Stadsnieuws. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat volgens mede- deiling vsn den Minister van Oorlog op 27 Mei a.s. eene schietoefening zal worden gehouden ran het fort HOEK. van HOLLAND. Kr zal getuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag benoordeu en een bezuiden bet zeegat, tot op 3100 M.' van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur ▼6or het begin der oefening halfetok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 24 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd. Van RANDW1JCK. Verschenen is de Memorie van antwoord van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op het Voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent het ontwerp-ziektewet. De Minister zegt in zijn antwoord o.a. dat, mocht geschieden hetgeen de Regeering wenscht en de loop der politieke gebeurte nissen de uitvoering van haar program op dit punt mogelijk maakt, ongetwijfeld spoe dig na het zomer-reces de wijziging van het Tarief aan de orde zal komen. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Mei 1913, des avonds te 8.15. 1. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het I-ager onderwijs (vaca- turc-dr. De Rochemont.) 2. Benoeming stembureaux verkiezingen van éen lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van drie leden der Provinciale Staten. j. Verzoek van den Gemeente-secretaris om hem verlof te willen verleenen van 16 Juni tot en met «2 Juli 1913. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan het hoofd der openbare Lagere school F. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekteverlof aan den onderwijzer aan de openbare Lagere school G. J. Hilke. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat nos. 5 en 15. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Wolkerstraat nos, 7, 9, 11 en 13. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van rooilijnen langs den Soesterweg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om af te wijken van de Verorde ning betreffende het Gymnasium en dit jaar geen overgangs examen te houden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om afwijzend te beschikken op een verzoek om uitbreiding van bet buizennet der Gasfabriek in den Utrechtschen straat weg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hen machtiging te verleenen tot afwijking van de bepalingen 4 10 van het Werklieden-reglement. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbouw van de kantoor- en magazijn-lokaliteiten der Gasubriek. 13. Rekening en verantwoording van het Commissiefonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. 14. Voorste! van Burgemeester en Wet houders betreffende reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onttrekking van terreinen aan den openbaren dienst, ten behoeve van de jaarmarkt. 16. Voorstel tot het verleenen van ont heffing van Inkomstenbelasting wegens ver trek of overlijden, dienst 1912. 17. Vaststelling van het eerste gedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbe lasting over 1913. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van een verlof we gens ziekte aan de onderwijzeres C. Hul- steyn. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van een verlof wegens ziekte aan den leeraar aan de Hoogere Bur gerschool en het Gymnasium S. Algera en tot voorziening in de daardoor ontstane tijdelijke vacature. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot instelling van een keurings-dienst voor eet- en drinkwaren. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van een verlof wegens ziekte verleend aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school I7, mej. S. C. J. Verwey. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan de Barchman Wuytierslaan. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, de kantoor- en magazijnlokalen, der gasfabriek te doen verbouwen. Een direc teurskamer zal worden bijgebouwd, met een kamer voor den boekhouder en een voor het archief. De bestaande directeurskamer zal dan worden bestemd voor de opzichters. OJ) de bovenverdieping komen een verga derlokaal voor de commissie van bijstand voor gasfabriek en waterleiding en een re serve-lokaal. De kosten worden geraamd op f 12 500. De waterleiding zal f 400 huur betalen voor het medegebruik van kantoor en magazijn. B. en W. steller, tevens voor, het verlof, aan den heer S. Algera, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, den 22 April verleend, te verlengen /an 1 Juni tot 15 Juli en