Ingezonden, nieuws. gister een flinke hoeveelheid kaas ter markt werd gebracht. Op deze tweede v r ij e kaas markt werden 14 wagens aangevoerd en op éen partij na werd alles verkocht. De prijs liep van 25 tot 29 cent per pond. Voor belanghebbenden zij herinnerd, dat het waaggeld bedraagt 21/2 cent per 10 Kilo en dat onder dit waagloon tevens is begre pen het vervoer van de waag naar spoor, boot of pakhuis door de Gemeente, zoodat de Gemeentewaag de plaats van aflevering is en dus de kaasmakers de kaas niet verder behoeven te vervoeren. waren cr nog slechts stalles-plaatsen open. Wie 's Zondags liever in den huiselijken kring blijven en zich hadden voorgenomen, Maan dagavond de zeer goede voorstelling bij te wonen Zaterdag werd immers geannon ceerd »nog drie voorstellingen» zijn bedrogen uitgekomen want even vlug als de tenten Vrijdag werden opgebouwd, wer den ze Zondagnacht afgebroken en toen Maandagochtend de kaasmarkt begon, was de Hof reeds geheel ledig en herinnerde nog slechts de arena van 10 M. diameter er aan, dat er een circus had gestaan. heerlijk hulpmiddel bij de dikwijls lastige r voedingsproblemen van den zuigeling. Het - misbruik, dat men echter in sommige fami- lies van de weegschaal maakt, kan een ware 1 plaag worden en wel als het kind zonder eenige noodzaak voor en na het drinken I maandenlang gewogen wordt. De moeder I wordt nerveus, als de weegschaal niet het gewenschte resultaat aanwijst. Dit heeft weer I invloed op de voeding, waarvan natuurlijk I de zuigeling de nadeelige gevolgen onder- vindt. Daarom gebruike men de schaal j alleen, als de dokter dit voorschrijft. Een nieuwe luchtdruk-post in de Veree- nigde Staten. De Directie der Posterijen i in de Vereenigde Staten zal een luchtdruk- post doen inrichten tusschen het Grand-Cen- i tral-station en het Pennsylvania-station te New-York. De eindpunter zijn ongeveer 2 K, M. van elkander verwijderd. Zij worden I door twee buizen van M. diameter ver bonden, waardoor postzu.-ken -~m 50 K.G. I gezonden zullen worden. Th- rijden de postwagens tusschen deze tv stations da gelijks 20 uur om 4000 >:n rneer postzak ken te bezorgen. Deze luchtdruk-post zal het verkeer dus aanmerkelijk verlichten. De grootte der moleculen. Als cijfers niet meer in staat zijn, een denkbeeld te geven var. ^eer groote of zeer kleine zaken, neemt men zijn toevlucht tot vergelijkingen. In het Bulletin des anciens élèves de 1' école de physique et de chimie» deelt Boll een dergelijke vergelijking mee »Als men het aantal moleculen wil tellen, dat 1 kub mïlli-. meter gas bevat, en men er in gedachten een milliard per seconde zou kunnen tellen, duurt deze bezigheid meer dan tien eeuwen» Deze bewering is niet, zooals bij tal van buitengewone cijfers, het resultaat van denk beeldige berekeningen. Men kan het werke lijk berekenen, door als basis verschillende verschijnselen aan te nemen. Koud licht. Het ideaal van alle electro- technici 's een kunstlicht waarbij zoo weinig mogelij., .varmte wordt ontwikkeld en dus alle energie wordt omgezet in licht. Thans meent professor Charles Dussaud dit licht gevonden te hebben. Zijn methode bestaat uit een zeer snelle onderbreking van den electrischen stroom, waarbij voor een veel hoogere spanning de zelfde lampen worden gebruikt als bij gewone wisselstroomen, zoo dat het licht veel sterker wordt. Het nieu we licht heeft vele voordeelen brandgevaar is geheel uitgesloten, er is weinig stroom noodig, terwijl iedere stroombron kan ge bruikt worden. Dit ideaal licht moet buiten gewoon geschikt zijn voor microscopisch onderzoek, voor de productie van ultra-vio lette stralen, voor