden meegemaakt en wie de namen Moskau en Beresina tel kens nog met schrik vervulden. De laatsten toen nog kinderen, dus zelf niet opgeroepen om mee te trekken herinnerden zich nog hoe hun oudere broeder, hun vader wellicht, met de «grande armeenaar Rusland was gemarcheerd en nimmer weergekeerd. Er waren er die Napoleon hadden gezien op zijn wit paard en tot hem hadden opgezien met afschuw en eerbiedof bij zijn intocht te Amsterdam, of op een zijner snelle bezoe ken aan een der Hollandsche steden. Er waren er, die zich als den dag van gister herinnerden hoe een jeugdige verruk king ook hen had aangegrepen toen zij met een groote oranje kokarde op kiel of jurk half kinderspel, half God in 't harte meejuichten «Vivat Oranje», die nog zagen de vreemde aandoening bij moeder toen deze hun het geliefd oranje op de kleertjes spelde. En dan die uitgelatenheid en die aandoe ning tot schreiens toe, toen de Prins van Oranje, uit Eng',land overgestoken, te Sche- veningen was geland en te Amsterdam tol Souvereine Vorst was uitgeroepen. Zóo was het in 1863. En thans, vijftig jaar later, nu Nederland zich opnieuw opmaakt en thans de honderd jarige herdenking van zijn bevrijding gaat vieren, nu is er niemand meer die Napoleon heeft gekend, noch den Prins van Oranje, den lateren Koning Willemniemand, die uit eigen ervaring wéét mee te praten van de ellende der Fransche verdrukking en van de blijdschap der bevrijding. En al heeft men hier en daar als familie-reliek nog das Ehrenkreuz am roten Band», dat grootvader van den Keizer kreeg, of de wapenrok, versleten en verkleurd, die oud oom bij Waterloo droeg, 't is al voorbij gegaan de levende herinnering behoort aan een vorig geslacht. Wij bezoeken het merkwaardige slagveld van Waterloo de «mornc plainet doch vinden er nauwelijks meer de sidderende aandoening terugwij bekijken de oude platen waarop de Prins van Oranje, staande op een boerenkar en zwaaiend met zijr. steek, van de visscherspink naar het strand te Scheveningen wordt gereden en ook dit is geworden een stuk Geschiedenis, dat ons niet dieper vermag te roeren dan andere afbeeldingen uit de Vaderlandsche historie. Ook dit behoort aan een vorig geslacht. Is het daarom spoorloos aan ons voorbij gegaan en is 't onnoodig, het bijzondere ge denkjaar, dat thans is aangebroken, op bij zondere wijze te vieren? Neen Gelijk in een menschenlevcn ver jaardagen en feesttijden weldadig en goed zijn omdat zij de tijden zijn, gezet om te overdenken en uit te spreken den zegen van het leven en om het verleden aan de toekomst te knoopen, zoo geldt dit ook voor het leven der volkeren. De gedenkdagen van 's volks groote ge beurtenissen zijn de rustpunten op den weg waarop men terugziet en vooruitziet en het tegenwoordige vastknoopt aan het verleden, >In t verleden ligt het heden» zingt het oude kerklied >in het nu, wat worden zal» en dit een groote, te vaak vergeten waarheid. Men kan zijn tijd, zijn volk en hetgeen zijn leden te kennen en het zich fo levendig voor tc stellen als men slechts vermag; het te doen herleven. Het schijnt soms of elke tijd, met zijn eigen karakter en eigen bewegingen, op zichzelt staat en uit zichzelf te verstaan ismaar hij die wil begrijpen, waardeeren en juist be- oordeelen, moet de continuïteit der dingen verstaan, moet 1 ?t heden aan het verleden weten vast te knoopen, moet de groote lijn kunnen trekken, die door alle menschehjke ontwikkeling loopt. Daarom zijn nationale gedenkdagen van zóo groote beteekenis. Midden tusschen al den ernst en den schijnernst van partijen en richtingen, met uitroepen van leugen, met het aan de markt brengen van theorieën, >s het uitermate weldadig, ons den spiegel van het verleden voor te houden waarin een groote gedachte de vrijheids-idee gansch het volk bezielde. Groot is liet volk, dat de beteekenis van zijn onafhankelijkheid ver staat. >De wereldgeschiedenis is het wereld gericht» d.i. een