Advertentiên. (iooo Kilo struisveeren hebben wel een iet wat andere waarde dan iooo Kilo steenen), uit welke becijfering bleek, dat Frankrijk 8, België S'/.j en Duitschland 9 pCt. heft (dit is na te zien op bl. 91 van het ze fiscale blauwboek van het Engelsche Ministerie van handel). liet ontwerp-tarief, waarvoor Minister Kolkman de verantwoording draagt, is dus in de hoogste mate onmatig. Wat zijn de gevolgen van het tarief en wat wil men er mee voorkomen ten op zichte van het buitenland Men zegt: we staan zoo ongewapend en daarvoor hebben we noodig een retorsie paragraaf (n.f. 9); een kloek woord in vergelijking met de legeruitbreidingen in Duitschland en Frankrijk. Doch zoowel tegenover Dailschland als .egenover Frank rijk staan we in de allerbeste verhouding, als »meest begunstigde natie» dus hebben we hoogere rechten allerminst noodig. Ik verzoek tegenspraak. Spreekt inen mij niet tegen dan stemt men met mij toe, dat we dit ontwerp niet noodig hebben, omdat we bij geen enkel land ten achter staan. Beschermende rechten hebben bijvoorbeeld in Duitschland dit gevolg, dat de Duitscher in eigen land hoogere prijzen betaalt. Om éen voorbeeld te noemenijzer kost in Duitschland den prijs van het ijzer op de wereldmarkt plus de vracht plus de rechten. Daarvan is het gevolg voor ons, die geen ijzer hebben (en het ook door geen 1000 Tariefwetten kunnen krijgen) dat wij het goedkooper kunnen koopen dan een Duit scher en dus kunnen concurreeren op de Duitsche marktgetuige onze bloeiende scheepsbouw-industrie in de nabijheid van P otterdam. Toen ik het zelfde zeide te Loenen, zeide een scheepsbouwer, dus een man van de practijkwat is dat juist. En het is ook juist. In ons land werd onlangs een schip gemaakt voor Frankfort en daarbij moesten geleverd ankers en lieren. Zoo'n anker kost in Duitschland S50 Mark, doch wordt in -Nederland door den zelfden fabrikant ge leverd voor 700 M. plus 50 M. rechten is 750 M. Wordt nu de Rijnaak bij Lobith of Emmerik in Duitschland ingeklaard, dan wordt op oen anker nog een 60 a 70 M. verdiend. Een ander voorbeeld, kinderspeelgoed. De bekenbe gummiballen worden alle gemaakt door éen Duitsch syndicaat in 5 grootten en kosten in Duitschland 79,88.50,99.50,132.50 en 11>7 M. per gros, netto cassa; de zelfde fabrieken leven ze hier te lande voor 59,70, 77, 90.35 en 108 M., franco vracht en rechten een verschil dus van 65 pCt. Men zegt, dat het ontwerp reeds tot ge volg heeft, dat buitenlanders hier fabrieks terreinen koopen. Het ook door den heer Van Rijen besproken terrein bij Rotterdam lied ik nooit gezien, doch het is werkelijk gekocht door de hekende firma Lever bro thers ten tijde van het ontwerp-Harte, doch het is thans weer verkocht, ten tijde van het ontwerp-Kolkman. Volgens den »Lim- burger Koerier» is zoowat de geheele grens reeds aangekocht door buitenlanders om er fabrieken te bouwen, Het zal wel niet hee- lemaal juist zijn. Waar is. dat te Vucht ter rein werd aangekocht voor eer kachelfabriek, dc St. Joseph, uit Couvain. Welnu, hier is haar prijscourant, waarin vermeld staat, dat dc prijzen zijn gebaseerd op het huidig ta rief (5 pCt.) doch dat, bij aanneming van het tarief-Kolkman, de prijzen worden ver hoogd met 7 of 12 pCt. De verbruikers zul len dus hebben te betalen en de schatkist krijgt niets. Protectie is dus bevoordeeling van enkelen ten koste en ten nadeele van allen. Spr. ging nu na van welke artikelen van dagelijksch gebruik, die tot dusver vrij wor den ingevoerd, zullen worden belast (>Wat de Tariefwet beteekent voor de verbruikers», bl. 6). Daaruit moet komen f 1 648 300, d. i. men hoopt dit er uit te halen. Uit spcusen verwacht men f7000 of f7 per 100 Kil" en zegt, dat dit is ter bevordering van de natio nale nijverheiddoch bereide sponsen wor den niet ingevoerd1 firma te Rotterdam en 1 te Dordrecht bereiden ze. Een hoogst enkele, zeer fijne toilet-spons komt hier be reid binnen. In plaats van f 7000 zal men daardoor ten hoogste f7 ontvangen. Zei ik te veel toen ik beweerde, dat het ontwerp is prutswerk Voor andere artikelen wordt het recht verdubbeld, en uit deze groep moet 4 mil- lioen komeno.a. is hierbij honing. Hoe motiveert men dit Om de