m te Stadsnieuws. Advertentiën. dienstbode LIJNZAADKOEKEN Soyaboonen-koeken wat je zag opgroeien, op een tijd dat het gave vruchten dragen moest en prijken in de schoonheid van den vollen wasdom, daar voor je ziet staan, een vermolmden stam ge lijk als je de bloeme verwelken ziet in den knop, die beloofde zich zoo rein en zoo schoon te ontplooien. Maar ook gevaren van anderen aard drei gen, te veel om op te noemen. Sommigen verliezen hue eenvoud en worden trotsche, ongenaakbare wezens, anderen verliezen zich zelf in den maalstroom van het gelijkvloer- sche, weer anderen verliezen hun geloof in wat goed is en waar, hoog en schoon en gaan het leven door, als die niets meer wenschen en verlangen. O, laten we toch steeds, elk uur van den dag onze jongens en meisjes voorhouden Maakt iets rioois van je leven. Streeft er naar om een goed mensch te worden, om 't allereerst in je omgeving en vervolgens daarbuiten te zijn een zonnetje, dat vroo- lijk schijnt en licht en leven brengt, overal. Want dan is het leven zelf, o, zoo heerlijk. Dan, kom je veel gemakkelijker de moeilijk heden door, dan kan het onvermijdelijke leed, dat eenmaal over ieder onzer komt, je een tijdje neerdrukken, maar het kan je niet vernietigen, omdat je zooveel moois hebt leeren zien in 't leven. Ja, en leer dat vooral, je medemenschen lief te hebben, dan ben je een goed eind op weg om mee te helpen aan het oplossen van vele sociale kwesties. Want dan verlang je, eisch je nooit iets voor jezelf alleen, dan voel je, dat elk menschen- kind recht heeft, zoo goed als je zelf, op geluk. In actie dus, jonge en volwassen men- schenDe jongen in actie komend, de vol wassenen in actie b 1 ij v e n d, gedachtig aan dr. Schaepman's frissche woorden »Een groote zaak beginnen, Gelooven en beminnen, Volharden kloek van zinnen Verwint het al«. Bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk zal morgenochtend voorgaan ds. P. S. Bakels, emeritus Doopsgezind predikant te Haarlem. Z. K. H. de Prins keert morgenochtend na zijn langdurig verblijf op Hohemark in den Taunus terug op Het Loo. Eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Wet tot regeling van het militair onder wijs bij de landmacht, voorzoover daarbij de opleiding voor den officiersrang en de hoo- gere vorming van den officier zijn betrokken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij de mededeeling betreffende het in stellen der inspectie voor de lichamelijke op voeding, aan de Gedeputeerde Staten der provincie o.m. het volgende omtrent de taak der inspecteurs geschreven. In de eerste plaats zal aan deze inspec teurs zijn opgedragen het houden van toe zicht op en het bevorderen van het gymnas tisch onderricht aan jongelieden, die het be wijs van voorgeoefendheid wenschen te ver werven, bedoeld in art. 70 der Militiewet. Bovendien zullen zij zich hebben te beijveren om, waar plaatselijke omstandigheden dit mogelijk maken, het gewenschte verband te leggen tusschen de verschillende vormen van lichaamsontwikkeling der rijpere jeugd, zoo dat het denkbeeld ingang vinde, dat de bo venbedoelde opleiding niet is te beschouwen als eene africhting zonder meer op het mi litiediploma, maar als een integreerend deel der opvoeding. Vervolgens zullen zij ook hunne aandacht moeten wijden aan het vraag stuk der lichamelijke opvoeding met betrek king tot de nog schoolgaande jeugd. Bij al deze onderwerpen zal deze inspectie hebben op te treden als adviseur der Regeering en als uitvoerder van hare besluiten. Met betrekking tot het onderwijs op de onderscheidene catagorieën van scholen vpor lager, middelbaar en hooger onderwijs ont vangen de nieuwe inspecteurs geenerlei be voegdheid. Het bij de jongste Raadszitting ingebracht en aan Burgemeester en Wethouders om praa-advies verzonden adres der plaatselijke afdeeling van het Ned. Onderwijzers Genoot schap luidt: geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de afd. Amersfoort en omstreken van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 15 Maart 1844, no. 80, dat de bestaande salarisregeling voor het personeel der openbare Lagere scholen in deze Gemeente haars inziens niet meer vol doet aan billijke eiscben dat een verbetering dier regeling, met het oog op den duurderen levensstandaard, niet alleen gewenscht, maar beslist noodzakelijk is geworden dat UEd.A. zei ven reeds meermalen die noodzakelijkheid erkend hebben; dat naar de meening der afdeeling voor noemd a. het maximum, door hoofden en