Dinsdag 18 Maart 1913. üm RONA Cacao No. 8237. 62e Jaargang. kosteloos. Van Houten's Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHSDEEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigenlngs- advertentifin per regel 15 cent Reolames 1—5 regels f 1.J5. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 April doet, in schrijven als abonno', ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVING. BEPALINGEN BETREFFENDE VRIJSTEL- LINO van den MILITIE DIENST. De Burgemeester vau Amersfoort maakt het volgende bekend van hetgeen de de ingeschrevenen voor de militie in hoofdzaak hebben te doen tot het verkrijgen vnn vrijstel ling van den dienst. Vrijstelling wegens eigen militairen dienst. Indien bij de inschrijving geen mededeeling vau de verlangde vrijstelling wegens eigen vrij- willigen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen is ge daan, kan dat verlangen door of vanwege den ingeschrevene alsnog worden kenbaar gemaakt bij den Burgemeester tuaschen 21 en 31 Maart U.S., van des voormiddags negen tot des namid dags drie uur ter Uomeente-seerotarie. Vrijstelling wegens broederdienst. Door of vanwege don ingeschrevene, die vrij stelling verlangt wegens broederdienst. moet in gewone gevallen tuaschen 21 en 31 Maart s.s, bij den Burgemeester aanvraag worden gedaan tot het opmaken van het getuigschrift, de wet tige broeders en halfbroeders betreffende. Voor deze aanvraag zal meer bepaaldelijk wor den zitting gehouden ter Gemeente-sec. etarie op 26 Maart a.s., van des voormiddags negen tot des namiddags drie uur. Door of vanwege den ingeschrevene moet worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aan genomen, dat zij met het gezin, waartoe de in geschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Het getuigschrift wordt in den regel opge maakt door den Burgemeester der Gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is in geschreven. Het kan echter ook door een an deren Burgemeester worden opgemaakt. Vrijstelling wegens aanwezigheid van in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Door of vanwege den ingeschrevene, die vrij stelling verlangt wegens aanwezigheid vnn in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet tusschen 10 en 18 Juli a.s. bj den Bur gemeester aanvraag worden gedaan tot het op maken van een desbetreffend getuigschrift, waarbij eveneens twee getuigen moeten tegen woordig zyn. Vrijstelling van hen, die een geestelijk of een godsdienstig-menschenlievend ambt bekleeden of daartoe worden opgeleid. Voor de vrijstelling van deze ingeschrevenen wordt verwezen naar tabel I, houdende regeling van de vrijstelling van geestelijken, bedienaren van den godsdienst en studenten in de godge leerdheid, en tabel II, houdende dergelijke re geling betreffende zendeling-leeraten, broeders- diakonen, Roomscii-Katholieke ordebroeders, zendel ing-kweekelingen en proef broeders. Van deze labellen kan ter Gemeente-secretarie inzage worden genomen. De verklaringen, volgens deze tabellen over te leggen, moeten, voor zoover uit het model niet het tegendeel blijkt, binnen het Rijk zijn afge geven. Voor hem, die is vermeld op het inschrijvings register, dat laatstelijk gesloten is, en op 21 Maart na de sluiting verkeert in een der in be doelde tabellen omschreven gevallen, wordt de verklaring, in de tabellen aangeduid, in den regel afgegeven op genoemden datum of moet, zoo dit niet geschiedt, niettemin uit de verklaring blijken, dat bedoeld geval op dien datum aan wezig was. Voor hem, die na den in het vorig lid ge noemden datum in een der bedoelde gevallen komt te verkeoren, wordt in de verklaring de toestand vermeld, gelijk die is op het oogenblik der afgifte en geschiedt de afgifte niet vóór het tijdvak, binnen hetwelk de verklaring bij den Burgemeester moet worden ingeleverd. Koffie en thee voeden niet, maar kunnen wel nadeelig op de zenuwen werken. Hoe meer deze dranken ver vangen worden door hoe beter de volksvoeding bevorderd wordt. RONA cacao is een goedkoope en toch voedende drank, die eigenlijk in geen gezin mag ontbreken. Daarbij is de smaak ook aangenamer dan die van koffie of thee. De verklaring, in de tabellen 1 en H bedoeld, wordt door of vanwege den belanghebbende ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar hij is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot 1. vóór 1 April van iiet jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op 21 Maart vnn bedoeld jaar 2. in de maand November van het jaar, voor afgaande aan dat. waarin hij zou moeten worden ingelijfd a. iugeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusscben 21 Maurt en 1 November van eerst bedoeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder a 3. binnen een maand nadat de reden van vrystelling is ontslaan, ingeval dit heeft plaats gonad op of na 1 November van het jaar, voor- afgnande aan dat, waarin hij ia of zou moeten worden ingelijfd -t. in de maand, op éen na voorafgaande aan die, waarin de ioopende vrijstelling eindigt, ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, om schreven onder 3. Vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens bijzondere gevallen. Door of vanwege degene, die vrijstelling ver langt wegens kostwinnerschap, wordt bij den Burgemeester aanvraag gedaan tot het opmaken van een staat van inlichtingen. Die aanvraag moet geschieden 1. tusschen 21 en 31 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten, in geval de leden van vrijstelling aanwezig was op ceratgenoemden datum 2. m de maand November van het jaar, voor afgaande aan dat, waarin hij zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbe doeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder a; 3. binnen een maand nadut de reden van vrij stelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats ge had op of na 1 November van het jaar, voor afgaande aan dat, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 1. in de maand op éen na voorafgaande aan die, waarin de Ioopende vrijstelling eindigt, in geval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij by de eerBte maal verkeerde in het geval, om schreven onder 3. De staat van inlichtingen wordt in den regel opgemaakt door den Burgemeester der Gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is inge schreven of voor welke hy heeft geloot. Hij kan echter ook door een anderen Burge meester worden opgemaakt. Bovenstaande is ook van toepassing voor hem, die vrijstelling verlangt wegens het bijzondere geval, dat een dienstplichtige, aan wieu geen vrijstelling is verleend op grond van kostwin nerschap, zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van be staan van zijn gezin of van dat, waartoe hij be hoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wei van personen, uie hem in den eersten of den tweetien graad van bloed- of aanver wantschap bestaan, dat zyne aanwezigheid daar voor dringend noodzakelijk is. N oor zoover dit hiervoren niet reeds afzonder lijk vermeld is, wordt bekend gemaakt, dat aan vraag tot het opmaken of opvragen van de noo- dige bewijsstukken, dan wel inlevering van be wijsstukken, bij den Burgemeester moet plaats hebben ter Gemeente-secretari-», van des voor middags negen tot des namiddags drie uur. Amersfoort, 14 Maart 1018. De Burgemeester, Vax RANDWIJCK. RussiHch-PniisiHcli. Kr dreigt een nieuw woord te ontstaan in onze spreektaal. De vrrrrije Nederlander die veelal niet het onderscheid kent tusschen vrijheid en ongebondenheid heeft het in de laatste dagen erg te kwaad met hot over hem ge steld gezag, dat waarlijk niet uit bedilzucht, doch om het algemeen belang paal en perk stelt aan de vrijheid, die menig winkelier zich neemt om zijn zaak zoo lang open te houdep als hij wil. Men zou zoo'n onverstand laten betuilen als hij zijn vakgenooten maar niet dwong, óok hun zaak even lang open te houden als de dwarse broeder verkiest te doen. Er zijn er, die den mond vol hebben van Duitsch >gemasregcl«. Hebben ze ooit aan gene zijde der gren zen vertoefd, ooit gezien hoe zeer goed de maatregelen werken aan welke de «Pollzei stipt de hand houdt? Nu weten we wel, dat Duitscbland reeds sedert den tijd van Frederik den Groote heeft leeren gehoorzamen maar we weten óok, dat wie iets verder denkt dan zijn neus lang is al heel spoedig vrede heeft met zulke »masreglerei«. Het moge zonderling schijnen, dat men in Duitachland waar het Frisch, From, Froh, Froi waarlijk geen holle klank is geen enkel biljetje mag aanplakken zondar dat de