buitenlandsche kunsthoning te weren. De binnenlandsche honingfabrikantjes. de bijtjes, zullen dus ter wille van Minister Kolkman meer moeten produceeren, hoewel we hier te lande geen bloemen en ons eigen klimaat hebben. Tevens blijkt uit dit artikel, dat we geen goede handels-statistiek hebbenwant Den Haag decreteert, dat hier te lande geen Cuba-honing wordt gebruikt, terwijl alleen Verkade 500 000 Kilo Cuba-honing per jaar verwerkt en dan ook met 53 collega's bezwaren inbracht bij den Minister, die antwoordde och kom, uw verzet is niet ernstig gemeendin ieder geval, gij zult beschermd worden. Tal van bedrijven ondervinden de zelfde theoretische behandeling van hun belangen; vandaar dan ook, dat het A. T. C. uit zoo heterogene bestanddeelen bestaat. De nijverheid en de Kamers van Koop handel zeggen, breed gemotiveerdbescherm toch nietDen Haag antwoordwat weet gij er toch vange zult beschermd worden. Wil in ons klein land onze industrie iets beteekenon dan moet ze kunnen worden een export-industrie en niet worden belemmerd door hooge rechten. Het fabriceeren van stroo-carton en van aardappelmeel moet beschermd, zegt Den Haag. Waarom? In welke tak van bedrijf is zóo groote over-export Zeep wordt niet belast met i 2, doch met f200 per 100 Kilo. Wie zegt, dat zij zal worden belast met f 2 debiteert een leugen, die alleen goed is om er de kudde mee naar de stembus te drijven. Nadat ik hier had gegeten, kocht ik in een bazaartje een doosje zeep -- luxe-zeep keurig verpakt voor 43 cent, Volgens het etiket is ze van de Parfumerie Pierette, Nimèguec, in goed HollandschNijmegen. Waarom is dit luxe-zeep Omdat er drie stukjes in zaten. Waren er 6 in geweest, dan was deze savon de luxe geen luxe-zeep meer geweest. Als er nu 200 pCt. opkomt, dus 150 pCt. van de waarde, dan kan het buitenland niet meer concurreeren en dus zal de binnenlandsche fabrikant het zelfde doosje voor veel hooger verkoopen dan 45 cent. Bedenk dan daarbij, dat de zeep-in- dustrie de hoogste dividenden uitkeert, tot zelfs 18 pCt. Den vorigen keer hebben we al gehoord, dat mr. Van Best heeft gezegd, dat het nieuwe tarief een gezin van man, vrouw en 3 kinderen zou komen te staan op ten hoogste f2.62 per jaar. Ik heb dit nog eens nagegaan en bemerkt, dat mr. Van Best per ongeluk een postje of wat heeft verge ten, o. a. huishuur, die toch óok iedere week terug komt, onderkleeren, bovenkleeren, beddegoed, huishoudelijk gerief enz. Mr. Van Best somde alleen op de levensmiddelen, niet de dagelijksche levensbehoeften. Rekent men deze mee en dat moet toch op een werkmans-budget van f 13.10 (met vleesch f16.83) per week dan moet zulk een gezin niet ten hoogste 1 2.66, doch ten minste f12.32 meer betalen per jaar (bouw materialen huis f 6.81, beddegoed f4.42, schoenen f 1.09). De zeer ampele berekening- is van »De Beukelaar», een blad van rechts, van den Chr. socialist Van de T.aer. Mr. Van Best verbreidde dus een onwaar heid, welke een enormiteit blijft, al trekken de propagandisten duor het land met dit sommetje met een sans gêne welke slechts haar weerga vindt in de slordigheid van het ontwerp. Mr. Van Best heeft het gezegd en dus is het zoo, beweren zij. Het A. T. C. wil er zooveel mogelijk naar streven, dat ieder krijgt een helder inzicht in deze quaestie en dat ieder zelf kan na gaan of hetgeen wellicht elders goed is, ook past voor ons land. Beroepen we ons op onzen landbouw dan zegt mr. De Wilde, te's-Gravenhage »maar kijk dan toch naar Denemarken, dat zoo veel meer exporteert dan wij». Hier te lande is de zuivel-induairie ongeveer 30 pCt. van ons landbouwbedrijfmaar bovendien kan Denemarken zoo gunstig het landbouwbe drijf uitoefenen omdat alle artikelen voor den landbouw zorgvuldig worden vrijgelaten van elke belasting. Het comité wil, dat men ter stembus ga, afgescheiden van politiekgeen lid van het A. T. C. heeft een rol gespeeld in de lands politiekallen zijn mannen van zaken, die zeggen bedenk toch hetgeen er op 't spel staat indien dit ontwerp, door ontechnische handen in elkaar gezet, wordt verheven tot wetbedenk toch, indien gij zult stemmen, of gij het belang van uw portemonnaie op zij moogt zetten, dan wel of gij moet be strijden