onder wijzers te bereiken, te laag is, b. de tegemoetkoming in de woninghuur aan gehuwde onderwijzers, o.a. met het oog op de verhoogde huurprijzen, minstens ver dubbeld mag worden, c. het billijk is, die tegemoetkoming toe te kennen aan alle kostwinners van minstens 28-jarigen leeftijd, hetzij gehuwd of onge^ huwd, d. de vergoeding voor woninghuur aan hoofden van scholen niet meer toereikend is om een woning te verkrijgen overeenko mende met de ambtswoningen, aan een paar hunner verstrekt, e. de verhooging der jaarwedde bij de be zit der hoofdakte te gering is, vergeleken bij de daarvoor geldende regeling in de meeste andere plaatsen van ongeveer gelijke grootte en in aanmerking nemende de van Rijks wege daartoe betaalde bedragen van 100 a 200 gulden, f. de verhooging der jaarwedde voor ver- eischte bij akten voor hoofden niet minder dient te zijn dan die voor onderwijzers (thans resp. ioo en 150 gulden), g. de billijkheid meebrengt, de in vorige betrekkingen vervulde dienstjaren ook doen meetellen bij de vaststelling van de belooning voor onderwijs in vak k (Nuttige handwerken) redenen waarom adressante voornoemd, zich tot U.Ed. Achtb. wendt met beleefd ver zoek, een verbetering der salarisregeling te willen ter hand nemen en daarbij met boven staande rekening te houden. Ook de heer C. A. van Kalveen, de zoo bekwame stads-klokkenist, heeft zijn mede werking toegezegd voor de carillon-bespe ling, in het geheele land te houden op 18 Juni, des avonds van 9 tot 10 uur. In ruim 40 Gemeenten zullen de klokken dan vaderlandsche liederen doen hoorei. Echter niet te Maartensdijk, waar thans gebleken is, dat de hamers, die bij de her stelling van den toren in 1911 nog aanwe zig waren, alle 17 zijn verdwenen. 't Geval heeft veel overeenkomst met den Amer&foortschen baggermolen die na zelfs in den voorwinter trouw zijn plicht te heb ben gedaan in de Eem, het volgend voorjaar in geen velden of wegen te bekennen was en gedeeltelijk voor brandstof, anderdeels voor oud roest is gebruikt. De districts-federatie der S. D. A. P. heeft voor de a.s. verkiezing van 3 leden voor de Provinciale Staten tot candidaat ge steld, de heeren B. J. J. Weykamp te Baarn, dr. J. van Leeuwen te Utrecht en J. Hof land alhier. >De Eembode* meldt, dat de afdeelingen van den Ned. Bond voor Staatspensionnee- ring in het district Amersfoort zullen advi- seeren te stemmen bij de a. s. verkiezingen voor de Tweede Kamer óf op mr. W. H. de Beaufort (vrij-lib.) öf op dr. J. van Leeuwen (S. D. A. P.) maar in geen geval te stemmen op mr. H. W. van Asch van Wijck, en ook, dat de Nationale Bond van Protestantsche kiezers besloten heeft, de can- didatuur van mr. W. H. de Beaufort aan te bevelen. Herinnerd zij, dat de heer J. D. Struve morgen zijn zilveren ambtsfeest als markt meester hoopt te herdenken en dat de hoofd agent van politie J. P. de Jager morgen 35 jaar in Gemeentedienst is. De heer J. Busquet, wien, op zijn verzoek in de Raadsvergadering van 29 April eer vol ontslag werd verleend, zal 1 Juli den Gemeentedienst verlaten, in welke hij 16 September 1889 trad. De heer A. Wapstra, opzichter bij den locomotief- en treindienst, zal den dienst der H. IJ. S. M. met pensioen verlaten en hier worden vervangen door den heer De Bruin, thans te Winterswijk. De heer H. Oomkes, opzichter-machinist der H. IJ. S. M., is met ingang van 1 Juni bevorderd tot opzichter bij den locomotief- en treindienst en in verband daarmee over geplaatst naar Winterswijk. Hij wordt hier yervangen door den opzichter-machinist 2e klasse A. Mieremet, uit Winterswijk. Tot buitengewoon lid van den Centralen gezondheidsraad is benoemd dr. C. W. Broers, directeur van het Centraal labora- toriurfA#oor de volksgezondheid te Utrecht. Dezen zomer worden hier de volgende ca detten van de Kon. Mil'taire Academie ge detacheerd bij het 5e of het 16e regiment infanterie F. Poortman, P. G. A. Fortanier, F. Raland, H. A. C. Halberstadt. H. van den Bos, J. M. Steenbeek, K. Drost, en S. van der Kloet bij het ie regiment huzarenM. W. van der Nagel, F. W. E. de Vries, J. L. Brui nier, en jhr. J. G. A. van Spengler; bij het ie regiment veld-artillerie: F. Ko ning, B. J. R. P. Rasch, W. C. Maas, J. E. van Lingen, en J. W. Wijn. Op 16 Juni a.s., zoo meldt »de Kampioen*, zal er uit Amersfoort een militair concours van motorrijders worden gehouden, waarvoor de Minister van Oorlog, de N. M. V. en de A. N. W. B. medailles beschikbaar hebben gesteld. Men zal rijden van de cavalerie-kazerne middendoor de Kootwijksche zanden over Hoenderlo naar Ede en Arnhem, waar de gebruikte motorrijwielen ter bezichtiging ge steld zullen worden. Vertrek van Amersfoort 8. 