Tweede Blad A1EBSFOOETSCBE CODHADT Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 29 MAART 1913. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot invoering van 140 automatische lantaarnontstekers in het Bergkwartier en het Soesterwegkwartier. De heer Leinweber; Aan drie lan taarnopstekers zal ontslag worden verleend, hetgeen op de kosten ad f 2500 aan loon uitspaart f 741. Zijn er maatregelen geno men voor deze menschen Wethouder van Duinen: Twee hunner zijn sedert kort in dienst als tijdelijke krachten. Voor den derden is reeds gezorgd. De heer Leinweber: Dank U. Het voorstel wordt aangenomen z. h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wer- houders inzake het adres van den ie Ge meente-opzichter P. van den Hooff. De heer R u y sIk zal het voorstel van B. en W. niet bestrijden, al zou het mij aangenamer zijn indien zij niet de letter van de wet hadden gevolgd, doch er een beetje om heen waren gegaan. Het geldt hier een man, die al 39 jaar de Gemeente dient en het is dus te doen om nog slechts een jaar. In den laatsten tijd zijn meer douceurs ge geven en ik stel daarom voor, in plaats van op 1 Januari 19x4, reeds nu f 100 toe te staan en dus het maximum-tractement te geven. De heer Van Achterbergh steunt dit voorstel. De V o o r z i 11 e r De heer Ruys vindt het jammer, dat B. en W. er niet een beetje om heen gingen. Het is juist een voordeel, dat zij de verordening au point toepasten. De gratificatiën, door den heer Ruys ter sprake gebracht, werden verleend voor bui tengewone diensten. Het maximum is zoo gesteld, dat er een marge is en veel aangenamer is het voor adressant, dat hij op 1 Januari 1914 de ver hooging zal krijgen. Ik raad den heer Ruys aan, zijn voorstel in te trekken. De heer Kroes: Al er ik hoor 'e, dat adressant reeds 39 jaar de Gemeente dient, voelde ik er veel voor, zijn verzoek toe te staan. Hij is een ambtenaar, die zeker zijn loon waardig is. Ik wil echter geen antecedent scheppen en stel dus voor, hem een gratificatie van f 100 te verleenen. De heer Van Achterbergh steunt. De Voorzitter: Het voorstel-Kroes is even gevaarlijk. Men zal nu komen met verzoeken om gratificaties. Adressant heeft niet aangetoond, dat hij een douceurtje verdient en ik geloof niet, dat hij kan bewijzen, dat hij meer deed. De heer Kroes: Ik meen op de hoogte te zijn van het werk, dat hij deed en weet zeker, dat hij wel degelijk zijn volle kracht K»f. De heer Ruys: Ik neem den Voorzitter niet kwalijk, dat hij mijn voorstel heeft be streden. Ik weet zeker, dat als de heer Kam hier nog had gezeten, hij anders zou hebben geadviseerd, omdat hij adressant's werk be ter kon beoordeelen. De Voorzitter: Juist tijdens het be heer van den heer Kam is de salaris-rege ling vastgesteld. Zou de heer Ruys nu niet uit differentie voor den heer Kam, zijn voor stel willen terugnemen Ik hoop, dat hij mij deze vraag óok niet kwalijk zal nemen. Het is het goed recht van den Raad, der gelijke voorstellen te doen, doch ik moet andermaal waarschuwenstel perken aan uw bevoegdheid en ontwricht*de salaris-verorde ning niet. Is adressant zóo weinig mans, dat hijzelf, in een onderhoud met mij, de gronden niet aangaf waarop zijn verzoek steunt De heer Veis Heyn: Ik wil geenszins onderdoen in de waardeering van adressant, doch stel me thans, na de discussiën, op het standpunt van B, en W. Ging hij den dienst verlaten, dan was het iets anders. De Kroes: Als het voorstel-Ruys in stemming wordt gebracht, trek ik het mijne in. De heer Ruys: Ik trek mijn voorstel óok in. De heer Van Achterbergh vraagt stemming over het voorstel van B, en W. Het wordt aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Tegen, de heeren Ruys, Van der Wal, Van Achterbergh, Koning en Leinwe ber. :i. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen waterpassen van het zoogenaamd Bergkwartier. De heer Van Achterbergh: Ik ben niet tegen het waterpassen, doch vind het wel bedenkelijk, dat de f xooo daarvoor wordt afgeschreven op den post voor ver betering van den Eemmond. Is het niet beter, die som te besteden voor een tweede licht baak ten behoeve van de schipperij en den handel Kan de waterpassing niet geschieden door eigen personeel De heer Kroes: Ik meen, dat de schip perij juist bezwaar heeft tegen een tweede lantaarn. De Voorzitter: We zijn niet bezig over de Eem. Nu er toch niets kan gedaan voor de Eem-verbetering hebben B. en W. gemeend, de f xooo van dien post te moeten nemen in plaats van uit Onvoorzien. Het voorstel wordt hierop aangenomen z. d. of h. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het treffen eener regeling om trent het doen van uitbetalingen over ge broken tijdvakken. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van verbouwingen aan het hotel-pension «Birkhoven*. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van huizen aan de Hellestraat. Alle aangenomen z. d. of h. st. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het beschikbaar stellen van een bedrag van f 16 000 ter verbetering van de volkshuisvesting. De heer Leinweber: Waarom zijn deze bedragen hooger dan de koopsommen De Voorzitter: Door de onkosten ad 3 pCt. De heer Leinweber: Dank u. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop voor f450 van wonin gen :n het belang van de volkshuisvesting. Aangenomen z. d. of h. st. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een voorschot krachtens de Woningwet aan de stichting »Volkshuisvesting II* tot een bedrag van f176 460. De Voorzitter: Ik herinner, dat Ge deputeerde Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit tot aankoop der gronden aan den Liendertscheweg. De heer Van Achterbergh: Met genoegen heb ik kennis genomen van dit voorstel, maar toch meen ik, dat het doel niet geheel wordt bereikt en wel omdat de huren ad f2 en f3 te hoog zijn, daar de arbeiders hoogstens fi.75 kunnen verwonen. Ik stel voor, den woningbouw in eigen beheer der Gemeente uit te voeren en wo ningen te bouwen met een weekhuur van f 1.25 a f 1.75 en dus het voorstel thans terug te nemen en in de eerstvolgende vergade ring, aldus gewijzigd, weer te behandelen. De heer Kroes: Ik ben daar sterk tegen. Hoe kan de Gemeente woningen bouwen van f 1.25 a f 1.75. Dat is bij de hooge prij zen der materialen onmogelijk. Het risico voor de Gemeente is thans feitelijk nihilzij kan nu het partic dier initiatief steunen. Ik ben het ook oneens, dat f2 of f 3 te hoog is als weekhuur. We krijgen nu het opschuivings-systeem, waardoor woningen voor anderen vrij komen. De heer Oosterveen: Door het Be stuur van Volkshuisvesting II* is overwo gen of een voldoend huis, op behoorlijken stand, is te verhuren voor f 1.25 per week. Het bleek onmogelijk. De heer Van der Wal: Het verheugt me, dat deze juiste wijze van bouwen aan de orde komt en op deze wijze wordt be vorderd door het voorstel. In het plan wordt ook gesproken over een brug over de Beek. Ik acht het wenschelijk, dat de weg van die brug naar den Liendert scheweg rechttoe-rechtaan wordt getrokken, omdat hij de hoofdweg zal vormen. Ik stel me voor, dat het verkeer door de ruime, breede Koningsstraat belangrijk zal worden en dat de bouw in de richting van den I.iniedijk óok zal worden uitgebreid. Ik geloof wel, dat men bij goed zoeken die wijziging nog wel zal kunnen maken. Ik vind de huizen mooi, doch vrees, dat de hooge daken een maximum-onderhoud zullen vorderen. De Voorzitter: De heer Van Achter bergt is weerlegd door de heeren Kroes en Oosterveen. Thans krijgen we opschuiving en dus is er althans iets gedaan. Overleg met Volkshuisvesting II* zal zeker niet vóór de volgende Raadsvergade ring kunnen beëindigd zijn, We zouden dus uitstel krijgen tot zelfs in den winterde zaak zou zelfs op de lange baan kunnen komen. Den heer Van der Wal kan ik antwoor den, dat het plan nog niet absoluut is vast gesteld en dat B. en W. gaarne rekening zullen houden met de opmerkingen. De heer Jorissen: Ik heb onlangs een lezing gehouden over hygiene van arheiders- wonigen en nu weet ik wel, dat een hygië nist geen rekening houdt met de beurs, maar ik zou toch wel gaarne willen, dat de heer Van Achterbergh mij eens een klein denk beeld er van gaf hoe een woning van f 1.25 weekhuur, waarin menschen moeten wonen, er uitziet. De heer Van Achterbergh: De heer Kroes betwijfelt, dat men arbeiders woningen kan bouwen van f 1.25 a f 1.75. De particuliere bouwer moet rekenen met winstbejag: een vereeniging als deze bouwt met Rijks-crediet, dht