BIJBLAD Stadsnieuws. uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1913. KENNISGEVINGEN. Herijk van maten en gewichten. burgemeester en Wethouders var Amersfoort maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gebouw Koestraat No. 'J te Amersfoort op 24, 25, 2(1, 27, 28 Februari, 3, 1, 5, (i, 10, 11, 12,1.'! en 17 Maart; en wel; Voor eonige eigenaars van groote partijen, die een oproepingsbriclje ontvangen, MAANDAG en DINSDAG 21 en 25 Februari. Voor hen, wier familienaam begint met A en C' WOENSDAG 2G Februari, des voor middags. 15 WOENSDAG 20 Februari deB namiddags. 15 DONDERDAG 27 Februari. D VRfJDAG 28 Februari des namiddags. E en F MAANDAG 3 Maart, des voonnid- dags. G MAANDAG 3 Maart, des namiddags. II, I en J DINSDAG 1 Maart. K en L WOENSDAG 5 Maart. M en N DONDERDAG Maart. O en P MAANDAG 10 Maart des voormid dags. (J en R MAANDAG 10 Maart des namiddags. S en T DINSDAG 1! Maart. II en V WOENSDAG 12 Maart. W, X, IJ en Z Donderdag 13 Muart. De duur dor zittingen op bovengemelde"dagen L: des voormiddugs van tl1,, tot 12 en des namiddags van 1 tot 31,, uur. Voor Apothekers, Goud- en Zilversmeden (lijnero weging) MAANDAG 17 Maart, van 10 tot 12 en van 1 tot 2 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, dioog en roestvrij moeten worden aangeboden, om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor liet justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Itijks schatkist d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk een (gearceerden driehoek) niet in winkels, enz. teruggebracht tnogen worden p. dat de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 15113 gestempeld moeten zijn met de letter t, en dat er, bij verzuim of verhinde ring om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat, maten en gewichten te lutcn herijken aan liet ijkkantoor te Utrecht des ZATERDAGS van tót 1 uur; f. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan do ijkkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post franco). Amersfoort, 12 Februari 15)13. burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, Van RANDWIJCK. De .secretaris, J. D. WERKMAN. Door de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN zijn ontvangen de ont- werp-zomerdienstregelingen op do spoorwe gen. Zij liggen voor belanghebbenden ter inza ge bij dcri Secretaris. Muurhuizen 13. Bedenkingen daartegen moeten vóór 1 Maart 1913 aan den Minister van Waterstaat worden gezonden. De Kamer voornoemd (i. KLEBER, Voorzitter. H. P. van HASELEW Secretaris. Amersfoort, 22 Februari 1913. Onder voorzitting van den heer J. K. K nottenbelt werd gisterochtend in >De vergulde zwaande jaarvergadering ge houden der plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap. De notulen van 29 November 191 2 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer I\ Lam ér is, die vervolgens het jaarverslag uitbracht. Daaruit bleek o. a. dat het ledental wies tot 176. dat de financieele toestand gunstig is de rekening sluit met ccn bate van f 853 terwijl er in worden gememoreerd de landbouwlczingen, de cursussen in landbouw, tuinbouw, landbouw huishoudkunde, paarden kennis, enz., die alle veel belangstelling had den. Ook wordt herinnerd aan dc oprichting der tuinbouw-vereeniging >Amersfoort«, als kind der afdeelingaan de besprekingen omtrent wildschade en overlast van mollen- vangersen aan de excursie naar de ten toonstelling te Groningen. De rekening en verantwoording werd staande do vergadering nagezien en accoord bevonden, waarna den heet Laméris decharge werd verleend, met' dank voor zijn juist beheer. Ingekomen warenhet Rapport in zake landbouw en veeteelt, uitgebracht aan het Hoofdbestuur van liet U. L. G.; dat is éen groot en warm pleidooi vóór landbouwon derwijs en mededeelingen omtrent Zweed- sche haver, keuringen van stieren en vrou welijk fokvee. Op een desbetreffende vraag, wat toch wel is te verstaan onder de »melkstaten van de stieren*, die ter keuring worden voorgeleid, werd geantwoord, dat bedoeld zijn melkstaten van de moeder van zulk een stier. Voorts waren ingekomeneen reglement voor erkenning van zaai- en pootgoed, waar over de Rijks-landbouwlccraar in de eerst volgende vergadering zal sprekenvan het Ministerie