in verband daarmee de tijdelijke benoeming van den heer A. Schillings te verlengen van 16 Mei tot 15 Juli. In de Raadsvergadering van 22 April werd het voorstel van B. en W. tot invoe ring van een keuringsdienst op eet- en drinkwaren verzonden naar de afdeelingen. De 2e afdeeling vergaderde daarover den 19 Mei en betuigde algemeene instemming met het voorstel. Een lid verklaarde, dat het voorstel, het onderwerp in de afdeelingen te doen behandelen, alleen ten doel had, van ge dachten te wisselen over de vraag, waarvoor de keuringsdienst zal worden ingesteld en aan wie de leiding zal worden toevertrouwd en wees er op, dat verschillende regeling van den dienst mogelijk is; zoo worden tc Amsterdam alleen die vervalschingen ver volgd, welke geacht worden schadelijk te zijn voor de volksgezondheid, terwijl te Rotterdam alle afwijkingen worden vervolgd. Daarom werd gevraagd welk stelsel wen- schen Burgemeester en Wethouders te vol gen Een ander lid stelde naar aanleiding van het gesprokene de vraagWat is ver- valsching? Met name doelde deze spreker op het verkoopen van surrogaten. Vrij algemeen was men van oordeel, dat tegen den verkoop van surrogaten of mindere kwaliteiten geen bezwaar bestaat, mits den kooper bekend is, dat hij een sur rogaat of mindere kwaliteit koopt, evenwel geen schadelijke bestanddeelen bevattende. Van andere zijde werd opgemerkt, dat het Rotterdamsche stelsel meer en meer baan breekt; de zaak moet zoo ruim moge lijk worden opgevat. Daarbij werd ook ge wezen op de gelukkige samenwerking, die er bestaat tusschen verschillende Directeuren van keuringsdiensten en fabrikanten. Door een lid werd speciaal gewezen op de noodzakelijkheid van de keuring van melk; dit lid juichte daarom alleen reeds het voorstel zeer toe. Aan de hand van een ge schrift van dr. J. J. van Eek, Directeur van den keuringsdienst van eet- en drinkwaren te Leiden, toonde deze spreker aan, welk een gunstigen invloed de keuring heeft op het gehalte van de melk en haar onder deden. Ook deze spreker toonde zich voor stander van het stelselzoo weinig moge lijk verbalen, zoo veel mogelijk voorlichting, vooral ook omdat bijvoorbeeld bij melk zoo dikwijls onbekende oorzaken schade doen aan de deugdelijkheid van het product. De keurmeester zal bijv. een ziekte onder het vee constateeren, terwijl de eigenaar daarvan onkundig is. Voorlichting moet daarom hoofd zaak zijn. Eindelijk wenschte deze spreker op te merken, dat, zoo de kosten van de inrich ting van een keuringsdienst bezwaar moch ten ontmoeten, hij nu reeds er op wilde wij zen, dat een keuring op de melk en karne melk aan de inwoners een grootere hoe veelheid voedingswaarde zal geven, die, in vergelijk met de uitkomsten elders verkre gen, geschat kan worden op f31000. zijnde 73 van de opbrengst der Inkomsten belasting. Een ander lid vroeg of ook de vleesch- keuring in het voorstel is begrepen. En zoo dit niet het geval is, wenschte hij op te mer ken, dat naar zijn meening niet op de goed koopste wijze zal worden gewerkt. Er zullen dan op den duur twee Directeuren zijn, met twee werkplaatsen en wat daartoe zai bc hooren. Waarom niet, zoo werd gevraagd, terstond de vleeschkeuring mede geregeld, en aan het hoofd van den dienst geplaatst een veearts-keurmeester Aan dezen zou dan de noodige assistentie kunnen worden ver leend. Een ander lid vereenigde zich met deze gedachten en meende verder, dat de leiding van den dienst ook zou kunnen worden toe vertrouwd aan een hier ter stede gevestigden scheikundige. Dit lid wees er op, dat ook in verschillende andere Gemeenten aldus wordt gehandeld. Te Leeuwarder, bijv. is de keuring opgedragen aan twee aldaar wonende apothekers. Dezen zorgen zelf voor laborato rium en hulpmiddelen. Zij genieten een vast salaris van f 2300 en moeten daarvoor een vooraf bepaald aantal monsters onderzoeken. Een ander lid wees er op, dat de in het voorstel gegeven begrooting der kosten te laag is. Een assistent zal noodig zijn geen post is geraamd voor gereedschappen en administratiekosten f 200 voor monsters is te weinig. Ook daarom vindt dit lid het beter, dat de vleeschkeuring direct wordt opgenomen. Van andere zijde werd bezwaar gemaakt tegen aanstelling van een plaatselijkcn apo theker tot Directeur. Eerstens, zoo werd op gemerkt, vereischt een goede waarneming van de betrekking van Directeur een meer speciale studie en vooral practisckc ervaring. De apothekers hebben over het algemeen noch die speciale studie gemaakt, noch de noodige