licht-therapie, voor vuur torens en zoeklicht, en nog veel meer. Aluminium-productie. Nu het bauxiet zooveel goedkooper is geworden, is de alu minium-productie belangrijk gestegen. In 1890 won men 175 ton van dit materiaal, io jaar later, in 1900, reeds 7743 ton, in 1905 bedroeg de hoeveelheid 11 500 ton en in 1910 ruim 34000 ton. Van de productie in 1910 staan ,5000 ton voor Engeland en 7000 ton voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland tezamen geboekt; 11 000 ton stelt men voor rekening van de Vereenigde Staten met Canada. Engeland verbruikte slechls de helft zijner productie, Duitschland ongeveer 10000 ton, dus meer dan het kan produceeren. Het verbru:k van Frankrijk wordt op 5400 ton geschat, van de Veree nigde Staten op 11 000 ton. In de industrie wordt het verbruik van aluminium in plaats van koper steeds grooter. Het theorema van Fermat. naar het schijnt is er een bewijs gevonden voor het theorema van Fermat, voor welks oplossing het Ko ninklijk Genootschap voor Wetenschappen te Göttingen een prijs van 100 000 Mk. uit loofde. De zeventiende-eeuwsche mathematicus Fermat wierp de stelling op, dat een getal, tot een bepaalde macht verheven, nooit de som kan zijn van twee getallen, die beide tot die zelfde macht verheven waren. Het bewijs liet hij uit plaatsgebrek weg. Sedert is nog geen cijferaar er in geslaagd, zelfs met behulp van de nieuwste vindingen op wiskundig gebied, voor deze stelling een be wijs te vinden. Als men bedenkt, dat Fer mat deze hulpmiddelen nog niet ten dienste stonden, dan kan het bewijs voor >a" b" plus c" is onmogelijk», toch niet zoo ingewik keld zijn. Dezer dagen heeft de wiskunde-leeraar A. Kimpel te Barr (Elzas) een bewijs ge vonden, dat door zijn eenvoud inderdaad het door Fermat opgestelde kan zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Meuscheti, die steeds klagen over verstopping, hoofdpijn, slechte spijsver tering, gebrek aan eetlust, dikke oogleden, enz., behoeven slechts gedurende korten tijd 1 des morgens op de nuchtere maag een wijn glas van het natuurlijk llunyadi Janos, het welk absoluut onschadelijk is, te drinken, om te onder\inden, dat zij niet behoeven te lijden. 1 Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven Geachte Redactie, Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat U in uw onpartijdig blad een stukje van ons opnam, waarin wij in korte trekken enkele unfaire handelingen aanstipten, welke de American Petroleum Company dagelijks pleegt om coüte que coüte de ab solute alleenheerscheres in ons land te blij ven, waar het geldt den verkoop van petro leum. Wij citeerden unfaire praktijken, di rect door ons in onze zaken ondervonden. Dat wij thans nogmaals een beroep doen op uwe welwillendheid vindt daarin zijn oorzaak, dat wij zoo juist een soort vlug schriftje in handen kregen, waarin, wonder boven wonder, eindelijk de A. P. C. eens voorgeeft de openbaarheid niet te schuwen; een eigenschap van dit lichaam (dit schuwen van al hetgeen riekt naar publiciteit) welke haar tot dusver nog steeds in haar taktiek maar al te goed is van pas gekomen. Alles maar doodzwijgen en net doen of je niets ziet of hoort, that's the way to reach the goal» (in Holland). Juist dit thans uit haar slof schieten, heeft ons als het ware naar papier en pen doen grijpen, want, door eigen ondervinding de A. P. C. zoo door en door kennende, vonden wij het een beetje «te*. dat deze Maatschappij zoo bru taal, door middel van dit vlugschriftje, de miskende weldoenster durft uithangen. De questie loopt hier over verschillende processen, gevoerd tusschen de A. P. C. en P, A. 