politie het heeft gezien en goedgekeurd maar men vindt daar toch niet de zonderling heden waarmee de Onder de streep-redac- teur van het Handelsblad* reeds maanden achtereen zijn lezeressen en lezers aan 't lachen brengt, waarmee >Neerlandia< zoo heel terecht den spot drijft, dingen alshier zet men koffi, tee cr over, of alshier man gelt men kommesaals. En toch kan men in de laatste dagen, vooral sedert door het arrest van den Hoo- gen Raad der Nederlanden de Verordening op de winkelsluiting in gewijsde is gegaan, geen courant of geen middenstandsblad in handen krijgen of r.r wordt in gt'urmd over het Russisch-Pruisisch systeem, dat, naar de recalcitrante schrijvers meenen, over ons vrrrrije Nederland dreigt te komen. Orde moet er wezen in een geordenden Staat, in elke Gemeente die metterdaad een deel wil uitmaken van dien Staat en die zich tot in haar kleinste onderdeelen niet buiten de wet wil stellenom 't even of die voor schriften zijn gegeven door het hoogste Staatsgezag dan wel door de stadsregeering. Dat vervroegde winkelsluiting mogelijk is, bewijst dc boekhandel, die 's zomers zelfs te 8 uur sluit. Niemand heeft er verlet van en de boekhandelaren en hun bedienden hebben wat aan hun zomeravond, terwij! deze niet bestaat voor de overige winkelhoudenden. Deze mogen al is 't den heelen dag ook nóg zoo broeiend geweest, al zouden ze nóg zoo gaarne óok eens willen ontvlieden den warmen winkel wat helpt éen open deur tegen een aantal gaslampen (even veel gas kacheltjes) thuis blijven en wachten op de klanten, die tóch na zeker uur niet komen. Publiek zelf vindt het immers vreemd, dat de winkels na 9 uur nog open zijn. Nu sputtert men nog tc Amsterdam en maakt men het echt-Amster damsche woord voor flauwe grap. Maar als de hand aan de winkelsluiting wordt gehou den en de bediende van thans straks zelf' patroon zal zijn geworden, als de winkel sluiting ingeburgerd zal wezen en de politie niet meer »over het hekje* of langs het achterdeurtje van »verlofhouder* zal worden gesard, dan zal het komende geslacht hen loven, die de verordening ontwierpen en er de hand aan hielden. Te avond of morgen komt ook hier de vervroegde winkelsluiting aan de orde. De Besturen der plaatselijke afdeeling van »De Hanze* en van Handel en Nijverheid» zul len samen trachten, in afwachting cener Rijks-wet, een gemeentelijke verordening te verkrijgen, die zelfs den meest recalcitranten en den meest angstigen zijp vrijheid zal geven. Maar juist hierom willen we «ven wijzen op een nieuwe verzet-methode. Nu 't niet meer gaat >over het hekje* heeft men te Amsterdam iets nieuws bedacht om door de mazon te sluipeneensdeels omdat men zoo iets aardig* vindt, ander deels wegens dit typische van den Amster dammer, dat hij zich steeds verzet tegen alle gezag cn een broertje dood heeft aau al hetgeen uniform draagtbehalve een brandweerman. Dit nieuwe nu bestaat hierin, dat, als de klok amper 9 uur heeft geslagen en de winkels dus nog worden gesloten, men* zich geroepen acht, dc telefoon te werk te stel len en men de winkelhoudenden lastig valt met allerlei kleine bestellinkjes, die liefst ook maar onmiddellijk moeten uitgevoerd. Waar blijft onder die omstandigheden het nut der vervroegde winkelsluiting Het doel is wel bovenal den bedienden een minder langen werkdag te geven, hun gelegenheid te verschaffen, zich te bekwamen voor hun verdere levenstaak. Dergelijke «grappen* duren gemeenlijk niet lang. Doch ze vinden ook wel navol ging. Het gaat er mee als met de kringen, die op stilstaand water ontstaan nadat een straatjongen cr een liefst heelen steen of een dure kei in heeft gegooid. Maar waar blijft dan de kortere werkdag voor den rijwieljongen, die het onsje lever worst of net dubbeltje andere snoeperij waar de geécrde clientèle* best buiten zou kunnen tot den volgenden dag naar het andere eind der stad mag jakkeren waar blijft dan do rust voor de bedienden Indien dan ook mettertijd wordt gevraagd om een verordening, die het winkelpersoneel van den eigenaar of den chef tot den boodschapjongen een mind-T slaafsch leven zal bezorgen, dan mag wel eens ge wezen op bescherming van dat personeel. Immers dit heeft evenveel recht op be-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1