BIJBLAD Amersfoortsclie Coral Stadsnieuws. van do uitgave van n.V. de amersfoortschecourant voorheen Firma a. h. van CLEEFF VAN ZATERDAG 3 MEI 1913. H. M. de Koningin wordt aanstaanden Dinsdagochtend terug verwacht te Apeldoorn. Verschenen is het verslag van de Gezond heids-commissie voor de Gemeente Amers foort over q12, zooals dat is vastgesteld in de openbare vergadering van 14 Februari *9'3. We komen er op terug. Uit den regenmeter is hier in April na 10 regendagen afgetapt 33.1 m.M. neerslag. Van den 2oslen tot den laatste was het droog. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder rcssortecrende hulpkantoren is in April ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f54 004.68 en daaruit terug gevraagd f41 416.64. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer «7 771. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten Café neuf, van den heer J. F. de Greef, Utrechtschestraat 14. Een detachement van ,het 7 e en het 18e regiment infanterie kwam hier gisterochtend met extra-treinen uit Amsterdam aan en marcheerde, de muziek aan het hoofd, van hier naar de legerplaats bij Harskamp, waar deze miliciens der najaarsplocg van de lich ting 1912 der vier bataljons gevechtschiet oefeningen zullen houden. De schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht zijn hedenmiddag hervat en zullen eiken Zaterdag van 3 tot 7 uur worden gehouden op het schietterrein op de Leusderheide. De kinderen der leden van de Oranje- vereeniging hebben Woensdagavond den jaardag van het Prinsesje recht prettig ge vierd. 't Was buitengewoon vol, geen plaatsje in de groote zaal van «De vcreeniging* onbe zet. En klein en groot heèft volop genoten van de goocheltoeren en de muzikale clowns en de muziek en de werkelijk prettige stem ming, kortom van het feest, dat door het Bestuur weer met zooveel zorg werd voor bereid. De laatste kunstbeschouwing in dit jaar heeft zichstellig door het prachtige voor jaarsweer, niet mogen verheugen in een zóo druk bezoek als de belangrijkheid van het geëxposeerde wel wettigde, Toch heeft de belangstelling zich op daadwerkelijke wijze geuit o. a. door den aankoop van eenige etsen door het publiek. De traditie getrouw heeft ook het Bestuur een paar fraaie etsen aangekocht, die onder de leden zijn verloot en ditmaal ten deel vielen ..an de heeren T. en jhr. R. V. Bij het op Hemelvaartsdag te Veenendaal gehouden Bonds-concours van harmonie- en fanfarekorpsen in Utrecht en omgeving be haalde «Harmonie*, uit Amersfoort, directeur de heer G. II. Stoetzer, een tweeden prijs in d» 2e afdeeling; «Cecilia*, uit Scherpenzeel, directeur de heer J. A. Jochems, een twee den prijs in de zelfde afdeeling; Oefening baart kunst*, uit Zeist, directeur de heer J. A. Jochems, een derden prijs in de ie afdeeling. Deze korpsen verwierven allen een eersten prijs in den marschwedstrijd, waarbij men zeer veel last had van het terrein en van het publiek, dat meeliep. Voor een liefdadig doel wordt 7 Mei in «Amicitia* weder opgevoerd «Prinses Lize«, blijspel in 3 bedrijven van E. Albert naar de vertaling van Emma Morel, waarvan de eeste vertolking, in besloten kring, zoo'n buitengewoon succes was. Kaarten zijn óok te bekomen in Valkhoffs boekhandel. in een openbare vergadering van het cen trum Amersfoort der Theosofische yereeni- ging, Donderdagavond in de Remonstrant- sche kerk gehouden, sprak de heer J. A. Blok, leeraar in Wiskunde aan de Iloogere Burgerschool te Deventer, over de toekomst. Spr. wees er allereerst op, hoe uiterst moeilijk het is, een goed denkbeeld