Dinsdag 27 Mei 1913. No. 8266. 62e Jaargang. ÉiawvasH Mtiiaii IzijNKOp VAN HOUTEN'S Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FRSDERXKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieSle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVING. Bescherming van mollen. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in deze Provincie van den 14 Mei 1913, 4e Afdeeling no. '213G/1643 (Provinciaal Blad no. 21), Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Koninklijk Besluit van 4 Februari 1913 (Staatsblad no. 41) de mol is opgenomen onder de dieren, die te allen tijde worden geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn, dat het mitsdien is verboden, mollen te van gen, te dooden, te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren, ol ten ver koop of ter allevering in voorraad te hebben, dat dit verbod tijdelijk en onder zekere voor waarden kan worden opgeheven door den heer Commissaris der Koningin, dat aanvragen tot het bekomen eener ont heffing als bovenbedoeld behooren te worden gericht aan gemelden heer Commissaris der Koningin en ingediend bij den Burgemeester der woonplaats van den aanvrager. Amerstoort, 23 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. Op straat. Wanneer gij uw huis verlaat om u voor zaken of voor uw genoegen naar een ander gedeelte van de stad te begeven, tracht dan eens te ondervinden hoe veel gemak het geeft, wanneer ge een beetje ordelijk en met overleg gaat. Waarom eischt menigeen van de bestuur ders van karren, wagens, fietsen, auto's, paarden enz., dat ze rechts van den weg gaan en verkiest hij zelf links te loopen en op te botsen tegen iedereen, die behoorlijk er aan gedacht heeft, de rechterzijde van den weg te kiezen Wie tot vaste gewoonte aanneemt, a 11 ij d rechts van de straat en aan de rechterzijde van rijweg, voetpad of trottoir te gaan (niet »zoo'n beetje*, maar zoo ver als mogelijk naar rechts) zal ondervinden hoe rustig hij loopt. De gulden regel »rechts uithalen en links inhalen* voorkomt alle botsingen. Voetgangers moeten de zelfde regels in acht nemen op den weg als voertuigen en andere vehikels. Wanneer ge dus een rechter zijstraat in slaat, neem dan uw draai zoo scherp moge lijk maar is het een linker zijstraat, rond dan uw hoek af, anders loopt ge in beide gevallen tegen iemand op. Wanneer ge oversteekt, doe dat dan in rechte lijnen, rechthoekig of met wat schuinte, maar in geen geval met onbestemde boch ten en kronkels en allerlei gezwenk. Wan neer bestuurders van voertuigen of wiel rijders maar zien, waar ge heen wilt, dan houden zij rekening met u bij het bepalen van hun richting. Menschen zijn toch immers geen kippen, die met de onzinnigste bewe gingen midden op hun weg omkeeren en daarom zoo vaak in de soep terecht komen En in alle voorkomende gevallen, toon u een denkend wezen en geen slaapmuts. De drukke straten onzer groote steden zijn slechte plaatsen om een dutje te doen. Stel dat uit tot ge thuis zijt. Verander nooit van richting of steek niet over, zonder te hebben rondgezien of er ook gevaar in aantocht is. Onthoud waar vluchtheuvels zijn en wan neer ge u dan bovendien niet te hoog rekent om een oud vrouwtje te boegseeren, kinde ren te loodsen, of welwillend uw handen uit te steken om er iemand mee te helpen, dan hebt ge kans, zoo ge niet nog in een onbe waakt oogenblik wordt aangereden, eenmaal een volmaakt voetganger te worden, dat is duseen zeldzame uitzondering. Aldus >De gong<, het orgaan van de Tuchf-unie. JANTJES BESTE VRIENDEN: ZIJN MOEDER, ZIJN COLlEy tt» Ziektewet. I11 de Memorie van antwoord op het ver slag der Eerste Kamer inzake de Ziektewet zegt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat de Regeering Ook gaarne de Tariefwet had afgedaan. Mocht geschieden wat de Regeering wenscht en de loop der politieke gebeurte nissen de uitvoering van haar program op dit punt mogelijk maken, dan zal ongetwij feld spoedig na het zomer-reces de wijziging van het Tarief aan de orde komen. De Re- geering zal zich dan zonder twijfel gaarne