dezen Minister, niet omdat hij is een man van rechts, doch omdat hij heeft ge toond geen verstand te hebben van de zaken, waaromtrent bij een zóo slecht, prutserig voorstel deed. Om 10.10 kreeg de heer J. C. van der M e u 1 e n, van hier het woord. Spr. begon met te zeggen, dat Nederland ook nu geen vrijhandelstaat is, want dat er reeds lang 5 of 10 pCt. inkomende rechten worden göheven, waardoor veel arbeiders naar Pruisen of Amerika moeten gaon. Inleider heeft wel gezegd, dat het Tarief- ontwerp groote schade zal brengen voor het algemeen, doch de kleine rentenier zal schade lijden en de arbeider zal er van profiteeren, want onze nijverheid is wel iets vooruitge gaan, doch niet in bloeienden toestand en het tarief zal haar tot bloei brengen en dui zenden arbeiders zullen daarvan genieten en dit zal ten goede komen aan de winkeliers. Dat alles vs/el duurder zal worden, ge- loof-.'sprr niet, omdat, al worden de grenzen gesloten, de concurrentie zal blijven. Onze nijverheid, die thans kapitaal tekort komt omdat onze industrie nog niet wordt be schermd en dus de menschen hun geld lie ver beleggen in Amerikaansche fondsen, zal juis; dopr het tarief zóo secuur worden, dat ieder Nederlander haar met zijn kapitaal zal willen steunen. Juist fabrieken die worden beschermd, bloeien dat zien we aan de leerfabrieken, die tot 10 pCt. dividend uitkceren. Ik begrijp niet, dat men zich zoo verzet tegen dit tarief. Zelfs Pierson heeft het, onder het mom van fiscaal recht, verhoogd voen hij tekort kwam voor de huishouding. Door het tarief komen we sterker te staan tegenover het buitenland omdat we daardoor betere handelstractaten kunnen bedingen met Duitschland, dat hier een afzetmarkt moet hebben, en dan kunnen uitruilen met artikelen, die hier te lande worden gemaakt. België heeft ook een heel mooi verdrag met Duitschland De verf-industrie, die hier niet tot bloei is te brengen, zal pas gaan bloeien als zij wordt beschermd. Ik zelf ben kunstschilder en moet Duitsche en Fransche verven ge bruiken, ofschoon er Nederlandsche verf- fabrieken zijn. Dit is een beleediging voor ons nationaal eergevoel. üm 10.15 kwam mr. Bekker tot zijn repliek en zeide Ten slotte heeft de geachte debater zijn masker afgeworpen. Ik dacht werkelijk, dat hij aandeelen wilde aanpraten in bijvoorbeeld de Amersfeortsche tram of een andere winst gevende onderneming. Intusschen moet ik debater verzoeken, inij éen artikel te noemen, dat belast is met 10 pCt. De heer Van der M e u l e n Toch wel 5 pCt. Mr. Bekker: Dat is zoomaar U zeide duidelijk 5 en 10 pCt. Debater zeide, dat er door 't vigcerend tarief gebrek is aan werk. Ook dat is onjuist. Er is gebrek aan arbeids-organisatie, waardoor de seizoen-arbeiders naar Duitschland gaan, elk jaar gemiddeld 43 000 doch zij komen terug anders zou de bevolking achteruitgaan, terwijl wc weten, dat zij toeneemt. België en Frankrijk hebben bescherming en toch trekken tal van Belgen naar Frank rijk, door de bevolkingsdichtheid, evenals tal van Italianen in Duitschland werk zoeken. Bescherming doet hiertoe niets af of toe. Debater zeide, dat onze industrie beter kan worden. Niemand spreekt dat tegen. Doch wel spreek ik het tegen als debater beweert, dat zij beter zal worden door bescherming. Ik heb dit zooeven aangetoond en zal deba ter een boekje zenden, getiteld Ziende blind», niets anders dan de Verslagen van den arbeid over 1909 tot 1911. Ook hier te Amersfoort is gebrek aan werkkrachten" en in de Graafschap hunkert men naar bekwame ijzervormers. Bescherming is in sommiger oogen een universeel middel en, evenals dc Pinkpillen overal goed voormaar hoe is 't mogelijk, al zou men 50 pCt. heffen, door bescher mende 1 echten ons land tweemaal zoo groot te maken en de 6 millioen Nederlanders te verdubbelen dit moet op andere wijze ge schieden, als U 't niet weet. Sinaasappelen kan men niet kweeken naast de Amersfoort- sche kei. Debater beweerde, dat België betere han delstractaten heeft dan ons land. Met welk land dan? Wanneer zijn die gesloten Heeft debater het van hooren zeggenis 't hier weer de klok en de klepel Debater sprak over de verf-industrie hier te lande, doch was daarmee bijna even on