BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. Ingezonden, van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 31 MEI 1913. De heeren G. L. Scholten en M. S. Slag ter alhier slaagden voor de akte L. O. Men schrijft ons Woensdag j.l. maakten de bezoekers van den Groentencursus, die dezen winter van wege de Tuinbouwvereeniging «Amersfoort* gehouden werd, een excursie naar de Vecht streek. Daar werden bezichtigd de Handels- kweekerij «Cromwijck* en het kasteel «Nijen- rode«, beide gelegen tusschen de dorpen Maarssen en Breukelen. Om half drie kwamen de verschillende heeren te Maarssen aan en werden daar ontvangen door den heer Bauer, den leider van den cursus, die een en ander zou laten zien van de groenteteelt, zooals die in zijn omgeving beoefend wordt. Het eerst werd bezichtigd «Cromwijck*. Wat hier ge zien werd, overtrof de verwachting. Het is moeilijk te zeggen wat merr de aandacht trok, de vier groote komkommerkassen, of de warenhuizen. Wat den komkommerteelt betreft het volgende. Een ruim|tiental jaren geleden werd de teelt van komkommers in kassen in Ne derland nog zeer weinig gedreven. Sedert heeft die teelt zich belangrijk ontwikkeld. De Nederlandsche tuinders waren wel genood zaakt, zich toe te leggen op deze cultuurwijze. Immers vroeger werden de Engelsche en Duitsche markten van Nederlandsche kom kommers voorzien. Langzamerhand gingen de Engelschen zich meer en meer op de vervroegde cultuur toeleggen en werden ernstige concurrenten der Nederlanders op de Duitsche markten. Om daarvan niet ver drongen te worden, waren wij genoodzaakt, de Engelsche kweekmethode na te volgen. Hieruit blijkt weer ten duidelijkste, hoezeer er in den tuinbouw naar moet worden ge streefd om op de hoogte van den tijd te blijven, daar in weinig andere vakken in zóo'n korten tijd zulx een groot terrein kan worden verloren. Op «Cromwijck* zijn vier groote kassen voor dezen teelt ingericht, elk van 40 M. lengte. Het is een lust, die honderden en nog eens honderden komkommers aan hun ran ken te zien. Veel moet worden uitgegeven eer men zoo ver is. De bouw van kassen, brandstof (voor de vier kassen f 1000) ar beidsloon, mest (zoogenaamde staal, verkre gen door paardenmest te vermengen met gras zoden en koemest); doch daar staat tegen over, dat men reeds vroeg een*enorme op brengst kan oogsten. Verleden jaar 40000 stuks tegen een gemiddelden prijs van 8.5 cent, zoodat men zeer goed met zijn geld uitkomt. Men kweekt hier aan snoeren en wel groene vruchten, die de buitenlanders even lief of liever hebben dan gele. De plant staat feitelijk op den grond in de kas, doch wordt aan den voet omringd door een hal ven Meter hooge laag «staal*, waaruit de plant ook haar voedsel trekt. Wat een warenhuis, is weet ieder en die het niet weet, ga maar eens kijken in den Proeftuin hier, aan den Hoogeweg. Het is een kas, gemaakt van eenruiters, die het groote voordeel heeft boven de eigenlijke kas, dat het dak heel gemakkelijk kan wor den afgenomen, roodat regen en wind hun weldadigen invloed op den grond kunnen uitoefenen. In een warenhuis verbouwt men groenten en kweekt men ook wel fruit aan leiboomen. Evenals bij de komkommerkas sen krijgt men ook hier ruimschoots zijn kosten vergoed door de opbrengst. Op het oogenblik staan er veel tomaten in. Men kan natuurlijk ook andere groenten of vruchten kweeken zooals boonen, erwten, meloenen, enz. Voordeelig zijn deze waren huizen. Reeds vroeg in 't jaar imr e*-s heeft een kleine oppervlakte grond vee. geld aan voorvruchten opgebracht. Half April had het 150 M2 groote warenhuis in den proeftuin te Amersfoort reeds meer dan f40 opge bracht. Hoe grooter de inrichting, des te minder aanlegkosten naar verhouding, immers voor- en achtergevel blijven gelijk. Een wa renhuis van 700 M2 oppervlakte kost pi. m. f 2000. Van de tomaten vertelde de heer Bauer, dat men om de drie bladeren een vruchttros moest verkrijgen en na den zesden den top innijpen. Men moet zorgen, niet de zooge naamde «dieven* te