volk neemt in de wereld de plaats in, welke het, naar zijn inwendige kracht gemeten, waard is. In de bevrijding van iS 13 is ten duidelijkste gebleken, dat ons volk, krachtens zijn eigen wezen, steunend alleen op eigen dapperheid en op het onuitroeibaar in ons volk wonend geloof in en vertrouwen op God, een zelf standige plaats in de rij der volkeren waard was een oogenschijnlijk bescheiden, doch in verhouding tot de Europeesche volkeren niet onbelangrijke plaats. Dit doet deze gedenkwaardige gebeurtenis voor ons niet onbelangrijk zijn. /.ij spreekt ons van eigen kracht, moed en geloof en leert ons, dat bet bloed der mannen van 572 en van 1672 nog niet was opgedroogd, al scheidden eeuwen ons van den worstel strijd tegen Spanje en dien tegen de vier verbonden mogendheden. (Wordt vervolgd.) Het nieuwe jaar heeft zich goed ingezet voor 's Rijks schatkist, in welke in Januari vloeide f 13 843 730.57, tegen f 12 789 837.95 in de zelfde maand van 1912; een vermeer dering van f 1 053 892.61, een bedrag, dat nog nimmer in de eerste maand des jaars is bereikt. Tegenover het gerucht, dat de gouden vijfjes uit de circulatie zouden worden ge nomen, heeft de Minister van Financiën meegedeeld, dat hij zoodra mogelijk voor een bedrag van nog vijf millioen zal doen aanmunten. dor» werd gepubliceerd geruimen tijd voor j volk beweegt niet verstaan zonder het ver In zijn Memorie van antwoord betreffende de suppletoire Waterstaats-begrooting voor 1912 (telefoon-exploitatie) zegt de Minister van Waterstaat, dat het hem aangenaam was te zien, dat het voornemen der Regeering om de particuliere locale telephoon-exploita- tie door Rijks-exploitatie te vervangen, bij velen leden instemming vond en ook het voorstel tot overneming van de locale te- lephoonnetten der Nederl. Bell Telcphoon Mij. in het algemeen geen bedenking ont moette. De overneming van het geheele net zal f 1 342 363.37, die van het net te Amers foort f 20 834.70 vorderen. Bij het onderzoek is gebleken, dat de toe stellen en het verdere materieel van dien aard is, dat voortzetting van de exploitatie met de bestaande technische inrichtingen -ndef bezwaar zal kunnen geschieden om dat de netten der Maatschappij voor Rijks exploitatie in bruikbaren staat zijn. Voort zetting der exploitatie overeenkomstig het voorstel is daarom voor het Rijk financieel voordeeliger dan nieuwen aanleg, na een voudige opzegging der concession. Dit laatste zou bovendien niet alleen noodeloos vernieti ging van bestaand kapitaal ten gevolge hebben, toch tevens leiden tot een ongemo tiveerde benadeeling van den concessionaris der verschillende netten. Noodig blijkende verbeteringen zullen geleidelijk zijn aan te brengen. Voor tariefsverhooging, waaromtrent de Regecring echter haar vrijheid moet voor behouden, bestaat uit hoofde van duurdere exploitatie niet veel kans; óok niet na af loop van den overgangstermijn van 5 jaren. Waar nachtdienst bestaat, zal die niet worden opgeheven als daarvoor niet een gegronde reden aanwezig is. I en opzichte van de overneming van het personeel is, naar 's Ministers oordeel, geen grootere vrijheid voorbehouden dan onver mijdelijk noodig is. Omtrent het onderwerp der pensionneering is met den Minister van Financiën overleg gepleegd, die zich met dc door de Maat schappij te storten inkoopsoni heeft veree- mgd. onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare l.agero school I\ mcj. A. Worffel, - Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een subsidie aan de verceniging «Kindervoeding». 3. Verslag, bedoeld in art. 11 van het Kon. besluit van 19 Nov. 1900, «Staatsblad 110. 202» (Kindervoeding). 4. Voorstel van Burgemeester en Wet- hovders tot het rooien van hoornen aan de Beekstraat. s. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot plaatsing van een straatlantaarn in de Krankeledenstraat. 