Ingezonden. Laatste Berichten. Overste F. A. Nieuwenhuijs, Provinciaal adjudant in Gelderland, zal i November den dienst met pensioen verlaten. Militair apotheker ie klasse L. J. Röhner, van het Militair hospitaal hier, wordt i Sep tember gedurende 3 weken gedetacheerd te 's-Gravenhage. De leerlingen der school voor verlofsoffi cieren der infanterie marcheerden gister naar de legerplaats bij Harskamp om daar ge- vechts-schietoefeningen te houden. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam zal worden gebracht van 6 tot 15 September. I o heer Th. Lancee, uit Amsterdam, zal hier op 13 Juni vanwege het Ned. Onder wijzers Genootschap spreken over» De open bare school*. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned, Hervormd predikant te Amsterdam, komt hier voor den Bond van Protestantsche kie zers een rede houden ten gunste van de candidatuur mr. W. H. de Beaufort. Bij het concours-hippique te Amsterdam behaalde Zaterdag het xe regiment huzaren den 2den prijs in den regimentswedstrijd van het beste officiers-dienstpaard. Voor het regiment kwamen uit jhr. J. A. Roëll met >miss Gibs*, luitenant W. Mathon met «Cigarette* en luitenant H. G. van Everdingen met «Goliath*. Wie wil deelnemen aan den vierdaagschen afstandsmarsch van den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding, melde zich vóór 1 Augustus aan bij dr. M. Meijers, Linnaeus- straat 27 te Amsterdam. De marchen hebben plaats van 27 tot 30 Augustus. Naar keuze kan men dagelijks 35 tot 45 K. M. afleggen. De in de 4 dagen te doorloopen weg vangt aan te Amersfoort, gaat dan over Ede, Arnhem, Middachter allee, Doesburg, Zevenaar naar Nijmegen, terwijl den laatsten dag een marsch van 35 resp. 45 Kilometer in den omtrek van Nijmegen zal worden gemaakt. De bioscoop «De Arend* heeft weer een heel mooi en aan afwisseling zeer rijk week- program ma. Het wordt geopend met Patachon, een zeer verwend heertje, als reservist. Zijn huis knecht, die hem anders op zijn wenken bedient, zijn café au lait mengt en zelfs zijn cigarette aansteekt, moet te gelijk met hem opkomen, als korporaal nog wel, en hij weet als superieur kostelijk wraak te nemen voor dt plagerijen waaraan hij in zijn burgerlijken staat van de zijde zijns meesters meermalen blootstaat. «Het plichtsgevoel van den deserteur* beeldt uit een episode uit den Amerikaan- schen burgeroorlog. Een soldaat van het leger van generaal Grant ontvangt bericht, dat zijn moeder ernstig ziek is; hij neemt het verlof, dat hem wordt geweigerd. Thuis gekomen, is hij er getuige van, dat generaal Werrer, van de tegenpartij, ten huize van zijn moeder een plan uitwerkt om het leger van generaal Grant te omsingelen. Nu spoedt hij zich terug, ontneemt den bode van generaal Werrer het aanvalsplan, redt daar door zijn kameraden en wordt begenadigd. Een film, waaraan een groot aantal infante risten en artilleristen heeft meegewerkt en die de toeschouwers zeer in «panning houdt. Robinet als bokser en Pricot verhuisd zijn twee heel aardige komische films vooral de laatste, waarbij Fricot, die als wanbetaler met zijn heele hutje en mudje op straat wordt gezet, zijn boedeltje op een handkar laadt en, op zoek naar een nieuw quartier, stuk voor stuk alles verliest en als de avond is gevallen maar óok zijn bed aflaadt en dat middenop de straat in gebruik neemt. Het grootste nummer is «Het geschenk van den radjah*. Bij zijn vertrek ontvangt de Engelsche kapitein Cooper voor zijn bruid van den radjah een doosje met edelsteenen ten geschenke. De brief waarin hij dit mee deelt aan zijn aanstaande wordt gestolen een lid der bende reist den kapitein na en weet in het hotel te Biaritz, waar de kapi tein den schat in bewaring gaf, het kost bare doosje in handen te krijgen. Een re chercheur heeft echter alles gezien en na eenige keeren misleid te zijn door bende-ge- nooten van den hoteldief slaagt hij er in, dezen op het laatste oogenblik te grijpen. Zoowel het tooneel in het paleis van den radjah als de prachtige natuurtalereelen