Dinsdag 13 Mei 1913. No. 8260. 62e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7REDIRZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentièn 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentièn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Alweer de Eem. In de Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. K 1 e b e r gehouden en door alle leden behalve den heer Eysink bijgewoonde openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vormde, zooals we reeds met een enkel woord mee deelden, de Eem voor de zooveelste maal den hoofdschotel. Vooraf ging het lezen en ongewijzigd vaststellen der notulen van 22 Maart en het meedeelen der sedert ingekomen periodieken, verslagen, enz. Ook waren ingekomen een antwoord van de Direction van H. IJ. S. M. en S. S., houdende mededeeling, dat niet kan voldaan aan het verzoek om, als voorheen, overzichtelijke tarieven van goede renvervoer uit te geven een antwoord van dr. H. Reynders.dat hij reeds vroeger aan de directie van de glasfabriek »De Schie* heeft meegedeeld hetgeen hij omtrent de glasfabriek te Amers foort heeft kunnen vinden. In de vorige vergadering werden aange houden verzoeken om adhaïsie te vcrleenen op de adressen van de Ned. vereeniging van groothandelaren in papier tegen het verhoo- gen van de invoerrechten en van den Bond van Ned. schoenfabrikanten over het ver vaardigen van schoeisel voor het Oost-Indische leger door het gevangeniswezen in Indië. Beide werden thans aangenomen voor kennis geving. Ten slotte werd ingebracht een brochure van de Duitsch-Nederlandsche telegraaf- maatschappij over verminking van telegram men, welke, na bij de leden te hebben ge circuleerd, voor belangstellenden ter lezing zal liggen aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen no. 13. Bij de nu volgende rondvraag zeide de heer II. van Haselen ongeveer liet spijt mij, over het zelfde onderwerp meermalen te moeten spreken of, juister ge zegd, weer klaagtonen te moeten uiten. Circa een jaar geleden heeft de Kamer, na ver schillende schippers gehoord te hebben, aan den Gemeenteraad verzocht, ter wille van de veiligheid een geleidelicht aan den ingang der Eem bij te plaatsen en eenige duc-dalven te verbeteren. Wij meenden, dat dit verzoek een goed onthaal had gevonden, doch tot heden is noch het een, noch het ander ge schied. De winter, met zijn stormen, zijn ijs en zijn lange nachten, is weer voorbijgegaan en alhoewel geen rampen voorkwamen, is het ons toch niet gegeven, eenigszins te schrijven de spanning, waarin de schippers verkeerd hebben om, niettegenstaande het ontbreken van een geleidelicht, het diepste vaarwater te vinden en hun schepen bij nacht binnen te loodsen. Op gevaar af van verdrinken, tracht iedere schipper ook bij nacht, wanneer het getij het noodig maakt en gedoogt, binnen te komen. Dat hieraan bij den huidigen toestand ge vaar verbonden is, hebben wij Zaterdag weer kunnen zicti, toen werd bericht »de Amers foortsche boot is gestrand aan den mond der Eem*. Naar mij ter 001e kwam, moet de kapitein, een oud ervaren zeeman, zich heb ben vergist met het licht. Wanneer echter alles goed gaat en de schip per, dank zij de vaargeul, door stoombooten en stroom opengehouden, is binnen gekomen, dan is het leed nog niet geleden. De klach ten over het meer en meer ondiep worden van de Eem, dus de rivier zelve, van de Baarnsche brug tot Amersfoort zijn legio. Op 1 April j.l. heeft de Amersfoortsche boot op 10 minuten afstand van hier nog aan den grond gezeten, terwijl schipper Kuik, van Oudewater, bij een diepgang van $l/2 voet, na 's nachts binnengekomen te zijn, tot y uur gesukkeld heeft om met zijn schip hier te komen en het hem eindelijk is ge lukt, met gebruik van staaldraad en lier, hier ligplaats in de haven te krijgen, terwijl 29 April de Amersfoortsche boot en de schippers Van der Pels en Van Gent werden opgehouden door een schip, dat bij Coelhorst aan den grond zat. Den volgenden dag, dus 30 April, hebben schipper Den Beste, met kolen voor de gas fabriek, en schippers Veld en Hoogeveen op de zelfde hoogte aan den grond gezeten. Schipper Den Beste was Dinsdagavond half tien tusschen Coelhorst en Amersfoort en is bij een diepgang van 5!