30, aankomst te Arnhem niet vóór 12.10; vertrek uit Arnhem 2.15, via Otterlo, terug keer te Amersfoort niet vóór 4.15. De Minister van Oorlog heeft zijr. voor nemen te kennen gegeven, te Hoenderlo de rijders te zien passeeren, terwijl gehoopt wordt, dat ook H. M. de Koningin van Hare persoonlijke belangstelling blijk zal geven. Voor het vrijwilligerskorps van motorrij ders hebben zich voorloopig reeds 80 perso nen opgegeven, terwijl 22 motorrijders de betreffende dienstverbintenis hebben aange gaan. In het eere-comité hebben o. a. zitting generaal-majoor G. A. Buhlman en kolonel J. Th. H. Mingels. Vervolg, zie Bijblad. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Juni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/ï uur, ds. P. S. Bakels, em. Doopsgez. pred. te Haarlem. Remonstrantsche kerk. Voorm. 101/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm, q3/4 uur, dr. v. d. Heiden, uit 's-Gravenhage. Avond 5>/4 uur, dr. v. d. Heiden. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand rau Amersfoort van 23 tot 30 Mei 1913. GEBOREN Hendrikus Johannes Adrianus Maria, z. van Johannes Marinus Wouters en Maria Cornelia van Groeninge. Geertruida, d. van Roelof van den Berg en Aartje van de Beek. Maria Gerardina, d. van Gerardus Johan nes Hendrikus Benders en Carolina Johanna^ Paats. Antonius Petrus Franciscus, z. van Jacobus Albertus Jagers en Berdina Johanna Dammingh. Martha Maria, d. van Otto van der Linden en Maria Margaretha Geij- tenbeek. Albertus, z. van Aart van de Geest en Jacoba van den Bor, Gijsbertje, d. van Wouter van Korlaar en Wilhelmina van Vliet. Antonius, z. van Gijsbert Mor ren en Maria Francisca Corbée. Teunis, z. van Arie van Ooik en Johanna Ruiten berg. Jacobus, z. van Rijk Smit en Johan na van den Hoven. Antonius Johannes en Hendrika Maria, z. en d. van Adrianus Coenraad Herbold en Anna Cornelia van Veggel, ONDERTROUWD Hendrik Korporaal en Bernardina CoWie- lia Peters. Gerrit Berghuis en^ Christina Veis Heyn. Levie Barnstijn en Debora Klein. Hessel Schaap en Jansje Hendrika Esveld. GETROUWD Albertus Pordon~en Cornelia Antonia van den Hoven. Johannes Franciscus Groote Wolthaar' en Elisabeth Adriana de Wilde. Jacob van Ginkel en Hendrikje van de Hoek. Jan van de Steeg en Hermina Barten. Sander Marinus Roza en Barbara Broekman. Nicolaas Bakker en Petronella Voskuilen. Jan Laseur en Gerritje Groenevelt. Adolf Pieter Hendrik Boellaard en Hendrina Sophia Gerard van Sijsen. Klaas Diepe- veen ^n Wijntje Trijntje Elzenaar. Anto- Triufc* Wilhelmus Broeker en Hermina Hen drika Damsteek. OVERLEDEN Cornelia van Dijjchuizen, 2 jr. Reinier Kok, 40 jr., echtg. van Rika Karolina Wijna. Een als levenloos aangegeven kind. HULPBANK TE AMEBSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 2 JUNI aanstaande, 'snamid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN. Secretaris-Penningmeester. liefdadigheid. Tot het geven van inlichtingen aan D e- partemer tshoofden, Wijkbezoe- kersenBelangstell en de n zal het t'entraal-bureau op DINSDAG 3 JUNI a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhutze zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. van de STADT, Zuidsingel 12. Het eerste TOELATINGSEXAMEN is vastgesteld op Donderdag 10 en Vrydag 11 Juli te 3.30. Aangiften van kandidaten worden in gewacht vóór 1 Juli bjj den Rector J. H. MOLL. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. G. VAN WELDEREN baron RENGERS) Kortegracht 11. T®'-176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Voor de in September te openen OPEN BARE KEUKEN wordt gevraagd eene kookster (uitwonend) en met 1 Augustus eene (inwonend) boven 18 jaar. Salaris naar bekwaamheid. Verzoeke zich schriftelijk aan te mel den vóór 8 Juni by Mevrouw TROMP VAN HOLST, Soesterweg 2. TE KOOP te leveren op waggon, den Dolaer, of bestemming. Adres H. TIMMER, Zand- carriere, den Dolder. WESTSINGEL 87. Handelacredieten tegen hypotheekstelling, borg tocht of andere zeker heid. WESSANEN LAAN. WORMF.RVEER. Opgericht 1765. Koninklijke Fabrieken. Voedert uw vee met de zuivere murwe merk de „Ster" en W. L., en merk W. L. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en voedingswaarde. EERE-DIPLOMA Parijs 1900. NEGEN GOUDEN MEDAILLES

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2