te geven van een onderdeel der theosofie, omdat, 0111 een onderdeel te kunnen begrijpen, men fei telijk het geheel moet kennen;omdat,indien men in een kort tijdsbestek een onderdeel wil bespreken, men steeds tusschcn twee klippen moet door zeilen, niet te veel mag geven van het geheel, niet te lang mag stil staan bij het onderdeel. Spr. wilde dan trachten te schetsen de voorstelling, welke een thteosoof zich maakt van de toekomst een steeds geliefd onder werp voor zeer velen. Men kent de religieuse toekomst met den droom van een 1000-jarig Rijk, een toestand van vrede en geluk, een nieuw Jeruzalem. Men kent den toekomstdroom van den nuch- teren mensch, het smachtend verlangen naar betere tijden men kent dien van den weten- schappelijken man, in welken alles is snain- geweven met techniek en die doet voorzien een tijd waarin men slechts op een knop behoeft te drukken om het een of ander binnen zijn bereik te hebben men kent den maatschappelijken toekomstdroom, in welke zullen worden verwezenlijkt de idealen, die thans nog sluimeren. Al die droomen komen hierop neer, dat zij alle hebben de verwach ting van een toekomst, welke beter zal wezen dan den tijd dien we beleven en dien we achter den rug hebben. Dit komt, omdat we allen gclooven aan vooruitgang, ontwikkeling, evolutie een ge dachte, feitelijk ontstaan in het midden der vorige eeuw toen Darwin zijn theorie had ontwikkeld. Vóór dien geloofde men, dat alles, naar Gods wil en bestier, den zelfden vorm zou behouden en steeds het zelfde zou blijven. Ten gevolge van Darwin's theorie ging men meer en meer algemeen inzien, dat alle vormen hun geboorte, maar ook hun dood hebben, dat plant en dier, welke thans op aarde voorkomen, zijn ontstaan uit steeds eenvoudiger vormen, waarvan de oorspron kelijke bijna levenloos was, dat er is ge weest een zeer lange ontwikkelingsperiode, waarvan wij thans de eerste vruchten zien, doch die eerst lang na ons tot meer volko menheid- zal zijn geworden. i11 wetenschap pelijke kringen is als vaststaand aangenomen, dat alles fraaier en hooger en beter is dan voorheen en dat uit de tegenwoordige vor men zullen worden geboren vormen van nog fraaier, hooger en beter soort. Ook de mensch, zooals hij nu is, zal niet zoo blijven. Na verloop van eeuwen zullen menschelijke vorm en menschelijk bewustzijn hooger wezen; er zal zijn meer kennis, meer beschaving, meer geluk, meer schoonheid. Dan zal men wellicht spreken van merscli- engeleo, een ruwen klant wellicht toebijten: »ik kan wel zien, dat je afstamt van een mensch*, evenals men thans wel koonend zegt«ik kan wel zien, dat je afstamt van een aap*. Spreekt niet reeds Nietzsche van een «Uebermensch*. Alge.neer is het geloof, dat een toekomst wacht, waarin hooger dingen voor den dag zullen treden. Wat is dit voor ons Gesteld, dat er over 2000 jaar wer'.el ik een 1 ooo-jarig Rijk zal zijn, dan is het f plicht, ons daarover te verheugen, want - nageslacht zal daarvan genieten, en onze plicht is het, te werken om dit 1000-jarig Rijk mogelijk en dus ons nageslacht gelukkig te maken. De wetenschap zegt, dat onze aarde zal verworden, dat er een tijd zal komen in welke de zon niet langer de warmtebron bij uitnemendheid zal zijn, waardoor alle praal en schoonheid der aarde zal worden bedekt door ijsmassa's, hetgeen zal zijn de dood der aarde. Dit is geen hoopvolle toestand. Een derge lijke toekomst stemt niet tot optimisme maar zij is ook in lijnrechten strijd met aller menschen diepste wezen en denken en ge voelen en kan dus in werkelijkheid niet Hoe staat met name