/2 voet pas Woens dagmiddag 3 uur in de haven gekomen. Dat dergelijke toestanden groote schade doen aan den handel behoef ik zeker niet te zeggen. Zoowel groot- als kleinhandel lijden er onder. Ik kan u verzekeren, dat de schippers noodgedwongen naar Amers foort gaan, tenzij uit onbekendheid verlokt door de hooge vrachten. Zooals ik reeds zeide, groot- en kleinhan del lijden er onderde groothandel door de hoogere vracht en de kleinhandel door het dikwijls genoodzaakt zijn, de goederen, wel ke aan bederf onderhevig zijn of op bepaal den tijd moeten worden geleverd, per spoor te moeten verzenden in plaats van per beurt man. Dit is zeer te betreuren en erg scha delijk. In de meeste gevallen zijn de vracht prijzen per spoor duurder dan per boot, vooral sedert de stationskosten, 4 cent per 100 K. G., erbovenop komen. Ook is de ver zending per schip of boot doorgaans wen- schelijker, omdat de goederen daarbij door overlading als anderszins minder te lijden hebben. Nog een groot ongerief is, dat bij een gunstigen wind de schippers meest allen te gelijk binnenkomen en de haven dan zóo vol is, dat de beurtschepen nauwelijks lig plaats kunnen krijgen en werkkrachten ont breken om al de schepen tijdig gelost te krijgen, hetgeen ook weer verlies oplevert voor den handel. Dat moest niet zoo zijn. Evenals in andere plaatsen, moesten de beurtschepen en boo ten een vaste ligplaats hebben, tegen abon nement. Te Amsterdam, Rotterdam en Haar lem wordt door de beurtschippers voor ha vengeld bij vaste ligplaats betaald 80 cent per ton en per jaar, met speciale Gemeente opslagplaats, waar voor rekening der Ge meente alles wordt aangenomen en tevens zoowel bij dag als bij nacht geladen en ge lost kan worden. Als men nagaat hetgeen in andere plaat sen, waar net havengeld aanzienlijk minder is dan hier en waar zelfs minder handel en minder scheepvaartverkeer is dan hier, wordt gedaan voor de schipperij dan is een klaag toon werkelijk niet misplaatst. Beverwijk bijv. heeft met steun van Rijk en Provincie gedaan gekregen, dat over een half uur gaans, behalve de uitdieping, spe ciale kanaaloevers voor den stoombootdienst zijn gemaakt, hetgeen een uitgave vorderde van ruim f 100 000, ofschoon de Gemeenteraad door den Minister er op gewezen is, dat in verhouding lot de inkomsten uit haven en tongeld de Gemeente veel te weinig voor onderhond van hel vaarwater had gedaan. Op 25 April j.l. heeft de Gemeenteraad van Muiden een voorstel van B. en W. goed gekeurd om f 2000 beschikbaar te stellen voor het uitdiepen der haven. Elburg staat met havengeld gelijk aan Amersfoort, doch heeft, ter wille van de vaart, de haven naar zee circa 250 M. ver lengd, zoodat nu voor de haven altijd 6 voet water staat. Als men nu Elburg ver gelijkt met Amersfoort wat handel en scheep vaart betreft dan zal ieder toch tot de con clusie komen, dat voor Amersfoort niet te veel gedaan wordt. Huizen heeft twee jaar geleden twee ge- leide-lichten naar binnen laten zetten voor het bij nacht binnenloopen van de haven. I Het komt mij zeer gewenscht voor, dat I de Kamer op zijn minst genomen nogmaals j bij het Gemeentebestuur aandringe op het uitvoeren van het reeds toegezegde, namelijk het verbeteren der ducdalven en het bij plaatsen van een geleide-licht en verder haar bijzondere aandacht schenkt aan den voor den handel en de nijverheid onhoud- baren toestand van de rivier de Eem, waar van niet alleen de mond verzandt, doch ook het vaarwater zelf voortdurend slechter wordt. De Kamer besloot met algemeene stem men, nogmaals bij het Gemeentebestuur aan te dringen op verbetering van het vaar water. Slechts in een zeer klein gedeelte der stads-editie van het vorige nummer konden we meedeelen, dat de Tweede Kamer Zater dag na lange discussie zonder hoofdelijke stemming heeft aangenomen de wetsontwer pen voor de pensionneering van Gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen, terwijl werd bepaald, dat het maximum-pen sioen voor de weduwen en weezen werd verhoogd van f600 tot f735, echter zonder terugwerkende kracht. Weldra zullen nieuwe centen in omloop worden gebracht, die in kleur verschillen van de tegenwoordigezulks om te voor komen, dat nieuwe centen worden verward met gouden vijfjes. Door de Ned. Heide-maatschappij zijn aan het Gemeentebestuur weder wandplaten toe gezonden met het vlugschriftje betreffende: »Maatregelen ter voorkoming van bosch- brand*, met verzoek om ze in het Raadhuis en in de daarvoor in aanmerking komende scho len te doen ophangen. Zooals bekend is, wordt met deze versprei ding beoogd het publick opmerkzaam te maken op het groote gevaar van boschbran den, waardoor schoone streken kunnen wor den verwoest. Door de Besturen van de R. K. midden- stands-vereeniging »De Hanze*, afdeeling Amersfoort, en van de vereeniging »Handel en Nijverheid*, handelende in deze namens hunne vereenigingen, te zamen tellende ongeveer 250 leden, waaronder een zeer groot aantal winkeliers, is het volgende 2dres verzonden aan den Raad dezer Gemeente: dat in het belang der winkeliers een rege ling der winkelsluiting dringend gewenscht is, dat het koopend publiek van een derge lijke regeling geen nadeel zal