ervaring opgedaan. Maar ook is het voor alles gewenscht, dat de Directeur vrij en onafhankelijk is, wil hij de vertrouwens man worden van winkelier en publiek. Daar om is het niet gewenscht, dat de functiona ris de betrekking van Directeur van den keuringsdienst als een nevenbetrekking be kleedt. Het 1 i d, dat de vleeschkeuring besprak, was van meening, dat het in ieder geval aanbeveling zal verdienen, dat onderzocht wordt of een volledige keuringsdienst op den duur niet goedkooper zal zijn, dan een tweeledige, een voor eet- en drinkwaren, en een voor vlcesch, en zou daaromtrent gaarne nadere inlichtingen van Burgemeester en Wethouders ontvangen. B. en W. antwoordden onder verwijzing naar de discussiën, welke gehouden zijn op het Congres voor sociale hygiéne te Leiden in 1910, dat zij een zoodanige regeling van den keuringsdienst voorstaan, welke zich niet beperkt tot opsporing van gezondheidsscha- delijke artikelen het stelsel derhalve, dat o.a. te Rotterdam, leiden, Den Haag, Groningen gevolgd wordt. In het verkoopen van surrogaten zien B. en W. geen bezwaar, inits de kooper maar weet, dat hij een surrogaat ontvangt. Ver valschingen zullen slechts een onderdeel uit maken van de praktijken, waartegen de keuringsdienst zich zal richten in het alge meen keert deze zich tegen ondeugdelijke artikelen. De keuring van melk zal ongetwijfeld een zéér belangrijk onderdeel van den keurings dienst uitmaken, als zijnde melk een gewich tig volksvoedsel. terwijl verspreiding van ziektekiemen door melk een algemeen gevaar oplevert. B. en W. achten de meening omtrent het duur zijn van verschillende diensten voor vleeschkeuring en keuring van andere levens middelen niet juist. De assistentie, die het lid, hier aan het woord, zich denkt, bestaat niet uit eenvoudige hulp, maar uit hulp van wetenschappelijk gevormde krachtende vleeschkeuring en de keuring van andere levensmiddelen zijn zulke gespecialiseerde wetenschappelijke vakken, dat zij ieder een deskundige vragen, die natuurlijk op een behoorlijk salaris aanspraak maakt. Gemeen schappelijk gebruik van werkplaatsen e. d. zal zooveel mogelijk bevorderd worden. Wat betreft de voorgstelde regeling, gelijk te Leeuwarden het geval is, doen B. en W. opmerken, dat in de eerste plaats de directie geheel zelfstandig moet zijn, wil zij onbeperkt vertrouwen genieteneen allereerste eisch voor het welslagen van den dienst. Het laten onderzoeken van een bepaald aantal monsters achten B. en W. evenmin een gelukkig stelsel, daar niet alleen het aantal onderzoekin gen van belang is, maar ook de soort van onderzoekingen. Er zijn immers eenvoudige en veel tijdroovende analysen, en deze wor den in het genoemde systeem over éen kam geschoren. B. en W. zijn zeer sterk de mee ning toegedaan, dat, wil men een keurings dienst inrichten, deze ook dadelijk goed moet worden ingericht, Financieeie bezwaren zijn hier niet overwegend, vooral niet, als men bedenkt, welke geldswaarden door betere voeding worden verkregen, gelijk een ander lid terecht heeft aangewezen. Aangaande de begrooting van onkosten en oprichting tegelijk van den keurings dienst voor vleesch, verwijzen B. en W. naar hun antwoord op het verslag der ie afdee ling. Ook de in de laatste twee alinea's behan delde onderwerpen zijn beantwoord in liet antwoord van de ie afdeeling. De ie afdeeling vergaderde 20 Mei. Een lid vroeg inlichtingen naar de re den, waarom enkel een regeling was voor gesteld op de keuring van voedingsmidde len waarom nu niet direct de geheele keu ring ter hand genomen, inclusief de oprich ting van een abattoir. Een ander lid zou zich met een vol ledige regeling van den keuringsdienst wel kunnen vereenigen, maar zou het betreuren, indien invoering van de voorgestelde rege ling daarop zou moeten wachten. Weer een ander lid deelde mede, dat het voorstel tot instelling van een keurings dienst de algemeene sympathie heeft, maar uit het voorstel blijkt niet, op welke wijze de dienst zal worden geregeld. Daaromtrent zou dit lid gaarne nadere inlichtingen wen- schen. Dit lid bespreekt vervolgens de ver schillende wijzen, waarop de dienst kan wor den geregeld en toont zich geen voorstander van het aanstellen van een plaatselijke apo theker als Directe.ir, zoo deze de betrekking als nevcnambt wenscht tc bekleeden. Wel stelt dit lid de vraag, of, indien een apothe ker wordt benoemd, aan den keuringsdienst dan niet een gemeentelijke apotheek kan worden verbonden. De noodige assistentie zou daarvoor kunnen worden