„EYSINK" Rijwielen lichten gang en soliditeit. HET Kil» Ingezonden, METHORST VAN LUTTERVELD. Solied. Sierlijk. zijn overal bekend door liun Snel. Sterk. Morgen (Vrijdag) middag herijk voor hen wier naam begint met een D. Maandag voor hen wier naam aanvangt met een E, F. of G. Wie een gouden broche met pareltjes heeft verloren, kan die terug bekomen aan het hoofd-bureau van politie. De Hooge Raad heeft thans uitgemaakt, dat door het bezigen van een Amerikaanschen snelweger de IJkwet niet wordt overtreden. Een milicien van het 5e regiment infan terie, die 1 December feitelijke insubordinatie pleegde tegen een korporaal, door dezen opzettelijk te stompen en het zijdgeweer tegen hem te trekken, en deswege door den Krijgsraad te Arnhem werd veroordeeld tot acht maanden, in te gaan 3 Januari, is Zaterdag door het Hoog militair gerechtshof veroordeeld tot zes maanden, in te gaan 18 December. Onderlinge waardeering bestaat niet in onderlinge aanbiddingde eerste bouwt op, de laatste verteert. TTii den Omtrek. Te Baarn liep het gerucht, dat een witte vos het bosch onveilig maakte. Men liep te hoop en vond éen witten Kees hond. Uit Eemnes wordt gemeld, dat door de lage prijzen er nog een groote voorraad hooi is, dien men tot den volgenden winter wil bewaren. Velen zouden dan ook niet willen inhuren, waardoor lage pachten wor den verwacht. Een arme hals in 't Nijkerkerveen, die thans wordt verpleegd door de diaconie, ver kocht verleden week onderhands zijn huis voor vijf gulden en zijn inboedeltje voor drie gulden. De Nieuwe Zeister Crt». maak; er een toespeling op, dat het Zeister bosch zou worden gesloten voor de vrije wandeling. Dat ware een ontzaglijk verlies voor Zeist en voor de talloos velen, die van elders daar herstel van gezondheid zoeken. Eenige merkwaardige getallen Bekend is de berekening, welke ons toont, dat in den oorlog voor eiken soldaat, die wordt neergeveld, diens gewicht aan lood verscho ten moet worden. Hoewel in de moderne oorlogen eerder met nikkelstaai dan met het zachtmoedige lood wordt geschoten, gaat de berekening nog op. De Engelschen heb ben in den Boerenoorlog vrij wat meer ge wicht aan ammunitie verschoten, dan het gewicht der gesneuvelde boeren bedroeg. Een andere vraag op dit gebied is de volgende. Hoe lang leeft een kanon? Zeer lang, zal men zeggen, indien men de goed aardige vuurmonden op de wallen van Kaar den heeft aanschouwd. Integendeel, een ka non leeft slechts éen seconde. De Japanners losten niet meer dan honderd schoten uit de elfde loop van hun scheepegeschut. Daar elk schot een honderdste seconde duurt, was de vuurmond na éen seconde gewerkt te hebben, in den waren zin des woords uit gepraat. Wat kost ons een oorlogsvlieger, zal men misschien vragen. De Fransche Regeering rekent, dat een vliegofficier met apparaat en bijbehooren, honderdduizend franc kost. Dat wil dan zeggen, als men de kosten van vlieg kampen, reparatie-treinen, en ongevallen over het totale aantal vliegende militairen omslaat.. Valt dus niet mee. Ten slotte, hoe lang leven wij Indien wij het mooi maken, twintig jaar. Neem den ge middelden levensduur op veertig jaar, dan wordt daarvan verslapen veertien jaar, ver eten, verdronken en verrookt vijf jaar, en als het mooi is, niet meer dan éen jaar ver kleed. Met recht zei Goethe Grau ist allen Theo rie en hij leefde dan ook meer dan tachtig jaar. Een begeerd baantje. Westeiland, op Sylt, vraagt een badcommissaris, een betrek king waaraan een bezoldiging van 5000 mark verbonden is. Daarvoor hebben zich, naar de Burgemeester meedeelde, in het ge heel 150 lielhebbers aangemeld. Onder dezen zijn 77 officieren, van wie 13 2e-luitenant, 17 eerste-luitenant, 23 kapitein, ritmeester of kapitein-luitenant ter zee, 8 majoor, 8 overste, 6 kolonel en 2 generaal-majoor. Verder heLben zich aangemeld 14 juristen, 7 docto ren in de Staatswetenschappen, 20 koop lieden en nog 32 anderen. Van de gegadigden zijn er 45 van adel en onder dezen 5 baron nen en 4 graven. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. 1 cachte Redactie, Mag ik in uw blad eenige ruimte ver zoeken voor het volgende Met belangstelling nam ik kennis van het artikel des heeren De Jong in dit blad van 22 Februari 1.1. Bij aandachtige lezing dezer breede motiveering trok ik voor de zooveel- ste maal de conclusie, dat in ieders beschou wing waarheid is en dit is zeer zeker juist ten opzichte van het onderwerp in quaestie grond-exploitatie door de Gemeente». Voor- en tegenstanders werken met hunne respec tieve argumenten zoodanig op den burger leek in, dat het vormen van een eenigszins zuiver oordeel in deze toch al zoo moeilijke quaestie, voor hem, i. c. voor mij, hoe lan ger zoo moeilijker wordt. Niettemin trof, en ook speet het mi' in het betoog van den heer De Jong d«. er- melding te missen van de noodzakelijk zoc geheel veranderde wijze waarop eene Ge