herinneren den steun, welke haar thans te dezen aanzien wordt toegezegd. Naar aanleiding van de vraag of men, als de Tariefwet niet tot stand mocht komen, niet in een impasse zal geraken door de verzekeringswetten, vooral nu het amende- ment-Duijs op art. 411 Invaliditeitswet door de Regeering is aanvaard, merkt de Minis ter op, dat hij bij het overnemen van dat amendement is geleid door de overweging, dat er bij den huidigen stand van zaken geen bezwaar behoefde te bestaan om reeds nu vast te stellen, dat art. 369 een half jaar 11a de afkondiging der wet in werking zal tre den. Immers het gold hier niet een wijziging van ingrijpende financieele keteekenis. De uitvoering van art. 369 zal het eerste jaar vermoedelijk kosten 25 millioen, terwijl uitteraard de kosten, uit de artt. 369 en 370 voortvloeiende, ten laste van het Invaliditeits fonds komen, zoodra de verplichte verzeke ring in werking treedt, dus na hoogstens drie jaar. De kosten van die 3 jaren zullen uit de verhoogde opbrengst van het Tarief worden gevonden. Werd dit door verwer ping of intrekking van het ontvverp-Tarief onmogelijk, dan zou door het Kabinet, dat alsdan de verantwoordelijkheid van het be wind zal dragen, het noodige moeten wor den gedaan om de daardoor ontstane moei lijkheid op te lossen. Maar het is duidelijk van een overmatigen druk, uit hoofde van het vroeger in werking treden van art. 369, kan geen sprake zijn en er is dus geen enkele reden om de afkondiging der wet uit te stellen, daargelaten of daar tegen geen constitutioneele bezwaren zouden bestaan of met de behandeling der ont werpen door de Eerste Kamer te wachten tot de Tweede Kamer een dekkings-ontwerp zal hebben aanvaard. De Staatsuitgaven na invoering van beide verzekeringen, zijn geschat op: 1. ingevolge art. 20 Invaliditeitswet, gedurende 75 jaren, jaarlijks 10 millioen2. voor de uitvoering van Ziekte- en Radenwet pl.m, f 550 000 3. voor bijdrage wegens controleerende ge- neesheeren, f ïóo 000; totaal bijna u mil lioen. De Minister acht deze raming in 't alge meen juist. De Minister bestrijdt vervolgens de mee ning, dat de ziekteverzekering vrijwillig had kunnen zijn en dat de Raden van Arbeid te kostbaar en te ingewikkeld zouden zijn ge worden, nu bijzondere kassen een deel van de uitvoering der verzekering op zich zullen nemen. Slechts in bepaalde streken van ons land is thans een ecnigszins beteekenende zorg voor ondersteuning bij ziekte ingebur gerd. Uiteraard zullen het de arbeiders zijn met de beste en de meest regelmatige arbeidsvoorwaarden, die in deze hebben kunnen voorgaan. Wil men «Jok de anderen bereiken en juist dezen hebben zekerheid in tijden van ziekte het meest noodig dan zal een regeling niet kunnen worden gemist, welke waarborgt, dat de verzekering een algemeen karakter zal dragen. En het is allerminst onmogelijk, dat juist door de invoeging der bijzondere kassen de taak van sommige Raden van Arbeid zal blijken te zijn verzwaard. Breedvoerig zet de Minister verder opnieuw uiteen, waarom de verzekering is beperkt tot het uitkeeren van ziekengeld. De verplichting, aan een bepaalde groep opgelegd, om zich medische hulp te verze keren, moet niet het begin, maar het einde der ontwikkeling in deze zijn. NieJ »de vrees voor de doktoren* bracht den Minister er toe, de geneeskundige hulp niet mede tot voorwerp der verzekering te maken; maar hij achtte de door hem voorgestelde regeling wenschelijk juist met het oog op het belang der arbeiders, waardoor tevens een dokters- belang werd bevorderd. Het opnemen van een definitie van »ziekte< werd onnoodig geacht; ook de Ongevallen wet 1901 geeft geen definitie van ongeval*. Het schijnt wel, dat de voorziening in de vacatures in de Provinciale Staten ontstaande door het periodiek aftreden van de heeren mr. W. J. van Beeck Calkoen, W. Joris- sen en mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe niet afloopt met eenvoudige candi- daatsstelling. Immers het verluidt, dat ook dr. J. van Leeuwen in het kiesdistrict Amersfoort zal worden candidaat gesteld. ,Een