Stadsnieuws. damsche Arbeidsbeurs werd onlangs een nieuw systeem van statistiek ingevoerd, waarbij iedere maand de administratie wordt afgesloten. Dit mag een verbetering genoemd worden. De leerlingbemiddeling wordt door hem voorbereid. Evenwel zijn hier nog niet, als in Duitsch- land, zoogenaamde «Madchenheime* aan de Arbeidsbeurzen verbonden, hetgeen even wel voor een groote stad als Amsterdam wel wenschelijk mag geacht worden. Ten slotte is centralisatie van de Arbeids beurzen in Nederland gewenscht. Dat aan de ambtenaren aan een derge lijke inrichting, wat betreft tactvol en hande lend optreden, vlug inzicht, menschenliefde, enz., hooge eischen worden gesteld, spreekt vanzelf. Waar echter de ambtenaren hun taak op de juiste wijze opvatten, daar moe ten de Arbeidsbeurzen tot bloei komen, en zullen zij na verloop van tijd in het maat schappelijk leven de zeer belangrijke plaats innemen, die hun werkelijk toekomt. Schoolraden. Mr. W. H. de Beaufort schrijft in de (vrij-liberale) «Fakkel* over het onlangs weer naar voren gebrachte denkbeeld om aan de ouders van schoolgaande kinderen invloed te geven op de inrichting van het onderwijs, een denkbeeld, dat door mr. C. O. P. baron Creutz zelfs in een bepaalden vorm van wet telijke regeling is gegoten. Mr. De Beaufort, ofschoon erkennend, dat het beginsel »de school aan de ouders* veel aantrekkelijks heeft, acht toch de bezwa hieraan verbonden, van te grooten omvang. Elke drie jaren zooals mr. Creutz wil in iedere Gemeente een stemming te doen houden, waarbij kerkelijke en godsdienstige hartstochten in hooge mate zullen worden opgewekt, Is een zaak, die haar bedenkelijke zijde heeft. Godsdiensthaat en kerktwist zijn, helaas, in Nederland zóo licht ontvlambaar, dat met zorg alles dient te worden vermeden waardoor dit onheilig vuur zou kunnen op flikkeren. Uit dezen hoofde heb ik nogal bezwaar tegen den schoolraad, uit ouders van schoolgaande kinderen bestaande. Buiten dit algemeen bezwaar tegen instelling van schoolraden, uitsluitend sa mengesteld uit de ouders der schoolgaande kinderen, is er nog een ander, van practischen aard. Wanneer men de hoofden van de gezinnen, waartoe de schoolgaande kinderen behooren, tot de stembus oproept, verkrijgt men een voortdurend wisselend kiezerskorps, dat in drie jaren zeer sterk kan veranderen. Zoodra de kinderen van zijn gezin de school veria ten, verliest het gezinshoofd zijn kiesrecht, terwijl dit daarentegen wordt toegekend aan de hoofden, uit wier gezinnen kinderen tot de Lagere school worden toegelaten. In Gemeenten waar twee partijen de Katholieken en de Hervormden bijvoorbeeld, hetgeen zeker nogal eens zal "oorkomen elkander den invloed op de achool betwis ten, en waar dus beide partijen in getal sterkte niet zeer veel verschillen, kunnen door de toevallige omstandigheid, dat onder de hoofden der schoolgaande kinderen tijde lijk éen der beide partijen de meerderheid heeft, groote veranderingen in de richting der school worden tot stand gebracht, die dan wellicht na drie jaren, wanneer de ver houdingen weder veranderd zijn, ongedaan moeten worden gemaakt. Zoowel voor het onderwijs als voor den onderwijzer zjjn dergelijke driejaarlijksche veranderingen zeer ongewenscht. Het is waar, dat verkiezingen voor den Gemeen teraad of een benoeming bij het schooltoe zicht óok dergelijke veranderingen in het leven kunnen roepen, doch dit zijn toch altijd meer gebeurtenissen van buitenge wonen aard, die niet om de drie jaren kun nen verwacht worden. Zooals ik in den aanvang zeide, het invloed geven van de ouders op het onderwijs hun ner kinderen heeft in beginsel iets aantrek kelijks. Ziet men het