meente in onzen tijd beheerd et; bestuurd moet worden. Er ontbreekt m. i. de waar deering in, voor wat ik zou noemen, de mercantiele, de geschiiftliche idee. Immers, waar toch in onzen tijd, tusschen de Gemeenten onderling, 'n zuivere concur rentiestrijd wordt gevoerd, waar toch ge streden wordt om een zoo-groot-mogelijk deel van den stroom der welgestelden aan te trekken en te behouden, daar is 't noodig, dat iedere Gemeente hare netten zoo wijd mogelijk spreidt en, door de tijdsomstandig heden daartoe gedrongen, dit langs zoo ruim mogelijke lijnen doet. En zooals iedere zaak voortdurend er op bedacht moet zijn, door nieuwe attracties haar verkoop-gebied te vergrooten en daarvoor vaak beduidende onkosten moet maken, waarvan de terug vloeiing nooit met zekerheid is te bepalen, daar heeft zeer zeker iedere Gemeente, en in 't bijzonder de onze, den plicht, met die eischen rekening te houden. Bovendien staat t-: opzichte van deze vergelijking eene Gem... nte veel sterker dan eene handelszaak, alleen al reeds omdat eene Gemeente de zorg voor het komende ge slacht niet van zich mag afschuiven, en daar mede te allen tijde heeft rekening te houden, zelfs ten koste van eenige mogelijke finan- cieele schade. In hoeverre die mogelijkheid in dit geval al dan niet bestaat, kan ik, als leek, niet beoordeelen. Doel van dit schrijven is, in uw blad eenerzijds mijue appreciatie 4e doen hooren voor de breede wijze waarop ons tegen woordig Gemeentebestuur in deze richting werkzaam is, anderzijds er op te wijzen, dat men toch vooral niet te angstvallig en te zwaar tillen moet mogelijke moeilijkheden en kosten, daar toch zonder risico niets ondernomen en dus ook niets bereikt kan worden. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, Een belangstellend burger. Amersfoort, 24 Februari 1913. Als niet met naam onderteekend, moest dit stuk onder het hoofdje .Ingezondenstuk ken» en kon het niet, als de andere, op de zelfde zaak betrekking hebbende, aan het hoofd van dit nummer worden geplaatst. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 14 tot 20 Februari 1913. Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Commanditaire Yennootea H. OYENS k ZONEN te Amsterdam). HUBP.HOIZBS 15 (naast de Nederl. Bank), w 1E1.HF Verleenen van crcdietcn onder persoonlijken oi zake- lijken waarborg. Incasso's. Vreemd geld. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws. - singel 2ï«, AMSTERDAM, r Leert. engelsch I-ATIJN RUSSISCH FRANSCH DUITSCH ITAUAANSCH SPAANSCH DEENSCH-NOORSCH ZWEEDSCH door middel v,„ de schriftelijke «yV/ÈTprivaat-doccnt nan de Universiteit ,e U«"rhdTPt! A TOKKER,' privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan do examens. Duur van eiken cursus een jaar. Conditun s. i Suooes verzeüöTfl - Vraagt een gratis prospectus of een proefles. - GEBOREN Willem Derk, z. van Pier Drijfhout en Gerdina Martina Kedde. Johanna, d. van Teunes de Graaf en Cornelisje Kraak. Wilhelmina Mijntje Hiltje, d. van Marten Dijk en Mijntje Bos. Metje, d. van Pieter Koning en Bertha Klarenbeek. Tjalligje, d. van Aalbertus van Es en Wijbigje Pie- terson. Willemina Gijsberta, d. van Hen drik Frederik Meijer en Jacoba Maria Ja- quet. Dirk, z. van Georgius Eversen en Elisabeth Heere. Barend Cornelis, z. van Cornelis van 't Wel en Trijntje van Mond- frans. Hendrika Clasina, d. van Klaas Veeman en Hendrika Maria van 't End. Alberta, d. van Albert Versteeg en Jannetje van Bielder. Pieter, z. van Pieter Vermie en Barbara Vogelaar. Gerrit Jan, z. van Gerrit Jan Lenstra en Clasina van Norreu, Een natuurlijk kind. ONDERTROUWD Martin de Hoog en Aletta Martha van Achterbergh. Nicolaas Anthonie Wannee en Maria Hulst. Jan van Ouwerkerk en Hendrika de Jeger. Joseph Verhoef en Hendrika Pampus. GETROUWD Willem van Keulen en Jansje Petronella Cornelia Slingerland. Lucas Theodorus van Hilst en Johanna Hendrika de Goede. Jan Johannes Scheffers en Adriana Pie- ternella Helmerhorst. OVERLEDEN Willemijntje van Groningen, 84 jr., wed. van Willem Bottenburg. Jasper Herman Hendrik Daamen, 28 jr., ongeh. Joseph Josephus Vermeulen, 6 mnd. Aalbert van de Kooij, 90 jr., wedr. van Jannetje van den Berg. Reijer Malestein, 2 jr. Jo hanna Ruijzendaal, 80 jr., wed. Johannes Jansen. Gerrit Dorotheus Antonius van Niekerk, 4 mnd. Johanna Hendrix, 33 jr., ongeh. Jannetje van Veldhuizen, 83 jr., wed. van Gerardus Geijtenbeek. OUDERS, OPVOEDERS en ONDERWIJZERS!!! ABONNEERT U OP Veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders, ouder redactie van dr. J". CSrXJ UNriSTHNJ"Gt- 'Wzn,, met medewerking van bekende opvoedkundigen en artsen. Prijs per jaar franco per post 3Met Januari begon de 14e jaargang. - Om zijn pittiger, inhoud is Ufet Kind» een zeer gewaardeerd en steeds meer gezocht blad. Proefnummers op aanvraag bij den Uitgever J. PLOEGSMA, Zwolle.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 6