op zeer voordeelige voorwaarden wordt verleend, zelfs tot 100 pCt. en tegen een rente van slechts 41/2 pCt. Te Rotterdam werd 23 Juni 1910 besloten tot den bouw van 68 wonigen met 2 tot 4 vertrékken aan de Maashaven met een huur prijs van f :.5o a f 2.40. De loonen te Rot terdam zijn minstens 25 pCt. hooger, de grond is zeker 10 maal zoo duur als hier en er moet bovendien geheid. Men zal hier dus wel kunnen bouwen voor f 1.25 a f 1.75 weekhuur. De heer Kroes zeide, dat de Gemeente nagenoeg geen risico loopt. Zij is als 't ware borg en heeft dus de volle verantwoorde lijkheid voor het voorschot ad f176000 en de koopsom van den grond ad f 14000, ot bijna 2 ton, terwijl de vereeniging slechts f 300 of 1/i pCt. stamkapitaal geeft. Te Menaldamadeel heeft de Gemeente mogen bijpassen. In de voorwaarden staat niet, dat de ge bouwen na 50 jaar zullen overgaan aan de Gemeente; de Gemeente zou dan anderhalve ton krijgen, terwijl deze nu wordt gegeven aan de vereeniging. De Voorzitter zeide, dat het heel moeilijk is, in 4 weken een nieuw voorstel gereed te hebben ;ik verzeker u, dat het wel mogelijk is. De heer Jorissen vroeg me een plan ik kan hier nu nietgaan teekenen, doch zou hem raden, eens te gaan kijken te Rottèrdam, waar alles is uitgevoerd volgens de Woning wet. De heer Kroes: Hoe hoog zijn daar die woningen, 4 of 5 verdiepingen? Hier kan men zulke blokken niet zetten. De Voorzitter: Ik meen me te her inneren, dat over die woningen te Rotter dam heel wat te doen is geweest. Gaf de Gemeente daar steun De heer Van Achterbergh: Dat weet ik niet uit mijn hoofd. De Voorzitter: Ik herinner me thans, dat er te Rotterdam heel wat te doen was tusschen B. en W. en de Gezondheids-com missie, doch wil daarop thans liever niet in gaan. Als ik 't wel heb, zijn het te Rotter dam 2 kamer-woningen, terwijl hier wordt getracht een riante wijk te bouwen, die stel lig zal worden bewoond, waardoor huizen in de stad vrijkomen en de Woningwet kan toegepast. De heer Van Achterbergh wenscht, dat na 50 jaar de woningen aan de Gemeente komen. »Volkhuisvesting< is een vereeni ging waarvan de aandeelhouders ten hoogste 4 pCt. rente mogen ontvangen. Laat zij de mogelijke winst behouden en nog meer wo ningen bouwen. De heer Van Achterbergh: B.en W. beoogen woning-opschuiving ten ge volge waarvan krotten kunnen opgeruimd. Maar dit zijn 1 kamer-woningen van 50 tot 80 cent, waaruit men dus 4 of 5 maal zal moeten opschuiven. De Gemeente, die bijna het geheele kapi taal geeft, heeft recht op het voordeel, dat mettertijd wordt behaald. De Voorzitter: Ik breng in stemming het Voorstel-Van Achterbergh om woningen van f 1.25 a f 1.75 te bouwen. Het wordt verworpen met 15 tegen 2 stemmen. Vóór, de heeren Van Achterbergh en Leinweber. De heer Oosterveen neemt als Bestuurslid van «Volkshuisvesting* niet deel aan de stemming. De Voorzitter: Ik breng in stemming concept-besluit I. De heer Van Achterbergh: Nu we op het punt staan, een antecedent te schep pen voor andere bouw-vereenigingen stel ik bij punt 2 voor, een deel der huur in reke ning-courant te deponeeren bij den Gemeente ontvanger. Dit vergemakkelijkt ook de boekhouding. Dit is thans niet noodig, bij de huidige samenstelling van het Bestuur, doch in een verre toekomst kan het noodig worden. Den 2 December 1911 heeft het zelfde te Amsterdam een punt van ernstige discussie uitgemaakt. Daar ontvangt een vereeniging per half jaar 72 mille aan huur. Ik herhaal, dat ik het oog heb op een verre toekomst. De Voorzitter: B. en W. zullen re kening houden met de opmerking. De heer Van Achterbergh: In punt 9 staat, dat de Begrooting en de exploitatie rekening jaarlijks aan en B. en W. worden meegedeeld. Is het niet beter, te lezenter inzage overgelegd De Voorzitter: Hierin is voorzien bij punt 8, doch B. en W. nemen de redactie wijziging over. Concept-besluit I wordt hierna aangenomen z. h. st. De Voorzitter: Ik breng in stemming concept-besluit II. De heer Van Achterbergh: Ik stel voor, thans te bepalen, dat de openliggende terreinen zullen worden vergoed tot de halve breedte van den weg. De "V o o rz i 11 e rDit is reeds in voor bereiding. De heer Van Achterbergh: Dan trek ik mijn voorstel in. Het besluit wordt hierna aangenomen z. h. st. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het instellen van een Commissie van bijstand voor de financiën. Benoemd de heeren Veis Heyn met «7, Gerritsen met 15, Van der Wal met 14 en Kroes met 13 stemmen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de verhuring en het gebruik van «Vleutbergen*. Aangenomen z. d. of h. st. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling der Verordening, houdende bepalingen voor het overdragen aan de Gemeente van verkeerswegen of terreinen tot het aanleggen van verkeers wegen bestemd. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het zenden van een adres aan de T weede Kamer der Staten-generaal inzake de wetsontwerpen betreffende de pension- neering van Gemeente-ambtenaren. 22. Vaststelling van het 7e aanvullings kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1912. 23. Vaststelling van het 3e aanvullings kohier der Straatbelasting, dienst 1912. 24. Behandeling van reclames in zake Inkomstenbelasting, dienst 1912. 25. Behandeling van reclames in zake Straatbelasting, dienst 1912. 26. Verleenen van afschrijving in zake Inkomstenbelasting wegens vertrek en over lijden, dienst 1912. De punten 20 tot 26, waaromtrent geen mededeelingen worden gedaan, worden aan genomen z. d. of h. st. 27. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare I.agere school E (vacature-mevrouw Rupp Sluis). Benoemd mejuffrouw S. G. G. van Kal ken met 14 stemmen, tegen 4 op mejuf frouw C. Onnes. 28. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres aan de openbare Lagere school A, mej. E. L. M. Sinnige. Aangenomen z. d. of h. st. 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot regeling van de huurwaarde der woning, enz. van den concierge aan de openbare Lagere school B. Als voren. 30. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot hel instellen van een kaasmarkt en tot vaststelling van de daarvoor noodige verordening op de heffing van weegloonen. De Voorzitter: B. en W. hebben gehoopt, dit thans te kunnen afdoen, doch moeten door een nader bericht van de Kamer van Koophandel de concept-besluiten II en III. houdende de Verordeningen op de hef fing en de invordering der weeggelden, terugnemen. De markt zal vermoedelijk worden gehou den van half tien tot twaalfde belasting zal vermoedelijk iets gewijzigd moeten wor den, in verband met het verzoek om ook het transport uit te voeren en de uitgaaf zal iets hooger worden dan f 125. Z. h. st. wordt nu besloten tot het instel len eener kaasmarkt des Maandagsochlends op den Hof. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de besteksvoor- waarden voor bouwwerken voor de Ge meente. Z. d. of h. st. wordt besloten, de regen dagen voor rekening der Gemeente te nemen. Om 9.25 is aan de orde de rondvraag. De heer Jorissen: In het nummer van 15 Maart van het Vrijzinnig-democratisch weekblad »De vooruitgang* werd ondereen schuilnaam geïnsinueerd, dat een der Raads leden, de heer Gerritsen, van zijn positie als Raadslid misbruik zou hebben gemaakt om een zijner zoons aanzienlijk te bevoordeelen op kosten van de Gemeentekas. Ik heb de innerlijke overtuiging, dat in onzen Raad niet éen lid, toen hij er kennis van nam, heett gedacht, dat het waar kon zijn en dat ieder den zich schuil houdenden lasteraar verfoeit. We staan thans echter voor het feit, dat een onzer oudste Raadsleden, die bijna 25 jaar zitting heeft, wordt beschuldigd. Hij en ik mogen het, wat de politiek betreft, niet steeds eens zijnmaar het is me nochtans een eer en een behoefte, hier tezeggen.dat ik er van overtuigd ben, dat de heer Ger ritsen steeds trouw de belangen der Gemeente heeft behartigd. Ik heb de eer, B. en W. te verzoeken, mededeeling te doen van alle feiten, betrek king hebbende op de zaak waarvan de heer Gerritsen in het stuk wordt beschuldigd. Wethouder Van Esveld: Van het Dagelijksch Bestuur, dat destijds de zaak, waarvan de geachte interpellant spreekt, be handelde, zijn thans nog twee leden in func tie. Het is daarom, dat ik hier, mede namens mijn collega Rijkens, de volgende verklaring wensch af te leggen De onderhandelingen van het Dagelijksch Bestuur met den heer Gerritsen junior over

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5