6 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag en pensioen aan den leeraar m de Gym nastiek aan de Hoogcrc Burgerschool, F. Rauh. r 7. Benoeming van een oorzitter van het scheidsgerecht voor de Gemeentewerklieden. s. Benoeming van Secretaris voor het scheidsgerecht voor de Gemeentewerklieden. 9. Benoeming van een leeraar in de Gym nastiek aan de Iloogere Burgerschool (vaca- turc-F. Rauh). 10. Benoeming van eene onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare l.agere school C (vacature mej. C. M. van de Stadt). 1:. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een gratificatie aan den :c Gemccntc-opzicliter D. van Schoonevcld. 12. Voorste] van Burgemeester en Wet houders lot hel verleenen van gratificaties voor tijdelijke vermeerdering van werkzaam heden. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot liet in gebruik geven van een lokaal in het Werkhuis aan de Amersfoort- sche Muziek Verceniging, 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een strook grond aan den Groote Haag, toebehoorende aan de Gemeente Amersfoort. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan de Barchman Wuytiers-laan. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel aan de Bergstraat. Agenda voor de openbare vergadering van don Kaad der Gemeente Amersfoort on Woensdag r6 Februari des avonds kwart voor acht. i. Voorstel van Burgemeester en Wet- hovders tot het verleenen van verlof aan de Burgemeester en Wethouders stellen nog aan den Raad voor. aan H. E. J. C. Ileïlij- gers voor f te verkoopen een stukje Ge meentegrond aan den Groote Haag. ter grootte van 3.93 c.A„ opdat hij bij het bouwen van twee woningen aan die straat in de roo'lijn kunne bouwen. T'slotte stellen zij voor, van den heer 'I'h. J. Frietman voor f5000 aan te koopen liet perceel op den hoek van de Bergstraat en den Utrechtscheweg, ter grootte van 327 M-, zulks met het oog op eventueele ver ruiming van den verkeersweg aldaar. Met dc Besturen van de R. K. kerken aan het Zand en de Langegracht, eigenaren van het voorgelegen terrein, is in beginsel medewerking verkregen nopens de overne ming van den benoodigden grond voor die wegverbreeding. B. en W. vragen tevens machtiging om het woonhuis tot 1 Maart 1916 onderhands te mogen verhuren voor ten minste f275 per jaar. Dc werkzaamheden van de Gemeente waterleiding zijn thans zoover gevorderd, dat men onlangs gereed is gekomen met het vullen van het reservoir op den Aniersfoort- schen Berg met water uit de prise d'eau thans geschie.lt de vulling van de bluslei dingen in dc stad. Dit laatste moet met groote omzichtigheid en beleid geschieden om de in die leidingen opgesloten lucht lang zaam doch volkomen door de brandkranen te doen uitwijken overhaasting zou gemak kelijk aanleiding kunnen geven tot buisbreu ken. '\ct buizennet over cenige dagen, waar schijnlijk togen 1 Maart a. s., met water ge vuld, dan moet het op dichtheid beproefd worden (een beproeving van tvvee a drie dagen) en blijkt het daarbij aan dc gestelde eischen te voldoen, dan kan met kracht het buizennet schoongespoeld worden, waarna het water drinkbaar aan de verbruikers kan worden afgeleverd. Naar mate het schoonspooien der buizen vordert, kunnen achtereenvolgens reeds nieuwe verbruikers worden aangeslotenin de eerste plaats zal daarbij rekening worden gehouden met hen die vóór r Maart hun abonnement bij de Utrechtsche Waterlei ding tegen 1 April as. hebben opgezegd. De thans reeds aangesloten bronnen kunnen 50 M", water per uur leveren, zoodat in 10 uren per dag, 500 M3. water kan worden opgepompt, welke hoeveelheid in den eersten tijd ruim voldoende zal zijn voor de be hoefte. Aan alle aanvragen om met 1 April a.s. aangesloten te worden aan de Gemeente- waterleiding. kan derhalve worden voldaan. Mejuffrouw M. Mensing verwierf de akte •Nuttige handwerken. De heer G. Pichal is bevorderd tot kanse lier bij H. M. gezantschap te Brussel.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2