echter in wettelijke bepalingen uitgewerkt en gaat men over de werking dezer bepalingennadenken, dan komt men tot de overtuiging, dat er in de practijk nogal bezwaren aan zijn verbonden, die niet te licht mogen worden geteld, In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondag om half tien een gods dienstoefening gehouden voor jongelieden van io tot 16 jaar en om elf uur de gewone dienst, beide onder voorgaan van ds. Hooy kaas. Uit den regenmeter hier is in Maart na 14 regendagen afgetapt 63.1 m.M. neerslag. De grootste hoeveelheid den 17de]), nl. 13.5 m.M. Dit zijn ietwat andere cijfers dan de reu- zengetallen, in het vorige nummer meege deeld, door het ontbreken der decimaaltee- kens in de opgaaf. De Tweede Kamer begon gister de be handeling der Ziektewet en zal volgende week behandelen het wetsontwerp tot over neming der netten van de Ned. Bell-tele foonmaatschappij. Bij haar is ingekomen de Memorie van antwoord nopens het pensionneeren van Gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Het Rijk zal daarvoor 10 mil- lioen bijpassen. De heer H. van den Boogert is herbe: noemd tot Voorzitter van den Algemeenen bond van mineraalwater-fabrikanten en bier handelaren in Nederland, doch heeft die be noeming evenmin aangenomen als de Secre taris. Toen hij, ondanks allen aandrang, vol hardde bij dit besluit, werd hem het Eere lidmaatschap aangeboden, dat hij aanvaardde. Mejuffrouw W. A. Rijnders verwierf de akte Nuttige handwerken. Dr. Ch. Ali Cohen, sedert 1902 hoofd-in- specteur der volksgezondheid in Utrecht en van 1910 directeur van het Rijks-centraal laboratorium voor de volksgezondheid, is Dinsdag op 53-jarigen leeftd na korte on gesteldheid te Utrecht overleden. De Regeering erkende zijn groote ver diensten door hem in 1907 te benoemen tot ridder in orde van den Nederlandschen leeuwde wetenschap, door hem driemaal een professoraat aan te bieden. De heer D. F. van Slooten is benoemd tot assistent voor de Natuurlijke historie aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Ook de deftige «Staatscourant* heeft zich te buiten gegaan aan een April-visch. In haar nummer van 1 April schrijft zij »De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 19 Mei a,s. en volgende dagen, gelegenheid zal worden gegeven, naar de bepalingen van het Koninklijk besluit van 14 Juli 1903 no. 30, tot'het afleggen van het examen, bedoeld bij art. 10 der Wet van 28 Mei 1901 (Staats blad no. J30), en art. 27 en 53 der Wet van 18 September 1852 (Staatsblad no. 178), laat stelijk gewijzigd bij de Wet van 1 Juli 1009 (Staatsblad no. 253)*. leder weet nu precies welk examen wordt bedoeld en heeft, indien hij er aan wil deel nemen, er slechts voor te zorgen, dat hij zich vóór «4 April aanmeldt bij den Munt meester te Utrecht. «Stem voor" Rona* vraagt op het het voorblad een jongedame«Kiest in Juni alléén tegenstanders van de Tariefwet* zegt op de achter-pagina het Anti-tariefwet-comité. We naderen met rassche streden den heer lijken tijd waarin men voor niets staat en laster en logen hoogtij vieren en zoo kan het van belang zijn, hier mee te deelen het geen de Stichtsche Courant* van gister avond meedeelt. Naar men ons meldt, zijn de Centrale col leges der drie Rechtsche partijen er in ge slaagd, een concept-overeenkomst vast te stellen voor de hernieuwing der coalitie. In politieken zin stellen zij daarbij de komende Grondwetsherziening op den voorgrond en wel in deze formule De drie partijen komen overeen, steun aan de Regeering te vcrlee- nen ter zake van haar voorstellen tot Grond wetsherziening, inzonderheid voor wat betreft artikel 192, naardien in haar voorstel tot wijziging van