'i'iel, ex-oliehandelaar te Amsterdam. Het is misschien te veel gevergd, doch de vraag brandt ons op de lippen om de twee bijlagen, zijnde het gejammer van de A. P. C., in hun geheel in uw blad te willen over nemen, opdat het weldenkend publiek (de heeren W. T. Klaare en F. J. E. Horstmann wenden zich uitsluitend tot dit gedeelte van het Nederlandsche volk, ter onderscheiding van de rest, dat niet wel denkt, in casuhun concurrenten, en zij die heelemaal niet den ken, en dit zijn hun petroleum-leurders, die a raison van een cent vergoeding (per Liter) voor hen het geheele land aftrotten om Trust olie bij het Nederlandsche volk aan huis te hezorgen) opdat, zeggen we, het Nederland sche volk dan ook eens voor zichzelve zou kunnen oordeelen hoe handig de Trust met haar geldzak weet te rammelen als het zoo in haar kraam te pas komt, en de niet- wetenden daardoor zand in de oogen te strooien maar óok hoe razend onhandig van de Trust, voor hen die beter met het petro- leum-bedrijf bekend zijn. Als men die verdediging (of beschuldiging) van de A. P. C. zoo doorleest, moet iedc der niet-ingewijden wel tot de volgende conclusie komen: >Hé, wat gek; daar is een mannetjes-mensch dat als maar stout is, als maar ondeugende dingen doet, en ziet, die nobele American Petroleum Company stopt dien slechtaard steeds met geld, en nog eens met geld, wordt absoluut niet boos, maar grijpt bij elke gelegenheid, dat de stoutert weer kwaad gedaan heeft, steeds dieper in haar zakhoopjes dollars (pardon guldens) laat ze in de portemonnaie van dien snood aard vloeien, et malgré 9a wat een ondankbaarheid, wat een gruwelijke ondank baarheid Maar nu de vakmenschen, de concurrenten, de niet-vveldenkenden dus (aan deze cate gorie hebben de heeren W. T. Klaare c. s zeker niet gedacht toen zij eindelijk eens aan «publiciteit* gingen doen) voor hen heeft de A. P. C. het meest ondubbelzinnige en doorslaande bewijs geleverd, dat zij coüte que coüte het monopolie wil hebben, want die Tiel was een reus onder de vrijbuiters die moest dood, hetzij met goede woorden en geld, of door middel van meer krasse maatregelen. Voor dien Tiel moet de A. P. C. al erg bang geweest zijn, want «edelmoedig», «weldadig», «eerlijk» zijn woorden (en dit weten alle niet-weldenkenden) welke deze Amerikaansche Maatschappij maar niet van de Hollandsche taal kan te pakken krijgen (Hollandsch is nu eenmaal lastig voor Engelsch sprekende naties). Het bewijs hier voor hebben wij geleverd in ons ingezonden stukje van 25 April j.l. waarin wij o. m. aantoonden, dat de A. P. C. alle mogelijke schunnige praktijken gebruikt om die con currenten dood te maken, welke niet groot genoeg zijn om door haar uit (dood) gekocht te worden. Het klinkt daarom voor ons, ingewijden cn andere niet-weldenkenden, zoo belachelijk, zoo «daring», haar heur eigen loftrompet te hooren blazen. Doch wat ons het meest brutaal voorkwam, ons het meest ergerde, was dit de-pot-en-de-ketel-achtige in het betoog van de A. P. C., voor ons de onhandige zet van de heeren Klaare c. s. De ketel (Tiel) belooft vlijtig olie te zullen verkoopen en vaatjes te zullen inkoopen, in 't kort de belangen te behartigen van de A. P. C. Die ketel nu wil in Dutch style (vergeleken met de American style, onhan- De commissie van beoordeeling der ont werpen voor het blijvend gedenkteeken, de monumentale bank bij «Lusiduna* op te richten ter herdenking van het eerste eeuw feest van Neerland's onafhankelijkheid, heeft uitspraak gedaan. Als beste ontwerp wees zij aan dat, inge zonden onder het motto «Ons prachtig ma teriaal». Bij de opening van het naambriefje bleek dit te zijn van den architect G. van Hoogevest, Utrechtscheweg 1056 die inmid dels toestemming verleende om zijn naam bekend te maken. Moge nu de burgerij, door flink op de lijsten te teekenen, de uitvoering van het ontwerp mogelijk maken. Aan mejuffrouw J. C. van der Schroeft is, op haar verzoek, door den Gemeenteraad van Baarn met ingarg van 1 Augustus eer vol ontslag verleend als leerares in Gymna stiek aan de Mulo-school te Baarn. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd tot lid der jury bij het muziekfeest voor harmonie- en fanfarekorpsen, door «Cres cendo» te Baarn uitgeschreven en daar 30 Juli te houden. De heer Arthur Monnier Harper, de hier welbekende superbe violist, een der beste leerlingen van Isaye, die van hem getuigde, dat de toen 18-jarige hem weldra zou even aren en misschien zou overtreffen, stelt zich beschikbaar om hier vioolles te komen geven. Men zie de advertentie in dit nummer. Met ingang van 24 Mei zijn aan de Kon. Militaire Academie o. a. bevorderd tot cadet- sergeant de cadetten-korporaal W. 1.. Bischoff en H, A. M. Latour en tot cadet-korporaal de cadetten J. Dekker en J. F. Bischoff. Luitenant H. J. Ruempol Hamer, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van i October benoemd -tot leeraar in Geschie denis en Aardrijkskunde bij den cursus van het korps. De jaarvergadering van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren wordt 0 Augus tus gehouden te Utrecht. De Bond zal den tevens zijn 25 jarig zeer nuttig bestaan herdenken. De heeren H. C. A. de Jong en J. J. Cat- tie behaalden bij de in den Stadsdoelen te Delft gehouden Internationale hondententoon stelling, waarbij een 300 inzendingen werden gedaan, eerste en speciale prijzen eerstge noemde met «Charlatan», laatstbedoelde met «Jacot*. Thans blijkt, dat de vliegmachine, welke Vrijdag over de stad kwam, die vas van den heer De Waal, die van Soesterberg naar Nijmegen wilde vliegen doch door zwaren nevel den koers geheel kwijt raakte, boven de Zuiderzee terugkeerde en ten slotte be houden te Soesterberg weer landde. Het is werkelijk de heer De Waal ge weest, wien Zaterdagochtend bij Veenen- daal een ongeluk overkwam. Kort bij Vee- nendaal kreeg hij een defect aan den motor, ten gevolge waarvan hij verplicht was, te landen. Op het oogenblik, dat hij op den grond neerkwam, wierp een rukwind de machine over den kop. De Waal en Kunt- ner werden onder de machine geworpen, doch konden zich er onderuit werken. Bei den kregen gelukkig slechts onbeduidende schrammen op armen en beenen. Van het toestel zijn vernield het landingschassis, een vleugel en de schroef. Het toestel is, ter reparatie, per trein naar Berlijn vervoerd. Aan den afstandsrit, uitgeschreven door «Wielersport» en Zondag van hotel-Reich- mann als vertrekpunt gehouden, namen 10 wielrijders deel. De route liep van het Stationsplein via Hilversum naar Amsterdam, vandaar naar Utrecht en via Soesterberg terug naar Amersfoort. Men vertrok om 9 uur en vóór 3 uur kwamen hier terugBiezenbos, Kaljee en Engel, allen uit AmersfoortDe Veer, uit Amsterdam Ten Haaf, uit Soeston J. van Doorn, uit Amersfoort. Bij het wijzigen der advertentie-Wilke, in het vorige nummer, werd nagelaten ook den regel uit te nemen, welke voor de kinder voorstelling heeft gediend en die vermeldde, dat voor kinderen beneden 12 jaar halve prijs moest betaald. De Directie van den circus treft dus in deze geen blaam. Ook Zaterdag- en Zondagavond was de Circus in alle hoeken bezet Zondagavond De «Amersfoortsche Muziek Vereeniging», directeur de heer J. A. Jochems, zal morgen avond te 8 uur haar derde uitvoering geven in de tent op het Plantsoen en