van Landbouw een schrijven om trent de serum's, die niet meer kosteloos worden verstrekteen brochure over her vorming van het landbouw-tentoonstellings- wezen en van het Centraal-bureau een me- dedeeling omtrent de vermoedelijk in Juni te houden excursie naar de landbouw-ten- toonstclling te 's-( iravenhage. waarover na der bericht zal worden gedaan. Ten slotte was ingekomen oen uitnoodi- ging van de commissie van voorbereiding eener landbouw beurs des Vrijdags in de groote zaal van de so ciëteit »Vereeniging« te houden. De Secretaris deelde mede, dat hij met den Voorzitter op 20 December de eerste bespreking bijwoonde en dat het doel is, door die Beurs op betere en gemakke lijker wijze voeling te houden met Bestuurs leden, consulenten, enz. Iets naders is daaromtrent echter niet vernomen. Bij de nu volgende rondvraag wees een lid op de slechte waterlossing bij Soest. De Secretaris deelde mede, dat Donderdagavond ook te 1 laniersveid hier over werd geklaagd en dat naar aanleiding hiervan de Voorzitter der afdeeling, de heer A. M. Tromp van Holst, de zaak zal ter sprake brengen in het Eem-college. In het Eem-college zelve wordt door de afgevaardigden nooit geklaagd wel wordt achter den rug gemopperd. Het is te hopen, dat zij die overlast van het water ondervin den, hun afgevaardigden zullen weten te bewegen, thans de klachten over te brengen aan het Eem-college. Men spreke er dus over, doch doe dit vlugwant het Eem- college vergadert reeds begin Maart. Men brengc de klachten schriftelijk in bij de afgevaardigden van het districtdezen zullen ze dan wel overbrengen aan de Be sturen der verschillende waterschappen. V e 1 e leden, ook uit andere deelcn der Provincie, brachten eveneens klachten in over de slechte waterlossing en voerden daardoor eenjkrachtig pleidooi voor het ka naal door dc Geldersclie vallei. De Secretaris zeide nog, dat de Ned. ITeide-maatschappij zal worden aangezocht, van advies te 'dienen. Dc Voorzitter deelde nog mede, dat Maandag 3 Maart hier weer een vergade ring wordt gehouden van de V. 1'. N. waarin onder meer een voorstel zal worden gedaan om een geheel afzonderlijke eierver- koop-vereeniging op te richten; een voorstel, waarover de vergadering dus nog heeft te beslissen. De heer Van der Linden geloofde niet, dat het goed zou wezen, naast de V. P. X'. een afzonderlijke eierverkoop-ver- eeniging op te richten. Het Bestuur van de V. P. N.-afdeeling, waarvan spr. lid is. is zeer actief, zeer waakzaam, en is er reeds in geslaagd, tal van misbruiken in den eier- handel en vooral van Londensche kooplie den te keeren. Door verdeeling en versnip pering wordt zeker geen kracht verkregen wel door eendracht. Ook te Barneveld hebben de boeren ge tracht, een eigen verkoop-vcreeniging te stichten, doch ze zijn thans reeds tot inkeer gekomen -en te rade gegaan bij het 'Hoofd bestuur der machtige en krachtige V. P. N. en den pluimvee-consulent. De Voorzitter herinnerde, dat hij slechts sprak van een voorstel, dat nog inoet uitgemaakt door de vergadering van de VP. N.-afdceling. Ten slotte vroeg een lid of het niet mogelijk is, hier ook een melk-cursus op tc richten. Daaraan is brandend behoeftede ouders kunnen niet melken en de kinderen dus heeletnaal niet. Spr. wil er zijn stal gaarne voor beschikbaar stellen. De Secretaris antwoordde, dat hij reeds met den zuivcl-consulent hierover sprak. Het is slechts de vraag of de leden willen zorgen, dat er deelnemers komen. Ook deelde spr. mede, dat, eveneens op verzoek van leden, volgenden winter een cursus zal worden gegeven in landbouw- boekhouden, uitsluitend in de avonduren. 