dit artikel eenerzijds het be ginsel wordt vastgelegd, dat door de open bare kassen in de kosten van het algemeen Lager onderwijs op de scholen, door ingeze tenen opgericht, op gelijken voet wordt voor zien, als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs op scholen, van de overheid uit gaande, en anderzijds wordt uitgesproken, dat bij de inrichting van het van overheids wege te geven Lager onderwijs de gods dienstige gevoelens van de ouders der school gaande kinderen zullen worden geëerbiedigd, terwijl zij tevens achten, dat bij de behan deling van deze voorstellen tot Grondwets herziening het eerste lid van artikel 171 niet aan de orde is te stellen. Voor wat de verdeeling der districten aangaat, kwam men overeen, dat de partij, die den zetel voor eenig district thans bezet houdt, in dat district ook nu den coalitie- candidaat zal stellen, met uitzondering alleen van Leiden en Ede, die aan de Anti-revolu- tionnaire partij worden toegewezen, terwijl men in Ommen, voor ditmaal gezamenlijk een Christ.-historisch candidaat zal aanbeve len, die thans volgens de in 1909 gemaakte afspraak elders uitvalt. Ten einde in de nu volgende parlemen taire periode, bij vacature als anderszins, zich voordoende moeilijkheden te voorkomen, zal een commissie met recht van beslissing door de drie Centrale colleges worden aangewezen. Over deze concept-overeenkomst zal op 24 April a.s. door de drie partijvergaderingen worden beslist. In verband met de nieuwe leger-organi- satie is hier de functie van waarnemend plaatselijk commandant, laatstelijk bekleed door luitenant-kolonel H. J. Jndewey, opge heven en overgegaan op den garnizoens commandant. kolonel J. Th. H. Mingels. Aan de Militaire hoeismidschoul hier werd, na gehouden examen, het diploma als ho - smid toegekend aan de burgerhoefsmeden^ G. Barendsen, te Vorden1 bos, te Pernis; G. J. lloeksema, te Losdorp; Rutenfrans, te Beekbergenen 1;Jj. Kam perman, te Olst; en aart de rrm.c.ens-hoet- smeden der bereden artillerieA. kuperus, te Nijeberkoop, J. van den Bedum, te Amers foort, en W. Th. van Becrsum, te Duiven, allen van het ie regiment veld-artillerie W C. Schouten, te Nieuwer-Amstel, en K. van der Bijl, te Alkmaar, beiden van het 2e regiment; J. W. Robijn, te ZuidzandeC. Dubois, te Nieuw vliet, en M. J. Steketee, te Poortvliet, allen van het 3e regimentK. Mulder, te Muntendam, Th. J. van den Ak ker, te Zaandam, en A. Schakel, te Benschop, allen van het 4e regiment veld-artillerie. De nieuwe Militiewet heeft twee nieuwe bepalingen in het leven geroepen, welke van zóóveel gewicht zijn, dat het wenschelijk is, dat de ouders van dienstplichtige jongelui daarop eens bijzonder hun aandacht vestigen. Deze bepalingen zijn de verkorting van den diensttijd met 2 maan den, indien vooraf aan zekere vrij hooge eischen van lichamelijke geoefendheid wordt voldaan, en de verplichting die aan jongelui van zekere intellectueele ontwikke ling kan worden opgelegd om tot onder officier of officier te worden opgeleid. Ter wijl door hot groote aantal vrijstellingen de kans van vrijloten uiterst gering is geworden, wordt door het zoocven genoemd beginsel van kaderplicht de diensttijd voor hen die Middelbaar of Hooger onderwijs, genoten hebben op niet onaanzienlijke wijze ver lengd. Zij toch, die tot de opleiding voor officier worden aangewezen, moeten 11a die aanwij zing een diensttijd van hoogstens 14' maand op een der school-con»pagnieën doorbrengen. Waar dit voor hen komt te staan op een verlies van ongeveer een jaar studietijd is het begrijpelijk, dat velen van hen omzien naar een middel om aan hun verplichtingen te voldoen zonder daarbij een jaar van