weer een aantal nieuwe nummers ten gehoore brengen. Slechts heel weinigen zullen weten hoe een kurk wordt vervaardigd. Wie hierin be lang stelt, kan deze week het geheele wor dingsproces nagaan in de bioscoop «De Arend». De Eclipse zorgde daar voor een zeer interessante beeldenreeks, van het snijden der kurkreepen van den boom tot het sor- teeren der geheel gereed gemaakte kurken en kurkjes. Lea en Dikkie hebben besloten, hun hu welijksreis zoo weinig kostbaar mogelijk te maken. Hun maaltijden bestaan uit blikjes- goed; doch het eind der historie is, dat ze met een aanzienlijke collectie leege blikjes blijven zitten en er heel wat last mee heb ben eer ze die handig kwijt raken in een politie-bureau. Een boeiend, heel goed gespeeld drama is «Wroeging», het verhaal van een jong- mensch in een fabriek, die ten onrechte wordt beschuldigd van diefstal. Te langen leste blijkt daghelder, dat hij onschuldig is en dat de zoogenaamde diefstal is gearangeerd door den eigenaar der fabriek, die zijn bediende onmogelijk wil maken in de oogen van het meisje, waarop de patroon ook verliefd is. Onésime, thans als reiziger in vuurwerk, beleeft allerzonderlingste avonturen met een troep wilden. Door zijn welbespraaktheid ontkomt hij er nog juist op tijd aan, te wor den opgepeuzeld. Een vreeselijk zot ding is «Cunegonde als spiritiste», waarin een half dozijn buur kinderen voor klopgeest, draaigeest en wat al speelt en de arme Cunegonde dwingt, haar lekkerste confituren te offeren. Een ook aan prachtige natuurtafereelen heel rijke film is «De schrik der wildernis», waarin twee ingenieurs, die den spoorweg naar Norvals Roint aanleggen, ten offer vallen van leeuwen, Het Pathé-journaal in het bioscoop-theater aan de Langestraat geeft onder meer een hertenjacht van den Keizer van Duitschland en zeer merkwaardige oefeningen van Italiaansche cavalerie en artillerie. Als natuuropname staat thans op het programma de Simplon, een zeer fraai ge kleurde film. Het groote nummer is «De gele roos», een pakkend en zeer spannend drama, dat groo- tendeels speelt in de boevenkroeg van dien naam. Een heel lieve comedie is «De pop van Loulou», tevens een goede overgang naar het drama «De boodschap van den Keizer», schitterend van monteering. Burgemeester en Wethouders van Baarn stellen aan den Raad dier Gemeente voor, aan de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken» voor ieder der ii leerlingen uit die Gemeente, die de school hier bezoeken, weder een subsidie te ver kenen van f 25. Mochten alle buitengemeenten wier leer lingen de school bezoeken toch dit goede voorbeeld volgen. De tuinbouw-vereeniging «Amersfoort» maakt morgen een excursie naar de Vecht streek. De heer G. C. Blanken was met f4438 laagste der 9 inschrijvers voor den bouw van een woonhuis te Leusden onder leiding van architect J. Pothoven Az., aldaar. De hoogste besomde f 5575. De valsche rijksdaalders komen reeds bedenkelijk dicht in de buurt. Ten postkantore te Veenendaal zijn er drie in beslag genomen, die vermoedelijk te Scherpenzeel in betaling werden gegeven, Üitkjjken is de boodschap, want ze zijn heel goed nagemaakt.. Een goede plaats in het leven vindt men niet; men moet zich die veroveren door op de eerste plaats zich in ieder opzicht goed te gedragen en zoo goed mogelijk te doen, hetgeen men te doen heeft, al schijnt het ook nóg zoo onbeteekenend. Het wegen der kinderen. In het tijd schrift «Der Arzt als Erzioher» bespreekt dr. Neter het wegen der kinderen, en waar schuwt voor overdrijving. Het wegen is voor den arts een noodzakelijk en onont-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2