Zaterdag 24 Mei 1913. No. 8265. 62e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. AMERSFOORTSCHE GOURAIT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7RZDSHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofRcleële- en ontelgcnings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRAOHT 9 Postbus 9. Telefoon 19 Burgemeester en Wethouders stellen nog aan den Raad voor, aan de Gebroeders Ruitenberg te verkoopen grond aan de Wuytierslaan en den nieuw aan te leggen weg van de halte Vlasakkers naar den Utrechtschcweg. Tot het bouwen van twee dubbele land huizen aan de Wuytierslaan en éen dubbel landhuis aan den nieuwen weg vragen adres santen in koop te mogen ontvangen onder scheidenlijk 2700 M2. met een frontbreedte van 70 M., en 1350 M2. met een frondbreedte van 40 M. tegen een prijs van f 1 en f 0.70 per M2., of in inassa f 3645. Zij vragen tevens recht van voorkeur gedurende een jaar op terrein van 80 bij 50 M, ten Zuid oosten aangrenzende. Tevens stellen B. en W. voor, in beginsel te besluiten tot aanleg van den geprojeo teerden weg. Volgens de thans definitief vastgestelde Kiezerslijsten bedraagt het aar.tal kiezers voor de Tweede Kamer in het geheele district Amersfoort thans 12 193, tegen 10300 in 1909 en 9416 in 1905. Nu vijftig jaar geleden bedroeg het 825, van welke er 20 Mei 1863 bij de Kamer verkiezing opkwamen 272; toen stemden 16 blanco. Het aantal kiezers voor den Gemeente raad is hier ter stede 973, 832 en 904. Dr. E. Kruisinga is ook dit jaar benoemd tot lid der examen-commissie voor de Engel- sche taal. Mejuffrouw J. J. A. H. van Heerde is be noemd tot onderwijzeres bij het openbaar voorbereidend onderwijs aan school C te Amsterdam. pr. U. D. 1. 2, met 284; 3e pr. Houd plank, met 283; 6e pr. U. D. I. 1, met 270; 7e pr. Gooi hout, met 267 Ireffersprijs: Houd plank, met 50 treffers. hoogste korpsgooier: de heer W. Nefkcns, met 71. »Mijn voorstellingen zijn mijn beste recla me* schreef de heer Paul Wilke in zijn ad- vertentiën en inderdaad strookt die uitspraak volkomen met den lof, reeds in vorige num mers overgenomen uit couranten, die de voorstellingen elders bespraken en terecht prezen. Gisterochtend om 11 uur, midden onder het marktvertier, reed de eerste van de lange reeks wagens den Hof opom half drie werd de eerste paal opgerichtklokke 8 uur zette de zeer goede eigen kapel de eerste marsch in en baadde de groote,] goed ingerichte en bijna geheel bezette tont in een zee van electrisch licht. Het parforce-rijden de tandem-school het steigerpaard Renz en het spring paard Boy, dat maar niet wilde springen zoo lang het dwerg-clowntje de onhebbelijk heid had zijn hoed op te houden; het Hol- landsche lucht-acrobaten-triode Engelsche jockey's; de roodharige clown en zijn col lega, wiens heele haardos bestaat uit een minimaal kuifjede twee dwerg-clownsde drie Javaansche parterre-acrobaten allen en alle3 in éen woord wettigde volkomen, dat het bezoek zoo druk was. Nog slechts drie voorstellingen worden hier gegeven. Wie nog geen gelegenheid hadden, naar den circus-Wilke te gaan, kunnen wij een bezoek gerust aanraden. Het is zeer de moeite waard. Bij Staatscourant* no. 114 zijn gevoegd de gewijzigde Statuten van den Bond van R. K. openbare onderwijzers in het aartsbis dom Utrecht. Na de koffietafel, onder de uitmuntende zorgen van mevrouw Gordeau aangerecht, zongen de grootste meisjes, onder leiding van den heer Gordeau, eenigc liederen cn voerden de jongens gymnastische oefeningen uit onder leiding van den heer P. de Jong. In de goed half twee hervatte vergadering bracht de Secretaris, de heer C. Hubors, het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aan tal verpleegden toenam met 27 cn dus steeg tot 154, van welke 108 in »Aldegondc« en de overigen in gezinnen vertoeven. Thans verzorgt de vereeniging er 154 en wel 88 jon gens en 66 meisjes, van welke 119 in het Tehuis. Ernstige ziekten kwamen niet voor. De toewijding van directie en personeel worden wederom zeer geprezen. De Directeur, de heer Gordeau, vertelde op de hem eigen prettige en toch ernstige manier van zijn zegenrijken doch moeilijken arbeid. De Voorzitter dankte Secretaris en Direc teur voor hun pakkende mededeelingen en sprak zijn goede wenschen uit voor de ver eeniging en den heer en mevrouw Gordeau. Dr. Meulcnbelt, de Onder voorzitter, sprak het slotwoord. jarig