ondervinden, dat een gehouden proef om door onder linge overeenkomst het gewenschte doel te bereiken, heeft gefaald, redenen waarom adressanten eerbiedig verzoeken een gemeentelijke verordening te willen vaststellen, waarbij het uur van ope ning en sluiting der winkels wordt bepaald. De volgende toelichting is toegevoegd aan het verzoek. Doel van het request is, te trachten door wettelijke regeling te verkrijgen, hetgeen door onderlinge overeenkomst niet bereik baar is ten gevolge van den onwil van enkelen. Een Rijks-wet, die voor het geheele land deze aangelegenheid regelt, is zeker wel het verlangen van het overgroot deel der midden standers. Waar echter een dergelijke wet in afzienbaren tijd niet is te verwachten, kan een Gemeentelijke verordening in deze reeds de verlangde hulp brengen. Ofschoon in het request opzettelijk geen uren van opening en sluiting der winkels zijn opgenomen, noch ook de dagen vermeld zijn, waarop een uitzondering op den alge- meenen regel is gewenscht, noch andere detail-punten worden genoemd, zoo moge toch hier vermeld, dat algemeen wordt ver langd j 1. dat het sluitingsuur worde bepaald op negen uur 's avonds, er. 2. dat ook in een eventueel door uwen Raad uit te vaardigen verordening een re geling voor den Zondag worde getroffen. Wat het uur van opening der winkels betreft, meenen wij, dat het geen aanbeve ling verdient, dit uur op zeven uur te stel len, gelijk in een dezer dagen bij uw col lege ingediend request wordt gevraagd. In 't algemeen wordt de opening wenschelijk geacht op vijf uur, uiterlijk zes uur. Met bovenstaande toelichting meenen wij voldoende aard en strekking van ons request te hebben uiteengezet. Mocht eventueel door uw college nader overleg met den midden stand verlangd worden dan zal het ons aan genaam zijn, zooveel mogelijk met uw col lege in deze te mogen samenwerken. Men zal zich herinneren, dat het plaatse lijk comité voor vervroegde winkelsluiting den 22 April een verzoek van gelijke strek king inzond en dat de verschillende veree nigingen van kantoor- en handelsbedienden bereids het zelfde verzochten. De hoofd-agent van politie J. P. de Jager zal 1 Juni 35 jaar in Gemeentedienst zijn. Het comité voor spoor- of tramverbinding Gouda—MontfoortUtrecht vereenigde zich met de plannen en denkbeelden van een buurtspoorweg. Hedenavond wordt daartoe een overeen komst bekrachtigd tusschen het Dagelijksch Bestuur van dit comité en ingenieur J. A. Krieger. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst werd heden op plechtige wijze uitgereikt aan adjudant C. J. Bruns, van het 16e regiment infanterie. Paardenarts H. W. Klerk de Reus wordt met ingang van 1 Juni overgeplaatst bij het ie regiment huzaren en bij het ie regiment veld-artillerie vervangen door paardenarts P. H. A. van Aelst, van het 3e regiment veld artillerie te Breda. We herinneren even aan de uitvoering, hedenavond door de Amersfoortsche Muziek - vereeniging onder directie van den heer J. A. Jochems te geven in de tent op het Plantsoen. Wie haar bijwonen, zullen heel wat min der voetleed hebben dan zij, die Zondag zich waagden op den Quenast-slag waarmee het Beukenlaantje wordt verhard. Onder begunstiging van ongedacht fraai weder werd gistermiddag op het sportterrein «Birkhoven* gehouden een landdag voor Utrecht en Eemland, belegd door het cen traal vrijzinnig verkiezing-comité in het dis trict Amersfoort, welks Voorzitter, de heer A. J. Looxma van Weideren baron Rengers, te kwart voor twee de bijeenkomst opende met een korte rede, in welke hij wees op de belangrijkheid van de komende verkiezing en hij vooral de lauwen aanmaande, te letten op de ernstige belangen, die daarbij op het spel staan. Als eerste spreekster trad op mevrouw N. M a n s f e l d t-D e W i 11 met het onderwerp »Het vrouwenkiesrecht*. Spr. wees op de propaganda door de rechtsche partijen gemaakt, die zelfs kinderen betrekken in den komenden kiesstrijd. De lin kerpartijen riepen de vrouwen te hulp, het geen dezen gaarne aanvaardden. Als vertegenwoordigster van de Vereeni ging voor vrouwenkiesrecht zette spr. de reeds 19 jaar durende beweging voor vrouwen kiesrecht hier te lande uiteen, herinnerde aan do groote betooging daarvoor in Den Haag, de enquête van de vereeniging voor vrouwen kiesrecht en den achterstand der Nederland- sche vrouw bij haar zusteren in het buitenland. Kiesrecht wordt als gunst toegekend aan »het beste deel der natie* en toch zijn er slechts 2000 vrouwen tegen 16 000 mannen er. jongens thans gedetineerd in gevangenis sen en tuchtscholen. Toch hebben hier te lande vrouwen slechst kiesrecht in enkele kerkelijke gemeenten en waterschappen.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1