bij Biaritz verhoogen de fraaiheid dezer inder daad spannende film. De Pathé-courant in het bioscoop-theater aan de Langestraat geeft onder andere te zien het gedachtenisfeest van Paul Verlaine, de laatste paarden-omnibus te Parijs en een deel der rennen om den grand-prix te Nice, De zeer fraai gekleurde natuuropname «In de Pyreneën* geeft een reeks beelden langs den spoorweg van Villefranche naar Vernet- les-bains. «Het hoefijzer*, dat geluk zou brengen, geeft aanleiding tot een lange reeks onge valletjes, die echter alle goed afloopen en is, evenals «Polidor als ordonnans* een echt komisch nummer. Het groote nummer is «De eer eener vrouw*, een Deensche film, uitmuntend ge speeld door familieleden van hen, die in de bekende Noorsche films optreden en evenals deze keurig van ensceneering. Ritmeester Von Trolle is zeer gelukkig gehuwd en wordt aangebeden door zijn vrouwtje. Luitenant Hoffmann maakt gebruik van de afwezigheid van den ritmeester om aan diens vrouw een bezoek te brengen zij wijst hem, zoodra hij opdringerig wordt, de deurmet geweld tracht hij haar te kus sen op het zelfde oogenblik treedt de rit meester binnen pn in zijn woede jaagt hij zijn volkomen onschuldige vrouw weg. Ten einde raad verbindt zij, die zeer goed zingt, zich aan een variété-theater, waar Hoffmann haar óok vervolgt. Zij doodt hem door een revolverschot op het oogenblik, dat hij achter de coulissen komt. Von Trolle, die zich daar óok bevindt, wordt als bedrij ver van den moord gearresteerd, doch zijn vrouw bekent haar eer te hebben gewroken. Beiden worden vrijgesproken en Von Trolle, die eerst nu aan de totale onschuld van zijn vrouw gelooft, verzoent zich weer met haar. Als extra-nummer gaat «Dikke Bunny*, thans als keukenprinses, die een ingebeel- den zieke op zeer afdoende wijze van zijn vermeende kwalen afhelpt, een lach-succes van belang. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond is thans saamgesteld als volgtS. Kraan, VoorzitterTh. Huur- deman. On der-voorzitter, tevens" Directeur van het Ziekenfonds; H. G. Kalleveen, te SecretarisA. van Groenestein, 2e Secre tarisW. van Koelen, ie Penningmeester; J. Tuithof, 2e Penningmeester; J. van Em- pelen, Bibliothecaris. De onderafdeeling Amersfoort en omstre ken der V. P. N. heeft een sluitzegel doen vervaardigen waarop de door haar behaalde resultaten op zeer sprekende wijze zijn in beeld gebracht. Met ingang van 1 Juli wordt voor het goederenvervoer door de verschillende spoor weg-maatschappijen een geheel gewijzigde administratie ingevoerd, geschoeid op Prui sische leest. Met ingang van dien datum moet elke zending bestelgoed zijn vergezeld van een door den afzender in te vullen adreskaart de bestelgoedvrachtbrieven vervallen, terwijl voor de bestaande ijl- en vrachtgoed vracht brieven gewijzigde formulieren worden in gevoerd. De administratie zal voor de bestel- en vrachtgoederen-bureaux worden vereenvou digd, waardoor, naar verwacht wordt, in krimping van het personeel het gevolg zal zijn. De aanvoer ter Maandag gehouden kaas markt is werkelijk aanzienlijk grooter ge weest dan bij de eerste twee op verzoek der commissie gehouden markten en heeft be dragen 39 wagens. Aan de Gemeente-waag werden 12 par tijen gewogen tot een gezamelijk gewicht van 3365 K. G. De prijs liep van 26 tot 31 cent. Het hevige onweder van Vrijdagavond, vergezeld van wervelwinden als slechts zel den hier te lande voorkomen, heeft, voor zoo ver na te gaan, geen bijzondere onheilen aangericht. Een huzaar van het ie regiment hier, die zonder verlof zijn korps had verlaten, is te Hilversum aangehouden en naar hier terug geleid. Hengelaars mogen er wel aan denken, dat zij een vischacte moeten hebben. Zulk een acte kost slechts 50 cent, terwijl de minste boete f 2 bedraagt. Een gansch verkeerde zuinigheid is het dus, haar niet aan te vragen. Er zijn valsche bankjes van f 100 in om loop. Zij onderscheiden zich van de echte voornamelijk door het ontbreken van den scheprand en door de grootere dikte en de gelere kleur van het papier, terwijl het middelgedeelte van de achterzijde der val sche biljetten groen-grijs is, in plaats van blauw. De valsche biljetten zijn gedateerd 6 Sep tember 1911 en dragen het seriemerk Q. H. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een zware zilveren lepel met cijfers en initialen, een fietspomp en een ceintuur. Een in de Gemeente Bolsward thuis be- hoorende krankzinnige, dien men niet langer op «Groot Batelaar* bij Lunteren kon hou den, meldde zich Zondagavond bij de politie hier, die hem hedenmiddag overbracht naar het Rijks-krankzinnigengesticht te Utrecht. Een «koopman* uit Amersfoort, die ver dacht wordt zich in den nacht yan 26 op 27 Mei te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen ten nadeele van een inwoner van Leusden, is ter beschikking van de justitie gesteld. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister een schilder wegens wederspannigheid en beleediging van een Rijks-veldwachter tot vier maanden en een arbeider wegens mis handeling van een Rijks-veldwachter tot drie maanden gevangenisstraf. Het is beter, zaden van goedheid en liefde te strooien onder de levenden dan bloemen te planten op de graven der dooden. De Raad van Bunschoten besloot gister met 9 tegen 2 stemmen, op Zondag geen tolgeld te innen, om zoodoende geheele Zondagsrust aan den tolgaarder te verze keren. Mede werd besloten tot aanleg van een straatweg van den openbaren weg tot het gebouw Volksbelang* Een lezer van het »Vad.« deelt aan dit blad het volgende mede, dat wij belangrijk genoeg achten om het hier een plaats te verleenen. Pas uit Sumatra hier teruggekeerd, ver wonderde het mij zeer, in de dagbladen te lezen, dat rundvee, lijdende aan mond- en klauwzeer, hier te lande wordt afgemaakt en niet alleen de zieke, maar ook de nog ge zonde dieren. Mijn verwondering te dezer zake vmdt haar grond in het feit, dat in Indië de dieren niet worden afgemaakt, doch eenvoudig beter gemaakt. Ik zeg «eenvoudig*, omdat direct na de aantasting van een beest, alle ossen en koeien van een stal worden behandeld met een oplossing van ruwe creolin en de meesten, die ziek geworden zijn, na 8 of 14 dagen weer beginnen te eten, dus genezende waren. De kuur geschiedt als volgt Er worden vierkante houten bakken ge maakt, ter hoogte van een halven Eng. voet en zóo lang, dat een groote os er met alle vier de pooten ruim in staan kan de naden worden met pek dichtgemaakt en daarin een kwart voet hoog een oplossing van ruwe creolien 1 1000 water gegoten. De beesten worden er ingezet gedurende een kwartier en zoodanig, dat de hoeven flink bevochtigd worden inmiddels wordt de bek zorgvuldig, tot diep onder de tong, uitgew^aschen met een oplossing van 1 2. Dit wordt des ochtends en des avonds gedaan en reeds na korten tijd beginnen te beesten te ge nezen. Alleen bij verzuim of bij zeer oude dieren, die weinig weerstandsvermogen meer bezitten, komt een sterfgeval voor. Dat men voor de ziekte, indien zij zich vertoont, niet bang is, bewijst, dat sommige planters de gezonde beesten infecteeren om den geheelen stal weer op eens klaar te hebben, want zoolang er nog éen ziek beest is, blijft toch alles afgesloten. Natuurlijk is het zaak, de noodige reinheid te betrachten, hetgeen mede zeer tot ver betering van den toestand zal leiden. Het wil mij voorkomen, dat bij een ziekte als bovenbedoeld en waar, bij nauwgezette behandeling, geen enkel beest sterft, de maatregel van afmaken onnoodig den vee houder van zijn rijkdom beroofdwant een eventueels vergoeding zal wel niet ver ge noeg reiken om hem slechts bevredigend schadeloos te stellen. Men schrijft ons Te Leipzig werd in Maart j. 1. het Espe- ranto-examen voor die Gemeente-ambtenaren afgenomen, die hadden deelgenomen aan een der zes cursussen, opgericht op initiatief van den ïste Burgemeester en door den Gemeen teraad gesubsidieerd. Behalve andere offici- eele personen, was ook de iste Burgemees ter, dr. Dittrich, zelf aanwezig, die na het examen leeraren en leerlingen toesprak. Hij zeide o.a. dat nu Esperanto meer en meer in het practische leven een plaats verovert, het noodig is, dat ten minste een gedeelte der ambtenaren in staat is Esperanto-corres- pondentie, welke de overheid ontvangt, te lezen en te beantwoorden. Hij spoorde de geslaagden aan, een vereeniging te vormen en beloofde deze finantieel te steunen. Uit het verslag van den Duitschen Arbei ders Esperanto Bond blijkt, dat 1912 aan ving met 38 groepen van 713 leden en ein digde met 63 groepen van 1064 leden. De internationale taalbeweging tiert dus wel op Duitschen bodem. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de 2e helft van Mei 19*3- Brieven Binnenland. B. E. Bosschardt, Amersfoort, G Wolleswinkel, Amsterdam. Smit Hilversum. Briefkaarten Binnenland. M. Elzinga, Akkrum. C. van Stokkum, Amersfoort. W. Bleumink, M. Boosman, Amsterdam. R. Boersma, Wed. L. Kramer, Coevorden. Brieven Buitenland. Van Rijn van Alkemade. Nice. Briefkaarten Buitenland. G. Obel, London. I.. Ravestein, Pforzheim. Herinnerd wordt aan het verzoek, cp den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. De heilige kever van Napoleon. Napoleon was bijgeloovig. Hij was over tuigd van de kracht van zijn talisman. Deze bestond in een kever, die volgens hem atkomstig was uit oud-Egyptische tijden, maar in werkelijkheid slechts imitatie was. Na den doop van den Koning van Rome schonk de gelukkige vader zijn tal:sman aan de Vorstin van Schwarzenberg, wier gemaal destijds Oostenrijksch gezant was aan het Fransche Hof. De woorden «Neemt dezen talisman, die ik sedert Egypte bij mij heb gedragenhij heeft nu zijn dienst gedaan ik heb hem niet meer noodig*, vermochten nauwelijks de belangstelling der Vorstin op te wekken voor het nietige geschenk. Later liet zij het tot broche vermaken, en tot heden wordt het zorgvuldig bewaard in het slot Worlik in Boheme. Napoleon meende inderdaad, dat, na den opbouw van den troon voor zijn opvolger, het hoogtepunt was bereikt en hij den talis man niet meer behoefde. Heel toevallig, zeggen wij, ongeloovigen, eindigde op dat tijdstip Napoleon's glorie. kennisgevingen. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Amers- foort maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van eene plaats in de 2e Kamer der Staten-Generaal evenals het door hem opgemaakte proces verbaal van sluiting der candidatenlijsten, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inza ge liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, den 3 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van drie plaatsen in de Provinciale Staten van Utrecht, evenals het door hem opgemaakte proces-ver baal van sluiting der candidatenlijsten. ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, den 3 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Amersfoort, 3 Juni 1913. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer P. van Achterbergh, in uw blad van Zaterdag j.l., verzoek ik U beleefd plaatsing van het volgende. Het ligt niet in mijne bedoeling den heer V. A. in de couranten van repliek te dienen en ik zal dus de bespreking van de ter zake dienende feiten tot de eerstvolgende Raads vergadering opschorten. Wat betreft de insinuatie in de voor laatste alinea van zijn stuk, dienedat ik mij te ver boven eene verdachtmaking van zoo min allooi verheven acht om daar verder op in te gaan. A. EYSINK. Rij de heden gehouden verkiezingen wer den candidaat gesteld voor de TWEEDE KAMER, de heeren jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck mr. W. H. de Beaufort dr. J. van Leeuwen voor de PROVINCIALE STATEN de heeren mr. W. J. van Beeck Calkoen J. Bolk D. Gerritsen J. Hofland J. W. Jorissen dr. J. van Leeuwen mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe A. M. Tromp van Holst B. J. J. Weijkamp. De stemming voor de Kamer heeft plaats op 17 Juni de herstemming op 25 Juni; de stemming voor de Staten op 13 Juni, de herstemming, zoo die noodig is, op 27 Juni.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2