krijgen, d. z. trossen, die zich ontwikkelen in de oksels der blade ren. Veel is er op «Cromwijck* te zien en voor de tuinders uit Amersfoort en omstreken te leeren. Beter nog dan dit te lezen, is zelf en uilstapje naar Maarssen te maken en te aanschouwen hoe men daar druiven, meloe nen enz. kweekt. De eigenaar, deheerWes- terman, is zoo welwillend ieder belangstel lende te ontvangen. Zeer volddan vertrokken de bezoekersom vervolgens naar het kasteel «Nijenrode* te fietsen. Hier werden zij bij aankomst op een glas heerlijke limonade onthaald. Na een fietstocht smaakt dat verrukkelijk. Jammer, dat dit bezoek zoo kort moest zijn, Er moest voortgemaakt worden om op afgesproken tijd te Amersfoort terug te zijn. Jammer, want alles was hier even schoon. Het prach tige kasteel, de magnifieke aanleg van den tuin, de verschillende buxes sempervirens- vormen, oranjerie, bloemkasscn, perzikkas wekten de volle bewondering der aanwezi gen op. Doch wat liefhebber en groententeler ze ker het langst zal bij blijven, is zeker het warenhuis, waarin erwten, waarvan al drie weken geplukt wordt, appels, peren, aard beien om van te watertanden, bloeiende rozen, boonen, frambozen, bessen, sla, kom kommers, meloenen, tomaten, bloemkool, spinazie, postelein, druiven, enz. Dat alles op een lapje grond van 16 bij 27 M., dat alleen door de zon verwarmd wordt. Ieder was vol verwondering en had gaarne hier nog een poosje vertoefd. Helaas, de tijd dwong den terugtocht te aanvaarden. Veel is er dien middag gezien en geleerd. Laten we hopen, dat veel er van in toepassing wordt gebracht. Met een woord van dank werd afscheid genomen van den eigenaar. Waardeerende de hoogst interessante wijze, waarop de heer Bauer de cursisten rondleidde, spreken wij gaarne den wensch uit, hem dezen win ter op den fruitcursus weder te mogen ont moeten. Onze lezers zullen zich herinneren, dat ver leden jaar de onderafdeeling Amersfoort en omstreken der V. P. N. met zooveel succes de Klein'sche ziekte bestreed en die zoozeer gevreesde kippenziekte mocht keeren door tijdig ingrijpen en het inenten van een 10 ooo hoenders. Een kippenhouder onder Leusden wilde niet luisteren naar goeden raad en liet zijn hoenderstapel niet inenten. Thans is de Klein'sche ziekte op zijn hof, heeft hij groote schade en zou hij om heel wat willen, dat hij zijn dieren verleden jaar óok had doen inenten. Er is thans te Utrecht een commissie ge vormd om het gouden feest der Ned. Centraal Spoor te vieren. Zooals men weet, werd haar lijn van Utrecht tot Hattem den 16 Juli 1863 voor het publiek verkeer opengesteld. Bij het gister gehouden concours hippique te Amsterdam verwierf kapitein J. H. van Reede, alhier, met Golden Dream een eer volle vermelding voor het schoonste rijpaard. Bij het Amstel-springconcours was luite nant A. Colenbrander, alhier, nummer twee met Spes, terwijl luitenant C. H. Labouchère, alhier met Perhaps een eervolle vermelding werd toegekend. Weldra 2al verschijnen de 5de uitgave van het zoogenaamde Nummerboekje voor motor-rijtuigen, dat niet minder dan 20 000 namen zal bevatten. Als bijzonderheid mag wel vermeld, dat thans reeds, einde Mei. in den omtrek wordt gehooid. De opbrengst is buitengewoon groot en het gras van zeer goede hoedanigheid. Een minder aangenaam gevolg van de warmte is, dat zich ook nu reeds hier en daar kruisbessenmeeldauw vertoont. Hierop letten en ten spoedigste een deskundige raadplegen, is hoogst noodzakelijk. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten over half negen, die van de overige voertuigen ten allerlaatste tien minuten na negenen naar voren een helder wit licht uitstralen. Voor toeristen kan het van belang zijn, te weten, dat in de Rijnstreek vrij veel valsche Markstukken in omloop zijn. Het randschrift ontbreekt of is zeer on duidelijk, de kleur is veel rooder, de beel denaar is zeer ouscherp, Gevonden op den openbaren weg een cein tuur, een schooltasch en een zilveren lepel. Wegens het loopen op verboden terrein heeft de politie vier personen moeten be keuren, terwijl zij proces-verbaal opmaakte tegen een jongen wegens diefstal van ko nijnen. Een persoon, verdacht van diefstal van een dertigtal zakken, toebehoorend aan een boer te I.eusbroek, werd gisteren van hier door de Rijkspolitie naar Utrecht geleid. Bloemen groeien overalmaar voor velen schijnt het hoogst moeilijk, ze over te plan ten in eigen huis. Inhoud «Wereldkroniek* 31 Mei: Het Muiderslot heropend Het sterfhuis van Richard Wagner Het bezoek van den Internationalen vrouwenraad aan de tentoon stelling «De vrouw 1813—1913* De Ko ning van Engeland op Walcheren De huwelijksfeesten te Berlijn Herleving en opbloei der glasschilderkunst Caricaturen en humor uit het buitenland. Niet enkel droef. Niet enkel droef zijn met die weenen En medevoelen and'rer smart, Maar ook de vroolijkheid van velen Begrijpen, en er gansch in deelen, Met vreugd' in 't hart. Niet voor een verren hemel leven, Zoolang wij hier op aarde zijn, Maar steeds, in blije"" en droeve dagen Den hemel in het harte dragen, Vol zonneschijn. j. van Rees. Van Nauta Lemke. Hr'i, Lelie. Kleinigheden. De brutalen hebben de halve wereld. Maar de demi-monde is niet het beste deel der wc t ld. Minister Regout bij de Begrootingsdebatten 23 Dec. 1912. Wanneer er een flinke belasting werd gesteld op kwade tongen, zou elke andere belasting overbodig worden. Het geweten heeft gelijk, want als het geen gelijk heeft, spreekt het niet. Vergeet uw weldaden, dan hebt ge geen last van ondankbaren. Toen mijn jongens zestien en twintig jaar oud waren, wisten zij het beter dan ik zeide een bejaarde boer. Met hun vijf en twintigste wisten zij net zooveel als ik. Met hun dertigste wilden zij naar mij luisteren. Met hun vijf en dertigste vroegen zij mij om raad en ik denk dat zij met hun veertigste jaar zullen erkennen, dat ik er toch ook nog wel wat van weet. Onze vrienden verdwijnen als de scha duw wanneer de zon niet meer schijnt. Slechts wie gevoelig gevallen is, leert stevig loopen. Geen grooter afstand dan tusschen een speech over de hooge belangen van «het kind* en de stipte vervulling der dagelijks terugkeerende plichten en plichtjes, gevor derd door en in den dienst van die «hooge* belangen. Als bevrediging van eerzucht en hoop om vooruit te komen, de drijfveeren zijn, die den onderwijzer aanzetten, om zijn leer lingen iets, of zelfs veel te leeren, dan wordt die ijver door de jeugd allerminst gewaar deerd Kinderen onderscheiden intuitief belang- looze toewijding en egoïsmedat is klasse- justitie Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik het volgende op te ne men, waarvoor mijnen beleefden dank. In de raadszitting van 27 Mei, waarbij ik tot mijn spijt door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, heeft de heer Eysink gezegd, dat hij bij geruchte verno men had, dat 'n groot huiseigenaar 400 per- ceelen aangesloten had bij de Utrechtsche Waterleiding, nadat de onderhandelingen met de Gemeente-waterleiding afgesprongen waren, en stelde hij de vraag of B. en W. omtrent die voor de Gemeente zeker hoogst ernstige zaak aan den raad ook nadere in lichtingen konden geven. Door het ter sprake brengen van deze zaak wist de heer Eysink vooruit, dat mijn handelingen in deze in het openbaar zouden worden besproken en dat ik door mijne af wezigheid niet in de gelegenheid was mij te verdedigen. Ik stel daarom de vraag: ware het van den heer Eysink niet beleefder en meer ge past geweest met het ter sprake brengen van deze zaak te wachten tot ik in de raads zitting tegenwoordig was Nu heeft hij slechts een eenzijdige toelichting van B. en W. met een eveneens eenzijdige toelichting van den overzichtschrijver in bet Amersfoortsch Dag blad «de Eemlander* uitgelokt en welk wel denkend, niet verpolitiekt mensch zal nu eenige waarde aan die bespreking hechten Hoewd ik het als raadslid niet den weg vind in de courant te antwoorden op aan vallen in den raad tegen mij gericht, acht ik mij in deze verplicht vóór ik in staat ben mij in den raad te