voorzichtig als verleden week de heer Van Rijen met zijn spreken over kaas. Weet debater dan niets van het adres der 47 verf- fabrikanten, die met klem van redenen ver zochten, loodwit de grondstof bij uitne mendheid niet te belasten Heeft debater dan nooit gehoord, dat de Vereeniging van loodvvitfabrikanten bestaat uit éen Voorzitter, éen Secretaris, éen Penningmeester en éen lid? Hoe durft debater toch zeggen, dat we onze grenzen moeten sluitenwij, die den internationalen ruilhandel niet kunnen missen. Als bescherming zoo voortref!ijk is waar om tracht Duitschland haar dan overboord te werpen en waarom zingt de Frankfurter Zeitung» van 28 Maart dan en lange litanie tegen de tooo millioen voor de legeruitbrei- ding in vollen vredestijd en zegt dat blad, dat »uit dien eisoh blijkt, dat het systeem der belasting-politiek een misgreep is ge weest» Eer gij, debater, uw zwakken broeder wilt trachten te overtuigen van de weldaden van dit ontwerp, moet ge er eerst studie van maken doch gij moogt niet op lichtzinnige en luchthartige manier in het openbaar spreken over een onderwerp, ''at gij werkelijk niet meester zijtgij moogt in een publieke vergadering niet met dergelijken onzin komen aandragen. Om 10.30 sprak de heer Van der Meiden het slotwoord en zeide, niets toe te voegen te hebben aan hetgeen mr. Bek ker aanvoerde tot staving van het goed recht van het A. T. C., dat toen de heer Reyne hier sprak, niet heeft gezorgd voor een debater. Ik betreur het, dat de Chr. B. B, hier een Secretaris van een arbeiders-orga nisatie liet verdedigen het ontwerp waarvan hij tittel noch nota bleek te weten. Ik be treur het, dat men de goe-gemeent angstig heeft gemaakt door te beweren, dat de tegenstanders van het ontwero vijanden zijn van hot Chr. Ministerie. De strijd gaat niet tegen liet al Jan niet Oir. Kabinethij gaat tegen liet ontwerp en al het geoorloofde zal worden gedaan om het van de baan te knj- geEven na hall elf werd de vergadering, die' Inmiddels aardig was aangeloopen, ge- sloten. Voetlinl. 0 Het elftal, dat morgen om half drie Amers- loort zal vertegenwoordigen in den beker wedstrijd op >Birkhoven« is thans definitief vastgesteld als volgtdoel Smit (Q)achter Keetell (O) en Van Doorn (H) midden "Schreuder (H), De Boer (O) en Van Gelder (II); voor: Van de Pol (II), De Bruijn (Q), Mingels (Q), Nieu- burg (H) en Bëhm (Q)- Vitesse, de kampioen van het Oosten, brengt het vol gende elftal in het veld doel Göbelachter Holtus en Onnen midden Veenhuizen, Van Laar en StaalvoorLub- berts, Van Laar, Wennekens, Rodermond en Witteveen. Als deze ontmoeting het voetbal te Amers foort niet vooruit brengt, dan vermag niets de oude belangstelling in het spel te wekken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. To reel eteu eu gejaagd lereu. Wie gaat zich tegenwoordig wel niet eens te buiten aan een van deze beide over drijvingen Beide hebben ten gevolge slechte spijsvertering, die weder tot zeer ernstige ziekte kan leiden. Des morgens een wijn glas Hunyadi Janos, op uw nuchtere maag genomen en gij zijt hersteld. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Mei. Evang. I.uthersche kerk. Voorm. io'/.j uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9Va uur, kinderkerk, ds. Hooykaas. Voorin. 11 uur, gewone dienst, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst, Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, prof. dr. A. Noordtzij, uit Utrecht. Avond 5l/2 uur, prof. dr. Noordtzij. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 93/< uur, godsdienstoefening. Avond 51 /j uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente, Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. HULPBANK TE AMERSFOORT Tot het geven van GELDEN TER LEEN zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 5 MEI aanstaande, 'snamid dags ten TWEE uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers cn Belangstellenden zal het Ceutraal-bureau op DINSDAG 6 MEI a.s. namiddags ten vier unr, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. VAN DE STADT, Zuidsingel 12. LLX'AS ;oon van L. PEZIE en E. PEZIE -Jansen. Amersfoort, 2 Me; 1913.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2