hun studie te moeten verliezen. Dit middel wordt gevonden in de zoogenaamde intermittee- rende opleiding, waardoor zij hun diensttijd in de zomer-vacanties kunnen volbrengen en die over meerdere jaren verdeelen, zonder dat dit aan de degelijkheid van hun militaire opleiding schaadt. Het instituut van het reservekader name lijk geeft hun gelegenheid, indien zij zich vóór de loting daarbij vrijwillig verbinden, met een eersten diensttijd van S maanden te volstaan en die over drie achtereenvol gende jaren te verdeelen. Van deze intermitteerende opleiding kan nog meer profijt worden getrokken, indien vooraf eenige militaire voorbereiding is ge noten. Deze militaire voorbereiding kan worden verkregen bij Weerbaarheids-veree- nigingen die, uit particulier initiatief opge richt, van Rijkswege worden gesteund. Aan deze vereenigingen is het voorrecht ver leend, dat hun leden, die in de vereeniging tot korporaal ol sergeant zijn opgeleid, dezen rang na toetreding tot het reservekader kun nen behouden indien door een examen blijkt, dat zij de geschiktheid daartoe wezen lijk bezitten. Op deze wijze kunnen jongelui, die vóór hun in dienst treden reeds militair gevormd zijn, hun diensttijd in den rang van korporaal of sergeant aanvangen, terwijl het hun ook, krachtens de thans geldende bepalingen, een paar maanden dienst bij het reserve-kader uitspaart. Daar te Amersfoort zulk een vereeniging nog niet bestaat, zal worden getracht, bij genoegzame belangstelling, er een afdeeling van de Kon. Nederl. Weerbaarheids Veree- niging op te richten. Te dien einde zal de Voorzitter dier ver- inging, dr. M. Meijers, uit Amsterdam, een lezing houden waarin de bepalingen der nieuwe Militiewet duidelijk worden uiteen gezet en waarin tevens wordt aangetoond hoe de militaire voorbereiding kan worden ingericht om de bovengenoemde voordeelen bij toetreding tot het reservekader deel achtig te worden. Deze lezing zal plaats hebben op Dinsdag 8 April, des middags te kwart over drie precies, in het gebouw der Jloogere Bur gerschool. Ouders en belangstellenden worden tot het bijwonen van deze lezing uitgenoodigd. Bij advertentie in dit nummer worden jongelieden met eind-diploma Hoogcre Bur gerschool gevraagd voor dc «Duitsch-Neder- landsche Telegraaf-maatschappij In het jongste nummer van het «Tijdschrift voor posterijen en telegrafie*, van 1 April, wordt er op gewezen van hoeveel belang die Maatschappij is omdat Duitschland zelf wil telegrafeeren met zijn koloniën in Afrika en Australië, in stede van, als tot dusver, afhankelijk te moeten wezen van de Engel- sche kabelmaatschappijen Een stap vooruit om het gebruik var. vreemde kabels te verkleinen, is geweest het leggen van den kabel der Duitsch-Neder- I landsche kabelmaatschappij tusschen Menado, Jap en Shanghai. Langs dezen kabel, in aan- sluiting met de Russische en Japansche .wuremoinenlalubcl» en Je Siberische land- hinen of via |a|>, Guam, Sa,> l-™c,scoNew- York Faval. Emtlen, kunnen de Duitseher. berichten /enden zonder gebruik te maken van Engelsche kabels. Evenwel kabels zijn duur, evenals de aanleg er van hoewel Duitschland hiervoor uitstekend is toegerust, rretuige de groote kabelfabricken te Keulen en tl Nordenham, deze laatste met haar kabelleggers de .Stcphan. en de .Groszherzog van Oldenburg*. Men wil het radio-telegrafisch station te Nauen, van kolossale kracht, een dor krach tigste ter wereld, gebruiken om de ver schillende Duitsche Zuidzee-eilanden draad loos met elkaar en verder in verbinding met l.et kabelstation Jap der Duitsch-Nedenand- sche Telegraaf-maatschappij te brengen. Vier groote stations, welker aanleg aan de ele- fnnken Gesellschaft* is