1 lierna word dc vergadering, welke te half elf aanving, te kwart v>>or twaalven gesloten. Men verzoekt ons, alvast mee te deeleu, dat op 11 Maart mr. A. W. Kamp als spreker zal optreden in het plaatselijk Nuts-departe- ment. Hij komt met een heel mooi programma en heetde beschaafdste en meest smaak volle voordrager dien wij ooit hoorden (Tele graaf), een hoogst artistiek, beschaafd man (Vaderland), een frisch, oergezond, komisch talent (Nieuwe Courant), een van de beste declamatoren, die wij in Nederland bezitten (Land en volk). Doch" naast den blijspeltoon weet mr. Kamp ook het dramatische goed te zeggen. Het voetbal-programma voor morgen is Quick I te Utrecht tegen U. V. V. Quick III op Birkhoven tegen Maarssen, H. V. C. I te Apeldoorn tegen Robur. We zijn geen vijanden van hetgeen men indertijd noemde het witte gevaar, hetgeen anderen aanduiden als een sigaar met een hemitictje, weer anderen als papyros dies toch vragen we even de aandacht voor de étalage in »De Moor*, die ditmaal geheel bestaat uit Rumeensche Staats-sigaretten, waaromtrent een advertentie in dit nummer verder inlicht, Niet alleen om de keurige uitstalling, der sigaretten; óok niet om tc herinneren, dat ze zijn vervaardigd van Betuwsche tabak, door een Amcrsfoortsch tabakshandelaar aan de Rumeensche regie geleverd, maar om mee te deelen, dat in de éene kast er 1111 raadt eens 102 300 staan welgeteld. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om zes uur, die van de overige voertuigen niet later dan half zeven branden. Niet een brandkraan van de Ltrcchtsche Waterleiding Maatschappij speelde Donder dagmiddag in de Krankeledenstraat fonteintje, tot groot ongerief van de omwonenden, doch een van de Gemeente waterleiding. Den nieuweling werd zijn eigenmachtig optreden voorgoed afgeleerd. Belanghebbenden mogen nog wel eens letten op de kennisgeving in dit nummer, omtrent den herijk van maten en gewichten. Men weet, dat nalatigheid ten deze, ook al is er geen spoor van opzet, streng wordt gestraft. Een jongen, werkzaam in de schoenfabriek De Eenhoorn*, had hedenochtend het on geluk door een machine te worden gegre pen en den linkerarm op twee plaatsen ernstig te kneuzen. Dr. Schreuder verleende de eerste hulp. Tegen een dozijn woonwagenbewoners is proces-verbaal opgemaakt wegens het zon der vergunning innemen van een stand plaats. Tevens zijn ze onder politie-toezicht uit geleid. Een goede wil maakt de zwaarste taak licht. BEURS» VERZICHT. van 15 tot 22 Februari 1913, Ook de afgeloopen week mocht nog geen verbetering brengen in de onaangename stem ming ter Beurze. Overal blijven nog fac toren, die hun drukkenden invloed doen gel den en ondanks den gunstigen economi- schen toestand, die zoowel in Europa als in Amerika hecrscht en welke een geheel ander aanzien der Beurzen zou wettigen, blijven deze mat, onzeker en daardoor tot verdere inzinking geneigd. Allerwege heerscht in handel en industrie een opgewekte bewe ging alleen de Beurzen blijven dood en de effectenhandel wordt hoe langer zoo min der omvangrijk. De ftenige beweging, die van tijd tot tijd nog optreedt, is een oprui- mings-beweging. Het schijnt wel alsof aan deze Beurs-misére geen einde mag komen, want alle kwesties, die hiertoe geleid heb ben, nemen een uiterst sleepend verloop. Zoo de politiek in Europa. De Balkan oorlog, die zich aanvankelijk liet aanzien binnen enkele weken beslist te zijn door de voortvarendheid der Verbondenen, is nu reeds vijf maanden sleepende gehouden en nog is er geen uitzicht op een oplossing. Integendeel, het lijkt er wel naar, alsof, nadat de hoofdkwestie eindelijk zal zijn opgelost, de nevenkwesties de gemoederen nog wel eenige maanden zullen verontrusten. In Amerika, waar de trustvervolgingen en de tariefpolitiek hun ongunstigen invloed doen gelden, schijnt de Regeering er maar niet genoeg van te krijgen, steeds nieuwe kwes ties op tc werpen en telkens in andere richting, zoodat men niet weet, waaraan zich te kunnen houden, Wilson, de man die geroepen zal zijn in dc eerstvolgende jaren de Unie te leiden, blijft zich omhullen met een waas van geheimzinnigheid, in welke richting dat bestuur zal zijn en blijft zwijgen over de samenstelling van zijn Kabinet, waarvan zooveel voor de toekomst zal afhangen. En zoo hecrscht allerwege onze kerheid, die een gevoel van onbehaaglijk heid. te voorschijn roept en de ondervinding heeft geleerd, dat de onzekerheid omtrent de toekomst sterker inwerkt op het gevoe lig mechanisme der Beurs dan de feiten zelve, hoe ongenaam die dikwijls ook mogen zijn. Bij dit alles voegt zich nog een tamelijke geldschsarschte die, met uitzondering van ons land, vrijwel overal heerscht, zoodat, alles te samen genomen, er voorloopig nog niet veel herleving te verwachten schijnt te zijn. Toch dient niet vergeten te worden, dat wanneer de nacht het donkerst is, dc dageraad nabij is* en het 11a de langdurige periode van malaise niet onmogelijk is, dat het herstel dichter bij is dan zich nu laat aanzien. Wat nu dc Europeesche Beurzen betreft, het geschil tusschen Rumeniü en Bulgarije gaf deze week niet zoo veel zorg. Het ver luidde, dat de Mogendheden arbitrage had den voorgesteld en dat beide Staten daarin wel zouden bewilligen, waardoor het gevaar voor een oorlog zal zijn afgewend. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog niet. Van het oorlogsterrein zelve hoort men niet veel meerde partijen blijven daar tegenover elkaar staan zonder tot eenigebelangtijke krijgsverrichting te willen of te kunnen overgaan, terwijl in Turkije meer en meer de wensch om tot vrede tc komen de over hand krijgt, óok al zou daarvoor Adrianopel moeten worden afgestaan. Konden dus de Europeesche Beurzen hun prijzen vrijwel handhaven, Amerika maakte weer een beslist flauwe week door. De toe standen in Mexico, welke aanvankelijk op gehelderd leken door de gevangenneming van President Madero, bleken dit echter absoluut niet te zijn en dit was een veront rusting voor Walls*reet. Ook de staking van de stokers, die het voorstel tot arbitrage verwierpen, bleef dreigen en nieuwe ge schillen tusschen Regeering en Maatschap pijen deden het trustvraagstuk scherper naar voren treden. Bij dit alles voegden zich ongunstige doch onwaar gebleken be richten omtrent de gezondheid van den heer Morgan, zoodat hel resultaat was een beslist flauwe stemming, die de koersen tot enkele procenten beneden het niveau der vorige week deden inzakken. Aan het einde der week ontwikkelde zich een flauwe stemming voor aandeelon Southern Pacific, die voor het eerst sinds 100* onder pari hieven. STAATSFONDSEN' waren over het alge meen prijshoudend. C'nze Werkelijke Schuld- soorten brokkelden fractional af, terwijl van buïtenlandsche soorten Russen prijshoudend bleven. Mexicanen daarentegen flauwer, in verband niet den steeds verwarder toestand daar te lande. Ook Japansche fondsen waren matter, in verband met den ongunstigen fmancieelen toestand van het land. Een van de financieele bladen meende deze week daaraan een hoofdartikel te moeten wijden, waarin het aantoonde, dat de toestand van Japan hard achteruit gaat, dat de bevolking niet meer bij machte is de ontzettende belas tingen voor leger- en vlootuitgaven opjte brengen, dat de prijs der rijst, het hoofd- voedsel van de Japanners, in de laatste tien jaren met 87 pCt. is gestegen en die van levensmiddelen in het algemeen, brandstoffen en kleeding, met 42 pCt. De ontvangsten van het Rijk gaan langzaam achteruit, de uitga ven nemen toe en de betalingsbalans wijzigt zich steeds meer ten nadeele van Japan. Het blad eindigt zijn artikel met de woorden »Japan's financieele toestand grenst aan het Staatsbankroet-, In de beschouwingen van dit blad zit heel veel waarheid, doch of het misschien niet wat te pessimist is? In elk geval is het zaak, Japansche fondsen niet meer te beschouwen als absoluut zekere beleggingsfondsen. IXDUSTRIEEI.E WAARDEN' lagen flauw, in overeenstemming met de matte stemming, welke de Amerikaansche markt kenmerkte. In het bijzonder trokken Stude- bakers de aandacht door een koersverlies van ongeveer pCt. Enkele uitzonderingen daargelaten, ble ven de omzetten op onze locale markten van geringe bcteekenis. Voor CULTUUR WAARDEN' bijv. was de handel [al zeer beperkt. In de afdeeling der MIJ NAVAAR DEN waren het Ketahoens, die door een scherpe stijging de aandacht trokken. In deze afdeeling lagen Cobars flauw en vielen deze aandeelen zelfs tot ;opCt. terug. Van meer omvang was de handel in PETRO- LEUMWAARDEN, hoewel de koersver- schillen van geringe beteekenis blijven. RUBBERWAARDEN' stil, hoewel prijs houdend. TABAKSWAARDEN', aanvanke lijk willig, liepen in het midden van [de week vrij scherp terug op berichten, dat de komende oogst niet zoo fraai van kleur zou zijn. Later werden deze echter weder tegen gesproken, waarna een herstel intrad toch blijven de prijzen per saldo iets onder die der vorige weck. PROLONGATIE ruim op 3 a na reeds 2:i/, geweest te zijn. M. v. I.. Beleefd wordt de aandacht gevraagd voor het achterstaande. Adv,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5