verdedigen eenige opmerkingen en vragen te stellen. De heer Eysink beweert van verschillende zijden bij geruchte, let wel bij ge ruchte vernomen te hebben, dat ik een contract zou hebben afgesloten met de Utrechtsche waterleiding. Die eerste woorden zijn al niet juist. Hij heeft het niet bij geruchte vernomen, maar hij heeft dit v a n m ij zelf verno men; zelf heb ik hem mede gedeeld en wel in de maand Maart, dat de onderhande lingen met de Gemeente-waterleiding en mij waren afgesprongen en dat ik mij nu tot de Utrechtsche waterleiding zou wenden. De heer Eysink wist dus reeds ruim twee maanden geleden, dat de onderhandelingen met de Gemeente-waterleiding en mij waren afgebroken. Hoe moet men dan de woorden van den heer Eysink opvatten, dat hij als koopman en als lid van de Commissie van Bijstand zóo met de gemeentezaken meeleeft en het hem zoo zou spijten, als de Gemeente die inkomsten van een groot waterverbrui ker zou moeten derven Als het waar was, dat hij zooveel hart voor de Gemeente heeft, dan ware het zijn plicht geweest, d a d e 1 ij k werk van die zaak te maken en niet daarmede twee maanden te wachten. Ook bewijst den heer Eysink veel door zicht te bezitten, waar hij B. en W. niet alleen dankt voor de inlichtingen, maar tevens verzekert dat het hem genoegen doet dat B. en IV. hier geen blaam treft. Dat men deze conclusie maar dadelijk durft trekken zonder eerst de tegenpartij gehoord te hebben, is toch zeker heel sterk. Ik raad daarom den heer Eysink aan, de Gemeenteraadsverslagen van 29 October 1912 tot 28 Maart 1913 eens na te lezen; hij zal daarin vinden, dat ik in elk van die vergaderingen mijn best heb gedaan van B. en W. gedaan te krijgen, dat er ook water geleverd zou worden in Kroontjes- molen, Sasje, Bisschopperweg en Achter- luiaard en met welk resultaat? Ik ben benieuwd of de heer Eysink, na lezing van die raadsverslagen nog zoo zeker is, dat B. en W. in deze geen blaam treft. Duidelijk blijkt naar mijne meening uit bovenstaande, dat de handelingen van den heer Eysink in deze zeer vreemd zijn, maar men vergete niet de aanstaande raadsver kiezingen En daarom zou het eenige excuus voor den heer Eysink kunnen zijn, dat hij getracht heeft te mijnen kosten bij degenen •n het gevlei te komen, die hem klaarblijke lijk aanzochten om het zaakje aan 't rollen te brengen. Verder wil ik op deze zaak thans niet in gaan, omdat ik het gepaster acht 't allereerst in den raad breedvoerig de motieven uiteen te zetten, welke me ten slotte er toe deden overgaan om mijn huizen aan te laten slui ten bij de Utrechtsche waterleiding. P. van ACHTERBERGH. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U, onderstaand artikel als Ingezonden stuk in uw geacht blad te willen opnemen. Bij voorbaat dank. Hoogachtend Het Bondsbestuur van Mercurius* W. A. DE VROOM. Secretaris. DE ZOMERVACANTIE. «Als een dringende, sociaal-politieke en hygiënische eisch treedt steeds meer op den voorgrond het verlangen naar een jaarlijks terugkeerende arbeidsonderbreking*. Deze woorden ontleenen wij nu niet aan het prcpaganda-geschriftje eener vakorgani satie, noch ook aan een uitspraak van een vooruiti ft evenden medicus, die in zijn prak tijk de ervaring van de vacantie-behoefte heeft leeren kennen, maar zij zijn afkomstig van de Oostenrijksche Regeering en geno men uit de Memorie van toelichting op een sedert eenigen tijd tot wet verheven ont werp «Handelsbedienden.vet*, waarin het recht op een jaarlijksche zomervacantie voor de in die wet bedoelde personen :s vastge legd. De zeventiende paragraaf van de wet schrijft voor, dat, wanneer het dienstverband minstens zes maanden onderbroken heeft geduurd, de bediende recht heeft op tien achtereenvolgende dagen vacantiedat, wan neer het dienstverband vijf jaar heeft ge golden, die verplichte vacantie tot veertien en, wanneer het vijftien jaar heeft gegolden, tot minstens drie weken wordt verlengd. Tijdens die vacantiesperioden mag het salaris

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5