opgedragen zullen worden gebouwd, n.l. tejap, Raboul (Nieuw- Guinea), Apia (Samoa) en Nauroe (Marshall eilanden). Op deze wijze zou ook de tele grafische verbinding tusschen Duitschland en zijn Australische koloniën, hoewel nog niet heeleniaal AU-Deutsch*. in elk geval zonder Engelsche hulp, tot stand zijn gebracht. Men schrijft 011s Te Amersfoort, als groote garnizoensplaats en als bakermat sinds eenige dagen van den motor-mitrailleur, zal stellig veel belangstel ling wezen voor de openings-reunie van de Nederl. motor-wielrijders-vereeniging, welke aanstaanden Zondag 6 April aan de Grebbe wordt gehouden. In den middag worden onder meer mo toren met meervoudige versnelling gede monstreerd, die zullen aanrijden, stoppen en weder vertrekken op het steilste deel var. den Grebbeberg. Er zal veel interessants te zien wezen en wie maar een beetje wielrijder is, kan de reünie heel gemakkelijk bijwonen en weer op tijd thuis wezen. De Amorsfoortsche jachtvereeniging zal aanstaanden Dinsdag een jachtrit houden. Het eerste elftal van Quick speelt aan staanden Zondag te Amsterdam tegen V.V.A. De groote gebeurtenis op voetbalgebied is natuurlijk de wedstrijd Oost-I (olland - West-Duitschland, Zondag t<- Deventer te houden. Ook de plaatselijke afdeeling van den Chr. Xationalen Werkmans Bond heelt zich thans aangesloten bij den Chr. Besturen Bond. De Haag, men weet het, is nog een van die buurten waar een warm gemeenschaps leven heerscht, bij vreugde zoowel als in leed. Gister werd daarvan weer het bewijs ge geven bij gelegenheid van een huwelijk. Het huis der moeder van den bruigom was zelfs van buiten met groen versierd en het jonge paar werd onder enorme belangstelling be geleid naar het Stadhuis, terwijl na de vol trekking van het huwelijk heel de buurt deelnam aan de fuif. Vooral de terugweg van het Stadhuis vorderde veel tijd, want de «mos* wil nu eenmaal, dat in alle heilige huisjes langs den langen weg schier niet te tellen offers worden geplengd. 1 Iet justitieel onderzoek, onmiddellijk Dins dag ingesteld in de zoo droevige zaak van het overrijden van een meisje bij de Dloe- mendalsche binnenpoort, heeft uitgewezen, dat den koetsier geen schuld treft. Nadat het kindje afscheid had genomen van een Heilssoldaat liep het wuivend achter uit en geraakte zóo onder het rijtuigje, dat in zeer matigen draf reed, doch, daar de straal daar ter plaatse helt, niet zoo spoedig tot staan kon worden gebracht, welke moeite de koetsier daartoe ook aanwendde. Zoowel hij als de inzittenden waren zeer onder den indruk van het voorgevallene. Tal van getuigen meldden zich uit eigen beweging bij de politie aan. De oflicier van justitie heeft dan ook geen verder onderzoek noodig geoordeeld en ver lof gegeven tot begraven. Woorden zijn geen stofplekken, die men kan wegvegen. T7it den Omtrek. Aanstaanden Maandag zal voor de Arron dissements-rechtbank te Utrecht behandeld worden de strafzaak tegen de Gebr. J. en A. van den B. en G. S., allen woonachtig te Soest, doch sedert einde December 1912 ge detineerd in het Huis van bewaring te Utrecht, verdacht van den moord, gepleegd op den slager Cozijnten, te llaarn, iu den avond van 24 December 1912. De eerste verzending van. eieren uit Bar- neveld naar Londen door tusschenkoms- van den Boerenbond heeft gister plaatsgehad. Wedden, dat over drie maanden wordt be richt, dat de laatste verzending plaats had Men schrijft ons De Gemeenteraad van Harmeien verwierp m zijn zitting van 21 Maart met 4 tegen 2 stemmen het voorstel van B. en W. tot het in exploitatie brengen van een auto-dienst tusschen Ilarnielen en Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2