de theosofie tegen- ozer deze voorstelling Zij stelt voorop, dat er niet is een vergaan van bewustzijn, doch dat het bewustzijn blijvende is. De theosoof komt, evenals de man der wetenschap, tot de overtuiging, dat alles is geregeld door bepaalde oorzaak, gebonden aan bepaalde wetten, dat niets gebeurt door willekeur, doch alles plaats heeft door oorzaken van oorzaken, met éen oorspronkelijke oer-kracht, die veroorzaakt al hetgeen wc zien, met wil en wijsheid; een plannenmakende kracht en niet een uit zichzelvc werkende kracht, als hoedanig de man der wetenschap haar be schouwt. De wetenschap acht ons denken, voelen, bewustzijn ook het gevolg van die kracht. De theosoof zegt: neen, dan moet in die kracht reeds het denken, voelen, bewustzijn hebben gelegen zij is dus een bewuste kracht. Dat éene groote oer-bewustzijn doet alles en uit zich in alles. liet werelddenken denkt, het wereldvoelen voelt door ons heen. Daar uit volgt, dat ook elke uiting iets van die oer-kracht in zich draagt en dat omgekeerd elke kracht is de uiting van bewust leven zelfs de stof is niets dan gekerkerde energie, vastgehouden arbeidsvermogen. Wanneer we op die wijze alles terug- orengen tot éen oorspronkelijke oorzaak dan volgt daaruit, dat er is een onbegrensde kracht, een onbegrensd bewustzijn, waarin alles ligt en waaruit alles te voorschijn komt; gelijk we in de Schrift lezen: Ik, de lieer, schiep de duisternis en het licht: Ik schiep al deze dingen*, liet gehcele wereldverloop is dan ook niet anders dan een voortdurend achter elkaar uitdragen van de goddelijke gedachte, welke zich aan ons laat zien in een onafgebroken reeks ver schijnselen. Op de duisternis volgt het licht en het wordt weer donker en andermaal lichteen eindelooze opvolging van dag en nacht en jaargetijden. I)e boom krijgt nieuwe bladeren, die afvallen en weer worden ver nieuwd in eindelooze opvolging. Het goede wordt verdrongen door het kwade en dit weer door het goede, dat andermaal plaats moet maken voor hot kwade, en zoo in eindelooze opvolging. Een eindelooze kring loop, een cirkel waarvan men begin noch einde aan te wijzen weet, doch wel het middelpunt. Als het waar is, dat alles komt uit éen kracht, dan is do oorzaak van ons wezen dok die oer-kracht. Do gevolgen kunnen weg gaan, doch de oorzaak blijft en hieruit volgt, dat ook wij niet kunnen wfcggnan en dus ook, dat wij onsterflijk zijn. Intusschen wc zijn ons hiervan niet bewust omdat het be wustzijn zich uit op verschillende wijzen, den eenen keer gansch anders dan een andere maal, al is toch achter alle gemoeds stemmingen het zelfde bewustzijn, dat blijft en evenzeer zich beweegt in oen cirkel. Het leven gaat over in dood, doch de dood gaat weer over in leven. Ook hier de cirkelgang, dien wij overal aantreffen en die ten opzichte van het leven wordt aangeduid als wcderbelichaming, reïncarnatie een rede lijke, logische leer, welke kan worden ge toetst aan de practijk on door enkelen die zich hun vroegere bestaansvormen herinneren, dan ook aan de practijk i3 getoetstdoor enkelen, niet door velen of door allen, omdat slechts zeer weinigen er zich de moeite voor geven. Die leer werd óok gehuldigd voor Christus onder de menschen wandelde, Wij vinden haar bij de Kelten, de Indiërs, de Boeddhisten, bij den Griek l'lato, bij Flavins Joscphus en ook aan het Joodschc volk was zij niet vreemd. En die leer geldt óok voor de planten, even goed als voor de dieren. Een appel, die tijden lang aan een boom heeft gehangen, valt plotseling, als de tijd daartoe is geko men en de zwaartekracht