massa kosten en een geweldigen ar beid om de stembiljetten gereed te maken voor de 7803 kiezers. Een weinig aangena- men dag voor de leden der 13 stem- bureaux. De candidaatsstelling heeft plaats op 3 Juni de stemming op 13 Junide herstemming, zoo die noodig is, op 27 Juni. Volgens de financieele bladen worden de inschrijvingen op de 41/2 pCts. leening der Gemeente Amersfoort, g*-oot f 700 000, ten volle toegewezen. Voor hen, die het goede voorbeeld van de Gebroeders Ruitenberg willen volgen, mag het van belang zijn te weten, dat het ont- werp-besluit in zijn geheel luidt De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 24 Mei 1913, afd. I, no. 629, Gelet op de Gemeentewet, Besluit a. aan de heeren E. J. en C. Ruitenberg, aannemers, wonende aldaar, te verkoopen de op de bij dit besluit behoorende teekening met een roftde arceering aangeduide percee- len grond, groot respectievelijk 2700 en 1350 M2, voor den prijs van f 1.per M2 voor het eerste perceel en fo.70 per M2 voor het tweede perceel, of in massa voor f 3645, zulks onder de volgende ontbindende voor waarden en bepalingen welke, voorzooveel mogelijk, als servituut ten bate van Gemeen tegrond zullen gevestigd worden 1de terreinen moeten binnen drie maan den, nadat de noodige goedkeuring op het besluit tot verkoop is verkregen, door de koopers worden aanvaard 2. op elk gedeelte van den in zes bouw terreinen te verdeelen grond, elk groot ongeveer 67 5 Ma, moet een landhuis worden gebouwd van een huurwaarde van ten minste f300 per jaar naar ontwerpen, door Burge meester en Wethouders goedgekeurdde huizen, waarvan twee onder éen kap mogen worden gebouwd, mogen alleen als woonhui zen worden gebruikt; bijgebouwen, schuurtjes, enz. mogen niet worden opgericht dan met vergunning van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort 3. de vier woningen, te bouwen aan de Barchman Wuytierslaan moeten binnen twee jaar, de twee andere woningen aan den nieuw aan te leggen weg, binnen drie jaar na den dag van overdracht van den grond, geheel voltooid eti tot bewoning geschikt zijn, zul lende, bij niet-richtige nakoming van deze of een dezer voorwaarden, alles wat na verloop van bovengestelde termijnen in, op of boven den grond aanwezig is, het volle en vrije eigendom der Gemeente worden 4. geen der genoemde zes perceelen, van ongeveer 675 M2. groot, mag bij gedeelten worden vervreemd, terwijl aan de Gemeente Amersfoort, bij overdracht door de Gebr. Ruitenberg of hunne rechtverkrijgenden de voorkeur voor aankoop van de terreinen wordt verleend tegen een door drie des kundigen te bepalen prijs. Van deze des kundigen wordt éen door de Gemeente, éen door den eigenaar of rechthebbende van de terreinen, en de derde door deze beiden be noemd bij verschil tusschen deze beiden wordt de derde door den kantonrechter te Amersfoort aangewezen 5. de voorgevels van de huizen moeten op tien Meter afstand uit de grensscheiding van de verkochte terreinen met de straat komen te liggen 6. voor onderlinge afscheiding van de perceelen en van de nevengelegen terreinen mag op een afstand van 20 Meter uit de rooilijn geen gebruik worden gemaakt van houten schuttingen, opgaande steenen muren, of andere dichte afscheidingende te plaat sen afscheiding wordt te voren aan de goed keuring van Burgemeester en Wethouders onderworpen 7. op de terreinen mag geen bedrijf worden uitgevoerd, vallende onder de be palingen der Hinderwet en mag geen fabriek, winkel of werkplaats worden gevestigd. b. aan de heeren E. J. en C. Ruitenberg, aannemers te Amersfoort, gedurende den tijd van een jaar, gerekend vanaf den dag waarop de sub a bedoelde gronden zullen zijn overgedragen, het recht van voorkeur van koop te verleenen voor een perceel grond, grenzende aan het Zuid-Oostelijk ge deelte van de verkochte terreinen en daaraan in Zuidelijke richting aansluitende, ter lengte van 80 Meter met een diepte van 50 Meter. De kaasmakers hebben tfbuw woord ge- 1 houden en er goed voor gezorgd, dat ook

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1