verleend. Ook bespreekt dit lid de raming der kos ten en meent, dat het door B. en W. ge raamde bedrag (van f4000 per jaar) te 13 Ecrf a n d e r lid achtte de aanstelling van een apotheker niet gewenscht. Deze heeft geen voldoende studie van den keu ringsdienst gemaakt en mist veelal de noo dige practische ervaring. Ook dit lid achtte de raming van kosten te laag. Nog een ander lid vroeg hoe de rege ling is in andere Gemeenten. Ook werd de vraag gesteld of de wfnke liers hun aangeboden monsters kunnen laten onderzoeken en of de omliggende Gemeen ten zich ook bij den hier op te richten keu ringsdienst kunnen aansluiten. It. en W. antwoordden De keuring van voedingsmiddelen bestrijkt reeds een zeer uitgebreid gebiedimmers alle mogelijke eet- en drinkwaren zul len er aan 0 iderworpen zijn, dus ook melk bovendien zal de dienst zich hebben bezig te houden met het hygiënisch toezicht op verbruiksartikelen, zooals gereedschappen, welke met etenswaren in aanraking komen, speelgoed (lood), behangselpapier (arsenicum) eI1De keuring van vleesch heeft ook de volle aandacht van B. en W. zij zal echter, uit hoofde van verschillende eigenschappen, welke gevorderd worden in de neskundigen, moeilijk vereenigd kunnen worden met den algemeenen keuringsdienst. Of de keuring van vleesch gepaard zal kunnen gaan met de oprichting van een abattoir, is een vraag, welke B. en W. niet dadelijk bevestigend kun nen beantwoorden inmiddels zal ook zonder een slachthuis een voldoende keuring en wel eerder kunnen worden verkregen, welke evenwel de beschikking zal behoeven over eenige lokaliteiten B. en W. hopen, dat zij in de beschikbaar stelling hiervan zullen slagen. Zij vestigen er echter de aan dacht op, dat onlangs een wetsontwerp is ingediend, waarvan de hoofdstrekking is, dat keuring van vleesch in de Gemeenten ver plichtend wordt gesteld, terwijl voor de kos ten van dien dienst en het oprichten van een slachthuis, door het Rijk rentedragende voorschotten en bijdragen kunner. worden verleend. B. en W. vereenigen zich met de mee- ning van het lid, dat meende, dat uitstel van de voorgestelde regeling te betreuren zou zijn, te meer waar deze regeling op zichzelf reeds een goede is. Zooals B. en W. in de toelichting ver meldden, is de bedoeling een geheel zelf standigen dienst in te stellen, wiens chef derhalve iemand is, die geheel onafhankelijk zal wezen, van welke invloeden ook. Iets anders is natuurlijk den Directeur, ingeval hij de bevoegdheid heeft van apotheker, tevens aan het hoofd te stellen van een eventueel op te richten Gemeente-apotheek. Zonder een beslissend antwoord ten deze te geven, erkennen B. en W., dat een dergelijke oplossing haar eigenaardige voordeelen heeft. Bij de keuze van geschikte personen voor de betrekking van Directeur zal echter in de eerste plaats te letten zijn op de kunde inzake keuring van levensmiddelen, onver schillig of de voor-opleiding is verkregen als apotheker, scheikundig ingenieur, dan wel doctor in de Scheikunde. De raming der kosten zal, gelooven B. en W.. niet ver van de waarheid zijn. Assis tentie in het laboratorium zal moeten ver leend worden door den keurmeester, die in deze richting zonder moeite kan worden op geleid. Op aanschaffing van gereedschappen is gerekend bij het oprichtings-kapitaal, waar van rente en aflossing - - in tien jaren in de toelichting is geschat op f 600 per jaar. Dc regeling in ardere Gemeenten is reeds in dc toelichting op bladz. 2 alinea 3 be schreven zij zal, zooals daar is gezegd, ten doel moeten hebben een zoodanige verhou ding met den winkelstand, dat deze in den Directeur zijn vertrouwensman vindt. Onderzoek van door winkeliers aangeboden monsters behoeft niet te zijn uitgesloten; het is intusschen moeilijk, ton opzichte daarvan eenige toezegging te doen, daar de Directeur niet altijd zal mogen worden afgeleid van de uitvoering van de door hem voorgenomen on derzoekingen op een afgerond gebied. B. en\V. teekenen hierbij aan, dat het Rijk ten behoeve van dit doel te I.eiden heeft ingesteld een Bureau tot onderzoek van handelswaren. Aansluiting van de omliggende Gemeenten bij den dienst zullen B. en VV. gaarne zien de ervaring leert, dat Gemeenten, als bedoeld, na eenige jaren het groote belang daarvan voor zich zelf erkennen voor het oogenblik is beperking van den dienst tot onze Ge meente gewenscht, daar de werkkring, vooral in den aanvang, omvangrijk genoeg zal wezen. Vervolg, zie Bijblad.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2