zich uit. Zij maakt zich dan los van den vorm en kan dan terug- keeren in anderen vorm, van vrucht tot boom worden, die weer nieuwe vruchten brengt, Als het waar is, dat ons bewustzijn een deel is van de oer-kracht, dan is het een deel van het goddelijk bewustzijn, dan slui meren in ons goddelijke eigenschappen en dit opent ons een overweldigend vergezicht en beteekent, dat, als die goddelijkheden zich openbaren, we kunnen komen tot mogelijk heden, in welke wc ons thans nog niet kun nen indenken dan zal er werkelijk wezen evolutie, ontwikkeling, het gekomen zijn uit de wikkels. De theosoof is er vast van overtuigd, dat eens dc tijd zal komen in welken de mensch. door het geleidelijk meer aan den dag treden der goddelijke vermogens, alles zal weten. Dit zal niet plaats hebben in een toekomst van 20 of 30 jaren, doch in een toekomst waarin het goddelijke in ons wordt geboren, een toekomst, in de Evangeliën verzinne beeld door de geboorte van Gods zoon onder de menschen, door den doop en de kruisi ging, de reiniging 011 het weder-opblooicn in het onvergankelijk goddelijke. Als de mensch in die verre toekomst tot het besef zal zijn gekomen van zijn in-eigen goddelijkheid, als hij zal zijn gekomen tot die duizelingwekkende hoogte, zal hij zijn aandacht langzamerhand afwenden van uiter lijke dingen, zal het goddelijke uit hem stra len. zal de hooge mensch, de Ucbcrmensch, leven als goddelijk wezen. F.011 uiterlijk afsterven, maar innerlijk opbloeien heeft dan plaats gehad. Geen banden binden den mensch dan meer aan deze wereldde ziel is dan gekomen aan het einde van haar pelgrimstocht en kan voor eeuwig leven in hoogere gebieden. De vonk is dan weer gekomen tot het vuur de mensch weer opgelost in de plant, waar van hij is gekomen. Dit is de toekomst, waarvan ik 1spreken wilde. Daar niemand vragen had te stellen, werd do goed bezochte bijeenkomst, welke even na achten aanving, te 9 uur gesloten, nadat de heer Blok den aanwezigen nog had aan geraden, door theosofische lectuur, hun keu nis te verrijken over dezo en andere hun wellicht nog onbekende zaken. (Dit verslag, dat om plaatsbcbrek herhaal delijk moest uitgesteld, werd op verzoek als nog opgenomen.) Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst weid gisteravond de eerste jaarvergadering gehouden van de tuinbouw-verceniging «Amersfoort*. De notulen van 28 November werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde daarna mede, dat subsidie wordt aangevraagd voor een nieuwen 2-jarigen tuinbouw-cursus, v.elke in November zal aanvangen. Spoedige aan melding is zeer noodlg omdat bij de aan vraag moeten gevoegd de namen der leer lingen. Den 19 Mei zullen onder leiding van den chef-tuinbaas wandcllesaen in den proeftuin aanvangen. Onder do leden-deelnemers zul len eenruiters worden verloot. Ook dc hoog ste klassen der Lagere scholen zullen con bezoek brengen aan den proeftuin, ten einde iets te zien van tuinbouw. Prijzen zijn uitgeloofd voor een kleine huishoudelijke tentoonstelling, deze maand te houden. Voor dc leden is plant-matericel tegen billijken prijs te koop aan den proeftuin. Vervolgens werd het jaarverslag uitge bracht. Daarin wordt herinnerd, dat in 1905 op initiatief van «Handel on Nijverheid* de tuinbouwleeraar Schuttevacr, uit Nijkerk, hier een lezing hield en de markttoestanden wel niet werden verbeterd, waarom het fei telijk ging, doch de grond werd gelegd voor deze tuinbouw-vereeniging, vooral om dat de heer Schuttevacr had uitgewezen, dat het terrein rond Amersfoort zoo uitste kend geschikt is voor