bestaan der Inrichting voor onderwijs aan doofstommen te Rotterdam Bernard de Waal in het vliegkamp bij Soesterberg Sparta verovert het kampioenschap van Nederland Tentoonstelling van schilderijen in »Plctura« te 's-Gravenhage Wilhelm Richard Wagner - Het oude Ostia Per sonalia Karikaturen en humor uit het buitenland. Mejuffrouw W. F. F. Kardinaal verwierf de akte Nuttige handwerken. Mejuffrouw A. Mulder van de Graaff werd aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevor derd tot semi-arts. Het verluidt, dat generaal-majoor G. A. Buhlman, commandant der 4e divisie, zal optreden als leider der leger-manoeuvres welke in September in Overijsel en Gelder land worden gehouden tusschen de 3e en de 4e divisie. Men noemt hem als opvolger van den huidigen commandant van het veld leger. Het tuinfeest op »Het l.oo* zal dit jaar einde September of begin October worden gehouden. Men zegt, dat ook de Normaal-schietschool zal worden overgebracht van Den Haag naar Harskamp. Gistermiddag kwart voor vijven kwam een vliegtoestel uit de richting Ede over de stadkennelijk een overlandvlucht naar Soesterberg. Een ander vliegtuig, dat hedenochtend uit het vliegkamp vertrok, moet bij Veenendaal averij hebben opgeloopen. Een der inzitten den kneusde den armde ander kwam bij de noodlanding terecht in een moddersloot, doch werd nog tijdig gered. De Waal en zijn mecano In den te Barneveld gehouden kegelwed strijd werden nog de volgende prijzen be haald door stadgenooten vrije baan: 2e prijs de heer W. Itt- mann, met 53,49 (ie prijs behaald met 53,53) 8e pr. de heer J. C. de Jager13e pr. de heer A. Nefkens; personeel: ie prijs de heer J. C. de Jager, met 41 korps: ie prijs Val om, met 304; 2e Wilt ge dezen zomer een reis naar het buitenland maken, naar Engeland, België, Frankrijk, Duitschland, Zweden of Noorwe gen In de Openbare Leeszaal vindt ge de laatste drukken van Bsedeker. Wilt ge van te voren uw reiskosten eenigs- zins nauwkeurig begrooten en misschien de route van dag tot dag, van uur tot uur na gaan De groote uitgaaf van Hendschell's Tele graph, Mei 1913, stelt u daartoe in staat. Tot Directrice van de Openbare keuken is benoemd mevrouw F. van Assen, thans waarnemend Directrice der Sophia-stichting te Schevoningen. Zij heeft de benoeming aangenomen en hoopt 1 Augustus te Amersfoort te komen om zelf de voorbereidende maatregelen te nemen. Het Bestuur hoopt de keuken i Septem ber te kunnen openen. Onder voorzitting van dr. A. Bronsveld, uit Utrecht, werd Donderdag in het Kinder huis »Aldegonde«, aan den Arnhemscheweg, de jaarvergadering gehouden van de ver eeniging «Kinderzorg* in het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk, Vertegenwoordigd waren 15 kerkeraden, terwijl vele begunstigers en belangstellenden, ook dames, de vergadering bijwoondensa men een bo personen. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester, mr. Grothe van Schel lach, bleek, dat er bij een ontvangst van f 32 760.12 een batig slot was van f 59.15; het eerste goed saldo, dat stellig reden geeft tot verheugenis, doch waarbij niet mag wor den vergeten, dat het tijd wordt, de leening van f 60 000 af te lossen. Men werd dan ook zeer verblijd met een gift van f 1000 door een ongenoemde, uit Utrecht. De aftredende Bestuursleden, ds. Barbas, ds. Barendrecht, dr. Bronsveld, jhr. Rader- macher Schorer en jhr. Schimmelpenninck, werden herkozen. Ook de Donderdagavond onder voorzit ting van den heer S.J. van Duinen gehou den vergadering van aandeelhouders In de N.V Amersfoortsche glasverzekering-maat schappij* was slecht bezocht. Deze tweede vergadering was evenwel competent om be sluiten te nemen. De heer W. van H a s e 1 e 11 deed reke ning en verantwoording als Administrateur. De balans en de winst- en verliesrekening werden vastgesteld. Het bleek, dat de resultaten oneindig gunstiger waren dan in 1911, waarvan de verliezen echter nog niet worden gedekt door het in 1912 behaalde winst-saldo. Het aantal verzekerden neemt sterk toe. De heeren J. van der Wal Kz. en Th. C. V. ter Maat werden herkozen als Commis saris, terwijl de heer W. G. van Dam als zoodanig werd gekozen in de vacature, ont staan door het bedanken door den heer L. Houbaer, Als gemachtigde van de N.V.Amersfoort' tot exploitatie van terreinen op den Berg en gevestigd te Amsterdam, is door de Directie benoemd de heer T. W. Middelburg, Utrecht- scheweg 84. In een gisteravond in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging* gehouden openbare vergadering, belegd door de S. D. A. P., sprak dr. J. van Leeuwen, uit Utrecht, ean- didaat voor de Tweede Kamer in het district Amersfoort, over »de komende stembusstrijd*. Er waren een vijftig toehoorders. Niemand maakte gebruik van de gelegen heid om te debatteeren, zoodat de bijeenkomst tegen 10 uur werd gesloten. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Langestraat 9, bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om vijf minuten over half negen, die van de overige voer tuigen op 't allerlaatst vijf minuten over negen goed helder branden. Naar het »Utr. Dbld.* meedeelt,zal,op klacht van den heer D. Gerritsen, niet mr. Van Engen, als redacteur, maar wanneer die klacht gevolg mocht hebben de drukker van het Vrijz. democratisch weekblad >De vooruitgang* worden vervolgd. De dwaas speelt de geheele symphonie des levens van het bladde wijze geeft zich dikwijls tot aan het graf moeite om éen enkel accoord. Inhoud »Wereldkroniek* 24 MeiHet Ncderlandsch congres vöor kinderstudie In de Rotterdamsche diergaarde Het óo- Het is al meer voorgekomen, dat stoute phantasieën werden tot werkelijkheid. Zóo de ondcraardsche schietblaasbalg van schip per Rietheuvel uit de «Camera obscura«,de prototype van de Rohrpost te Berlijn, welke thans ook wordt toegepast tusschen Beurs gebouw en hoofdpostkantoor te Amsterdam zóo de «Nautilus* van Jules Verne. de hui dige onderzeebooten. 874 schreef de Ziorikzeesche onder wijzer J. Th, Oosterman zijn «Emancipato- ria*, een indertijd zeer veel gelozcn boek, en vertelde daarin van een schip, welks equipage uitsluitend bestond uit vrouwen. Ook deze phantasie is thans werkelijkheid geworden natuurlijk in Noord'Amerika. Dezer dagen heeft de schoener «Hiram* de haven van Boston verlaten met een vol ledig vrouwelijke equipage (bemanning kan men bezwaarlijk zeggen). Het reeds honderd jaar oude schip staat onder bevel van me vrouw Georgia Orne cn de eenigc man aan boord is haar echtgenoot, die de plaats van eerste stuurman inneemt. Overigens zijn er slechts vrouwen aan boord, die onder leiding van mevrouw Orne wonderen doen. Deze is sedert eenige jaren eigenares van de «Hi ram* en moet uitstekend weten tc zeilen. Met de mannelijke equipage van haar schip had zij de laatste jaren niet de beste onder vinding opgedaan, waarom zij kort en goed besloot, alle mannen aan boord door vrou wen te vervangen. Het schip vaart tusschen Engeland cn New-York en hoeft ditmaal een lading hout aan boord, terwijl het met steenkool zal terugkeereti. Ken reusachtige menigte bracht der gezagvoerster een ovatie, toen de «Hiram* Boston verliet. Mevrouw Orne stond op de commandobrug en gaf haar bevelen met groote zekerheid en kalmte, terwijl de vrouwelijke matrozen ze met stiptheid en vaardigheid uitvoerden. Alle stoomschepen in de haven salueerden het vrouwenschip en de oudste, meest ervaren zeerobben moesten erkennen, dat de «Hiram* zoo goed manoeuvreerde als maar mogelijk was. In- en uitvoer van kaas in Europa. - Engeland heeft van alle landen het grootste kaasverbruik. Volgens de statistische gege vens over den jaarlijkschen invoer van kaas in alle landen van Europa, die samen 240 miliioen K. G. bedraagt, heeft Engeland eet\ aandeel van meer dan 180 miliioen; dat is dus bijna 70 pCt. Van de overige landen noemen we Frankrijk met 31.5 miliioen, Duitschland met 20 miliioen K. G. Engeland voert nauwelijks 2 miliioen K. G. uiter wordt daar dus, behalve de genoemde 240 K. G., op 2 miliioen na de eigen productie geconsumeerd. Invoer en uitvoer van Duitsch land zijn even groot. In Frankrijk is de uitvoer 8 a 9 miliioen K. G. De zelfde statistiek noemt Nederland en Zwitserland de grootste kaasuitvocrlanden. Wij staan voor 56 miliioen K. G. genoteerd, en Zwitserland voor 53 miliioen K. G. Jaarlijks gebruiken de Britten 200 miliioen Kilo vleesch. Hoewel het percentage op vleeschgebruik niet zoo groot is als op dat van kaas, is het toch een feit, dat Albion jaarlijks de grootste hoeveelheid vleesch ver bruikt van eenig ander land in Europa. Arbeiders als uitvinders. De historie der uitvindingen toont een lange rij voor beelden van arbeiders, die door een doodeen voudig toeval uitvinders werden,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1