tuinbouw. Verschil lende samensprekingen volgden, een tuin bouw-cursus werd ingesteld en op 1 No vember 1911 kon ook deze tuinbouw-ver eeniging opgericht, dank zij vooral enkelen, die steeds zaken van algemeen belang steu nen en thans f 3000 bijeenbrachten. Met subsidie van Rijk, Provincie en Ge meente werd ook de proeftuin ingericht. Ook werd een winter-grocntcncursus gege ven, welke groot succes had. Gememoreerd wordt nog dc lezing van mr. Van Meerwijk over dc Tuinbouw-ondcrllnge. Ten slotte wordt herinnerd aan de poging om hier een grocntcnveiling te stichten. Er is groote belangstelling in de verceni ging, óok van dc zijde der beroepstuinders. Het aantal leden was op 31 December 248 en nam innvddels toe. Reeds is vooruitgang in dc groentencul- tuur tc bespeurenin dc laatste maanden zijn 600 eenruiters aangekocht door de kwee kers. Om Amersfoort geheel te kunnen voor zien van groenten zijn echter «3000 eenrui ters noodig en de noodigc warenhuizen. Na «'en jaar kan reeds gezegd, dat door uitbreiding der vakkennis, zoo door onder wijs als practijk, de tuinbouw hier stellig oen goede toekomst te gemoet gaat. Het verslag werd vastgesteld met dank aan den 1 e Secretaris, den heer C. A. J J. van der Linden. Vervolgens werd uitgebracht het verslag over den proeftuin aan den Hoogeweg. Den 21 October 1912 werd begonnen, do groote weide, welke de vcreeniging gedurende 30 jaar in pacht kreeg van »De Poth«, te ver anderen in tuinjuist twee maanden later waren, ondanks tegenslag van het weder, dc hoofdzaken dor bewerking beëindigd en zijn ontstaan een fruittuin en een tuin voor fijnere groenten met warenhuis, die belde gezien mogen worden, terwijl 27 Maart van dit jaar reeds dc eerste veiling van vroege spinazie en radijs kon plaats hebben iets on gekends voor Amersfoort. Ook dit verslag werd vastgesteld, met dank aan den tuinbaas, den heer P. van Straal en. De Voorzitter deelde nog mede, dat het Bestuur adha^ic verleende aan het ver zoek van het Gemeentebestuur aan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot vestiging te Amersfoort van een Rijks- land- en tuinbouwwinterschool, Dc Penningmeester, notaris Joh. Knoppers, deed ten slotte rekening en ver antwoording en werd onder dankbetuiging gedechargeerd van zijn zeer nauwkeurig be- hceer, waaruit bleek, dat bij een ontvangst van f2423 er een goed slot is van f 1101.52. De vergadering, tc 8.10 aangevangen werd hierna om 8,35 gesloten. Dc openlucht-samenkomst van Vrijzinnig- godsdienstigen in Utrecht en het Gooi. He melvaartsdag op «Zandbergen* bij Huister- Heide gehouden, werd ondanks het druilige en gure weder nog door een 1,500 personen bezocht. Het biljart-concours In «Café Rlchc* moest door onvoorziene omstandigheden acht dagen uitgesteld. Een advertentie in dit nummer zegt wan neer het thans wordt gehouden. Morgen is hier alleen open de apotheek van den heer D. II. G. Ittmann. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende weck uiterlijk om 8 uur, die van de overige voertuigen op 't laatst te half negen zijn aangestoken, 'Per waarschuwing van alle liefhebbers der hengelsport herinneren wij er aan, dat een Koninklijk besluit is verschenen tot wijzi ging van het binnenvisscher ij-reglement, waarbij de gesloten tijd voor het visscheu niet den hengel, in alle wateren, wordt vast gesteld op 23 April tot 31 Mei. Dit besluit trad door bijzondere omstandig heden eerst hedenochtend ik werking. Aan het hoofd-bureau van politic is voor de rechthebbenden terug te bekomeneen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5